Zaprawianie nasion to jedna z najstarszych metod ochrony roślin. Ma zapewnić im ochronę przed patogenami znajdującymi się na ich powierzchni lub w glebie oraz przed szkodnikami. Zaprawienie da pozytywne efekty zarówno tuż po wysianiu, jak i już po wykiełkowaniu. Dzięki temu zabiegowi powinniśmy otrzymać liczne siewki o zwiększonej odporności, co będzie miało bezpośredni wpływ na obfitość i jakość przyszłych plonów.
Nasiona można zaprawić na sucho, na mokro oraz termicznie. Jedną z najpopularniejszych metod, a jednocześnie bardzo prostą, jest zaprawianie nasion mączką bazaltową. O zaprawieniu należy przede wszystkim pomyśleć w przypadku nasion własnoręcznie pozyskiwanych z roślin i tych, co do których mamy podejrzenia, że mogą nie być najlepszej jakości.
Jak zaprawiać nasiona mączką bazaltową?
Zaprawianie mączką bazaltową jest jedną z najprostszych metod, z którą bez problemu poradzą sobie także osoby bez doświadczenia w ogrodnictwie. Mączkę oraz nasiona należy umieścić w zakręconym słoiku, dobrze wymieszać i odstawić na kilka dni. Po ich upływie nasiona można wysiać do przygotowanej wcześniej gleby.
Mączkę warto także wykorzystać do obtoczenia cebul, bulw czy kłączy sadzonych roślin cebulowych.
Jak działa mączka bazaltowa?
Mączka bazaltowa to naturalny nawóz będący zmieloną skałą wulkaniczną.
- Posiada liczne makro- i mikroelementy odżywiające rośliny. Wśród nich najliczniej występuje tlenek krzemu, a ponadto: tlenki magnezu, wapnia, potasu, oraz miedź, cynk, żelazo, fosfor, mangan czy selen.
- Mączka bazaltowa chroni rośliny przed rozwojem chorób grzybowych, przede wszystkim zgorzeli siewek, mączniaka czy szarej pleśni, a także przed szkodnikami.
- Dodatkowo dzięki bogatemu składowi doskonale wpływa na rozwój młodych roślin, stymulując ich ukorzenianie się.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – alexKharkov oraz robertohunger / Depositphotos