Nasiona otoczkowane – dlaczego warto je kupić?

nasiona otoczkowane fot. SOE10 - Depositphotos

Materiał siewny na rynku ogrodniczym to ogromny wybór przeróżnych nasion, które różnią się nie tylko gatunkiem, ale też jakością i rodzajem. Ciekawym tego przykładem są nasiona otoczkowane, które choć są nieco droższe, to przynoszą wiele korzyści np. ułatwiając ich wysiewanie. Czym są nasiona otoczkowane i dlaczego warto je stosować?

Posłuchaj
00:00
26
Spis treści
Czym są nasiona otoczkowane? Jakie nasiona są najczęściej otoczkowane? Jakie są zalety nasion otoczkowanych?

Czym są nasiona otoczkowane?

Nasiona otoczkowane to zwykłe nasiona, które zostały pokryte otoczką – warstwą specjalnej substancji. Otoczka jest twarda i trwała, a złożona może być z różnorodnych substancji: torfu, dolomitu, glinki kaolinowej, czy wapienia. Często w otoczce znajduje się również wieloskładnikowy nawóz mineralny, zapewniający roślinie niezbędne podczas kiełkowania odpowiednie składniki pokarmowe.

Co ważne, w otoczce występują naturalne pory, przez co nie utrudnia ona roślinie kiełkowania, ani nie ogranicza dostępu do powietrza i wody. Po wysianiu otoczka ulega naturalnemu rozkładowi. Warto również wiedzieć, że otoczkowania wybierane są tylko najlepsze jakościowo nasiona, które odznaczają się wysoką siłą kiełkowania, a to oznacza, że plony będą obfitsze.

To się przyda
Podłoże do wysiewu i pikowania, Gotowa ziemia do siewu – 20 l
Podłoże do wysiewu i pikowania, Gotowa ziemia do siewu – 20 l
Proplant Nasiona, Siewki 5 ml
Proplant Nasiona, Siewki 5 ml
Miniszklarenka MS – 56x56x55/14 kw
Miniszklarenka MS – 56x56x55/14 kw
Power Seed P - Zaprawa Nasienna Na Sucho 5 g - Sumin
Power Seed P - Zaprawa Nasienna Na Sucho 5 g - Sumin

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Dlaczego warto stosować nasiona otoczkowane?

Wiele nasion ma bardzo nieregularne kształty i niewielki rozmiar, co utrudnia ich precyzyjne rozsianie. Właśnie z tego powodu zaczęto stosować nasiona otoczkowane. Pod wpływem odpowiedniej otoczki stają się one większe i cięższe, a to znacząco ułatwia wysiewanie nasion ręcznie, jak i przy pomocy siewnika. Dodatkowo umożliwia to wysianie roślin w równych rzędach, co ułatwia również późniejszą pielęgnację. To oznacza znaczną oszczędność czasu i nasion, a więc i pieniędzy.

Otoczkowanie zazwyczaj stosowane jest do nasion warzyw, a w szczególności do: marchwi, pietruszki, cebuli, sałaty, kapusty, buraka ćwikłowego, pora i kalarepy.

Zalety nasion otoczkowanych

  • Główną zaletą nasion otoczkowanych jest ich większa średnica, ułatwiająca wysiewanie. Z tego wynikają kolejne korzyści takie jak większa wydajność, a więc i mniejsze zużycie nasion. Równe rządki ułatwiają ich dalszą pielęgnację, stworzenie odpowiedniego systemu nawadniającego, czy usuwanie chwastów.
  • Ułatwia to zachowanie odpowiednich odstępów między roślinami, co pozytywnie wpływa na ich wzrost i niweluje konieczność ich przerywania.
  • Otoczka chroni nasiona przed wpływem niekorzystnych warunków i patogenów, a jednocześnie dostarcza im dodatkowych składników pokarmowych, które zapewniają lepszy wzrost, a więc i obfitsze plony.
  • Dużą zalety jest również równomierne wschodzenie roślin oraz wysoka jakość nasion.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: SOE10 / Depositphotos


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Ogórek gruntowy 'Śremski' F1
Ogórek gruntowy 'Śremski' F1
Kalafior Fioletowy 'Di Sicilia Violetto'
Kalafior Fioletowy 'Di Sicilia Violetto'
Sałata łodygowa 'Karola'
Sałata łodygowa 'Karola'
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Jak wybrać ziemię do roślin? Wystarczy 1 worek, ale zwróć uwagę na skład
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści