Logo
Logo

Mączka bazaltowa do zaprawiania nasion

Wyhodowanie z nasion pięknych kwiatów czy smacznych i zdrowych warzyw może być źródłem dużej satysfakcji. Prawdopodobnie jednak każdy, kto podjął to wyzwanie, napotkał trudności z uzyskaniem obfitego plonu. Z wysianych nasion może wzejść zaledwie kilka roślinek lub siewki mogą zostać szybko zaatakowane przez choroby. Z pomocą może nam przyjść zaprawianie nasion mączką bazaltową.

Spis treści
Jak w naturalny sposób zaprawiać nasiona? Jak prawidłowo zaprawiać nasiona mączką bazaltową? Gdzie kupić mączkę bazaltową do zaprawiania nasion? Jak działa mączka bazaltowa na nasiona i kiełkujące siewki?

Zaprawianie nasion to jedna z najstarszych metod ochrony roślin. Ma zapewnić im ochronę przed patogenami znajdującymi się na ich powierzchni lub w glebie oraz przed szkodnikami. Zaprawienie da pozytywne efekty zarówno tuż po wysianiu, jak i już po wykiełkowaniu. Dzięki temu zabiegowi powinniśmy otrzymać liczne siewki o zwiększonej odporności, co będzie miało bezpośredni wpływ na obfitość i jakość przyszłych plonów.

Nasiona można zaprawić na sucho, na mokro oraz termicznie. Jedną z najpopularniejszych metod, a jednocześnie bardzo prostą, jest zaprawianie nasion mączką bazaltową. O zaprawieniu należy przede wszystkim pomyśleć w przypadku nasion własnoręcznie pozyskiwanych z roślin i tych, co do których mamy podejrzenia, że mogą nie być najlepszej jakości.

Jak zaprawiać nasiona mączką bazaltową?

Zaprawianie mączką bazaltową jest jedną z najprostszych metod, z którą bez problemu poradzą sobie także osoby bez doświadczenia w ogrodnictwie. Mączkę oraz nasiona należy umieścić w zakręconym słoiku, dobrze wymieszać i odstawić na kilka dni. Po ich upływie nasiona można wysiać do przygotowanej wcześniej gleby.

Mączkę warto także wykorzystać do obtoczenia cebul, bulw czy kłączy sadzonych roślin cebulowych.

Mączka bazaltowa do zaprawiania nasion
Mączka bazaltowa do zaprawiania nasion i cebul
Wysokiej jakości mączka bazaltowa, dzięki której wiele Twoich problemów z roślinami w ogrodzie odejdzie w zapomnienie! Mączka jest w pełni bezpieczna dla środowiska, ludzi, zwierząt i owadów. Posiada wiele niezbędnych i cennych składników mineralnych bardzo potrzebnych roślinom w okresie wzrostu i nie tylko. Dodatkowo, pośrednio wspomaga też walkę z chorobami i szkodnikami roślin. Może być stosowana w uprawach ekologicznych.
Kup w naszym sklepie!

Jak działa mączka bazaltowa?

Mączka bazaltowa to naturalny nawóz będący zmieloną skałą wulkaniczną.

  • Posiada liczne makro- i mikroelementy odżywiające rośliny. Wśród nich najliczniej występuje tlenek krzemu, a ponadto: tlenki magnezu, wapnia, potasu, oraz miedź, cynk, żelazo, fosfor, mangan czy selen.
  • Mączka bazaltowa chroni rośliny przed rozwojem chorób grzybowych, przede wszystkim zgorzeli siewek, mączniaka czy szarej pleśni, a także przed szkodnikami.
  • Dodatkowo dzięki bogatemu składowi doskonale wpływa na rozwój młodych roślin, stymulując ich ukorzenianie się.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – alexKharkov oraz robertohunger / Depositphotos

 

 

Autor
Mączka bazaltowa do zaprawiania nasion
Mączka bazaltowa do zaprawiania nasion
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl