Logo
Logo

Jak pielęgnować hiacynty w domu?

Kiedy myślisz o Holandii, przed oczami masz zapewne tulipany, ale to hiacynt jest jedną z najważniejszych roślin cebulowych tam uprawianych, licząc 46 milionów kwiatów rocznie. Cebulki wysadzone w doniczkach zabierane są z chłodni i przy odpowiedniej ilości światła i ciepła szybko zaczynają kwitnąć. Dowiedz się, jak cieszyć się nimi jak najdłużej.

Spis treści
Czy hiacynty można trzymać w domu? Zakup hiacyntów: na co uważać Gdzie postawić w domu hiacynty? Co ile dni trzeba podlewać hiacynty?

Hiacynty w domu

Wśród roślin, które są dostępne w sprzedaży w miesiącach zimowych, znajdują się między innymi kwitnące, podpędzone hiacynty. Doskonale nadają się do dekorowania parapetów i wnętrz mieszkań – można je postawić w salonie, domowym biurze albo w kuchni. Ze względu na intensywny zapach kwiatów lepiej unikać stawiania tych roślin w sypialni lub pokoju dziecięcym.

Hiacynty (Hyacinthus) głównie opisywane są w sprzedaży według kolorów kwiatów; rzadziej podawane są ich nazwy odmianowe, a jest ich kilkaset! Najczęściej spotykane kolory kwiatów domowych hiacyntów to biel, róż i błękit. Oczywiście występują również w innych barwach, takich jak liliowy, łososiowy, purpurowy, żółty i czerwony.

Jeśli chodzi o kształt kwiatów dostępne są kwiaty pojedyncze i podwójne. Na szczególną uwagę zasługuje hiacynt multiflora, gdzie z jednej cebulki wyrasta wiele łodyg kwiatowych.

Nazwa systematyczna hiacynta Hyacinthus pochodzi od imienia greckiej postaci mitologicznej, Hyakinthosa. Był on przystojnym młodzieńcem, ukochanym boga Apollina. Po śmierci Hyakinthosa z jego rozlanej na ziemi krwi wyrósł piękny kwiat.

hiacynty w domu

Na co zwracać uwagę przy zakupie hiacynta?

  • Najważniejszy jest rozmiar doniczki i kształt rośliny. Zwróć uwagę również na liczbę cebulek w doniczce oraz kolor, dojrzałość i liczbę kwiatów na łodydze.
  • Zdrowie. Upewnij się, że roślina jest wolna od szkodników i chorób. 
  • Korzenie. Czasami cebulki mogą być źle ukorzenione i przez to luźne w doniczce.
  • Pąki i liście. Uważaj na suche pąki na szczycie rośliny lub żółte liście (co prawdopodobnie miało miejsce jeszcze podczas uprawy). Dobrze rozwinięty pąk nie uschnie i zakwitnie.
  • Choroby. Jeśli na cebulkach lub w ziemi jest grzyb, oznacza to, że hiacynt był zbyt mokry.

Pielęgnacja hiacyntów w domu

Hiacynt doniczkowy to cudownie pachnąca roślina, która cieszy oko przez długi czas.

Warunki – stanowisko i temperatura
Aby hiacynt dłużej kwitł, najlepiej ustawić go w chłodnym miejscu. W ogrodzie nie ma zbyt wielu wymagań i może rosnąć zarówno w cieniu, jak i na słońcu. Jeśli hiacynt pozostanie w chłodnym miejscu (na przykład w misce/koszyku blisko frontowych drzwi), będzie zwarty i odporny.

Pielęgnacja – nawożenie i podlewanie
Upewnij się, że bryła korzeniowa hiacynta nie jest sucha i regularnie ją podlewaj. Nie podlewaj jednak hiacynta zbyt często w pomieszczeniu, aby ryzyko przewrócenia się rośliny było mniejsze, a kwiat pozostał zwarty i nie wyciągał się zbyt ku górze. Nawóz nie jest konieczny, ponieważ większość potrzebnych składników odżywczych zawartych jest już w cebulce.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie materiałów Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk

Autor
Jak pielęgnować hiacynty w domu?
Jak pielęgnować hiacynty w domu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl