Logo
Logo

Jak uratować uschnięte i zwiędnięte petunie i surfinie? Przyczyny i rozwiązania błędów w uprawie

Surfinie i petunie to bardzo do siebie podobne, popularne rośliny balkonowe, które swoimi pięknymi kwiatami zdobią donice w ogrodach i na balkonach od maja do października. Nie są trudne w uprawie i poza właściwą pielęgnacją (częstym podlewaniem i nawożeniem) nie potrzebują wiele, by kwitnąć obficie. Dlaczego więc czasem schną i więdną. Co się dzieje i jak temu zaradzić? Dowiedz się, jak szybko pomóc petuniom i surfiniom wrócić do formy z tego artykułu. 

Spis treści
Dlaczego kwiaty balkonowe (np. surfinie i petunie) więdną? Co na temat pielęgnacji surfinii i petunii mowią eksperci? Co zrobić, żeby surfinie i petunie długo i obficie kwitły? Jaki nawóz wzmocni surfinie i pelargonie? Czy warto stosować także stymulator wzrostu? Jakiej ziemi i jakiego stanowiska potrzebują surfinie i petunie? Jak prawidłowo podlewać i nawozić surfinie i petunie?

Przyczyny więdnięcia kwiatów balkonowych

Błędy w podlewaniu

Surfinie i petunie wraz z pelargoniami zajmują podium najpopularniejszych kwiatów balkonowych. Nic dziwnego, bo są bezproblemowe i prawie bezobsługowe. Kwitną bardzo obficie przez cały sezon i rzadko chorują. Czasem jednak zasychają i więdną, ale... nie dzieje się to bez powodu. Wynika to prawie zawsze z błędów powstałych w wyniku nieprawidłowego podlewania (ale nie tylko, o czym przeczytacie poniżej). 

Jeśli surfinie i petunie więdną, to najprawdopodobniej zostały przelane lub przeszuszone! Choć wydaje się to skrajnie różne, to objaw zawsze będzie taki sam, bo korzenie rośliny (czy to z braku wody, czy z jej nadmiaru) nie mogą pobrać wody z podłoża. Skomplikowane? Już wyjaśniamy!

By włośniki (małe fragmenty korzeni odpowiedzialne za pobieranie wody) mogły odpowiednio pracować, muszą rozwijać się w luźnym podłożu, gdzie poza cząsteczkami gleby (składnikami mineralnymi i organicznymi) znajduje się woda i powietrze. Brak powietrza (przy nadmiarze wody) powoduje gnicie włośników, przez co nie mogą pracować, a roślina (mimo, że stoi w wodzie) usycha!

Przelane lub przesuszone surfinie i petunie więdną. Często ich pędy brązowieją, zamierają ich końcówki, a liście żółkną i opadają. Słabe rośliny są podatne na infekcje i często rozwijają się na nich choroby grzybowe (pleśnienie lub gnicie).

 

Błędy w nawożeniu

Więdnięcie kwiatów balkonowych może być także spowodowane nieprawidłowym nawożeniem (lub jego brakiem). Zarówno rośliny przenawożone jak i nie nawożone wcale chorują, są słabe i nie rozwijają się prawidłowo. Nadmiar azotu powoduje bardzo szybki wzrost pędów, które stają się "wybujałe". Za to brak nawożenia powoduje, że pędy są krótkie, wiotkie i cienkie. 

Inne powody więdnięcia

Złe miejsce (zbyt zacienione) to częsty powód więdnięcia surfinii i petunii. Kwiaty te kochają słońce i tylko w miejscu widnym (na balkonie południowym lub zachodnim) pokażą w pełni swoje walory. Także niewłaściwe podłoże (stare, jałowe z poprzedniego sezonu lub gliniaste, ciężkie z ogrodu) może powodować rozwój chorób i/lub słaby wzrost. Także obfite opady mogą powodować, że delikatne i łamliwe pędy surfinii i petunii będą brzydko się przewieszać. 

ogród na co dzień / YouTube


Jak uratować więdnące, przelane lub przesuszone surfinie i petunie?

Najpierw sprawdź, czy Twoje rośliny są przelane czy przesuszone. Przelane rośliny trzeba wyjąć delikatnie (wraz z ziemią) z doniczki lub starać się wylać nadmiar wody z podłoża. Pamiętaj, by doniczka na spodzie miała odpływy drenażowe. Przesuszone egzemplarze trzeba podlać. W tym celu całą doniczkę najlepiej wstawić do wiadra z wodą, by podłoże przez podsiąkanie mogło się nawodnić. 

Nawóz do surfinii i petunii
Nawóz do surfinii i petunii
Nawóz EKSPLOZJA KOLORÓW do kwiatów balkonowych z mikroskładnikami, jest to nawóz WE typu NPK, zawierający podstawowe składniki pokarmowe: azot, fosfor, potas a dodatkowo także mikroskładniki takie jak: bor, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk. Nawóz jest natychmiast przyswajany przez rośliny i szybko uzupełnia niedobory składników pokarmowych. Przeznaczony jest przede wszystkim dla roślin o dużych wymaganiach pokarmowych takich jak surfinia i pelargonia.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Biostymulator, preparat wzmacniający rośliny
Biostymulator, preparat wzmacniający rośliny
Biosept Active Spray to preparat w formie gotowej do użycia wyprodukowany na bazie ekstraktu z grejpfruta. Jest środkiem wspomagającym uprawę roślin – stymulatorem wzrostu i odporności, do stosowania w uprawach roślin ozdobnych w warunkach polowych i pod osłonami. Może być stosowany w okresie wegetacji do opryskiwania roślin. Preparat stosuje się w celu lepszego ukorzeniania się roślin oraz w czasie wzrostu – do poprawy jakości.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Prawidłowa pielęgnacja surfinii i petunii

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zapewnić, że Twoje surfinie i petunie będą długo i obficie kwitły. 

Stanowisko
Surfinie i petunie potrzebują dużo słońca, więc najlepszym miejscem dla nich będzie słoneczne, ale nie bezpośrednio naświetlone stanowisko. Pamiętaj, że potrzebują przynajmniej sześciu godzin światła dziennie. Jeśli nie masz słonecznego miejsca, wybierz miejsce z jasnym, ale rozproszonym światłem. Unikaj miejsca z silnym wiatrem, który może uszkodzić delikatne kwiaty. 

Podłoże
Ziemia do uprawy surfinii i pelargonii musi być lekka (by woda w niej nie stała) i żyzna (by odżywić szybkorosnące i kwitnące rośliny). Najlepiej wybierać gotowe podłoża do roślin balkonowych, najlepiej te wzbogacone nawozem długodziałającym

Podlewanie
Zarówno surfinie, jak i petunie, potrzebują regularnego podlewania. W czasie gorących dni konieczne może być codzienne podlewanie, a nawet dwa razy dziennie, jeśli kwiaty rosną w małych pojemnikach. Jednakże, unikaj przelania - ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra. Odpowiednie podlewanie to klucz do utrzymania tych kwiatów w dobrym zdrowiu. 

Nawożenie
Surfinie i petunie są kwiatami, które potrzebują dużo pokarmu. W sezonie wegetacyjnym (od wiosny do jesieni) zasilaj je co najmniej raz w tygodniu, używając specjalistycznego nawozu dla kwiatów balkonowych. W tym nawozie powinno być dużo potasu, który pomaga w produkcji kwiatów, oraz mikroelementów, które zapewniają zdrowy wzrost i rozwój kwiatów. Pamiętaj, aby nie przesadzać z nawozem, ponieważ może to prowadzić do przypalenia korzeni. 

Pamiętaj, że odpowiednie pielęgnacja jest kluczem do pięknych, kwitnących surfinii i petunii. Regularne podlewanie, dobrze dobrany stanowisko i regularne nawożenie to podstawy, które zapewnią, że Twoje kwiaty będą zdrowe i kwitnące przez cały sezon.

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Andris Tkachenko, inna717 / Adobe Stock

Autor
Jak uratować uschnięte i zwiędnięte petunie i surfinie? Przyczyny i rozwiązania błędów w uprawie
Jak uratować uschnięte i zwiędnięte petunie i surfinie? Przyczyny i rozwiązania błędów w uprawie
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl