Zapobiegaj chorobom grzybowym roślin. Co oprócz oprysków?

Zapobieganie chorobom grzybowym roślin

Choroby grzybowe nie tylko brzydko wyglądają, ale mogą też stopniowo osłabiać rośliny, ograniczając ich zdolność do utrzymania zdrowych liści, wydawania kwiatów i zawiązywania owoców. Latem i jesienią grzybnia zaczyna dojrzewać i wytwarzać owocniki uwalniające zarodniki. Natychmiast przenoszą się one na kolejne rośliny lub spędzają zimę, ukryte w ziemi, a później wiosną i latem infekują rosnące młode i miękkie części roślin.

Posłuchaj
00:00
34
Spis treści
Co musisz wiedzieć o chorobach grzybowych roślin? Jak zapobiegać infekcjom grzybowym?

Choroby grzybowe roślin
Co warto wiedzieć?

  • Większość chorób grzybowych atakuje jeden lub wąskie grono gatunków roślin. Takie gatunki nazywamy gatunkami żywicielskimi dla konkretnych grzybów.

  • Warto wiedzieć, że niektóre objawy są takie same dla różnych chorób. Na przykład mączny nalot na liściach nie musi od razu oznaczać, że roślinę zaatakował mączniak prawdziwy (choć rzeczywiście ilość gatunków, które atakuje ten grzyb jest spora). Biały nalot jest objawem wielu różnych gatunków grzybów patogenicznych. Z tego powodu, gdy oceniamy, co mogło zaatakować nasze rośliny, zawsze należy wiedzieć, dla jakich grzybów są gatunkami żywicielskimi.

  • Wyjątków od reguły jest niewiele – wśród nich, główny to szara pleśń (Botrytis cinerea), która atakuje ogromną ilość roślin – może porażać najróżniejsze kwiaty, owoce, młode liście, rośliny domowe itd.

Większość grzybów infekuje wybrane gatunki roślin, więc będziesz w stanie rozpoznać grzyba, jeśli znasz jego żywiciela.
 

Zapobiegaj chorobom
Jak ograniczać pojawianie się grzybów?

Kluczem do utrzymania kontroli nad chorobami grzybowymi jest ogrodnicza higiena.

  • Zbierz opadłe liście i spal je lub wyrzuć do śmietnika, ponieważ grzybnia i zarodniki grzybów mogą w nich przezimować i w kolejnym roku ponownie zarazić rośliny.

  • Usuń osłabione chorobą rośliny – spal je lub wyrzuć do śmieci. Nie wymieniaj ich na nowe okazy tego samego gatunku, ponieważ one także mogą zostać zakażone.

  • Wytnij pędy, na których zauważysz oznaki czarnej plamistości, rdzy lub mączniaka. Te choroby grzybowe mogą przenosić się ze starych pędów na pąki, z których rozwiną się nowe, przyszłoroczne pędy.

  • Ściółkuj ziemię warstwą dobrze rozłożonego kompostu (5 cm) lub kamyków (2–3 cm). Zakryjesz i uwięzisz w ten sposób zarodniki grzybów, powstrzymując je przed przenoszeniem się w czasie deszczu.

 Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: adragan / Adobe Stock oraz HeungSoonm / Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Gość NiktWazny
13-08-2019 18:34
super
Gość AdrianP
13-08-2019 18:33
moj klon ma mączniaka. :(
Gość Anulka123
13-08-2019 18:32
Super artykuł!
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści