Logo
Logo

Tylko dzięki tej technice hiacynty w doniczce nie przekwitną zbyt szybko. Cieszą oko 3x dłużej

Hiacynty cieszą wraz z nadejściem przedwiośnia. To rośliny cebulowe, które nie są wymagające. Tanie, bardzo efektowne i bardzo dostępne. Pojawiają się w dyskontach w różnych kompozycjach doniczkowych, jak i pojedynczo. Ja z reguły staram się wspierać mniejsze biznesy, dlatego też na bazarku kupuję kilka sztuk od pani, która sprzedaje tam od lat. Jak mawia - " nie liczę na kokosy, chcę, aby każdy mógł sobie pozwolić na zakup cotygodniowej rośliny do wazonu". Przyświecający jej cel jest niezwykle szczodry, dlatego tez wiele osób wspiera ją w trudniejszych okresach. Hiacynty bardzo często są parowane razem z narcyzami, które jednocześnie zdobią nasze parapety.

Spis treści
Jak sprawić, aby hiacynty dłużej kwitły w domu? Co zrobić, gdy hiacynty przekwitną w doniczce?

Woń hiacyntów bywa dość intensywna, dlatego też wyczulone osoby proszone są o rozwagę i zakup mniejszej ilości roślin do pomieszczenia. Dopiero po przekwitnięciu dokupcie kolejne, gdyż może się to skończyć sporym bólem głowy. Tak, wiem to po sobie. Niektórzy z was są bardzo zasmuceni, gdy hiacynty bardzo szybko tracą na uroku. Niestety, warunki, w jakich często przebywają, mogą być nieodpowiednie do dalszego kwitnienia. Co zrobić w takim przypadku? Mam dla was dobry patent.

Co zrobić, aby hiacynty dłużej kwitły w domu?

Niejednokrotnie spotkałam się z opiniami, że hiacynty to dobre rośliny do podarowania, ale nie do własnego mieszkania. Skąd wzięły się takie stwierdzenia? Najprawdopodobniej ze względu na ich marną trwałość. Podpowiem wam, co zrobić i czego unikać, aby móc cieszyć się nimi znacznie dłużej. Przede wszystkim popełniacie jeden, bardzo ważny błąd, który nierzadko prowadzi do gnicia cebuli.

Nie jest to nic nadzwyczajnego - podlewanie hiacyntów z góry, polewając cebulę, to ogromne faux pas. Jedyne, co musicie zrobić, to dolanie wody do podstawki, a następnie odsączenie nadmiaru po kilkunastu minutach. To zapobiegnie niechcianej zgniliźnie. Nie musicie robić tego codziennie - wystarczy palcem sprawdzać, jak wilgotna jest ziemia i dostosować podlewanie do jej potrzeb.

Inną, dość kluczową sprawą jest przede wszystkim stanowisko oraz temperatura otoczenia. Wprawdzie hiacynty lubią słoneczne stanowisko, ale temperatura powinna się wahać między 17-20 stopni Celsjusza. W przeciwnym wypadku bardzo szybko przekwitnie i będzie nadawać się jedynie do ponownego wsadzenia w ziemię, na jesieni.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Co zrobić, gdy hiacynty przekwitną w doniczce?

Wraz z końcem wiosny, hiacynty powoli będą przechodziły w stan spoczynku. Dorodne kwiatostany będą coraz mniejsze oraz szybko przekwitną. Rośliny te mogą być utrzymywane jeszcze przez jakiś czas ze względu na zielone liście. Następnie do was należy decyzja - czy pozbywacie się ich, czy przenosicie do ogrodu lub na działkę.

Warto oczyścić cebule z ziemi oraz odrostów liści, a następnie przełożyć do tych, które mamy schowane na jesień w lnianych woreczkach. W międzyczasie sprawdźcie kondycję przechowywanych cebul i odsiejcie te, które są wybrakowane, zgniłe lub nadgryzione przez gryzonie. Dzięki temu większa część będzie mogła swobodnie dotrwać do jesieni.

Gdy zacznie się pierwsze sadzenie cebulowych, umieśćcie je tak, aby ziemia dobrzy przykrywała końce. Najsilniejsze cebule są między 3-4 rokiem kwitnienia. Potem zaczynają być coraz słabsze i puszczać mniej obfite kwiatostany, które bardzo szybko marnieją.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Kristin / AdobeStock

Autor
Tylko dzięki tej technice hiacynty w doniczce nie przekwitną zbyt szybko. Cieszą oko 3x dłużej
Tylko dzięki tej technice hiacynty w doniczce nie przekwitną zbyt szybko. Cieszą oko 3x dłużej
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl