Zwalczanie chorób grzybowych bez chemii | Wybierz naturalne rozwiązania!

Zwalczanie chorob grzybowych bez chemii

Nawet w najlepiej zadbanym i wypielęgnowanym ogrodzie może pojawić się problem z chorobami grzybowymi. Ważne, aby rozpocząć ich zwalczanie zaraz po wykryciu pierwszych objawów, co ułatwi pozbycie się patogenów i zmniejszy zniszczenia poczynione przez choroby. W tym celu należy użyć preparatów na choroby grzybowe, które są skuteczne i szybkie w działaniu. Warto wykorzystać naturalne sposoby, gdyż chemiczne środki na choroby grzybowe nie są przyjazne środowisku i mogą zaszkodzić zapylaczom. Jak zwalczać choroby grzybowe bez chemii? Jaki jest najlepszy, naturalny środek na choroby grzybowe?

Posłuchaj
00:00
6
Spis treści
Dlaczego wybierać preparaty naturalne? Jak zapobiegać chorobom grzybowym? Jak samodzielnie zrobić naturalny środek na choroby? Czy Polyversum WP jest naturalnym środkiem na choroby grzybowe?

Skuteczna walka z chorobami grzybowymi bez chemii?
Naturalne przeciwdziałanie chorobom grzybowym

Dlaczego wybierać preparaty naturalne?

Choroby grzybowe mogą zaatakować praktycznie każdą roślinę w ogrodzie, doprowadzając do zniszczenia plonów, brzydkiego wyglądu roślin ozdobnych, czy stopniowego obumierania trawnika. Na szczęście oferta środków na choroby grzybowe jest coraz większa i nie ma już potrzeby korzystania jedynie z preparatów chemicznych, czyli środków grzybobójczych nazywanych fungicydami. Mimo że mają one wiele zalet i są bardzo skuteczne, to coraz większa liczba rolników i ogrodników rezygnuje z nich na rzecz naturalnych środków ochrony roślin, które nie mają niekorzystnego wpływu na plony i okoliczne środowisko.

Jak zapobiegać chorobom grzybowym?

Oczywiście, zamiast walczyć z chorobami grzybowymi o wiele łatwiej jest im przeciwdziałać. Profilaktyka chorób grzybowych w ogrodzie powinna obejmować:

  • właściwą pielęgnację – silne, zdrowe rośliny są mniej odporne na patogeny;
  • prawidłowe podlewanie – większość roślin źle znosi zalewanie części zielonych podczas podlewania, co może doprowadzić do ich gnicia i sprzyja rozwojowi chorób grzybowych;
  • odpowiednia aranżacja ogrodu – zbyt ciasne nasadzenia ułatwiają rozprzestrzenianie się patogenów i szkodników oraz stwarzają doskonałe warunki do rozwoju chorób grzybowych;
  • regularne prace porządkowe – opadłe liście, resztki roślin, czy trawa po koszeniu powinny być od razu porządkowane i kompostowane lub wyrzucane;
  • odpowiednia higiena – kompost jest bardzo dobrym pomysłem, ale powinny tam trafiać tylko zdrowe części roślin. Te, które mają oznaki choroby, powinny być utylizowane, aby grzyby, bakterie i wirusy się nie rozprzestrzeniały.

To się przyda
Guard H, Ekologiczna Odżywka Do Warzyw i Owoców – 20 g
Guard H, Ekologiczna Odżywka Do Warzyw i Owoców – 20 g
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Kompost Granulowany – 10 l | Florovit
Miedzian Extra 350 SC, ekologiczny środek grzybobójczy – 15 ml
Miedzian Extra 350 SC, ekologiczny środek grzybobójczy – 15 ml
Pokrzywa ekstrakt 500 ml - Target
Pokrzywa ekstrakt 500 ml - Target

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Jak samodzielnie zrobić naturalny środek na choroby?

Jest wiele przepisów na samodzielne przygotowanie płynnych środków, by walczyć z chorobami grzybowymi. Należy jednak wiedzieć, że zawsze będą one miały raczej delikatne działanie i nie poradzą sobie z mocno chorującą rośliną. Środki, które możemy zrobić sami w domu są to przede wszystkim odwary, wyciągi i gnojówki z różnych produktów, którymi następnie przeprowadzamy opryski. Powinno się je stosować profilaktycznie lub od razu po zauważeniu oznak choroby.

Fungicyd bez chemii?
Alternatywa dla chemicznych fungicydów – Polyversum WP

Polyversum WP to jeden z najczęściej polecanych, bardzo skuteczny środek na choroby grzybowe w ogrodzie. Jest w pełni naturalny, a jego skład oparty jest na korzystnych dla roślin grzybach, które stanowią konkurencję dla grzybów, wywołujących choroby. Dzięki temu te niepożądane nie mogą się rozwijać i namnażać.

Środek zawiera grzyb Pythium oligandrum, który nie jest szkodliwy dla roślin, a wnikając w struktury korzeni, wypiera chorobotwórcze szczepy grzybów. Dzięki temu w krótkim czasie i w bardzo prosty sposób można pozbyć się chorób. Dodatkowo grzyb Pythium oligandrum żyje z roślinami w symbiozie, dostarczając im wielu cennych składników mineralnych, a to oznacza, że wspiera rozwój i wzrost roślin, wzmacniając je i poprawiając ich kondycję.

Środek można wykorzystać na krzewach i drzewach owocowych krótko przed zbiorem plonów, dzięki czemu będą one trwalsze.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: boyloso / AdobeStock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Mospilan 20 SP – Środek zwalczający mszyce, szkodniki owoców i warzyw – 10 g | Target
Mospilan 20 SP – Środek zwalczający mszyce, szkodniki owoców i warzyw – 10 g | Target
Żółte tablice lepowe likwidujące mszyce, mączliki i inne szkodniki – 5 szt
Żółte tablice lepowe likwidujące mszyce, mączliki i inne szkodniki – 5 szt
Wrotycz Ekstrakt, na pędraki i inne szkodniki – 500 ml
Wrotycz Ekstrakt, na pędraki i inne szkodniki – 500 ml
Maść Ogrodnicza 125 g preparat w formie pasty zabezpieczający rany drzew i krzewów | Target
Maść Ogrodnicza 125 g preparat w formie pasty zabezpieczający rany drzew i krzewów | Target
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Najważniejszy zabieg na wiosnę? Tak błyskawicznie zagęścisz, odżywisz i zazielenisz trawnik po zimie
Treści naszych partnerów
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści