Petunia ogrodowa (Petunia × hybrida), (w krajach anglojęzycznych występująca pod nazwą Petunia × atkinsiana), nazywana też petunią zwyczajną, należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Jest to mieszaniec powstały ze skrzyżowania dwóch gatunków petunii – Petunia axillaris i Petunia violacea pochodzących z Ameryki Południowej. W Polsce uprawiane są jako rośliny jednoroczne.

Odmian petunii jest tak dużo, że podzielono je w Polsce na kategorie, według dwóch kryteriów:

1. Wielkości kwiatów

  • Multiflora – o licznych kwiatach, których średnica nie przekracza 5 cm. Tośliny te charakteryzują się dużą odpornością na deszcz.
  • Grandiflora – która wytwarza mniej liczne kwiaty, jednak zdecydowanie większe – niektóre przekraczają nawet 10 cm.
  • Milliflora – pojedynczy kwiat nie ma więcej niż 3 cm.

2. Rodzajów pędów

  • Pendula – jej pędy, czasem zwisające, mogą mieć nawet 80 cm. Do tej grupy odmian należą surfinie.
  • Media – osiąga długość między 40 a 80 cm.
  • Nana – mają długość nie większą niż 40 cm.

 

Petunia ogrodowa zwykle tworzy dużą, rozrastającą się kępę lekko wznoszących się łodyg (wyjątkiem są zwisające pędy odmian pendula – m.in. surfinii).

Kwiaty petunii pojawiają się na szczycie grubych, mięsistych pędów. Łatwo je rozpoznać nawet przed okresem kwitnienia – są pokryte lepkimi włosami. Kwiaty są pojedyńcze, kielichowate kwiatach w różnych kolorach. Zależnie od odmiany białe, różowe, czerwone, niebieskie, purpurowe, fioletowe, a nawet dwubarwne. Kwitnie bardzo obficie i długo - od maja do pierwszych przymrozków.

Uprawa

Petunia najbardziej lubią stanowiska słoneczne i ciepłe. Powinny być również uprawiane w miejscu zacisznym, osłoniętym przed wiatrem i oświetlonym rozproszonym światłem (pamiętajmy, że przy zbyt małej ilości światła kwitnienie może się opóźniać nawet o miesiąc).

Jest to dość odporna roślina, szczególnie odmiany uprawiane na rabatach. Po ulewnym deszczu jej kwiaty szybko się podnoszą. Preferuje podłoże żyzne, próchniczne i przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5).

Zastosowanie

W Polsce petunia ogrodowa jest pospolicie uprawiana na rabatach. Sadzi się w parkach przy alejkach oraz w miastach na terenach zieleni miejskiej. Jest bardzo lubianą rośliną, dlatego można je spotkać w coraz większej różnorodności zastosowań.

Odmiany o zwisających pędach uprawiane są w pojemnikach ustawianych na balkonach, tarasach i do wewnątrz. 

Zdjęcie tytułowe: Brigitte Werner, mschiffm, Magda M / Pixabay