Logo
Logo

Uprawa pelargonii na balkonie | Poradnik od A do Z!

Pelargonia, popularna roślina balkonowa, jest nie tylko piękna, ale również łatwa w uprawie. W naszym artykule znajdziesz wskazówki dotyczące pielęgnacji tej kwitnącej rośliny, która może ozdobić każde miejsce swoją kolorową roślinnością. Dowiedz się, jak zapewnić jej odpowiednie warunki, aby cieszyć się jej obfitym kwitnieniem przez całe lato. Od wyboru odpowiedniego podłoża, przez nawadnianie, aż po zasady przycinania - wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie pelargonii na balkonie.

Streszczenie artykułu
Pelargonia to roślina, która idealnie sprawdzi się na balkonie, ze względu na swoją odporność na warunki atmosferyczne i łatwość uprawy. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji, aby cieszyć się jej pięknem przez długie miesiące. Pierwszym krokiem w uprawie pelargonii jest wybór odpowiednich odmian - pelargonie królewskie, pelargonie bluszczolistne, pelargonie aniołkowe czy pelargonie stulone. Następnie, należy zadbać o odpowiednie warunki do wzrostu, takie jak nasłonecznione miejsce, przepuszczalne podłoże i regularne podlewanie. Pelargonie preferują podłoże o odczynie kwasowym, z domieszką piasku i kompostu. Podlewanie powinno być umiarkowane - zbyt duża ilość wody może prowadzić do gnicia korzeni. Ważne jest również regularne przycinanie i usuwanie przekwitłych kwiatów, które przyczyniają się do bujniejszego kwitnienia. Pelargonie można rozmnażać przez sadzonki, co pozwala na utrzymanie ulubionych odmian przez wiele lat. W okresie zimowym, rośliny powinny być przechowywane w chłodnym i jasnym pomieszczeniu, z umiarkowanym podlewaniem. Przy prawidłowej uprawie i pielęgnacji, pelargonie będą ozdobą balkonu przez cały sezon.
Spis treści
Jakie pelargonie najlepiej nadają się na balkon? Jak uprawiać pelargonię na balkonie? Gdzie posadzić? Jak stworzyć piękny balkon z pelargoniami? Zobacz galerię inspiracji

Bez wątpienia pelargonie zasłużyły na nazywanie ich królowymi balkonów. Są łatwe w uprawie i kwitną przez cały sezon - od maja, aż do pierwszych przymrozków. W zależności od pochodzenia, typu wzrostu i rodzaju kwiatów odmiany pelargonii dzielimy na rabatowe, bluszczolistne i wielkokwiatowe. Poznaj je i dowiedz się jak je pielęgnować.

Królowa niejedno ma imię. Jaką pelargonię posadzić na balkonie?

Co roku, od połowy kwietnia, do końca czerwca, półki w centrach ogrodniczych uginają się od kolorowych pelargonii. Kwiaty te niezmiennie od wielu lat zajmują czołowe miejsca w sprzedaży roślin balkonowych. Królują na polskich balkonach i chyba żadna inna roślina jeszcze bardzo długo nie będzie im zagrażać!

• Pelargonie rabatowe
   (Pelargoniom zonale syn. hortorum)

Znane są także jako pelargonie ogrodowe. Mają mięsiste, wzniesione i silnie rozgałęzione pędy. Dorastają do 50 cm wysokości, u starszych roślin pędy drewnieją u podstawy. Liście są okrągławe, o karbowanych brzegach, lekko omszone, z długim ogonkiem. Na górnej stronie blaszki liściowej mają charakterystyczny ciemny wzór, stąd ich kolejna nazwa – pelargonie pasiaste. Kwiaty występują w różnych kolorach i mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne.

Jak wskazuje ich nazwa – pelargonie rabatowe doskonale nadają się do sadzenia w ogrodzie na rabatach lub kwietnikach, ale równie dobrze sprawdzają się w uprawie w doniczkach i skrzynkach balkonowych. Są bardzo odporne na chłody i wietrzną pogodę.

kwitnące pelargonie w doniczce fot. Gabriele Maltinti - Fotolia.com Fot. Gabriele Maltinti/Fotolia

Pelargonia nie bez powodu nazywana jest królową balkonów – jest piękna, wytworna i elegancka, ale nie martw się – nie ma królewskich wymagań! Przeciwnie, jest bardzo łatwa w pielęgnacji! Zadbaj o jej potrzeby, a będzie ozdobą przez cały sezon – od maja do października! Na zdjęciu pelargonia rabatowa.

Pelargonia bluszczolistna Fot. Jerzy Opioła/Wikimedia Commons

Pelargonia bluszczolistna

• Pelargonie bluszczolistne
   (Pelargonium hederaefolium syn. peltatum)

Znane są także jako pelargonie bluszczowe lub pelargonie zwisające. Ich liście swoim kształtem przypominają bluszcz, są mięsiste i błyszczące. Pędy są zwisające, mogą dorastać nawet do 120 cm długości, tworzą niezwykle dekoracyjne kaskady kwiatów. Kwiaty występują w różnych kolorach, mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne.

Tak jak pelargonie ogrodowe, nadają się do obsadzania skrzynek balkonowych, a tym bardziej wiszących pojemników. Pelargonie bluszczolistne są bardzo odporne na przesychanie.

• Pelargonie wielkokwiatowe 
   (Pelargonium grandiflorum)

Znane są także jako pelargonie angielskie. Mają wzniesione pędy, zdrewniałe u nasady. Jak sama nazwa wskazuje kwiaty są duże, o średnicy 6-8 cm, zebrane w kwiatostany, posiadają charakterystyczną plamkę u nasady płatków korony. Duże są również ząbkowane liście, mogą mieć nawet do 10 cm.

Pelargonie wielokwiatowe są bardziej wrażliwe na niekorzystne warunki pogody, dlatego uprawiamy je jako rośliny doniczkowe w mieszkaniu.

• Pelargonie o ozdobnych liściach
   (kolorowych lub pachnących)

Rośliny te występują w obrębie grup pelargonii rabatowych lub bluszczolistnych. Można wybierać pośród różnych kolorów (u niektórych gatunków tak barwnych jak kwiaty) i zapachów (pachnących miętą, cytryną czy jabłkami).

Pelargonia wielkokwiatowa i odmiana o kolorowych liściach Fot. Velq1958, Jerzy Opioła/Wikimedia Commons

Pelargonia wielkokwiatowa i odmiana o kolorowych liściach.

Krok po kroku. Jak uprawiać pelargonię na balkonie?

Stanowisko
Pelargonie rabatowe najlepiej rosną w pełnym słońcu, a bluszczolistne w lekkim półcieniu, obie te grupy są dość tolerancyjne na stanowisko i szybko dostosowują się do warunków. Dodatkowo pelargonie bluszczolistne z uwagi na dość kruche pędy nie powinny być sadzone na dużych wysokościach, gdzie wieją silne wiatry. Pelargonie wielkokwiatowe uprawiane są głównie jako domowe rośliny doniczkowe.

Sadzenie
Pelargonie sadzone do skrzynek lub doniczek muszą mieć odpowiednio dużo miejsca do wzrostu – odległość między roślinami powinna być nie mniejsza niż 25 cm. Rośliny nie mają specjalnych wymagań, co do podłoża, dobrze rosną praktycznie w każdej glebie o pH 6,2-7,2. Najlepiej kupić gotowe podłoże do roślin balkonowych kwitnących. Na dnie pojemników należy wysypać warstwę drenażu z keramzytu lub pokruszonych kawałków starych doniczek, dzięki niej szybko będzie odpływał nadmiar wody.

Podlewanie
Pelargonie podlewamy zawsze obficie, tak aby woda przelała się przez doniczkę. W okresie letnich upałów rośliny wymagają podlewania dwukrotnie w ciągu dnia – rano i wieczorem. W pozostałych okresach podlewamy rośliny gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie. Warto wiedzieć, ze najbardziej tolerancyjne na przesuszenie są pelargonie bluszczolistne, a rabatowe i wielkokwiatowe źle znoszą suszę.

Nawożenie
Ze względu na długie i obfite kwitnienie pelargonie wymagają regularnego nawożenia. Zabieg ten najlepiej wykonywać podczas podlewania. Warto kupić specjalny nawóz do pelargonii lub do roślin kwitnących. Nawozimy po dwóch, trzech tygodniach od posadzenia, co 7-10 dni. Możemy także dodać do podłoża granulowane nawozy o długim działaniu.

Kwitnienie
Pelargonie kwitną bardzo obficie od maja do pierwszych przymrozków, kiedy w wyniku mrozu zamierają. Na miejscu przekwitłych kwiatów szybko pojawiają się nowe. Warto usuwać zeschnięte kwiatostany – wydłuży to czas kwitnienia.

Zimowanie
Prawidłowe zimowanie pelargonii to rzecz potrzebna, jeśli chcemy cieszyć się tymi roślinami przez kilka lat. Pelargonie muszą przejść okres przechłodzenia aby zakwitnąć w kolejnym sezonie. Jak to zrobić? Przed nastaniem październikowych przymrozków pelargonie rabatowe i bluszczolistne przenosimy do jasnego pomieszczenia o temperaturze 8-10 °C, a pelargonie wielkokwiatowe do 10-12 °C. Temperatura zimowanie nie powinna być wyższa niż 14 °C, gdyż wtedy rośliny wznowią wegetację.

Rozmnażanie
Pelargonie można rozmnażać generatywnie (z nasion) i wegetatywnie (poprzez sadzonki). W temperaturze 18-20 °C ukorzeniają się po 2-3 tygodniach.

Film poradnikowy. Co robić, by pelargonie pięknie i długo kwitły?

Make Your Life Greener /YouTube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: © pia-pictures/Fotolia

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jaką odmianę pelargonii wybrać na balkon?

  Wybór zależy od indywidualnych preferencji. W artykule przedstawiono różne odmiany, takie jak rabatowe, bluszczolistne czy wielkokwiatowe.
 • Czym charakteryzują się pelargonie rabatowe?

  Są to pelargonie o mięsistych, wzniesionych pędach, które dorastają do 50 cm wysokości. Kwiaty mogą być różnokolorowe i występują w formach pojedynczych, półpełnych lub pełnych.
 • Jakie są cechy pelargonii bluszczolistnych?

  Mają liście przypominające bluszcz, mięsiste i błyszczące. Pędy są zwisające, tworząc dekoracyjne kaskady kwiatów.
 • Co wyróżnia pelargonie wielkokwiatowe?

  Mają wzniesione pędy i duże kwiaty o średnicy 6-8 cm. Są bardziej wrażliwe na warunki pogodowe.
 • Jakie są pelargonie o ozdobnych liściach?

  Te pelargonie mogą mieć liście w różnych kolorach i zapachach, takich jak mięta, cytryna czy jabłko.
 • Jakie są podstawowe zasady uprawy pelargonii na balkonie?

  Ważne jest odpowiednie stanowisko, regularne podlewanie, nawożenie, dbanie o kwitnienie, przygotowanie roślin do zimowania oraz rozmnażanie.
 • Jakie stanowisko jest najlepsze dla pelargonii?

  Rabatowe preferują pełne słońce, a bluszczolistne lekki półcień.
 • Jak sadzić pelargonie?

  Pelargonie potrzebują odpowiednio dużo miejsca do wzrostu w doniczkach, z odległością między roślinami co najmniej 25 cm.
 • Jak podlewać pelargonie?

  Należy je podlewać obficie, zwłaszcza w okresie letnich upałów.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Uprawa pelargonii na balkonie | Poradnik od A do Z!
Uprawa pelargonii na balkonie | Poradnik od A do Z!
Paweł Romanowski

Redaktor naczelny portalu. Dba o zielony ogródek od ponad 10 lat. Kiedyś zostanie eko-filozofem, ale póki co poświęca się bez reszty ogrodowej medytacji... w hamaku. Uwielbia przytulać się do drzew, rozmawiać z roślinami i spacerować na łonie natury. Kocha zioła, kwiaty cebulowe i dziką faunę. W swoim małym ogrodzie łączy wielkie potrzeby dzieci, kotów i zapylaczy.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (21)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Małzona

17-05-2022 07:06

Ja kocham pelargonie od wielu lat. Kiedyś sama je rozmnażałam z przechowywanych przez zimę roślin, ale teraz wolę co roku kupować. Zaskoczona jestem, ile ciekawych, nowych, kolorowych odmian można teraz kupić. Różowe, łososiowe, a nawet żółte i dwukolorowe. Jest w czym wybierać ;)

Gość Pelagia

29-09-2021 07:20

Do kupna pelargonii namówiła mnie moja sąsiadka, która od lat jest ich miłośniczką. W tym sezonie kupiłam 10 sadzonek i posadziłam w jednej wielkiej donicy. Pięknie wyglądają!

Gość Michalina

12-05-2020 11:16

Kocham pelargonie i sadzę je co roku w skrzynkach. Próbowałam kiedyś z angielskimi, ale są bardzo wrażliwe i padły. Sadze teraz bluszczolistne, bo są bardzo trwałe i poza regularnym podlewaniem i nawożeniem niczego więcej nie potrzebują.

Gość Izabela

24-04-2020 13:52

WIdzę, że dobrze trafiłam szukając odpowiednich kwiatów na balkon. A skoro pora ich sadzenia to bliska to niedługo zabieram się do pracy, ależ będą pięknie wyglądać!

Gość Ginewra

18-03-2020 10:35

Gdzie można kupić pelargonie ozdobne z liści? Jakiś polecony sklep, który oferuje dużo odmian? (widziałam tylko odmianę Vancouver Centennial, ale niezbyt mi się podoba;))

Pokaż wszystkie komentarze