Bez wątpienia pelargonie zasłużyły na nazywanie ich królowymi balkonów. Są łatwe w uprawie i kwitną przez cały sezon - od maja, aż do pierwszych przymrozków. W zależności od pochodzenia, typu wzrostu i rodzaju kwiatów odmiany pelargonii dzielimy na rabatowe, bluszczolistne i wielkokwiatowe. Poznaj je i dowiedz się jak je pielęgnować.
Królowa niejedno ma imię. Jaką pelargonię posadzić na balkonie?
Co roku, od połowy kwietnia, do końca czerwca, półki w centrach ogrodniczych uginają się od kolorowych pelargonii. Kwiaty te niezmiennie od wielu lat zajmują czołowe miejsca w sprzedaży roślin balkonowych. Królują na polskich balkonach i chyba żadna inna roślina jeszcze bardzo długo nie będzie im zagrażać!
• Pelargonie rabatowe
(Pelargoniom zonale syn. hortorum)
Znane są także jako pelargonie ogrodowe. Mają mięsiste, wzniesione i silnie rozgałęzione pędy. Dorastają do 50 cm wysokości, u starszych roślin pędy drewnieją u podstawy. Liście są okrągławe, o karbowanych brzegach, lekko omszone, z długim ogonkiem. Na górnej stronie blaszki liściowej mają charakterystyczny ciemny wzór, stąd ich kolejna nazwa – pelargonie pasiaste. Kwiaty występują w różnych kolorach i mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne.
Jak wskazuje ich nazwa – pelargonie rabatowe doskonale nadają się do sadzenia w ogrodzie na rabatach lub kwietnikach, ale równie dobrze sprawdzają się w uprawie w doniczkach i skrzynkach balkonowych. Są bardzo odporne na chłody i wietrzną pogodę.
Fot. Gabriele Maltinti/Fotolia Pelargonia nie bez powodu nazywana jest królową balkonów – jest piękna, wytworna i elegancka, ale nie martw się – nie ma królewskich wymagań! Przeciwnie, jest bardzo łatwa w pielęgnacji! Zadbaj o jej potrzeby, a będzie ozdobą przez cały sezon – od maja do października! Na zdjęciu pelargonia rabatowa. |
Fot. Jerzy Opioła/Wikimedia Commons Pelargonia bluszczolistna |
• Pelargonie bluszczolistne
(Pelargonium hederaefolium syn. peltatum)
Znane są także jako pelargonie bluszczowe lub pelargonie zwisające. Ich liście swoim kształtem przypominają bluszcz, są mięsiste i błyszczące. Pędy są zwisające, mogą dorastać nawet do 120 cm długości, tworzą niezwykle dekoracyjne kaskady kwiatów. Kwiaty występują w różnych kolorach, mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne.
Tak jak pelargonie ogrodowe, nadają się do obsadzania skrzynek balkonowych, a tym bardziej wiszących pojemników. Pelargonie bluszczolistne są bardzo odporne na przesychanie.
• Pelargonie wielkokwiatowe
(Pelargonium grandiflorum)
Znane są także jako pelargonie angielskie. Mają wzniesione pędy, zdrewniałe u nasady. Jak sama nazwa wskazuje kwiaty są duże, o średnicy 6-8 cm, zebrane w kwiatostany, posiadają charakterystyczną plamkę u nasady płatków korony. Duże są również ząbkowane liście, mogą mieć nawet do 10 cm.
Pelargonie wielokwiatowe są bardziej wrażliwe na niekorzystne warunki pogody, dlatego uprawiamy je jako rośliny doniczkowe w mieszkaniu.
• Pelargonie o ozdobnych liściach
(kolorowych lub pachnących)
Rośliny te występują w obrębie grup pelargonii rabatowych lub bluszczolistnych. Można wybierać pośród różnych kolorów (u niektórych gatunków tak barwnych jak kwiaty) i zapachów (pachnących miętą, cytryną czy jabłkami).
Fot. Velq1958, Jerzy Opioła/Wikimedia Commons Pelargonia wielkokwiatowa i odmiana o kolorowych liściach. |
Krok po kroku. Jak uprawiać pelargonię na balkonie?
Stanowisko
Pelargonie rabatowe najlepiej rosną w pełnym słońcu, a bluszczolistne w lekkim półcieniu, obie te grupy są dość tolerancyjne na stanowisko i szybko dostosowują się do warunków. Dodatkowo pelargonie bluszczolistne z uwagi na dość kruche pędy nie powinny być sadzone na dużych wysokościach, gdzie wieją silne wiatry. Pelargonie wielkokwiatowe uprawiane są głównie jako domowe rośliny doniczkowe.
Sadzenie
Pelargonie sadzone do skrzynek lub doniczek muszą mieć odpowiednio dużo miejsca do wzrostu – odległość między roślinami powinna być nie mniejsza niż 25 cm. Rośliny nie mają specjalnych wymagań, co do podłoża, dobrze rosną praktycznie w każdej glebie o pH 6,2-7,2. Najlepiej kupić gotowe podłoże do roślin balkonowych kwitnących. Na dnie pojemników należy wysypać warstwę drenażu z keramzytu lub pokruszonych kawałków starych doniczek, dzięki niej szybko będzie odpływał nadmiar wody.
Podlewanie
Pelargonie podlewamy zawsze obficie, tak aby woda przelała się przez doniczkę. W okresie letnich upałów rośliny wymagają podlewania dwukrotnie w ciągu dnia – rano i wieczorem. W pozostałych okresach podlewamy rośliny gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie. Warto wiedzieć, ze najbardziej tolerancyjne na przesuszenie są pelargonie bluszczolistne, a rabatowe i wielkokwiatowe źle znoszą suszę.
Nawożenie
Ze względu na długie i obfite kwitnienie pelargonie wymagają regularnego nawożenia. Zabieg ten najlepiej wykonywać podczas podlewania. Warto kupić specjalny nawóz do pelargonii lub do roślin kwitnących. Nawozimy po dwóch, trzech tygodniach od posadzenia, co 7-10 dni. Możemy także dodać do podłoża granulowane nawozy o długim działaniu.
Kwitnienie
Pelargonie kwitną bardzo obficie od maja do pierwszych przymrozków, kiedy w wyniku mrozu zamierają. Na miejscu przekwitłych kwiatów szybko pojawiają się nowe. Warto usuwać zeschnięte kwiatostany – wydłuży to czas kwitnienia.
Zimowanie
Prawidłowe zimowanie pelargonii to rzecz potrzebna, jeśli chcemy cieszyć się tymi roślinami przez kilka lat. Pelargonie muszą przejść okres przechłodzenia aby zakwitnąć w kolejnym sezonie. Jak to zrobić? Przed nastaniem październikowych przymrozków pelargonie rabatowe i bluszczolistne przenosimy do jasnego pomieszczenia o temperaturze 8-10 °C, a pelargonie wielkokwiatowe do 10-12 °C. Temperatura zimowanie nie powinna być wyższa niż 14 °C, gdyż wtedy rośliny wznowią wegetację.
Rozmnażanie
Pelargonie można rozmnażać generatywnie (z nasion) i wegetatywnie (poprzez sadzonki). W temperaturze 18-20 °C ukorzeniają się po 2-3 tygodniach.
Film poradnikowy. Co robić, by pelargonie pięknie i długo kwitły?
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: © pia-pictures/Fotolia