Doniczki i skrzynki: Jakie wybrać?
Pojemniki do kwiatów balkonowych są równie ważne, co kwitnące w nich rośliny. Chcemy aby były dekoracyjne i pasowały do reszty wystroju naszego balkonowego zielonego zakątka. Często przez to zapominamy, aby kierować się przede wszystkim warunkami na balkonie i wymaganiami roślin.
- Najpierw określmy warunki świetlne panujące na naszym balkonie,
- następnie wybierzmy odpowiednie gatunki kwiatów balkonowych,
- a dopiero na samym końcu dobierzmy do nich odpowiednie pojemniki!
Fot. Efraimstochter/Pixabay |
POJEMNOŚĆ
Pojemniki (bez względu na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane) muszą pomieścić odpowiednią ilość podłoża. Przestrzeni powinno być na tyle dużo, aby korzenie w miarę swobodnie rosły, podłoże zbyt szybko nie przesychało, oraz żeby w zimie podziemne części roślin nie były narażone na przemarzanie.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
OTWORY W DNIE
Większość doniczek i skrzynek balkonowych dostępnych w sprzedaży posiada otwory w dnie, jednak bardzo często są one zbyt małe – powinny mieć średnicę 1 cm, a w przypadku dużych ceramicznych mis powinny mieć nawet 3 cm średnicy. W doniczce powinien być jeden duży otwór lub 3-4 mniejsze, w skrzynce balkonowej otwory powinny znajdować się co 10 cm.
DRENAŻ
Aby zapewnić wodzie odpowiedni odpływ nie można zapomnieć o warstwie drenażu na dnie pojemnika – usypanej z kamyków, kawałków porcelany, fragmentów glinianych doniczek lub keramzytu. Dzięki warstwie drenażu nadmiar wody będzie odpływał z pojemnika, a korzenie będą miały dostęp do tlenu.
Drewniane doniczki i skrzynki balkonowe
Olbrzymią zaletą drewnianych skrzynek balkonowych jest to, że można je zrobić samemu lub kupić prawie w każdym centrum ogrodniczym lub supermarkecie typu Dom&Ogród. Drewniane deski nawet w upały nie nagrzewają się – chronią podłoże przed nadmierną utratą wody.
W drewnianych skrzynkach balkonowych powietrze i woda mają swobodny przepływ przez ścianki skrzynek. Niestety po kilku sezonach użytkowania skrzynki ulegają gniciu i rozsychaniu. Drewno należy zabezpieczać preparatami ochronnymi. Z zewnątrz warto pomalować je wodoodporną farbą lub lakierem.
Fot. Riad Kanane/Pixabay |
Plastikowe i metalowe doniczki i skrzynki balkonowe
Donice z tworzyw sztucznych mają szereg zalet – są trwałe, lekkie i wygodne w użyciu. Są również bardzo łatwo dostępne – można je kupić w każdym supermarkecie. Przeważnie są również tanie.
Niestety mają też kilka wad. Ścianki plastikowych i stalowych donic blokują przenikanie powietrza i wody, dlatego też rośliny balkonowe w takich pojemnikach są częściej narażone na przelanie. W słoneczne dni ścianki bardzo szybko się nagrzewają, a razem z nimi nagrzewa się także podłoże. Zimą ścianki pojemników nie stanowią też dostatecznej ochrony przed mrozem.
Fot. Didgeman/Pixabay |
Gliniane doniczki i skrzynki balkonowe
Mają bardzo wiele zalet i tylko dwie wady – są dość drogie i bardzo ciężkie. Główną zaletą doniczek ceramicznych stosowanych do kwiatów na balkon jest umożliwienie oddychania korzeniom i odparowywania nadmiaru wody poprzez porowate ceramiczne ścianki (pod warunkiem, że doniczka nie będzie powleczona z zewnątrz glazurą).
Ceramiczne skrzynki balkonowe bardzo rzadko są dostępne w sprzedaży. Nie nadają się one do zawieszenia na balustradzie, gdyż są zbyt ciężkie. Idealnie natomiast prezentują się na murkach ogrodowych oraz na podłodze.
Najłatwiej dostępne i najtańsze z tej grupy są ceramiczne doniczki. Ich podstawową wadą jest wielkość – można w nich posadzić maksymalnie 2-3 rośliny. Jednak dla prawdziwego ogrodnika nie będzie to przeszkodą w zrobienie kwitnącej kompozycji kwiatów balkonowych. Podczas dużych upałów niewielkie doniczki mogą się mocno nagrzewać – należy je wtedy przestawić w mniej nasłonecznione miejsce.
Drewniane skrzynki balkonowe mają długość od 30 do 110 cm. Wymagają solidnych haków, gdyż wypełnione ziemią są bardzo ciężkie. Wspaniale wyglądają w nich kwitnące rośliny o długich, zwisających pędach – pelargonia bluszczolistna (Pelargonium x hederifolium) lub surfinia (Petunia surfinia). Zdjęcie z lewej - Silvpol, z prawej - www.kwiatyozdobne.pl |
W płaskich plastikowych donicach na balkonie doskonale wyglądają iglaki, fot. Plant Publicity Holland | W donicy ze stali ocynkowanej wspaniale prezentuje się kwitnąca lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) |
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Gabor Jeszenszky/Pixabay