Logo
Logo

Jak dbać surfinię na balkonie, aby kwitła cały sezon? Sprawdź nasze porady!

Pytanie czytelnika: Chciałabym kupić rośliny do donic balkonowych, które będą kwitły całe lato aż do jesieni. Najlepiej żeby sprawdziły się w słońcu i półcieniu. Jakie polecacie gatunki? Jak je pielęgnować, aby kwitły cały sezon?

Spis treści
Dlaczego warto mieć surfinię na balkonie?
Co zrobić, by surfinia miała mnóstwo kwiatów przez cały sezon?
Gdzie posadzić surfinię?
Jaką ziemię lubi surfinia?
Jak często podlewać surfinię?
Jak często nawozić surfinie?
Jak dbać o surfinię?

Jak wygląda surfinia? Jak długo kwitnie?

Jednymi z najpiękniejszych kwiatów na balkonie są surfinie (Petunia atkinsiana). Dodatkowo odpowiednio pielęgnowane kwitną wyjątkowo długo i obficie od maja do października. Ich pędy się przewieszają, dlatego idealnie nadają się do podwieszanych donic. Tworzą wtedy bujne i barwne kaskady.

Sadzonki surfinii rozrastają się bardzo szybko. Pędy początkowo rozkładają się na boki, a następnie zaczynają zwisać. Osiągają od kilkudziesięciu cm do 1 m. Pędy i liście są szorstko owłosione i lepkie. Lejkowate kwiaty, zazwyczaj pojedyncze, wyrastają w kątach liści na krótkich szypułkach.

Fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Uprawa i pielęgnacja surfinii | Krok po kroku

Rośliny te są delikatne i przy silnych ulewach mogą mocno ucierpieć. W naszym klimacie rośliny te są traktowane jako jednoroczne. Wystawia się je na zewnątrz po 15 maja – po ustąpieniu wiosennych przymrozków.

STANOWISKO | Gdzie posadzić surfinię?
Surfinie preferują pełne słońce, ale zakwitną również w półcieniu. Kolor kwiatów zależy od odmiany – mogą być fioletowe, różowe, białe, żółte, czerwone i wielobarwne.

PODŁOŻE | Jaką ziemię lubi surfinia?
Surfinie najlepiej rosną na kwaśnym i przepuszczalnym podłożu o pH 5–5,5. Donice powinny być głębokie, a na ich dno dobrze jest wsypać keramzyt jako drenaż.

PODLEWANIE | Jak często podlewać surfinię?
Podstawowym warunkiem dobrej kondycji roślin jest ich stałe podlewanie. Lubią wilgoć, więc w silne upały podlewa się je rano i wieczorem.

NAWOŻENIE | Jak często nawozić surfinie?
Zaleca się częste, nawet co drugi dzień, zasilanie sadzonek nawozem wieloskładnikowym do kwitnących roślin balkonowych.

USUWANIE KWIATOSTANÓW | Jak dbać o surfinię?
Chcąc pobudzić kwitnienie i uchronić surfinię przed chorobami grzybowymi, należy codziennie usuwać przekwitnięte i suche kwiaty.

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom (6/201),
tekst: Małgorzata Szymańska,
zdjęcie tytułowe: Manseok Kim/Pixabay.

 

Autor
Jak dbać surfinię na balkonie, aby kwitła cały sezon? Sprawdź nasze porady!
Jak dbać surfinię na balkonie, aby kwitła cały sezon? Sprawdź nasze porady!
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
 

Komentarze

Dodaj komentarz