ZIMA W OGRODZIE
CO ROBIĆ?
Usuwaj nadmiaru śniegu
Systematycznie należy odgarniać nadmiar śniegu z kolumnowych odmian roślin iglastych. Obfita pokrywa śniegu może zamienić się w lód – może spowodować wyłamywanie gałęzi i deformację krzewów. Dodatkowym zabezpieczeniem przed trwałym uszkodzeniem roślin jest podwiązanie ich gałęzi. Trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Przytnij drzewa
Najlepszym okresem formowania koron drzew liściastych jest jesień i zima, od listopada do marca, ale można formować je przez cały rok (wyjątkiem są klon, grab czy brzoza, które po przycięciu "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września).
Zimą można także przycinać drzewa iglaste (je również można przycinać przez cały rok) i nie zabezpiecza się ich ran, jeśli są gatunkami żywicującymi. Pod koniec lutego warto wykonać cięcie pielęgnacyjne drzew i krzewów – usunąć pędy uszkodzone, chore i obumarłe.
Dbaj o trawnik
W zimie należy unikać chodzenia po trawniku. Może to bowiem spowodować łamanie się źdźbeł trawy lub uszkodzenie struktury gleby (efektem tego będzie uszkodzona darń w przyszłym sezonie). Warto też pamiętać, by trawnika nie przysypywać śniegiem zgarniętym z traktów ogrodowych.
Pomaluj pnie na biało
Chcąc uniknąć powstania ran na pniach drzew, należy przeprowadzić bielenie, które zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz działania silnych promieni słonecznych. Zabieg bielenia pni drzew najlepiej przeprowadzać pod koniec stycznia, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera.
Przesadź choinkę do ogrodu
Watro podjąć próbę posadzenia choinki w ogrodzie. W tym celu świerk, jodłę lub sosnę umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (temperatura ok. 10°C). Nie wolno wystawiać ich na dwór, gdyż szybko zmarzną. Ponadto, należy je regularnie podlewać (aż do wiosny). Drzewka wysadza się do ogrodu wiosną (koniec marca, kwiecień), gdy gleba rozmarznie.
Często jednak choinki nie przyjmują się w ogrodzie i usychają. Przyczyną jest zazwyczaj niewielka powierzchnia chłonna korzeni. Sprzedawcy zbyt mocno przycinają rozbudowany już system korzeniowy 1,5-2-metrowego drzewa, aby móc umieścić je w donicy.
Zadbaj o rośliny doniczkowe
Kwiaty domowe również przechodzą w zimie okres spoczynku. Podlewamy je umiarkowanie i nie nawozimy. Najlepiej przenieść je w jak najjaśniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszamy. Pod koniec lutego rośliny domowe możemy zacząć przesadzać do większych pojemników, ze świeżą ziemią.
Fot. Monikas_Wunderwelt, SurmaDesign, lenalindell20, MabelAmber, blickpixel, perfectdaysphotography, Sonja Kalee, sandid, Irina_kukuts/Pixabay |
Pielęgnuj oczko wodne
Problemem dla ryb zimą jest niedostatek tlenu, gdyż pod taflą lodu woda nie ma kontaktu z powietrzem. Dla zapewnienia wymiany gazowej w skutym lodem zbiorniku warto zastosować styropianowy przerębel z grzałką, która uruchamia się podczas dużych mrozów. Tradycyjną metodą zapewniającą wymianę gazową w zbiorniku jest roztopienie lodu w kilku miejscach gorącą wodą (nie należy rozbijać go żadnymi ostrymi narzędziami). W powstałym przeręblu umieszcza się kawałek styropianu lub wiązki słomy.
Dokarmiaj ptaki
Ptaki często przylatują w pobliże naszych domów, gdyż wiedzą doskonale, że mogą spodziewać się "darmowej stołówki". Jeśli już zdecydujemy się na zimowe dokarmianie ptaków – róbmy to regularnie. Ptaki szybko przyzwyczajają się do takiego źródła pokarmu i dłuższe przerwy w dostarczaniu im pożywienia mogą być dla nich niebezpieczne. Niestety podczas dokarmiania ptaków popełniamy wiele błędów, które często przynoszą więcej szkód niż pożytku, dlatego stosujmy się do zasady – lepiej w ogóle nie karmić ptaków, niż robić to źle!
Uważaj na niebezpieczne przedwiośnie
Promienie słoneczne powodują zwiększenie parowania wody, przez co roślina jest narażona na przesychanie. Susza jest znacznie groźniejsza od mrozu. Krytyczny moment następuje na przedwiośniu, kiedy robi się ciepło, a gleba jest nadal zamarznięta. Wtedy musimy obficie podlewać iglaki i inne rośliny zimozielone, aby lód jak najszybciej stopniał, a korzenie mogły pobrać wodę. Dobrym zabezpieczeniem dla roślin zimozielonych jest cieniowanie (cieniówką lub białą agrowłókniną) od strony południowej i zachodniej. Materiały te przepuszczają część promieni słonecznych i osłabiają silne i mroźne wiatry.
Wykorzystaj czas na planowanie ogrodu
Zima to doskonały czas na planowanie przyszłych nasadzeń lub przebudowy istniejącego ogrodu. Warto wtedy wykorzystać wolny czas na przeglądaniu książek i poradników ogrodniczych. Niezwykle pomocne jest szukanie inspiracji w internecie. Za pomocą komputera można wirtualnie "odwiedzić" najpiękniejsze ogrody świata.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: pasja1000, Myriams-Fotos / Pixabay