Czego petunie nie lubią najbardziej?
Warto zacząć od kilku słów o tym, czego petunie właściwie nie lubią. Są to rośliny, które najlepiej rozwijają się w nasłonecznionych miejscach z rozproszonym światłem. Gdy rosną w półcieniu ich kwitnienie jest znacznie mniej obfite. I tutaj wkrada się problem – w nasłonecznionych miejscach petunie kwitną bujnie i pięknie, ale są narażone na trudne warunki atmosferyczne! Ich kruche łodygi, liście i delikatne kwiaty mogą być bardzo szybko zniszczone przez porywisty wiatr czy ulewne deszcze.
Petunie nie lubią też suszy, dlatego należy je regularnie podlewać, ale... nie znoszą też przelania! To jeden z najczęstszych błędów w pielęgnacji petunii. Rośliny te szybko reagują na zbyt mokre podłoże gniciem korzeni.
Ostatnie, czego petunie nie lubią, to nadmiar azotu. Choć jest to pierwiastek niezbędny do ich wzrostu, jego nadmiar może przynieść odwrotny skutek – osłabi roślinę i sprawi, że będzie miała mniej kwiatów.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak uratować petunie uszkodzone przez ulewy? Krok po kroku
Wystarczą 4 kroki, by petunie odzyskały wigor i piękno po nawet mocnych zniszczeniach przez warunki pogodowe. Oto co trzeba robić, by znów zdobiły Twój balkon lub taras przez wiele miesięcy.
Krok 1: Sprawdź wilgotność gleby i popraw jej strukturę
Po intensywnych opadach deszczu, petunie będą potrzebować czegoś więcej niż tylko osuszenie podłoża w ich doniczkach. Po sprawdzeniu, czy ziemia, w której rosną petunie, nie jest zbyt mokra, postaraj się ją lekko rozluźnić. Zabieg ten umożliwi prawidłowe odparowanie nadmiaru wody (teraz i w przyszłości). Możesz to zrobić, delikatnie mieszając górną warstwę ziemi za pomocą małego szpikulca lub widełek.
Krok 2: Usuń uszkodzone liście i kwiaty
Kolejnym krokiem jest usunięcie zniszczonych części rośliny. Zwiędłe liście i kwiaty powinny zostać obcięte, aby roślina mogła skupić energię na regeneracji zdrowych części. Regularne przycinanie petunii sprzyja także ich bujniejszemu kwitnieniu.
Aby usunąć uszkodzone części, użyj ostrych nożyczek ogrodowych lub sekatora. Starannie obetnij wszystkie zwiędłe liście i kwiaty, przycinając je tuż nad zdrowym pędem lub liściem. Dzięki temu roślina będzie miała więcej energii na rozwijanie nowych, zdrowych pędów i kwiatów.
Krok 3: Zadbaj o odpowiednie nawożenie – przygotuj regenerującą odżywkę z... pomidora!
Petunie, które przeszły przez stres spowodowany ulewami, mogą potrzebować dodatkowego wsparcia w postaci nawożenia. Zamiast stosowania kupnych nawozów, możesz zrobić domowe, tanie odżywki regenerującą dla osłabionych roślin. Powinny one mieć dużo potasu i fosforu, które wspomogą roślinę "od korzeni". Wśród wielu przepisów na tego typu domowe nawozy, szczególnie wyróżnia się jeden. Jest bardzo prosty i nie wymaga wielu składników. W rzeczywistości potrzebujesz tylko jednego, który prawdopodobnie masz już w swojej kuchni – pomidora!
Pomidor jest bogaty w fosfor, potas, magnez, ale też azot, bor, mangan i inne składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i kwitnienia petunii. Aby przygotować odżywkę:
- wrzuć pół pomidora do blendera i dodaj litr wody.
- Zmiksuj wszystko dokładnie, a następnie przecedź mieszankę przez sitko, aby pozbyć się resztek miąższu.
- Tak przygotowaną odżywką podlewaj petunie raz w miesiącu.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Krok 4: Zapewnij odpowiednie warunki wzrostu
Ostatnim krokiem do pełnej regeneracji petunii jest zapewnienie im odpowiednich warunków wzrostu. Petunie najlepiej rosną w nasłonecznionych miejscach, ale po silnym uszkodzeniu lepiej przez pierwszych kilka dni postawić je w rozproszonym światle – delikatnym cieniu. Jak już wspomniano wcześniej, petunie nie lubią zbyt mokrej ziemi, więc podlewaj je umiarkowanie, pozwalając glebie lekko przeschnąć między podlewaniami.
► Przydatne porady i ciekawostki o prawidłowej pielęgnacji petunii znajdziesz w naszym artykule: Uprawa petunii na balkonie | Jaką odmianę wybrać? Jak posadzić? Jak pielęgnować?
Zdjęcie tytułowe: Adobe Firefly, Arantxa Forcada / AdobeStock