Logo
Logo

Nasiona otoczkowane – dlaczego warto je kupić?

Materiał siewny na rynku ogrodniczym to ogromny wybór przeróżnych nasion, które różnią się nie tylko gatunkiem, ale też jakością i rodzajem. Ciekawym tego przykładem są nasiona otoczkowane, które choć są nieco droższe, to przynoszą wiele korzyści np. ułatwiając ich wysiewanie. Czym są nasiona otoczkowane i dlaczego warto je stosować?

Spis treści
Czym są nasiona otoczkowane? Jakie nasiona są najczęściej otoczkowane? Jakie są zalety nasion otoczkowanych?

Czym są nasiona otoczkowane?

Nasiona otoczkowane to zwykłe nasiona, które zostały pokryte otoczką – warstwą specjalnej substancji. Otoczka jest twarda i trwała, a złożona może być z różnorodnych substancji: torfu, dolomitu, glinki kaolinowej, czy wapienia. Często w otoczce znajduje się również wieloskładnikowy nawóz mineralny, zapewniający roślinie niezbędne podczas kiełkowania odpowiednie składniki pokarmowe.

Co ważne, w otoczce występują naturalne pory, przez co nie utrudnia ona roślinie kiełkowania, ani nie ogranicza dostępu do powietrza i wody. Po wysianiu otoczka ulega naturalnemu rozkładowi. Warto również wiedzieć, że otoczkowania wybierane są tylko najlepsze jakościowo nasiona, które odznaczają się wysoką siłą kiełkowania, a to oznacza, że plony będą obfitsze.

Dlaczego warto stosować nasiona otoczkowane?

Wiele nasion ma bardzo nieregularne kształty i niewielki rozmiar, co utrudnia ich precyzyjne rozsianie. Właśnie z tego powodu zaczęto stosować nasiona otoczkowane. Pod wpływem odpowiedniej otoczki stają się one większe i cięższe, a to znacząco ułatwia wysiewanie nasion ręcznie, jak i przy pomocy siewnika. Dodatkowo umożliwia to wysianie roślin w równych rzędach, co ułatwia również późniejszą pielęgnację. To oznacza znaczną oszczędność czasu i nasion, a więc i pieniędzy.

Otoczkowanie zazwyczaj stosowane jest do nasion warzyw, a w szczególności do: marchwi, pietruszki, cebuli, sałaty, kapusty, buraka ćwikłowego, pora i kalarepy.

Zalety nasion otoczkowanych

  • Główną zaletą nasion otoczkowanych jest ich większa średnica, ułatwiająca wysiewanie. Z tego wynikają kolejne korzyści takie jak większa wydajność, a więc i mniejsze zużycie nasion. Równe rządki ułatwiają ich dalszą pielęgnację, stworzenie odpowiedniego systemu nawadniającego, czy usuwanie chwastów.
  • Ułatwia to zachowanie odpowiednich odstępów między roślinami, co pozytywnie wpływa na ich wzrost i niweluje konieczność ich przerywania.
  • Otoczka chroni nasiona przed wpływem niekorzystnych warunków i patogenów, a jednocześnie dostarcza im dodatkowych składników pokarmowych, które zapewniają lepszy wzrost, a więc i obfitsze plony.
  • Dużą zalety jest również równomierne wschodzenie roślin oraz wysoka jakość nasion.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: SOE10 / Depositphotos

Autor
Nasiona otoczkowane – dlaczego warto je kupić?
Nasiona otoczkowane – dlaczego warto je kupić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl