Logo
Logo

Odprowadzanie wody: co to jest warstwa drenażu?

Pytanie czytelnika: Co to jest warstwa drenażu w doniczce? Czy zawsze jest konieczna?

Spis treści
Co to warstwa drenażu? Czy zawsze trzeba robić warstwę drenażu?

Co to warstwa drenażu?

Warstwa drenażu w doniczce to warstwa materiału, która znajduje się na dnie doniczki i służy do odprowadzania nadmiaru wody. Jest to ważne, ponieważ nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni rośliny i jej obumarcia.

Warstwa drenażu może składać się z różnych materiałów, takich jak keramzyt, kamienie lub specjalne kulki drenażowe. Może być również użyta warstwa ziemi lub innego rodzaju podłoża, ale musi być ono odpowiednio grube, aby zapewnić odpowiednie odprowadzanie wody.

Drenaż jest to warstwa na dnie doniczki, usypana z kamyków, kawałków porcelany, fragmentów glinianych doniczek lub keramzytu. Dzięki warstwie drenażu nadmiar wody będzie odpływał z doniczki i korzenie będą miały dostęp do tlenu.

Czy zawsze trzeba robić warstwę drenażu?

Nie – nie jest to konieczne. Musimy zapewnić odpowiednią warstwę drenażu wszystkim roślinom, które są wrażliwe na zalewanie. Są to np. kaktusy i sukulenty, większość palm oraz innych roślin, które w warunkach naturalnych rosną na glebach przepuszczalnych. Jeśli nie zapewnimy im odpowiedniego odprowadzenia wody ich korzenie mogą zacząć gnić!


Zdjęcie tytułowe: Jeon Sang-O / Pixabay

Autor
Odprowadzanie wody: co to jest warstwa drenażu?
Odprowadzanie wody: co to jest warstwa drenażu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl