Logo
Logo
59
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Wybieramy doniczki, skrzynki i pojemniki do kwiatów balkonowych

Aby rośliny doniczkowe na balkonie rosły długo i zdrowo, należy wybrać odpowiednie pojemniki. Na rynku dostępnych jest wiele doniczek i skrzynek balkonowych. Mogą być wykonane z plastiku, stali, ceramiki lub drewna. Dowiedz się, jakie wady i zalety mają te pojemniki i wybierz odpowiednie dla swoich kwiatów balkonowych.

 

Doniczki i skrzynki: Jakie wybrać?

Pojemniki do kwiatów balkonowych są równie ważne, co kwitnące w nich rośliny. Chcemy aby były dekoracyjne i pasowały do reszty wystroju naszego balkonowego zielonego zakątka. Często przez to zapominamy, aby kierować się przede wszystkim warunkami na balkonie i wymaganiami roślin.

  1. Najpierw określmy warunki świetlne panujące na naszym balkonie,
  2. następnie wybierzmy odpowiednie gatunki kwiatów balkonowych,
  3. a dopiero na samym końcu dobierzmy do nich odpowiednie pojemniki!

Wybieramy doniczki na balkon, fot. Efraimstochter - Pixabay
Fot. Efraimstochter/Pixabay

POJEMNOŚĆ
Pojemniki (bez względu na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane) muszą pomieścić odpowiednią ilość podłoża. Przestrzeni powinno być na tyle dużo, aby korzenie w miarę swobodnie rosły, podłoże  zbyt szybko nie przesychało, oraz żeby w zimie podziemne części roślin nie były narażone na przemarzanie.

Doniczka dla roślin na balkon powinna mieć minimum 20 cm średnicy, a skrzynka balkonowa minimum 15 cm szerokości.

OTWORY W DNIE
Większość doniczek i skrzynek balkonowych dostępnych w sprzedaży posiada otwory w dnie, jednak bardzo często są one zbyt małe – powinny mieć średnicę 1 cm, a w przypadku dużych ceramicznych mis powinny mieć nawet 3 cm średnicy. W doniczce powinien być jeden duży otwór lub 3-4 mniejsze, w skrzynce balkonowej otwory powinny znajdować się co 10 cm.

DRENAŻ
Aby zapewnić wodzie odpowiedni odpływ nie można zapomnieć o warstwie drenażu na dnie pojemnika – usypanej z kamyków, kawałków porcelany, fragmentów glinianych doniczek lub keramzytu. Dzięki warstwie drenażu nadmiar wody będzie odpływał z pojemnika, a korzenie będą miały dostęp do tlenu.

Drewniane doniczki i skrzynki balkonowe

Olbrzymią zaletą drewnianych skrzynek balkonowych jest to, że można je zrobić samemu lub kupić prawie w każdym centrum ogrodniczym lub supermarkecie typu Dom&Ogród. Drewniane deski nawet w upały nie nagrzewają się – chronią podłoże przed nadmierną utratą wody.

W drewnianych skrzynkach balkonowych powietrze i woda mają swobodny przepływ przez ścianki skrzynek. Niestety po kilku sezonach użytkowania skrzynki ulegają gniciu i rozsychaniu. Drewno należy zabezpieczać preparatami ochronnymi. Z zewnątrz warto pomalować je wodoodporną farbą lub lakierem.

drewniana skrzynka balkonowa fot. Riad Kanane - Pixabay.com
Fot. Riad Kanane/Pixabay

Plastikowe i metalowe doniczki i skrzynki balkonowe

Donice z tworzyw sztucznych mają szereg zalet – są trwałe, lekkie i wygodne w użyciu. Są również bardzo łatwo dostępne – można je kupić w każdym supermarkecie. Przeważnie są również tanie.

Niestety mają też kilka wad. Ścianki plastikowych i stalowych donic blokują przenikanie powietrza i wody, dlatego też rośliny balkonowe w takich pojemnikach są częściej narażone na przelanie. W słoneczne dni ścianki bardzo szybko się nagrzewają, a razem z nimi nagrzewa się także podłoże. Zimą ścianki pojemników nie stanowią też dostatecznej ochrony przed mrozem.

metalowe doniczki balkonowe fot. Didgeman - Pixabay.com
Fot. Didgeman/Pixabay

Gliniane doniczki i skrzynki balkonowe

Mają bardzo wiele zalet i tylko dwie wady – są dość drogie i bardzo ciężkie. Główną zaletą doniczek ceramicznych stosowanych do kwiatów na balkon jest umożliwienie oddychania korzeniom i odparowywania nadmiaru wody poprzez porowate ceramiczne ścianki (pod warunkiem, że doniczka nie będzie powleczona z zewnątrz glazurą).

Ceramiczne skrzynki balkonowe bardzo rzadko są dostępne w sprzedaży. Nie nadają się one do zawieszenia na balustradzie, gdyż są zbyt ciężkie. Idealnie natomiast prezentują się na murkach ogrodowych oraz na podłodze.

Najłatwiej dostępne i najtańsze z tej grupy są ceramiczne doniczki. Ich podstawową wadą jest wielkość – można w nich posadzić maksymalnie 2-3 rośliny. Jednak dla prawdziwego ogrodnika nie będzie to przeszkodą w zrobienie kwitnącej kompozycji kwiatów balkonowych. Podczas dużych upałów niewielkie doniczki mogą się mocno nagrzewać – należy je wtedy przestawić w mniej nasłonecznione miejsce.

Skrzynka balkonowa Skrzynka balkonowa
Drewniane skrzynki balkonowe mają długość od 30 do 110 cm. Wymagają solidnych haków, gdyż wypełnione ziemią są bardzo ciężkie. Wspaniale wyglądają w nich kwitnące rośliny o długich, zwisających pędach – pelargonia bluszczolistna (Pelargonium x hederifolium) lub surfinia (Petunia surfinia). Zdjęcie z lewej - Silvpol, z prawej - www.kwiatyozdobne.pl
iglaki w donicach Lawenda
W płaskich plastikowych donicach na balkonie doskonale wyglądają iglaki, fot. Plant Publicity Holland W donicy ze stali ocynkowanej wspaniale prezentuje się kwitnąca lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)
Kwiaty w donicy iglaki w misie
Ceramiczne donice nieszkliwione. Porowata struktura ścianek umożliwia przenikanie powietrza do korzeni, ale niestety również parowanie wody, przez co ziemia w takim pojemniku dość szybko wysycha. Zdjęcie z lewej - www.kwiatyozdobne.pl, z prawej fot. Green Profi

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Gabor Jeszenszky/Pixabay

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (13)Zobacz także
Lista zakupów


Komentarze

Gość Klaudia

26-05-2020 11:44

w tym roku postanowiłam mieć kwieciście i kolorowo na balkonie :) skończyłam remont i można było się wziąć za urządzanie balkonu. Pamiętajcie- kwiaty to natura, a natura jest piękna :) u mnie pelargonie i bluszcz na kratce :)

Gość Anna

26-05-2020 06:47

Pelargonie wyglądają świetnie w drewnianych skrzyniach.

Gość Karolina

25-05-2020 15:11

Właśnie zastanawiałam się w jakich doniczkach posadzić na balkonie pelargonie, więc dobrze, że trafiłam na ten artykuł :)

Gość Madzia

25-05-2020 15:05

Kwiaty to wspaniały pocieszacz. Nie dość, że sadzenie ich daje przyjemność to otaczanie się nimi niezwykle pozytywnie nastraja :)

Pokaż wszystkie komentarze
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu