Najlepsze rośliny cebulowe kwitnące wiosną
TOP 50 najpiękniejszych odmian
Kwitnące wiosną rośliny cebulowe jako pierwsze wychylają się z rozmarzającej po zimie ziemi. Pojawiają się na rabatach, jak tylko słońce zaczyna mocniej przygrzewać i już w marcu potrafią przemienić pogrążony we śnie ogród w bajeczny festiwal kolorów. Rozweselają właścicieli ogrodów po długich smutnych zimowych miesiącach, ale też są źródłem pokarmu dla budzących się z zimowego snu owadów.
Jak sadzić wiosenne kwiaty cebulowe w ogrodzie?
Sadź jesienią, by zakwitły wiosną!
Zarówno w ogrodzie, jak w donicy na tarasie rośliny cebulowe kwitnące wiosną kwitną najefektowniej w pełnym słońcu. W cieniu ich łodygi będą się wyginały, a kwiaty będą mniejsze niż w słońcu. Tylko niektóre gatunki dobrze rozwijają się w półcieniu lub cieniu (np. przebiśniegi czy śnieżyce wiosenne). Najlepiej więc sadzić je na rabatach od południowej strony domu, albo pod koronami drzew lub krzewów liściastych, które dopiero w maju pokryją się masą liści.
Podłoże idealne dla większości grup roślin cebulowych powinno być żyzne, próchniczne i przepuszczalne. Przed posadzeniem cebulek warto więc przekopać ziemię na głębokość ok. 30 cm i wymieszać ją z ziemią liściową lub ogrodowym kompostem. Dobrym pomysłem jest sadzenie cebulek w ażurowych koszyczkach do roślin cebulowych. Dzięki koszyczkom można zastosować najlepsze podłoże dla roślin, ale też łatwo zaplanować skupiska rozmaitych odmian między bylinami, a w razie potrzeby także wykopywać cebule.
Niezwykle istotną sprawą podczas sadzenia cebul jest również głębokość, na jakiej umieszczamy je w ziemi. Warto zapamiętać zasadę, że cebule sadzimy na głębokości równiej trzykrotnej ich wysokości. To oznacza, że większe cebule sadzimy głębiej, a mniejsze płycej.
Kiedy najlepiej sadzić kwiaty cebulowe?
Można je sadzić od września do końca listopada, a przy sprzyjającej pogodzie nawet w grudniu. Cebule powinny zdążyć się ukorzenić przed zimą. Planując nowe nasadzenia pamiętajmy też o tym, żeby sadzić kwiaty grupami po kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk, ponieważ w masie wyglądają najlepiej. Wyższe lepiej sadzić w środkowej części rabaty, a niższe z przodu. Dlatego wybierając cebule trzeba sprawdzić docelową wysokość roślin, a także ich kolor i termin kwitnienia.
Gdzie najlepiej kupować rośliny cebulowe?
Postaw na sprawdzoną jakość!
Oferta roślin cebulowych pojawia się już pod koniec lata. Najlepiej kupować u sprawdzonych producentów, którzy gwarantują dobrą jakość roślin – zdrowe cebule, nie porażone przez choroby i nie uszkodzone, a ponadto opatrzone odpowiednim opisem (nazwa gatunku i odmiany, termin kwitnienia, wysokość, wymagania i sposób pielęgnacji).
U dobrych sprzedawców można zwykle kupić nie tylko podstawowe odmiany, ale również mniej znane, unikatowe odmiany dla kolekcjonerów, oryginalne nowości. Warto zwrócić też uwagę na gotowe mieszanki cebul, dzięki którym uzyskamy efekt pokazany na zdjęciu. Takie mieszanki mogą się przydać osobom zaczynającym przygodę z ogrodnictwem, ale będą też świetnym prezentem dla znajomego ogrodnika.
Jakie kwiaty cebulowe warto posadzić w ogrodzie?
CZOSNKI OZDOBNE
Do tej grupy należą niezwykłej urody drobne czosnki oraz odmiany tworzące gigantyczne kwiatostany, osiągające nawet kilkanaście centymetrów średnicy. Czosnki mają niewielkie wymagania w stosunku do podłoża. Dobrze rosną w ziemi piaszczystej lub piaszczysto-gliniastej. Jednak trzeba pamiętać, że najbardziej okazale kwitną na stanowiskach w pełni nasłonecznionych. Niskie odmiany oraz czosnki tworzące drobne kwiatostany można sadzić na brzegach rabat. Dobrze wyglądają w grupach po kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk. Wysokie czosnki najlepiej prezentują się w miejscach reprezentacyjnych i przy tarasach, między kępami bylin kwitnących wczesnym latem, wśród tulipanów i narcyzów, a także pomiędzy kępami niskich krzewinek kwitnących latem (np. lawendy).
HIACYNTY
To grupa roślin, których kwiaty przyciągają naszą uwagę nie tylko barwą kwiatów (najbardziej cenione są odmiany niebieskie i różowe), ale też wyjątkowym zapachem. Hiacynty nie osiągają zbyt dużych rozmiarów (zwykle ok. 20-30 cm), więc w ogrodzie powinno się je sadzić w przedniej części rabat. Dobrze radzą sobie również w ogródkach skalnych. Warto wiedzieć, że należy im zapewnić żyzne, przepuszczalne podłoże o zasadowym lub obojętnym odczynie oraz zaciszne, ciepłe słoneczne lub lekko zacienione stanowisko. Hiacynty można też uprawiać w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach (ale trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem). Ze względu na niewielki rozmiar hiacynty świetnie nadają się do wypełniania pustych przestrzeni między wyższymi roślinami cebulowymi, takimi jak szachownice, narcyzy czy tulipany. Ładnie wyglądają w większych grupach (kwiatowe rzeki).
KOSAĆCE
Choć kosaćce kojarzą się nam głównie w początkiem lata, warto sadzić w ogrodach również gatunki kwitnące wczesną wiosną – choć są niewielkie, osiągają średnio 15-30 cm wysokości, dodają wiosennym rabatom ciekawego charakteru. Kształt i kolory kwiatów wiosennych kosaćców można wyeksponować sadząc je na tle jasnoszarego żwiru albo wśród bladoniebieskich lub białych niezapominajek. Wśród odmian kwitnących wiosną znajdziemy rośliny kwitnące na niebiesko, fioletowo, biało lub żółto, ale też oryginalnie wybarwione kosaćce o zielonych płatkach z purpurowymi plamkami na płatkach. Kosaćcom należy zapewnić słoneczne lub lekko zacienione stanowisko i żyzne, próchniczne, przepuszczalne podłoże (np. wzbogacone jesienią obornikiem). Przed zimą rośliny warto osłonić warstwą liści.
KROKUSY
W żadnym ogrodzie nie powinno zabraknąć krokusów. Ich zaletą jest przede wszystkim wczesne kwitnienie. Ponadto stanowią źródło pokarmu dla owadów zapylających, które wczesną wiosną budzą się do życia. Krokusy są mało wymagające w uprawie i nie trzeba ich ani wykopywać po kwitnieniu, ani mocno osłaniać na zimę. Doskonale sprawdzają się w ogrodach w stylu leśnym, naturalistycznym lub angielskim. Jeśli możemy zaniechać koszenia trawnika do czerwca, warto stworzyć z nich kolorowy łan na trawniku. Najefektowniej kwitną w pełnym słońcu. Potrzebują przepuszczalnej, żyznej, próchnicznej ziemi o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. W sprzedaży oferowane są odmiany o kwiatach białych, żółtych, niebieskich, fioletowych i różowych.
LILIE
Lilie to wyjątkowo urodziwa grupa roślin. Tworzą duże, często mocno pachnące kwiaty. Niektóre odmiany potrafią osiągać gigantyczne rozmiary. Świetnie prezentują się na bylinowych rabatach wśród kęp niższych roślin o drobnych kwiatach, na tle traw ozdobnych lub krzewów liściastych. Można je wykorzystywać do tworzenia rabat w stylu wiejskim i komponować z innymi okazałym roślinami, takimi jak ostróżki, piwonie, malwy, tytoń ozdobny czy dalie. Sadząc lilie należy im zapewnić jasne, ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko. Odmiany należące do rożnych grup mają odmienne wymagania w stosunku do podłoża, ale większość lilii lub luźne, próchniczne i przepuszczalne podłoże, głęboko uprawione i stale lekko wilgotne.
NARCYZY
To jedne z najmocniej kojarzących się z wiosną kwiatów cebulowych. Narcyzy rozświetlają rabaty już w marcu i potrafią kwitnąć nawet do początku maja. Mają niezbyt wygórowane wymagania w stosunku do podłoża. Najlepiej kwitną w miejscach jasnych lub lekko zacienionych. Większość odmian może rosnąć w jednym miejscu bez wykopywania nawet 10 lat, jeśli zapewnimy im w czasie sadzenia żyzne, głęboko uprawione, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoże i na zimę będziemy je ściółkować liśćmi lub warstwą kompostu. Kwitną na biało, żółto lub lekko różowy kolor; często pachną. Świetnie nadają się do środkowej i przedniej części rabat. Ładnie komponują nad brzegami zbiorników wodnych, a także w dużych skrzyniach i donicach. Dobrze wyglądają w towarzystwie szafirków, niezapominajek, szachownic, hiacyntów i łanów cebulicy syberyjskiej.
PRZEBIŚNIEGI
Należą do najwcześniej kwitnących roślin cebulowych. Mogą zakwitać już pod koniec lutego i kwitną do kwietnia. Doskonale nadają się do sadzenia pod koronami drzew i krzewów. Tworzą urokliwe kępy i w słoneczne dni przywabiają do siebie pszczoły. Przebiśniegi sadzić można na rabatach, ale też w kępkach na trawniku (będą z czasem się rozmnażać). Świetnie sprawdzają się w ogrodach leśnych i naturalistycznych. Ładnie prezentują się na tle ciemnej zieleni (np. ciemierników, barwinku oraz krzewów iglastych czy zimozielonych). Lubią miejsca półcieniste i najlepiej rozwijają się w żyznej, wilgotnej, lekko kwaśnej ziemi.
PUSTYNNIKI
Te strzeliste rośliny przydają się do tworzenia rabat bylinowych efektownych na początku lata i znajdujących się w ciepłych, osłoniętych od wiatru miejscach ogrodu (warto pamiętać, by zapewnić im żyzne, przepuszczalne podłoże, w którym zimą nie zalega woda). Pustynniki najlepiej posadzić w kępie składającej się z kilkunastu sztuk obok tarasu lub w sąsiedztwie altany. Długie żółte lub pomarańczowe kwiatostany tych oryginalnych roślin przyciągają uwagę z daleka. Doskonale będą wyglądać w ogrodach w stylu orientalnym czy śródziemnomorskim, zestawione z kępami fioletowych szałwii, posadzone w towarzystwie lawendy, juki czy obok czosnków ozdobnych kwitnących w podobnych czasie.
SZACHOWNICE
Wśród tej ciekawej grupy roślin znajdziemy zarówno rośliny o wyrazistym kształcie i wielkich kwiatach (szachownica cesarska), jak i delikatniejsze gatunki o mniejszych i bardziej subtelnych kwiatach (szachownica perska czy kostkowa). Ze względu na oryginalny wygląd wszystkich szachownic najlepiej sadzić je w miejscach eksponowanych, np. przy wejściu do domu, na skrzyżowaniu ścieżek lub w pobliżu tarasu lub pod oknami domu. Trzeba im zapewnić miejsce słoneczne i ciepłe, osłonięte od wiatru i posadzić w podłożu żyznym, przepuszczalnym, próchnicznym o lekko kwaśnym odczynie. Szachownice warto wyeksponować na tle hiacyntów, tulipanów lub białych narcyzów albo niskich krzewów czy posadzić za obwódką z bukspzanu.
SZAFIRKI
Doskonale nadają się do sadzenia w przedniej części rabaty oraz w dużych donicach na balkonach i tarasach. W ogrodzie szafirki najlepiej wyglądają posadzone pasami wzdłuż ścieżek, grupami między kamieniami w ogrodach skalnych czy żwirowych lub plamami. Mogą tworzyć tło dla wyższych roślin cebulowych, takich jak hiacynty, tulipany czy szachownice. Zaletą szafirków jest to, że potrafią powtarzać kwitnienie. Pierwsze kwiaty pojawiają się już w marcu, ale jeśli zetniemy je po kwitnieniu, szafirki mogą cieszyć nas nawet do czerwca. Poza odmianami o kwiatach w różnych odcieniach niebieskiego coraz większą popularnością cieszą się białe szafirki.
TULIPANY
Bez wątpienia są najpopularniejszą grupą roślin cebulowych. Kwitną od kwietnia do maja. Dostępne są odmiany prawie we wszystkich kolorach tęczy, pojedyncze i pełne oraz o ciekawym kształcie kwiatów czy postrzępionych płatkach. Jeśli chcemy cieszyć się pięknie kwitnącymi, prostymi tulipanami, musimy pamiętać, że potrzebują w pełni nasłonecznionego stanowiska, żyznego, przepuszczalnego podłoża, w którym zimą nie zalega woda. Ze względu na to, że cebulki tulipanów trzeba co roku wykopywać po przekwitnieniu, najlepiej posadzić je w ażurowych koszyczkach do sadzenia roślin cebulowych (to ułatwi wykopywanie i zlokalizowanie cebul na rabacie).
Nie zapomnij o nawozie!
Aby Twoje cebulki zdrowo rosły i pięknie kwitły należy dostarczać im odpowiednich dla gatunku mikro i makroelementów. Specjalnie dobrany skład nawozu z dużą zawartością fosforu i potasu gwarantuje szybszy wzrost roślin, wzmocnienie cebul, długotrwałe i obfite kwitnienie, a także większą odporność na choroby i przemarzanie.
Artykuł powstał we współpracy |