Przyczyny więdnięcia kwiatów balkonowych
Błędy w podlewaniu
Surfinie i petunie wraz z pelargoniami zajmują podium najpopularniejszych kwiatów balkonowych. Nic dziwnego, bo są bezproblemowe i prawie bezobsługowe. Kwitną bardzo obficie przez cały sezon i rzadko chorują. Czasem jednak zasychają i więdną, ale... nie dzieje się to bez powodu. Wynika to prawie zawsze z błędów powstałych w wyniku nieprawidłowego podlewania (ale nie tylko, o czym przeczytacie poniżej).
Jeśli surfinie i petunie więdną, to najprawdopodobniej zostały przelane lub przeszuszone! Choć wydaje się to skrajnie różne, to objaw zawsze będzie taki sam, bo korzenie rośliny (czy to z braku wody, czy z jej nadmiaru) nie mogą pobrać wody z podłoża. Skomplikowane? Już wyjaśniamy!
By włośniki (małe fragmenty korzeni odpowiedzialne za pobieranie wody) mogły odpowiednio pracować, muszą rozwijać się w luźnym podłożu, gdzie poza cząsteczkami gleby (składnikami mineralnymi i organicznymi) znajduje się woda i powietrze. Brak powietrza (przy nadmiarze wody) powoduje gnicie włośników, przez co nie mogą pracować, a roślina (mimo, że stoi w wodzie) usycha!
Błędy w nawożeniu
Więdnięcie kwiatów balkonowych może być także spowodowane nieprawidłowym nawożeniem (lub jego brakiem). Zarówno rośliny przenawożone jak i nie nawożone wcale chorują, są słabe i nie rozwijają się prawidłowo. Nadmiar azotu powoduje bardzo szybki wzrost pędów, które stają się "wybujałe". Za to brak nawożenia powoduje, że pędy są krótkie, wiotkie i cienkie.
Inne powody więdnięcia
Złe miejsce (zbyt zacienione) to częsty powód więdnięcia surfinii i petunii. Kwiaty te kochają słońce i tylko w miejscu widnym (na balkonie południowym lub zachodnim) pokażą w pełni swoje walory. Także niewłaściwe podłoże (stare, jałowe z poprzedniego sezonu lub gliniaste, ciężkie z ogrodu) może powodować rozwój chorób i/lub słaby wzrost. Także obfite opady mogą powodować, że delikatne i łamliwe pędy surfinii i petunii będą brzydko się przewieszać.
Jak uratować więdnące, przelane lub przesuszone surfinie i petunie?
Najpierw sprawdź, czy Twoje rośliny są przelane czy przesuszone. Przelane rośliny trzeba wyjąć delikatnie (wraz z ziemią) z doniczki lub starać się wylać nadmiar wody z podłoża. Pamiętaj, by doniczka na spodzie miała odpływy drenażowe. Przesuszone egzemplarze trzeba podlać. W tym celu całą doniczkę najlepiej wstawić do wiadra z wodą, by podłoże przez podsiąkanie mogło się nawodnić.
Prawidłowa pielęgnacja surfinii i petunii
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zapewnić, że Twoje surfinie i petunie będą długo i obficie kwitły.
Stanowisko
Surfinie i petunie potrzebują dużo słońca, więc najlepszym miejscem dla nich będzie słoneczne, ale nie bezpośrednio naświetlone stanowisko. Pamiętaj, że potrzebują przynajmniej sześciu godzin światła dziennie. Jeśli nie masz słonecznego miejsca, wybierz miejsce z jasnym, ale rozproszonym światłem. Unikaj miejsca z silnym wiatrem, który może uszkodzić delikatne kwiaty.
Podłoże
Ziemia do uprawy surfinii i pelargonii musi być lekka (by woda w niej nie stała) i żyzna (by odżywić szybkorosnące i kwitnące rośliny). Najlepiej wybierać gotowe podłoża do roślin balkonowych, najlepiej te wzbogacone nawozem długodziałającym
Podlewanie
Zarówno surfinie, jak i petunie, potrzebują regularnego podlewania. W czasie gorących dni konieczne może być codzienne podlewanie, a nawet dwa razy dziennie, jeśli kwiaty rosną w małych pojemnikach. Jednakże, unikaj przelania - ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra. Odpowiednie podlewanie to klucz do utrzymania tych kwiatów w dobrym zdrowiu.
Nawożenie
Surfinie i petunie są kwiatami, które potrzebują dużo pokarmu. W sezonie wegetacyjnym (od wiosny do jesieni) zasilaj je co najmniej raz w tygodniu, używając specjalistycznego nawozu dla kwiatów balkonowych. W tym nawozie powinno być dużo potasu, który pomaga w produkcji kwiatów, oraz mikroelementów, które zapewniają zdrowy wzrost i rozwój kwiatów. Pamiętaj, aby nie przesadzać z nawozem, ponieważ może to prowadzić do przypalenia korzeni.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Andris Tkachenko, inna717 / Adobe Stock