Surfinia (Petunia x hybrida surfinia) (inaczej petunia kaskadowa) to roślina należąca do petunii ogrodowych (Petunia x hybrida). Nazwa ta charakteryzuje grupę odmian petunii, które wytwarzają płożące pędy.

Surfinie posiadają pędy, których długość może się wahać od 20 aż do 100 cm (w zależności od odmiany). Liście są drobne, jajowate, gęsto porastające pędy.

Kwiaty mają kielichowaty kształt. Ich barwa jest różnorodna (można nabyć także odmiany wielokolorowe). Surfinie kwitną od czerwca do października. Owocem jest torebka.

Uprawa i wymagania

Surfinia preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte od silnych wiatrów i deszczu. Optymalne podłoże jest przepuszczalne, żyzne, dobrze spulchnione o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Roślinę można przenieść na zewnątrz w drugiej połowie maja. Możemy zadbać o jej kwitnienie uszczykując pędy w początkowym okresie wzrostu aby dobrze się rozkrzewiła.

Przez cały okres uprawy surfinia wymaga regularnego podlewania (źle reaguje nawet na krótkotrwałe przesuszenie) i nawożenia (nawozy potasowo-fosforowe z dodatkiem żelaza - dla lepszego krzewienia i kwitnienia). Woda nie powinna zalegać w podstawkach, gdyż korzenie szybko gniją i obumierają.

Roślinę można zimować w umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu (po uprzednim przycięciu), jednak efektywniejsza jest uprawa jednoroczna.

Zastosowanie

Surfinie to tradycyjne rośliny uprawiane na balkonach i tarasach. Ponadto warto je sadzić w dużych kwietnikach w kompozycji z innymi gatunkami płożącymi. Nadaje się do ogrodów różnych typów.


Zdjęcia tytułowe: Artur8787, kaiserlilie /Pixabay, No machine-readable author provided. Biho assumed (based on copyright claims). - No machine-readable source provided. Own work assumed (based on copyright claims)., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1072776