Logo
Logo
15
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Nasiona otoczkowane – dlaczego warto je kupić?

Materiał siewny na rynku ogrodniczym to ogromny wybór przeróżnych nasion, które różnią się nie tylko gatunkiem, ale też jakością i rodzajem. Ciekawym tego przykładem są nasiona otoczkowane, które choć są nieco droższe, to przynoszą wiele korzyści np. ułatwiając ich wysiewanie. Czym są nasiona otoczkowane i dlaczego warto je stosować?

Czym są nasiona otoczkowane?

Nasiona otoczkowane to zwykłe nasiona, które zostały pokryte otoczką – warstwą specjalnej substancji. Otoczka jest twarda i trwała, a złożona może być z różnorodnych substancji: torfu, dolomitu, glinki kaolinowej, czy wapienia. Często w otoczce znajduje się również wieloskładnikowy nawóz mineralny, zapewniający roślinie niezbędne podczas kiełkowania odpowiednie składniki pokarmowe.

Co ważne, w otoczce występują naturalne pory, przez co nie utrudnia ona roślinie kiełkowania, ani nie ogranicza dostępu do powietrza i wody. Po wysianiu otoczka ulega naturalnemu rozkładowi. Warto również wiedzieć, że otoczkowania wybierane są tylko najlepsze jakościowo nasiona, które odznaczają się wysoką siłą kiełkowania, a to oznacza, że plony będą obfitsze.

Dlaczego warto stosować nasiona otoczkowane?

Wiele nasion ma bardzo nieregularne kształty i niewielki rozmiar, co utrudnia ich precyzyjne rozsianie. Właśnie z tego powodu zaczęto stosować nasiona otoczkowane. Pod wpływem odpowiedniej otoczki stają się one większe i cięższe, a to znacząco ułatwia wysiewanie nasion ręcznie, jak i przy pomocy siewnika. Dodatkowo umożliwia to wysianie roślin w równych rzędach, co ułatwia również późniejszą pielęgnację. To oznacza znaczną oszczędność czasu i nasion, a więc i pieniędzy.

Otoczkowanie zazwyczaj stosowane jest do nasion warzyw, a w szczególności do: marchwi, pietruszki, cebuli, sałaty, kapusty, buraka ćwikłowego, pora i kalarepy.

Zalety nasion otoczkowanych

  • Główną zaletą nasion otoczkowanych jest ich większa średnica, ułatwiająca wysiewanie. Z tego wynikają kolejne korzyści takie jak większa wydajność, a więc i mniejsze zużycie nasion. Równe rządki ułatwiają ich dalszą pielęgnację, stworzenie odpowiedniego systemu nawadniającego, czy usuwanie chwastów.
  • Ułatwia to zachowanie odpowiednich odstępów między roślinami, co pozytywnie wpływa na ich wzrost i niweluje konieczność ich przerywania.
  • Otoczka chroni nasiona przed wpływem niekorzystnych warunków i patogenów, a jednocześnie dostarcza im dodatkowych składników pokarmowych, które zapewniają lepszy wzrost, a więc i obfitsze plony.
  • Dużą zalety jest również równomierne wschodzenie roślin oraz wysoka jakość nasion.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: SOE10 / Depositphotos

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu