Logo
Logo

Zwalczanie chorób grzybowych bez chemii | Wybierz naturalne rozwiązania!

Nawet w najlepiej zadbanym i wypielęgnowanym ogrodzie może pojawić się problem z chorobami grzybowymi. Ważne, aby rozpocząć ich zwalczanie zaraz po wykryciu pierwszych objawów, co ułatwi pozbycie się patogenów i zmniejszy zniszczenia poczynione przez choroby. W tym celu należy użyć preparatów na choroby grzybowe, które są skuteczne i szybkie w działaniu. Warto wykorzystać naturalne sposoby, gdyż chemiczne środki na choroby grzybowe nie są przyjazne środowisku i mogą zaszkodzić zapylaczom. Jak zwalczać choroby grzybowe bez chemii? Jaki jest najlepszy, naturalny środek na choroby grzybowe?

Spis treści
Dlaczego wybierać preparaty naturalne? Jak zapobiegać chorobom grzybowym? Jak samodzielnie zrobić naturalny środek na choroby? Czy Polyversum WP jest naturalnym środkiem na choroby grzybowe?

Skuteczna walka z chorobami grzybowymi bez chemii?
Naturalne przeciwdziałanie chorobom grzybowym

Dlaczego wybierać preparaty naturalne?

Choroby grzybowe mogą zaatakować praktycznie każdą roślinę w ogrodzie, doprowadzając do zniszczenia plonów, brzydkiego wyglądu roślin ozdobnych, czy stopniowego obumierania trawnika. Na szczęście oferta środków na choroby grzybowe jest coraz większa i nie ma już potrzeby korzystania jedynie z preparatów chemicznych, czyli środków grzybobójczych nazywanych fungicydami. Mimo że mają one wiele zalet i są bardzo skuteczne, to coraz większa liczba rolników i ogrodników rezygnuje z nich na rzecz naturalnych środków ochrony roślin, które nie mają niekorzystnego wpływu na plony i okoliczne środowisko.

Jak zapobiegać chorobom grzybowym?

Oczywiście, zamiast walczyć z chorobami grzybowymi o wiele łatwiej jest im przeciwdziałać. Profilaktyka chorób grzybowych w ogrodzie powinna obejmować:

  • właściwą pielęgnację – silne, zdrowe rośliny są mniej odporne na patogeny;
  • prawidłowe podlewanie – większość roślin źle znosi zalewanie części zielonych podczas podlewania, co może doprowadzić do ich gnicia i sprzyja rozwojowi chorób grzybowych;
  • odpowiednia aranżacja ogrodu – zbyt ciasne nasadzenia ułatwiają rozprzestrzenianie się patogenów i szkodników oraz stwarzają doskonałe warunki do rozwoju chorób grzybowych;
  • regularne prace porządkowe – opadłe liście, resztki roślin, czy trawa po koszeniu powinny być od razu porządkowane i kompostowane lub wyrzucane;
  • odpowiednia higiena – kompost jest bardzo dobrym pomysłem, ale powinny tam trafiać tylko zdrowe części roślin. Te, które mają oznaki choroby, powinny być utylizowane, aby grzyby, bakterie i wirusy się nie rozprzestrzeniały.

Jak samodzielnie zrobić naturalny środek na choroby?

Jest wiele przepisów na samodzielne przygotowanie płynnych środków, by walczyć z chorobami grzybowymi. Należy jednak wiedzieć, że zawsze będą one miały raczej delikatne działanie i nie poradzą sobie z mocno chorującą rośliną. Środki, które możemy zrobić sami w domu są to przede wszystkim odwary, wyciągi i gnojówki z różnych produktów, którymi następnie przeprowadzamy opryski. Powinno się je stosować profilaktycznie lub od razu po zauważeniu oznak choroby.

Fungicyd bez chemii?
Alternatywa dla chemicznych fungicydów – Polyversum WP

Polyversum WP to jeden z najczęściej polecanych, bardzo skuteczny środek na choroby grzybowe w ogrodzie. Jest w pełni naturalny, a jego skład oparty jest na korzystnych dla roślin grzybach, które stanowią konkurencję dla grzybów, wywołujących choroby. Dzięki temu te niepożądane nie mogą się rozwijać i namnażać.

Środek zawiera grzyb Pythium oligandrum, który nie jest szkodliwy dla roślin, a wnikając w struktury korzeni, wypiera chorobotwórcze szczepy grzybów. Dzięki temu w krótkim czasie i w bardzo prosty sposób można pozbyć się chorób. Dodatkowo grzyb Pythium oligandrum żyje z roślinami w symbiozie, dostarczając im wielu cennych składników mineralnych, a to oznacza, że wspiera rozwój i wzrost roślin, wzmacniając je i poprawiając ich kondycję.

Środek można wykorzystać na krzewach i drzewach owocowych krótko przed zbiorem plonów, dzięki czemu będą one trwalsze.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: boyloso / AdobeStock

Autor
Zwalczanie chorób grzybowych bez chemii | Wybierz naturalne rozwiązania!
Zwalczanie chorób grzybowych bez chemii | Wybierz naturalne rozwiązania!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl