Skąd się biorą choroby siewek?
Infekcje grzybowe najczęściej dostrzegamy wtedy, gdy atakują młode siewki. Mówimy wtedy o zgorzeli siewek. Łatwemu do zauważenia zamieraniu młodych roślin często towarzyszy masa drobnych strzępek grzybni.
Odpowiedzialne są za to grzyby z rodzajów Fusarium, Phytophthora, Pythium i Rhizoctonia, a wszystkie powodują nagłe przewracanie się siewek.
Kiedy siewki są najbardziej narażone na choroby?
Wcześnie wysiane nasiona pod osłonami są najbardziej narażone na infekcję patogenów. Przy niskim natężeniu światła i chłodzie nasiona kiełkują zwykle bardzo powoli. Wysoka wilgotność panująca w osłoniętych doniczkach i kuwetach oraz w ogrzewanych mnożarkach ułatwia grzybom atak i rozprzestrzenianie się na kolejne siewki.
Grzyby mogą również porażać nasiona, kiedy ich okrywy miękną lub pękają przy rozpoczynającym się kiełkowaniu. Wtedy możesz jeszcze nie dostrzec problemu lub dojść do wniosku, że nasiona były kiepskiej jakości albo zostały wysiane nieprawidłowo.
Jak zapobiegać zgorzeli siewek?
Grzyby rozwijają się z mikroskopijnych zarodników przenoszonych drogą wodną i powietrzną. Te zarodniki mogą również przetrwać w starym podłożu, w używanych już wcześniej doniczkach i kuwetach do wysiewów.
- Stosowanie świeżej ziemi ze sprawdzonego źródła w największym stopniu pomoże uniknąć infekcji!
- Mycie sprzętu pomoże usunąć większość zarodników i zmniejszy ryzyko wystąpienia choroby.
- Dodatkowo zaprawianie nasion w środkach grzybobójczych (np. preparatem: Zaprawa Nasienna T) pozwoli ograniczyć ryzyko do minimum.
Zdjęcie: Nik Shuliahin/Unsplash, u_79qqozws/Pixabay