Logo
Logo
204
Okazje
Artykuł na: 23-28 minut

TOP 50 roślin cebulowych do Twojego ogrodu. Posadź jesienią, ciesz się wiosną!

Wiosenne rośliny cebulowe sprawiają, że ogród na dobre budzi się z zimowego snu i rozkwita mnóstwem kolorów. Wydaje Ci się, że nie masz już miejsca na nowe rośliny? Nic bardziej mylnego – rośliny cebulowe zajmują niewiele miejsca, a do tego można je uprawiać nie tylko na rabatach, ale też w dużych pojemnikach na balkonach lub tarasach.

Jednak, by cieszyć się kwiatami już od końca lutego, cebulki musisz posadzić jesienią. Wybieraj tylko zdrowe sadzonki z pewnego źródła i kupuj bez wychodzenia z domu! Poznaj ofertę sklepu cebule.pl i zamów swoje wymarzone kwiaty do ogrodu lub na taras!

Spis treści
Czosnki ozdobne Hiacynty Kosaćce Krokusy Lilie Narcyzy Przebiśniegi Pustynniki Szachownice Szafirki Tulipany

Najlepsze rośliny cebulowe kwitnące wiosną
TOP 50 najpiękniejszych odmian

Kwitnące wiosną rośliny cebulowe jako pierwsze wychylają się z rozmarzającej po zimie ziemi. Pojawiają się na rabatach, jak tylko słońce zaczyna mocniej przygrzewać i już w marcu potrafią przemienić pogrążony we śnie ogród w bajeczny festiwal kolorów. Rozweselają właścicieli ogrodów po długich smutnych zimowych miesiącach, ale też są źródłem pokarmu dla budzących się z zimowego snu owadów.

Poznaj 50 najciekawszych roślin cebulowych, które posadzone jesienią stworzą wiosną festiwal barw w Twoim ogrodzie! Wszystkie cebulki oraz wiele innych znajdziesz w sklepie internetowym cebule.pl

Jak sadzić wiosenne kwiaty cebulowe w ogrodzie?
Sadź jesienią, by zakwitły wiosną!

Zarówno w ogrodzie, jak w donicy na tarasie rośliny cebulowe kwitnące wiosną kwitną najefektowniej w pełnym słońcu. W cieniu ich łodygi będą się wyginały, a kwiaty będą mniejsze niż w słońcu. Tylko niektóre gatunki dobrze rozwijają się w półcieniu lub cieniu (np. przebiśniegi czy śnieżyce wiosenne). Najlepiej więc sadzić je na rabatach od południowej strony domu, albo pod koronami drzew lub krzewów liściastych, które dopiero w maju pokryją się masą liści.

Podłoże idealne dla większości grup roślin cebulowych powinno być żyzne, próchniczne i przepuszczalne. Przed posadzeniem cebulek warto więc przekopać ziemię na głębokość ok. 30 cm i wymieszać ją z ziemią liściową lub ogrodowym kompostem. Dobrym pomysłem jest sadzenie cebulek w ażurowych koszyczkach do roślin cebulowych. Dzięki koszyczkom można zastosować najlepsze podłoże dla roślin, ale też łatwo zaplanować skupiska rozmaitych odmian między bylinami, a w razie potrzeby także wykopywać cebule.

Niezwykle istotną sprawą podczas sadzenia cebul jest również głębokość, na jakiej umieszczamy je w ziemi. Warto zapamiętać zasadę, że cebule sadzimy na głębokości równiej trzykrotnej ich wysokości. To oznacza, że większe cebule sadzimy głębiej, a mniejsze płycej.


Kiedy najlepiej sadzić kwiaty cebulowe?

Można je sadzić od września do końca listopada, a przy sprzyjającej pogodzie nawet w grudniu. Cebule powinny zdążyć się ukorzenić przed zimą. Planując nowe nasadzenia pamiętajmy też o tym, żeby sadzić kwiaty grupami po kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk, ponieważ w masie wyglądają najlepiej. Wyższe lepiej sadzić w środkowej części rabaty, a niższe z przodu. Dlatego wybierając cebule trzeba sprawdzić docelową wysokość roślin, a także ich kolor i termin kwitnienia.

Gdzie najlepiej kupować rośliny cebulowe?
Postaw na sprawdzoną jakość!

Oferta roślin cebulowych pojawia się już pod koniec lata. Najlepiej kupować u sprawdzonych producentów, którzy gwarantują dobrą jakość roślin – zdrowe cebule, nie porażone przez choroby i nie uszkodzone, a ponadto opatrzone odpowiednim opisem (nazwa gatunku i odmiany, termin kwitnienia, wysokość, wymagania i sposób pielęgnacji).

U dobrych sprzedawców można zwykle kupić nie tylko podstawowe odmiany, ale również mniej znane, unikatowe odmiany dla kolekcjonerów, oryginalne nowości. Warto zwrócić też uwagę na gotowe mieszanki cebul, dzięki którym uzyskamy efekt pokazany na zdjęciu. Takie mieszanki mogą się przydać osobom zaczynającym przygodę z ogrodnictwem, ale będą też świetnym prezentem dla znajomego ogrodnika.

Jakie kwiaty cebulowe warto posadzić w ogrodzie?

CZOSNKI OZDOBNE

Do tej grupy należą niezwykłej urody drobne czosnki oraz odmiany tworzące gigantyczne kwiatostany, osiągające nawet kilkanaście centymetrów średnicy. Czosnki mają niewielkie wymagania w stosunku do podłoża. Dobrze rosną w ziemi piaszczystej lub piaszczysto-gliniastej. Jednak trzeba pamiętać, że najbardziej okazale kwitną na stanowiskach w pełni nasłonecznionych. Niskie odmiany oraz czosnki tworzące drobne kwiatostany można sadzić na brzegach rabat. Dobrze wyglądają w grupach po kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk. Wysokie czosnki najlepiej prezentują się w miejscach reprezentacyjnych i przy tarasach, między kępami bylin kwitnących wczesnym latem, wśród tulipanów i narcyzów, a także pomiędzy kępami niskich krzewinek kwitnących latem (np. lawendy).

Czosnek Allium Globemaster
Czosnek (Allium)
'Globemaster'
Kwitnienie: kwiecień / Wysokość: 80 cm
Czosnek Allium Mount Everest
Czosnek (Allium)
'Mount Everest'
Kwitnienie: czerwiec / Wysokość: 40 cm
Czosnek Allium Purple Sensation
Czosnek (Allium)
'Purple Sensation'
Kwitnienie: maj-czerwiec / Wysokość: 100 cm
Czosnek Allium Schubertii
Czosnek (Allium)
'Schubertii'
Kwitnienie: maj-czerwiec / Wysokość: 40 cm
Czosnek Allium siculum
Czosnek (Allium siculum)
Kwitnienie: czerwiec / Wysokość: 90 cm
Czosnek Allium Sphaerocephalon
Czosnek (Allium)
'Sphaerocephalon'
Kwitnienie: czerwiec-lipiec / Wysokość: 60 cm

HIACYNTY

To grupa roślin, których kwiaty przyciągają naszą uwagę nie tylko barwą kwiatów (najbardziej cenione są odmiany niebieskie i różowe), ale też wyjątkowym zapachem. Hiacynty nie osiągają zbyt dużych rozmiarów (zwykle ok. 20-30 cm), więc w ogrodzie powinno się je sadzić w przedniej części rabat. Dobrze radzą sobie również w ogródkach skalnych. Warto wiedzieć, że należy im zapewnić żyzne, przepuszczalne podłoże o zasadowym lub obojętnym odczynie oraz zaciszne, ciepłe słoneczne lub lekko zacienione stanowisko. Hiacynty można też uprawiać w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach (ale trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem). Ze względu na niewielki rozmiar hiacynty świetnie nadają się do wypełniania pustych przestrzeni między wyższymi roślinami cebulowymi, takimi jak szachownice, narcyzy czy tulipany. Ładnie wyglądają w większych grupach (kwiatowe rzeki).

Hiacynt Hyacinthus Dark Dimension
Hiacynt (Hyacinthus)
'Dark Dimension'
Kwitnienie: kwiecień-maj / Wysokość: 25 cm
Hiacynt Hyacinthus Gipsy Queen
Hiacynt (Hyacinthus)
'Gipsy Queen'
Kwitnienie: kwiecień-maj / Wysokość: 25 cm
Hiacynt Hyacinthus Jan Bos
Hiacynt (Hyacinthus)
'Jan Bos'
Kwitnienie: kwiecień-maj / Wysokość: 25 cm

KOSAĆCE

Choć kosaćce kojarzą się nam głównie w początkiem lata, warto sadzić w ogrodach również gatunki kwitnące wczesną wiosną – choć są niewielkie, osiągają średnio 15-30 cm wysokości, dodają wiosennym rabatom ciekawego charakteru. Kształt i kolory kwiatów wiosennych kosaćców można wyeksponować sadząc je na tle jasnoszarego żwiru albo wśród bladoniebieskich lub białych niezapominajek. Wśród odmian kwitnących wiosną znajdziemy rośliny kwitnące na niebiesko, fioletowo, biało lub żółto, ale też oryginalnie wybarwione kosaćce o zielonych płatkach z purpurowymi plamkami na płatkach. Kosaćcom należy zapewnić słoneczne lub lekko zacienione stanowisko i żyzne, próchniczne, przepuszczalne podłoże (np. wzbogacone jesienią obornikiem). Przed zimą rośliny warto osłonić warstwą liści.

Kosaciec bulwiasty Hermodactylus tuberosus
Kosaciec bulwiasty (Hermodactylus tuberosus)
Kwitnienie: kwiecień-czerwiec / Wysokość: 25-35 cm

KROKUSY

W żadnym ogrodzie nie powinno zabraknąć krokusów. Ich zaletą jest przede wszystkim wczesne kwitnienie. Ponadto stanowią źródło pokarmu dla owadów zapylających, które wczesną wiosną budzą się do życia. Krokusy są mało wymagające w uprawie i nie trzeba ich ani wykopywać po kwitnieniu, ani mocno osłaniać na zimę. Doskonale sprawdzają się w ogrodach w stylu leśnym, naturalistycznym lub angielskim. Jeśli możemy zaniechać koszenia trawnika do czerwca, warto stworzyć z nich kolorowy łan na trawniku. Najefektowniej kwitną w pełnym słońcu. Potrzebują przepuszczalnej, żyznej, próchnicznej ziemi o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. W sprzedaży oferowane są odmiany o kwiatach białych, żółtych, niebieskich, fioletowych i różowych.

Krokus Crocus Golden Yellow
Krokus (Crocus)
'Golden Yellow'
Kwitnienie: marzec-kwiecień / Wysokość: 15 cm
Krokus Crocus Jeanne d'Arc
Krokus (Crocus)
'Jeanne d'Arc'
Kwitnienie: marzec-kwiecień / Wysokość: 15 cm
Krokus Crocus Pickwick
Krokus (Crocus)
'Pickwick'
Kwitnienie: marzec-kwiecień / Wysokość: 15 cm
Krokus Tani Crocus Whitewell Purple
Krokus Tani (Crocus)
'Whitewell Purple'
Kwitnienie: marzec-kwiecień / Wysokość: 15 cm

LILIE

Lilie to wyjątkowo urodziwa grupa roślin. Tworzą duże, często mocno pachnące kwiaty. Niektóre odmiany potrafią osiągać gigantyczne rozmiary. Świetnie prezentują się na bylinowych rabatach wśród kęp niższych roślin o drobnych kwiatach, na tle traw ozdobnych lub krzewów liściastych. Można je wykorzystywać do tworzenia rabat w stylu wiejskim i komponować z innymi okazałym roślinami, takimi jak ostróżki, piwonie, malwy, tytoń ozdobny czy dalie. Sadząc lilie należy im zapewnić jasne, ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko. Odmiany należące do rożnych grup mają odmienne wymagania w stosunku do podłoża, ale większość lilii lub luźne, próchniczne i przepuszczalne podłoże, głęboko uprawione i stale lekko wilgotne.

Lilia Lilium candidum św. Antoniego
Lilia (Lilium candicum)
'Św. Antoniego'
Kwitnienie: maj-sierpień / Wysokość: 120 cm
Lilia Lilium Tiger White
Lilia (Lilium)
'Tiger White'
Kwitnienie: czerwiec-sierpień / Wysokość: 100 cm

NARCYZY

To jedne z najmocniej kojarzących się z wiosną kwiatów cebulowych. Narcyzy rozświetlają rabaty już w marcu i potrafią kwitnąć nawet do początku maja. Mają niezbyt wygórowane wymagania w stosunku do podłoża. Najlepiej kwitną w miejscach jasnych lub lekko zacienionych. Większość odmian może rosnąć w jednym miejscu bez wykopywania nawet 10 lat, jeśli zapewnimy im w czasie sadzenia żyzne, głęboko uprawione, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoże i na zimę będziemy je ściółkować liśćmi lub warstwą kompostu. Kwitną na biało, żółto lub lekko różowy kolor; często pachną. Świetnie nadają się do środkowej i przedniej części rabat. Ładnie komponują nad brzegami zbiorników wodnych, a także w dużych skrzyniach i donicach. Dobrze wyglądają w towarzystwie szafirków, niezapominajek, szachownic, hiacyntów i łanów cebulicy syberyjskiej.

Narcyz Narcissus Actaea PACHNĄCY
Narcyz (Narcissus)
'Actaea' PACHNĄCY
Kwitnienie: kwiecień-maj / Wysokość: 35 cm
Narcyz Narcissus Carlton
Narcyz (Narcissus)
'Carlton'
Kwitnienie: kwiecień / Wysokość: 35 cm
Narcyz Narcissus Obdam
Narcyz (Narcissus)
'Obdam'
Kwitnienie: kwiecień-maj / Wysokość: 35 cm
Narcyz Narcissus Rip Van Winkle
Narcyz (Narcissus)
'Rip Van Winkle'
Kwitnienie: kwiecień-maj / Wysokość: 35 cm
Narcyz Narcissus Sir Winston Churchill
Narcyz (Narcissus)
'Sir Winston Churchill'
Kwitnienie: kwiecień / Wysokość: 40 cm
Narcyz Narcissus Tete a Tete
Narcyz (Narcissus)
'Tête à Tête'
Kwitnienie: kwiecień-maj / Wysokość: 30 cm
Narcyz Narcissus Yellow Cheerfulness
Narcyz (Narcissus)
'Yellow Cheerfulness'
Kwitnienie: kwiecień / Wysokość: 40 cm
Narcyz Tani Narcissus Dutch Master
Narcyz (Narcissus)
'Dutch Master'
Kwitnienie: kwiecień / Wysokość: 35 cm

PRZEBIŚNIEGI

Należą do najwcześniej kwitnących roślin cebulowych. Mogą zakwitać już pod koniec lutego i kwitną do kwietnia. Doskonale nadają się do sadzenia pod koronami drzew i krzewów. Tworzą urokliwe kępy i w słoneczne dni przywabiają do siebie pszczoły. Przebiśniegi sadzić można na rabatach, ale też w kępkach na trawniku (będą z czasem się rozmnażać). Świetnie sprawdzają się w ogrodach leśnych i naturalistycznych. Ładnie prezentują się na tle ciemnej zieleni (np. ciemierników, barwinku oraz krzewów iglastych czy zimozielonych). Lubią miejsca półcieniste i najlepiej rozwijają się w żyznej, wilgotnej, lekko kwaśnej ziemi.

Przebiśnieg Galathus nivalis
Przebiśnieg (Galanthus nivalis)
Kwitnienie: marzec / Wysokość: 10-15 cm

PUSTYNNIKI

Te strzeliste rośliny przydają się do tworzenia rabat bylinowych efektownych na początku lata i znajdujących się w ciepłych, osłoniętych od wiatru miejscach ogrodu (warto pamiętać, by zapewnić im żyzne, przepuszczalne podłoże, w którym zimą nie zalega woda). Pustynniki najlepiej posadzić w kępie składającej się z kilkunastu sztuk obok tarasu lub w sąsiedztwie altany. Długie żółte lub pomarańczowe kwiatostany tych oryginalnych roślin przyciągają uwagę z daleka. Doskonale będą wyglądać w ogrodach w stylu orientalnym czy śródziemnomorskim, zestawione z kępami fioletowych szałwii, posadzone w towarzystwie lawendy, juki czy obok czosnków ozdobnych kwitnących w podobnych czasie. 

Pustynnik Eremurus Pinokkio
Pustynnik (Eremurus)
'Pinokkio'
Kwitnienie: VI-VII / Wysokość: 100-120 cm

SZACHOWNICE

Wśród tej ciekawej grupy roślin znajdziemy zarówno rośliny o wyrazistym kształcie i wielkich kwiatach (szachownica cesarska), jak i delikatniejsze gatunki o mniejszych i bardziej subtelnych kwiatach (szachownica perska czy kostkowa). Ze względu na oryginalny wygląd wszystkich szachownic najlepiej sadzić je w miejscach eksponowanych, np. przy wejściu do domu, na skrzyżowaniu ścieżek lub w pobliżu tarasu lub pod oknami domu. Trzeba im zapewnić miejsce słoneczne i ciepłe, osłonięte od wiatru i posadzić w podłożu żyznym, przepuszczalnym, próchnicznym o lekko kwaśnym odczynie. Szachownice warto wyeksponować na tle hiacyntów, tulipanów lub białych narcyzów albo niskich krzewów czy posadzić za obwódką z bukspzanu.

Szachownica Frittilaria melagris
Szachownica (Frittillaria meleagris)
Kwitnienie: kwiecień-maj / Wysokość: 40 cm

SZAFIRKI

Doskonale nadają się do sadzenia w przedniej części rabaty oraz w dużych donicach na balkonach i tarasach. W ogrodzie szafirki najlepiej wyglądają posadzone pasami wzdłuż ścieżek, grupami między kamieniami w ogrodach skalnych czy żwirowych lub plamami. Mogą tworzyć tło dla wyższych roślin cebulowych, takich jak hiacynty, tulipany czy szachownice. Zaletą szafirków jest to, że potrafią powtarzać kwitnienie. Pierwsze kwiaty pojawiają się już w marcu, ale jeśli zetniemy je po kwitnieniu, szafirki mogą cieszyć nas nawet do czerwca. Poza odmianami o kwiatach w różnych odcieniach niebieskiego coraz większą popularnością cieszą się białe szafirki.

Szafirek Muscari Album
Szafirek (Muscari)
'Album'
Kwitnienie: kwiecień-czerwiec / Wysokość: 20 cm
Szafirek Muscari armeniacum
Szafirek (Muscari armeniacum)
Kwitnienie: kwiecień-czerwiec / Wysokość: 20 cm
Szafirek Muscari latifolium
Szafirek (Muscari latifolium)
Kwitnienie: kwiecień-czerwiec / Wysokość: 20 cm
Szafirek Muscari Valerie Finnis
Szafirek (Muscari)
'Valerie Finnis'
Kwitnienie: kwiecień-czerwiec / Wysokość: 20 cm

TULIPANY

Bez wątpienia są najpopularniejszą grupą roślin cebulowych. Kwitną od kwietnia do maja. Dostępne są odmiany prawie we wszystkich kolorach tęczy, pojedyncze i pełne oraz o ciekawym kształcie kwiatów czy postrzępionych płatkach. Jeśli chcemy cieszyć się pięknie kwitnącymi, prostymi tulipanami, musimy pamiętać, że potrzebują w pełni nasłonecznionego stanowiska, żyznego, przepuszczalnego podłoża, w którym zimą nie zalega woda. Ze względu na to, że cebulki tulipanów trzeba co roku wykopywać po przekwitnieniu, najlepiej posadzić je w ażurowych koszyczkach do sadzenia roślin cebulowych (to ułatwi wykopywanie i zlokalizowanie cebul na rabacie). 

Tulipan Tani Tulipa Angelique
Tulipan Tani (Tulipa)
'Angelique'
Kwitnienie: maj / Wysokość: 45 cm
Tulipan Tani Tulipa Ballade
Tulipan Tani (Tulipa)
'Ballade'
Kwitnienie: kwiecień-maj / Wysokość: 50 cm
Tulipan Tulipa Abigail
Tulipan (Tulipa)
'Abigail'
Kwitnienie: maj / Wysokość: 45 cm
Tulipan Tulipa Amazing Parrot
Tulipan (Tulipa)
'Amazing Parrot'
Kwitnienie: maj / Wysokość: 35 cm
Tulipan Tulipa Blue Aimable
Tulipan (Tulipa)
'Blue Aimable'
Kwitnienie: maj / Wysokość: 40-60 cm
Tulipan Tulipa Blue Wow
Tulipan (Tulipa)
'Blue Wow'
Kwitnienie: maj / Wysokość: 30-50 cm
Tulipan Tulipa Burgundy
Tulipan (Tulipa)
'Burgundy'
Kwitnienie: kwiecień-maj / Wysokość: 50 cm
Tulipan Tulipa Casa Grande
Tulipan (Tulipa)
'Casa Grande'
Kwitnienie: kwiecień-maj / Wysokość: 50 cm
Tulipan Tulipa Copper Image
Tulipan (Tulipa)
'Copper Image'
Kwitnienie: maj / Wysokość: 40 cm
Tulipan Tulipa Crown of Dynasty
Tulipan (Tulipa)
'Crown of Dynasty'
Kwitnienie: kwiecień-maj / Wysokość: 40 cm
Tulipan Tulipa Flaming Flag
Tulipan (Tulipa)
'Flaming Flag'
Kwitnienie: kwiecień / Wysokość: 40-50 cm
Tulipan Tulipa Golden Apeldoorn
Tulipan (Tulipa)
'Golden Apeldoorn'
Kwitnienie: kwiecień-maj / Wysokość: 50 cm
Tulipan Tulipa Jaap Groot
Tulipan (Tulipa)
'Jaap Groot'
Kwitnienie: kwiecień-maj / Wysokość: 50-60 cm
Tulipan Tulipa Johann Strauss
Tulipan Tani (Tulipa)
'Johann Strauss'
Kwitnienie: marzec-kwiecień / Wysokość: 20 cm
Tulipan Tulipa Miranda
Tulipan (Tulipa)
'Miranda'
Kwitnienie: maj / Wysokość: 55 cm
Tulipan Tulipa Monsella
Tulipan (Tulipa)
'Monsella'
Kwitnienie: marzec-kwiecień / Wysokość: 30 cm
Tulipan Tulipa Queen of Night
Tulipan (Tulipa)
'Queen of Night'
Kwitnienie: maj / Wysokość: 60 cm
Tulipan Tulipa Sapporo
Tulipan (Tulipa)
'Sapporo'
Kwitnienie: kwiecień-maj / Wysokość: 45 cm
Tulipan Tulipa Blue Parrot
Tulipan (Tulipa)
'Blue Parrot'
Kwitnienie: maj / Wysokość: 80 cm

Nie zapomnij o nawozie!

Aby Twoje cebulki zdrowo rosły i pięknie kwitły należy dostarczać im odpowiednich dla gatunku mikro i makroelementów. Specjalnie dobrany skład nawozu z dużą zawartością fosforu i potasu gwarantuje szybszy wzrost roślin, wzmocnienie cebul, długotrwałe i obfite kwitnienie, a także większą odporność na choroby i przemarzanie.

nawóz do roślin cebulowych
Nawóz do Roślin Cebulowych i Bulwiastych
Wysokoskładnikowy granulowany nawóz, zawierający odpowiednio skomponowane składniki mineralne. Produkt przeznaczony jest do nawożenia wszelkich roślin cebulowych.
KUP ONLINE

Artykuł powstał we współpracy
ze sklepem internetowym
Cebule.pl

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu