Luty w ogrodzie – co robić? | Lista prac do zrobienia

Lista spraw do zrobienia w lutym - kalendarz ogrodnika

W lutym w ogrodzie wciąż jest jeszcze niewiele pracy, ale możemy rozpocząć przygotowania do nowego sezonu: rozpocząć pierwsze zakupy nasion i nawozów. Pod koniec miesiąca, w słoneczne dni można wziąć się za cięcie jabłoni, a także wykonywanie oprysków przeciwko chorobom roślin owocowych. W czasie mrozów i opadów śniegu pamiętajmy o dokarmianiu ptaków. Dowiedz się, co jeszcze zrobić w ogrodzie w lutym!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
447
Streszczenie artykułu
Luty to czas, kiedy ogrodnicy zaczynają intensywnie planować i przygotowywać się do nadchodzącego sezonu ogrodniczego. Choć większość roślin wciąż jest w stanie spoczynku, istnieje wiele czynności, które można wykonać w tym miesiącu. Ważne jest, aby sprawdzić stan roślin zimujących w domu, szczególnie tych, które zimują w ciemnym pomieszczeniu. Powinny one być regularnie podlewane i kontrolowane pod kątem szkodników. W lutym można również zacząć sadzenie cebulek kwiatów wiosennych, takich jak hiacynty, tulipany czy krokusy. W przypadku roślin owocowych, to idealny moment na przycinanie drzew i krzewów owocowych, a także na zabezpieczanie ich przed szkodnikami. W tym miesiącu można również zacząć uprawę warzyw pod osłonami, takich jak pomidory, papryka czy ogórki. W lutym warto również zadbać o narzędzia ogrodnicze - to doskonały moment na ich konserwację i ochronę przed korozją. W przypadku trawnika, jeżeli temperatura na zewnątrz pozwala, można przeprowadzić pierwsze nawożenie. Pomimo że luty nie jest miesiącem pełnym prac w ogrodzie, to jednak jest to okres intensywnych przygotowań do nadchodzącego sezonu.
Spis treści
Jak dbać o rośliny ozdobne w lutym? Co robić w sadzie i warzywniku w lutym? Jak dbać o trawnik w lutym? Co robić w oczku wodnym w lutym? Jak pielęgnować rośliny doniczkowe w lutym? Co robić w pozostałych miesiącach?

Co zrobić w ogrodzie w lutym?

Rośliny ozdobne

  • Na początku miesiąca wysiewamy nasiona roślin jednorocznych o długim okresie wegetacji, czyli tzw. piątki szklarniowej. Wysiewamy nasiona begonii stale kwitnącej (Begonia semperflorens), lobelii przylądkowej (Lobelia erinus), petunii ogrodowej (Petunia x hybrida), szałwii błyszczącej (Salvia splendens), żeniszka meksykańskiego (Ageratum houstonianum). Można również wysiać nasiona mniej popularnych gatunków, takich jak gazania lśniąca, heliotrop peruwiański, lwia paszcza, aster chiński.
  • Jeśli utrzymuje się mróz, sprawdzamy zimowe okrycia roślin. W razie potrzeby poprawiamy je. Uzupełniamy również warstwę ściółki chroniącej wrażliwe gatunki na rabatach (byliny i krzewinki).
  • Po silnych opadach śniegu strząsamy śnieg z gatunków iglastych, aby nie dopuścić do wyłamywania się pędów.
  • Jeśli nadal trzyma mróz, a nawierzchnie ogrodowe są śliskie, nie stosujmy w ogrodzie soli drogowej, gdyż prowadzi do zamierania roślin.
  • W lutym spod śniegu mogą już wychylać się pierwsze kwiaty, takie jak ranniki zimowe (Eranthis hyemalis), śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis), ciemiernik (Heleborus).
  • Pod koniec miesiąca, jeśli temperatury utrzymują się już powyżej zera, można rozpocząć pierwsze porządki na rabatach wycinając suche pędy bylin. Należy to robić ostrożnie pamiętając o tym, że spod ziemi mogą już kiełkować wiosenne rośliny cebulowe.
  • Pod koniec miesiąca, przy dodatniej temperaturze przycinamy krzewy kwitnące latem – hortensje bukietowe, budleje, krzewuszki.
  • W czasie odwilży podlewamy gatunki zimozielone oraz iglaste, aby nie dopuścić do zjawiska tzw. suszy fizjologicznej. Nie zapomnijmy o egzemplarzach zimujących w pojemnikach, gdyż ich podłoże wysycha najszybciej.
  • Sprawdzamy stan przechowywanych kłączy i cebul. Usuwamy te egzemplarze, które są chore lub nadmiernie przesuszone.

Dowiedz się więcej o uprawie roślin ozdobnych

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Rośliny użytkowe

  • W słoneczny, ciepły dzień można przystąpić do cięcia jabłoni, grusz oraz krzewów jagodowych. To dobry moment na odmładzanie starych drzew. Zabiegi zawsze przeprowadzamy używając ostrych i czystych narzędzi. Usuwamy suche pędy, krzyżujące się gałęzie i te, które rosną zbyt blisko siebie i do środka korony. Po zabiegu wszystkie rany zabezpieczamy maścią ogrodniczą z preparatem przeciwgrzybiczym.
  • Jeśli temperatura utrzymuje się powyżej 8°C przeprowadzamy oprysk przeciw kędzierzawości liści na brzoskwiniach i nektarynach.
  • Poprawiamy opaski zabezpieczające pnie młodych drzewek owocowych przed zwierzętami.
  • Pod koniec miesiąca wysiewamy nasiona na wczesną rozsadę – sałaty, wczesnych odmian kapusty, selerów i kalarepy.
  • Na parapecie doglądamy wysianych roślin, które uprawiamy, by mieć pod ręką źródło świeżych witamin (pietruszka, cebula, rzeżucha).
  • Robimy porządki w warzywniku usuwając pozostałe z poprzedniego sezonu suche pędy oraz zimowe warzywa. Podłoże pod koniec miesiąca lekko spulchniamy i zasilamy kompostem.

Dowiedz się więcej o uprawie warzyw i owoców

Trawnik

  • Unikajmy chodzenia po trawniku i gromadzenia na murawie dużych ilości śniegu. W czasie mrozów źdźbła trawy się łamią, czego skutkiem jest powstawanie pleśni. Jeśli chodzimy po trawie w czasie roztopów podczas robimy zagłębienia, które później trudno będzie wyrównać.

Dowiedz się więcej o zakładaniu i pielęgnacji trawnika

Oczko wodne

  • Jeśli lód skuje całą powierzchnię oczka wodnego, ostrożnie wykuwamy w nim przerębel.
  • Nie chodzimy po lodzie z dwóch powodów: ze względu na nasze bezpieczeństwo i po to, by nie niepokoić zimujących w oczku wodnym ryb.

Dowiedz się więcej o oczkach wodnych

Prace do wykonania w lutym w ogrodzie – cięcie, ochrona, odśnieżanie

Fot. krystianwin, PublicDomainPictures, Michael Schwarzenberger, Lena Lindell, Hans Braxmeier, Monic Heinen Diakité, makunin, Helga Kattinger/Pixabay

Rośliny doniczkowe

  • Nadchodzi pora budzenia się do życia roślin doniczkowych, które zimują w domu (pelargonii, fuksje, złocienie). Przycinamy je i przesadzamy do nowych, większych doniczek. Zaczynamy je częściej podlewać i przenosimy do cieplejszych pomieszczeń.
  • Przeglądamy rośliny doniczkowe pod kątem szkodników. W razie potrzeby wykonujemy opryski (najlepiej preparatami ekologicznymi).

Dowiedz się więcej o uprawie roślin doniczkowych w domu i na balkonie


Tekst: Małgorzata Wójcik,
zdjęcia tytułowe: Pixabay ed., Helga Kattinger/Pixabay

Dowiedz się, co robić w pozostałych miesiącach

 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Autor
Małgorzata Wójcik Małgorzata Wójcik

Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści