Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

Surfinia (Petunia × hybrida surfinia) inaczej petunia kaskadowa, to roślina należąca do petunii ogrodowych (Petunia × hybrida). Nazwa ta obejmuję grupę odmian petunii, które wytwarzają pędy płożące.

Rośliny posiadają pędy, których długość może się wahać od 20 aż do 100 cm w zależności od odmiany. Liście nie różnią się od innych petunii – są drobne, jajowate i gęsto porastające pędy.

Surfinie kwitną od czerwca do października. Kwiaty są duże, mają kielichowaty, mocno rozwarty kształt. Korona jest miękka i delikatna w dotyku, zrośnięta z podziałem na 5 łatek oraz może występować w bardzo wielu barwach – białej, różowej, czerwonej, purpurowej i fioletowej, często też mieszanej. Zapylaczami tych kwiatów są ćmy z rodziny zawisakowatych (Sphingidae).

Owocem jest torebka.

Wymagania i uprawa

Surfinia preferuje stanowiska słoneczne, osłonięte od silnych wiatrów i deszczu. Optymalne podłoże jest przepuszczalne, żyzne, dobrze spulchnione o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Roślinę można przenieść na zewnątrz w drugiej połowie maja. Możemy zadbać o jej kwitnienie uszczykując pędy w początkowym okresie wzrostu aby dobrze się rozkrzewiła.

Przez cały okres uprawy surfinia wymaga regularnego podlewania (źle reaguje nawet na krótkotrwałe przesuszenie) i nawożenia (nawozy potasowo-fosforowe z dodatkiem żelaza - dla lepszego krzewienia i kwitnienia). Woda nie powinna zalegać w podstawkach, gdyż korzenie szybko gniją i obumierają.

Roślinę można zimować w umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu (po uprzednim przycięciu), jednak efektywniejsza jest uprawa jednoroczna.

Zastosowanie

Surfinie to tradycyjne rośliny uprawiane na balkonach i tarasach. Ponadto warto je sadzić w dużych kwietnikach w kompozycji z innymi gatunkami płożącymi. Nadaje się do ogrodów różnych typów.


Zdjęcia: Artur8787, kaiserlilie /Pixabay, Biho/Domena publiczna