Logo
Logo
29
Okazje

Uprawa hiacyntów w ogrodzie

Pachnące hiacynty cieszą się olbrzymią popularnością i nie brakuje ich na wiosennych rabatach, a także na balkonach i tarasach. Nie są szczególnie wymagające, kwiatostany mają duże, zależnie od odmiany niebieskie, białe, różowe, a także żółte, fioletowe, łososiowe i purpurowe. Aby każdej wiosny obficie kwitły, należy o nie zadbać, zapewniając odpowiednie stanowisko, podłoże oraz prawidłowo pielęgnować.

 

Hiacynt (Hyacinthus)

Rodzaj Hyacinthus skupia zaledwie trzy gatunki (Hyacinthus litwinovii, H. transcaspicus, H. orientalis), a w ogrodach uprawia się liczne odmiany hiacynta wschodniego (Hyacinthus orientalis), którego ojczyste strony to m.in. środkowa i południowa Turcja, północno- zachodnia Syria, Liban. Dzikie formy, charakteryzują się mniejszą liczbą kwiatów, tworzących kwiatostan, który jest przez to luźniejszy, ale nadal bardzo dekoracyjny. Zaliczany do rodziny szparagowatych (Asparagaceae) hiacynt wschodni do europejskich ogrodów trafił już w XVI w., zachwycając kwitnieniem, doczekał się wielu pięknych odmian i do dzisiaj z chęcią sadzony jest na rabatach, a także wykorzystywany do dekorowania mieszkań zimą.

Zastosowanie hiacyntów w ogrodzie

Wiosenne rabaty bez kolorowych hiacyntów byłyby o wiele uboższe, dlatego należy sadzić hiacynty, najlepiej po kilka cebul, aby były lepiej widoczne. Wspaniale prezentują się posadzone w dużej ilości na kwietnikach oraz trawniku. Poza tym hiacynty ładnie zaprezentują się w ogrodzie skalnym oraz w doniczkach na balkonie i tarasie. Uprawiając hiacynty na rabatach, należy pamiętać, aby sadzić je pośród takich roślin, które zakryją hiacynty w okresie ich przekwitania i zasychania.

hiacynty, tulipany, narcyzy fot. iBulb

Hiacynty doskonale prezentują się w towarzystwie tulipanów, narcyzów i wielu innych wiosennych kwiatów.

Wybrane gatunki i odmiany hiacyntów

Hiacynt wschodni to bylina cebulowa, podobnie jak narcyzy, kwitnąca wiosną, a latem przechodząca okres spoczynku w stanie bezlistnym. Cebula hiacynta jest charakterystyczna, mniej lub bardziej kulista, pokryta suchymi, okrywającymi łuskami. Jeżeli łuski są jasne, srebrzystobiałe to oznacza, że cebula wyda białe albo żółte kwiaty, natomiast cebule o fioletowoczerwonej łusce zakwitną na niebiesko, różowo, purpurowo czy też fioletowo. Posadzone jesienią cebule, rozpoczynają kwitnienie wczesną wiosną (od drugiej połowy marca) i trwa ono około 2-3 tygodni. Sadząc odmiany wczesne, średniowczesne i późne można przedłużyć spektakl kwitnących hiacyntów do maja.

Odmiany hiacyntów różnią się między sobą m.in. wysokością, barwą i kształtem kwiatów (odmiany o kwiatach pojedynczych i pełnych), rozmiarem kwiatostanów, a także terminem kwitnienia.

Do najbardziej popularnych odmian hiacynta wschodniego zaliczymy m.in. ‘Bismarck’ (kwiaty niebieskie), ‘Amethyst’ (kwiaty liliowofioletowe), ‘Lady Derby’ (kwiaty jasnoróżowe) ‘Delf Blue’ (kwiaty niebieskie) [1], ‘Carnegie’ (kwiaty białe) [2], ‘Pink Pearl’ (kwiaty ciemnoróżowe) [3], ‘Ostara’ (kwiaty niebieskie), ‘Anne Marie’ (kwiaty jasnoróżowe) [4], ‘Blue Jacket’ (kwiaty niebieskie) [5], ‘Hollyhock’ (kwiaty ciemnoróżowe pełne) [6], ‘Woodstock’ (kwiaty ciemnofioletowe) [7], ‘Blue Tango’ (kwiaty niebieskie pełne), ‘City of Haarlem’ (kwiaty jasnożółte) [8], ‘Gipsy Queen’ (kwiaty brzoskwiniowe), ‘Jan Bos’ (kwiaty karminowoczerwone), ‘Dark Dimension’ (kwiaty ciemny fiolet), ‘Gipsy Princess’ (kwiaty jasnożółte) [9], ‘Aiolos’ (kwiaty białe).

kolorowe odmiany hiacyntów fot. iBulb

 

 

Hiacynty nie są kłopotliwe w uprawie ogrodowej, ale warto poświęcić im trochę więcej uwagi, jeżeli chcemy, aby co roku zachwycały ładnie wybarwionymi, zwartymi i dużymi kwiatostanami. Bardzo ważny jest dobór stanowiska, podłoże, a także nawożenie. Nie można zapominać także o usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów oraz pozostawieniu liści do całkowitego zaschnięcia.

Wymagania hiacyntów

Stanowisko

Dla hiacyntów wybieramy stanowiska w pełni nasłonecznione w okresie ich kwitnienia, dlatego też lekki półcień w okresie spoczynku cebul nie będzie problemem. Warto zadbać także o zaciszne stanowisko, które w okresie zimy, może uchronić hiacynty przed przemarznięciem.

Podłoże

Hiacynty uprawiamy w podłożu przepuszczalnym, żyznym, umiarkowanie wilgotnym o odczynie obojętnym do zasadowego. Warto uzupełnić je kompostem, a więc dostarczyć próchnicy, składników odżywczych, a także poprawić jego strukturę.

Sadzenie hiacyntów

Cebule hiacyntów sadzi się od połowy września do połowy października. Cebule sadzone zbyt późno mogą słabo się ukorzenić, a tym samym gorzej zimować, przemarzać, a także zostać porażone przez choroby. Przed sadzeniem cebul należy przygotować podłoże, oczyścić, spulchnić, a także uzupełnić kompostem. Sadzone cebule powinny być w pełni zdrowe, jędrne, bez uszkodzeń. Najładniejsze kwiaty wydadzą duże cebule powyżej 17 cm w obwodzie, dlatego przy wysadzaniu, warto sadzić je grupowo, uwzględniając tylko cebule o podobnej wielkości.

W wykopany i spulchniony dołek układa się cebule piętką do dołu, a następnie zasypuje podłożem i lekko ubija. Głębokość sadzenia uzależniona jest od wielkości cebul i wynosi od około 8 cm (małe cebule) do około 15 cm (duże cebule). Odległości między cebulami to kilka centymetrów w przypadku najmniejszych cebul do nawet 20 cm w przypadku największych cebul. Cebule przed posadzeniem powinny być zaprawione w środku grzybobójczym.

Zobacz, jak krok po kroku sadzić cebule hiacyntów w ogrodzie i w doniczkach

Pielęgnacja hiacyntów

Podlewanie

Hiacynty uprawiane w ogrodzie w zasadzie nie wymagają podlewania, chyba że jest naprawdę sucho w okresie ich wzrostu i kwitnienia, wówczas warto je podlewać nie za często, ale obficie, tak aby wzrost cebul nie został zakłócony. W zbyt mokrym podłożu cebule stają się bardziej podatne na choroby, gorzej zimują i łatwiej przemarzają.

Nawożenie

Nawożenie hiacyntów jest bardzo ważne, ponieważ hiacynty są dość żarłoczne, a braki nawożenia, zależnie od żyzności podłoża będą mniej lub bardziej widoczne w drugim roku uprawy. Duże cebule, dobrze odżywione wydają ładne, zwarte kwiatostany. Jeżeli cebula nie uzupełni składników odżywczych, które wykorzystała na kwitnienie oraz nie będzie przyrastać, kolejne kwitnienie może okazać się dużo skromniejsze. Dlatego należy pamiętać o dokarmianiu hiacyntów i już jesienią podsypać je warstwą kompostu. Następnie wczesną wiosną, w momencie ruszenia wegetacji i po mniej więcej miesiącu, warto zastosować mineralny nawóz wieloskładnikowy.

Mrozoodporność

W ostrzejsze i bezśnieżne zimy hiacynty mogą wymarzać, dlatego na okres zimy dobrze jest je ściółkować np. korą, torfem, a także okrywać gałązkami drzew iglastych.

Choroby i szkodniki

Hiacynty należą do roślin cebulowych, które w niesprzyjających warunkach są podatne na choroby, zwłaszcza w mokrym podłożu. Szczególnie narażone są cebule z uszkodzeniami. Bardzo ważne jest, aby sadzić wyłącznie w pełni zdrowe cebule bez oznak chorobowych oraz żadnych uszkodzeń. Wykopane i przechowywane przez lato cebule należy kontrolować i na bieżąco usuwać cebule porażone, tak samo należy postępować z hiacyntami w okresie kwitnienia, a więc usuwać całe rośliny, jeżeli tylko zauważymy na nich zmiany chorobowe. Niezbędne jest także zaprawianie cebul przed posadzeniem.

Hiacynty narażone są na choroby o podłożu grzybowym, bakteryjnym, wirusowym, a także fizjologicznym. Do najczęstszych chorób hiacynta o podłożu grzybowym zaliczymy szarą pleśń, zgniliznę twardzikową, zgniliznę korzeni. Choroby bateryjne to między innymi miękka zgnilizna cebul, żółta bakterioza, a choroby wirusowe m.in. mozaika hiacyntów.
W przypadku szkodników uważamy na mszyce, węgorka niszczyka, rozkruszka korzeniowego, a poza tym problemem mogą okazać się także nornice.

Zapewnienie prawidłowych warunków uprawy i odpowiednia pielęgnacja pozwala na wyeliminowanie chorób o podłożu fizjologicznym i zmniejsza prawdopodobieństwo porażenia hiacyntów przez choroby grzybowe, bakteryjne oraz wirusowe.

cebula hiacynta fot. iBulb

Rozmnażanie hiacyntów

Hiacynty rozmnaża się wegetatywnie poprzez cebulki przybyszowe, które niestety nie tworzą się w dużych ilościach. W jednym sezonie cebula wytwarza do kilku cebulek. Uprawiane w ogrodach cebule wykopuje się co 2-3 lata po zaschnięciu liści, a więc pod koniec czerwca. Wysuszone cebule do jesiennego sadzenia należy przechować w suchym i ciepłym pomieszczeniu.

W celu uzyskania większej ilości cebulek przybyszowych można wykorzystać duże zdolności regeneracyjne cebuli. Polega to na tym, że niszczy się wierzchołek wzrostu głębokim, kilkukrotnym cięciem piętki na krzyż. Cebule wykorzystane do nacinania powinny być duże o obwodzie co najmniej 16-17 cm. Nacięcia zabezpiecza się węglem drzewnym, a cebule przechowuje w przewiewnym miejscu, tak aby rany szybko się zasuszyły i nie doszło do porażenia chorobami. Z czasem w miejscach nacięć pojawią się małe cebulki przybyszowe. Jesienią całe cebule można posadzić w inspekcie, ale piętką do góry. W następnym roku wykopać je oczyścić z pozostałości cebuli matecznej przechować i ponownie posadzić. Kwitnące hiacynty z cebul przybyszowych uzyskuje się po kilku latach.

Jeżeli chodzi o rozmnażane generatywne, a więc poprzez nasiona, to nie jest ono praktykowane w uprawie amatorskiej, ponieważ na kwitnące hiacynty z nasion czeka się około 6 lat, a nawet więcej, a nie ma pewności, że uzyskane kwiaty będą wartościowe.

Tekst: Grzegorz Bogucki, zdjęcia: iBulb

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu