Logo
Logo

Nasiona holenderskie – dlaczego warto je kupić?

Rynek nasion jest ogromny, a w marketach i sklepach ogrodniczych znaleźć można nasiona różnych producentów. Nasiona mają ogromny wpływ na jakość i smak plonów oraz wygląd roślin ozdobnych, dlatego tak ważny jest ich odpowiedni wybór. Największą popularnością cieszą się nasiona holenderski i polskie. Czym są nasiona holenderskie i dlaczego warto je wybierać?

Nasiona holenderskie

Mianem nasion holenderskich określa się po prostu te, które zostały pozyskane i wprowadzone na rynek przez producentów pochodzących z Holandii. Wbrew pozorom to nie tylko cebulki kwiatów, ale również, a może przede wszystkim nasiona warzyw bardzo popularnych w Polsce jak np. marchew, rzodkiewka, czy fasolka szparagowa.

Najpopularniejsze firmy

Na rynku siewnym jest dostępna bardzo bogata oferta nasion holenderskich, wśród których prym wiodą: Bakker Brothers, Bejo Zaden, Enza Zaden, Nickerson Zwaan, Nunhems i Rijk Zwaan. Co ważne, nasiona holenderskie są znane i cenione na całym świecie ze względu na wysoką jakość, ale i nieustanny rozwój, który pozwala wprowadzać nowe technologie, a więc i coraz lepsze produkty.

To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie
Przeczytaj także
To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie

Nasiona holenderskie F1

Na wielu opakowaniach nasion holenderskich można spotkać się z oznaczeniem F1. Tak oznaczane są odmiany mieszańcowe (heterozyjne). Są one odporniejsze na niekorzystne warunki atmosferyczne, niewłaściwe warunki glebowe, choroby i szkodniki. Dodatkowo szybciej rosną, a ich plony są większe i smaczniejsze.

Zalety i wady nasion holenderskich

Zaletą nasion holenderskich jest ogromna oferta, która umożliwia wysiewanie różnych odmian danej rośliny, a także wypróbowanie całkowitych nowości. Dodatkowo odznaczają się wyjątkową jakością, która przekłada się również na plony. Nasiona holenderskie wykazują większą odporność na patogeny, szkodniki i trudne warunki uprawy. Dużo lepiej radzą sobie również w niesprzyjających warunkach glebowych. To oznacza mniej oprysków, a więc możliwość uzyskania lepszych plonów niższym kosztem. Dlatego, mimo wyższej ceny za nasiona, ich kupowanie jest opłacalne.

Wadą nasion mieszańcowych jest fakt, że co roku trzeba kupować nowe opakowanie, gdyż zebrane samodzielnie nasiona z tych roślin nie będą miały cech odmiany z poprzedniego sezonu. Jednak, biorąc pod uwagę korzyści z nasion holenderskich F1, warto kupować nasiona w każdym sezonie i cieszyć się wspaniałymi plonami. Kupowanie nasion od sprawdzonych producentów jest szczególnie ważne, gdy kupujemy nasiona w opakowaniach, a więc nie mamy możliwości ich zobaczenia i oceny wielkości, koloru itd. W takim przypadku to właśnie marka gwarantuje nam odpowiednią jakość materiału siewnego.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: luckyuran / Depositphotos

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)