Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

Petunia ogrodowa (Petunia × hybrida, syn. Petunia × atkinsiana), nazywana też petunią zwyczajną, należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Jest to mieszaniec powstały ze skrzyżowania dwóch gatunków petunii – Petunia axillaris i P. violacea pochodzących z Ameryki Południowej. W Polsce są to bardzo popularne rośliny doniczkowe na balkony i tarasy i występują w dużej ilości odmian.

Roślina ta jest byliną ale w warunkach klimatu umiarkowanego uprawiana jest jako sezonowa (jednoroczna). zwykle tworzy dużą, rozrastającą się kępę lekko wznoszących się łodyg (wyjątkiem są zwisające pędy odmian pendula – m.in. surfinii).

Petunia ogrodowa kwitnie długo i obficie, od maja do pierwszych przymrozków. Kwiaty petunii pojawiają się na szczycie grubych, mięsistych pędów. Łatwo je rozpoznać nawet przed okresem kwitnienia – są pokryte lepkimi włosami. Kwiaty są duże, pojedyncze, kielichowate i zależnie od odmiany białe, różowe, czerwone, niebieskie, purpurowe, fioletowe, a nawet dwubarwne.

 
 

Odmian petunii jest tak dużo, że podzielono je w Polsce na kategorie, według dwóch kryteriów:

Wielkości kwiatów

  • Multiflora – o licznych kwiatach, o średnicy ok. 5 cm. Charakteryzują się dużą odpornością na deszcz
  • Grandiflora – która wytwarza mniej liczne kwiaty, jednak zdecydowanie większe (nawet 10 cm średnicy)
  • Milliflora – pojedynczy kwiat nie ma więcej niż 3 cm

Rodzajów pędów

  • Pendula – jej pędy, czasem zwisające, mogą mieć nawet 80 cm (do grupy należą surfinie)
  • Media – osiąga długość między 40 a 80 cm
  • Nana – mają długość nie większą niż 40 cm

 
 

Wymagania i uprawa

Petunia najbardziej lubi stanowiska słoneczne i ciepłe. Powinny być również uprawiane w miejscu zacisznym, osłoniętym przed wiatrem i oświetlonym rozproszonym światłem (przy zbyt małej ilości światła kwitnienie może się opóźniać nawet o miesiąc). Preferuje podłoże żyzne, próchniczne i przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5). Jest wrażliwa na mróz. Jest to roślina odporna na zanieczyszczenia powietrza.

By petunia obficie kwitła wymaga systematycznego podlewania (w czasie upałów nawet 2 razy dziennie) oraz nawożenia raz na tydzień. Najlepiej wybierać dla niej nawozy przeznaczone dla roślin kwitnących.

Roślinę rozmnaża się wyłącznie przez sadzonkowanie.

Petunie można próbować przezimować. By to zrobić ścinamy jej pędy do 6-7 cm długości i chowamy do nieogrzewanego pomieszczenia (garaż, piwnica) przed zapowiadanym mrozem. Przez okres zimowania roślina powinna być podlewana raz na 3-4 tygodnie.

 
 

Zastosowanie

W Polsce petunia ogrodowa jest pospolicie uprawiana na rabatach i balkonach. Sadzi się w parkach przy ogrodowych alejkach oraz w miastach na terenach zieleni miejskiej. Jest bardzo lubianą rośliną, dlatego można je spotkać w coraz większej różnorodności zastosowań.

Odmiany o zwisających pędach uprawiane są w pojemnikach ustawianych na balkonach, tarasach i do wewnątrz.


Zdjęcie tytułowe: Brigitte Werner, mschiffm, Magda M/Pixabay