Logo
Logo

Podlewanie kwiatów balkonowych | Jak to robić bez błędów?

Zarówno zbyt rzadkie, jak i zbyt częste podlewanie wpływa negatywnie na stan kwiatów balkonowych. Zatem kiedy i jak podlewać kwiaty balkonowe? Czy woda z kranu jest do tego odpowiednia? Jakie kwiaty wymagają regularności w podlewaniu? Czy i jak podlewać rośliny balkonowe po deszczu? Jakie błędy możemy popełnić? Jakie są główne zasady podlewania? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Spis treści
Jaka jest najważniejsza zasada podlewania kwiatów balkonowych? Jak często podlewać kwiaty balkonowe? Jaką wodą podlewać kwiaty balkonowe? Jak podlewać kwiaty balkonowe w upalne dni? Jak podlewać kwiaty balkonowe po deszczu? Jakie błędy można popełnić przy podlewaniu?

Jak podlewać kwiaty na balkonie?
Czas, ilość, sposoby

Kwiaty balkonowe lubią obfite i regularne podlewanie. Częstotliwość oraz ilość wody ma decydujące znaczenie dla jakości podlewania. Nie powinno się dopuszczać do przesuszenia podłoża w doniczce! Podlewanie powinno wykonywać się rzadziej, ale większą ilością wody. Kwiaty balkonowe w doniczkach i skrzynkach należy podlewać obficie – tak aby woda wypełniła przestrzenie pomiędzy grudkami ziemi, a korzeniami rośliny. Woda powinna wyciekać z otworów odpływowych w dnie doniczki. Takie podlewanie powoduje głębsze przesiąkanie wody do gleby, a tym samym łatwiejsze jej pobieranie przez korzenie.

Tylko niewiele kwiatów balkonowych znosi niedobory wody. Dla większości roślin, silne przesuszenie podłoża jest niewskazane, gdyż powoduje zahamowanie wzrostu i kwitnienia. Wiele roślin po zwiędnięciu nigdy już nie wraca do pierwotnej formy lub nawet ginie.

Najważniejszym warunkiem prawidłowego rozwoju roślin jest ich regularne podlewanie – zgodne z wymaganiami rośliny. Istnieją zasady podlewania kwiatów balkonowych, jednak przede wszystkim, należy obserwować rośliny rosnące w doniczkach i skrzynkach balkonowych. 

Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu
Przeczytaj także
Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu

Najważniejsze zasady podlewania kwiatów balkonowych

✔ Im mniejszy pojemnik, tym częstsze podlewanie.
Rośliny rosnące w małych doniczkach wymagają częstszego podlewania niż rośliny rosnące w dużych pojemnikach. Doniczki i skrzynki balkonowe z tworzyw sztucznych dłużej zatrzymują wilgoć, niż te wykonane z ceramiki, drewna lub terakoty.

✔ Kwiaty na balkonie południowym wymagają więcej wody.
Dzieje się tak, gdyż słońce operuje na nich bardzo mocno, prawie przez cały dzień.

✔ Kwiaty balkonowe o dużych, miękkich liściach należy podlewać częściej.
Ponieważ przez powierzchnię liści odparowuje dużo wody.

✔ Nie przelewaj!!!
Wbrew pozorom to nie susza, a właśnie nadmierne podlewanie "zabija" znacznie więcej kwiatów balkonowych. Nie ma nic gorszego niż nadgorliwość. Bardzo często zdarza się, że rośliny są przelewane – zwłaszcza jeśli pojemniki nie mają odpowiedniej warstwy drenażu i otworów w dnie. Jeśli dopuściliśmy do przelania roślin, należy wtedy zaniechać podlewania do czasu aż podłoże przeschnie (do następnego wieczora).

Hydrożel do ochrony przed suszą na balkonie!
Hydrożel jest superabsorbentem w formie drobnych kryształków, który świetnie dba o gospodarkę wodną uprawianych roślin. Dzięki doskonałej chłonności pobiera on nadmiar wody podczas opadów czy podlewania zwiększając swoją objętość, a oddaje roślinom, gdy zachodzi taka potrzeba.
Kup w sklepie online
Kule nawadniające łatwym i długodziałającym nawadnianiem!
Kule nawadniające to estetyczne i łatwe w użyciu dozowniki wody, które zapewniają ciągłe nawilżenie ziemi i pomagają utrzymać rośliny doniczkowe na balkonach w doskonałej kondycji.
Kup w sklepie onilne

O czym jeszcze pamiętać podlewając kwiaty balkonowe?
Częstotliwość, woda, upały

Kiedy i jak często podlewać kwiaty balkonowe?

Większość kwiatów balkonowych powinno podlewać się raz dziennie – późnym popołudniem (gdyż rośliny przed nocą zdążą jeszcze obeschnąć). Jednak to jak często będziemy musieli sięgać po konewkę zależy od wymagań rośliny, stanowiska oraz od pojemnika, w którym rośnie.

Przed każdym podlewaniem należy sprawdzić wilgotność podłoża. W tym celu należy wcisnąć palec na głębokość 2 cm – sprawdzając czy podłoże jest wilgotne. Jeśli tak, to należy wstrzymać się z podlewaniem kwiatów do następnego dnia.

Młode rośliny należy podlewać częściej mniejszą ilością wody, starsze o dużej masie zielonej należy podlewać rzadziej i bardziej obficie.

Jaką wodą podlewać kwiaty balkonowe?

Do podlewania kwiatów balkonowych nadaje się woda z kranu (wodociągowa). Należy ją wcześniej przygotować, tak aby przez 24 godziny stała w mieszkaniu – będzie wtedy miała temperaturę pokojową oraz ulotni się z niej chlor.

Jak podlewać kwiaty balkonowe w upalne dni?

W upalne dni (czerwiec-lipiec) zdarza się jednak, że mury są bardzo rozgrzane, a operujące silne słońce powoduje szybkie odparowanie wody z pojemników. Wtedy już po upływie kilku godzin podłoże w doniczkach bywa całkowicie suche. W gorące dni, kwiaty balkonowe należy podlewać dwa razy dziennie – wczesnym rankiem oraz późnym popołudniem.

Kwiatów balkonowych nie powinno się podlewać w czasie największego nasłonecznienia – w godzinach 11-16. Krople wody na liściach działają jak soczewki skupiające światło, co może doprowadzić do ich poparzenia. W tych godzinach występują także największe straty wody na skutek parowania z gleby i intensywnej transpiracji roślin.

Jak podlewać kwiaty balkonowe po deszczu?

Podlewania nie można zaniechać, nawet jeśli padał deszcz. Bardzo często woda deszczowa spływa po liściach roślin, nie docierając do podłoża.

podlewanie kwiatów balkonowych fot. Manfred Antranias Zimmer Pixabay Public Domain CC0 Fot. Manfred Antranias Zimmer/Pixabay

Błędy w podlewaniu – co się dzieje gdy?

  • podlewamy zbyt mało – liście stają się wiotkie, w krótkim czasie usychają i opadają.
  • podlewamy nieregularnie – paki kwiatowe opadają przedwcześnie, a kwiaty nie rozkwitają.
  • podlewamy zbyt często – rośliny gniją, gdyż korzenie nie mają dostępu do powietrza.

  Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Gerlach/Pixabay

Autor
Podlewanie kwiatów balkonowych | Jak to robić bez błędów?
Podlewanie kwiatów balkonowych | Jak to robić bez błędów?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)