Hiacynt jest ozdobną rośliną cebulową kwitnącą wiosną, pierwotnie uprawianą w basenie Morza Śródziemnego, a później we Francji.
Jego nazwa pochodzi od mitycznej postaci Hiacynta, pięknego syna spartańskiego króla Amyklasa. Legenda głosi, że bóg słońca Apollo kochał Hiacynta za jego piękno i uwielbiał z nim rzucać dyskiem. Jednak pewnego dnia, bóg wiatru Zefir z zazdrości skierował dysk w stronę Hiacynta, śmiertelnie go raniąc. Z krwi, która wypłynęła z głowy Hiacynta, wyrósł piękny kwiat, któremu Apollo nadał imię swojego przyjaciela.
Kwitnące hiacynty w doniczkach można kupić już wczesną wiosną praktycznie w każdej kwiaciarni, a nawet w supermarkecie. Ich pielęgnacja nie jest trudna, jednak warto poznać choćby podstawowe zasady, aby rośliny te jak najdłużej cieszyły nas pięknem i wyjątkowym zapachem.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Hiacynt w doniczce: domowa uprawa
Temperatura i światło
Hiacyntom doniczkowym trzeba zapewnić stałe nawodnienie i odpowiednią temperaturą (16-20ºC). Roślinę stawiamy z dala od kaloryfera i miejsc narażonych na przeciągi. Miejsce powinno być jasne, jednak najlepiej gdy jest to rozproszone światło. Należy unikać pełnego słońca!
Podlewanie i nawożenie
Należy utrzymywać bryłę korzeniową umiarkowanie wilgotną. To sprawi, że zakwitną w ciągu trzech tygodni. Ważne jest również, by unikać wysuszania ziemi w doniczce. Jeśli hiacynt rośnie w naczyniu z wodą, zmieniaj ją codziennie. Roślina nie potrzebuje dodatkowego nawożenia.
Stanowisko
Hiacynt może nas cieszyć nie tylko w domu. Jeśli posiadamy balkon lub taras, warto ustawić tam kilka doniczek. Na wiosnę, można także zasadzić hiacynty bezpośrednio w ogródku.W niskich temperaturach, jakie panują na zewnątrz, hiacynty będą kwitły dłużej, gwarantując ich obserwatorom maksimum przyjemności.
Hiacynty w doniczkach: pomysły na ozdoby
Pojedyncze kwiatki hiacyntów nie są duże, ale razem tworzą wyjątkowy i gęsty kwiatostan, roztaczający wokół siebie piękny zapach. Hiacynty występują w wielu kolorach: w bieli, różu, fiolecie, odcieniach pomarańczowego czy żółtego.
Ta różnorodność umożliwia zabawę z wnętrzem i zmienianie jego charakteru w zależności od naszego nastroju. Gdy chcemy stworzyć subtelną i romantyczną atmosferę wybierzmy pastelowe odcienie, natomiast radosną i figlarną aranżację otrzymamy przez połączenie kontrastujących ze sobą, intensywnych kolorów.
Dodatkowo hiacynty różnią się wyglądem, w zależności od tego czy ich kwiaty są jeszcze w pąkach czy już w pełni rozwinięte – w obu przypadkach jest niezwykle dekoracyjny!
Hiacynty w doniczce można na wiosnę wynieść do ogródka lub jeśli posiadamy balkon lub taras, warto ustawić tam kilka doniczek. |
Hiacynty pięknie wyglądają zarówno posadzone w ogrodzie, jak i uprawiane jako rośliny doniczkowe. Można go sadzić w ziemi w przeróżnych doniczkach - plastikowych, ceramicznych, metalowych lub szklanych. Dodatkowy element dekoracyjny otrzymamy wypłukując korzenie hiacynta z ziemi i umieszczając roślinę w przeźroczystym naczyniu wypełnionym wodą.
Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie odpowiedniej osłonki lub doniczki. Jeśli użyjemy tradycyjnego naczynia, to kwiat ten nabierze klasycznego charakteru, natomiast umieszczenie go w doniczce o nietypowym kształcie lub kolorze nada mu nowoczesny wygląd. Dzięki bogatej kolorystyce hiacyntów, można zmienić charakter i wystrój wnętrz.
Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie materiałów nadesłanych przez Biuro Kwiatowe Holandia, zdjęcie tytułowe: iBulb