Logo
Logo
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Jakie cebulki kwiatowe posadzić w ogrodzie? | 12 najpopularniejszych wiosennych gatunków

Kwitnące wiosną cebulki wnoszą radość do ogrodu. Sprawiają, że rabaty nabierają barw i stają się bardziej atrakcyjne. Sztuka polega jednak na tym, by umiejętnie je ze sobą łączyć. Dlatego warto przypomnieć sobie, kiedy kwitną cebulki i poznać podstawowe zasady ich sadzenia. Wbrew pozorom pytanie: "jakie cebulki wybrać?" wcale nie jest takie proste! 

 

Cebulki kwiatowe mogą wnieść do Twojego ogrodu mnóstwo barw, gdy reszta roślin jest jeszcze w stanie hibernacji. Zaczynają one bowiem kwitnąć już w styczniu. Czy wiesz, że istnieją również odmiany, które kwitną aż do wczesnego lata? Dzięki połączeniu odpowiednich cebulek kwiatowych możesz sprawić, że Twoja zielona oaza będzie pełna kolorów i radości aż przez sześć miesięcy.

Kiedy kwitną cebulki kwiatowe? 

Najbardziej znane cebulki, które kwitną wiosną, to tulipany (Tulipa), żonkile (Narcissus), krokusy (Crocus) i hiacynty (Hyacinthus). Istnieje jednak dużo więcej cudownych odmian o pięknych kwiatach, w tym szafirki (Muscari), szachownice kostkowate (Fritillaria meleagris), śnieżyczki (Galanthus) i czosnek ozdobny (Allium). Jeśli chcesz dowiedzieć się, kiedy kwitnie każda z nich, po prostu sprawdź kalendarz.

Jakie cebulki kwiatowe posadzić na rabacie? 

Większość cebulek kwitnie przez kilka tygodni. Jak więc dopasować do siebie różne okresy kwitnienia? Odpowiednio łącząc ze sobą różne odmiany! Przykładem takiego połączenia są śnieżyczki (styczeń), krokusy (luty), żonkile (marzec), szafirki (kwiecień), tulipany (kwiecień/maj) i czosnek ozdobny (czerwiec). Jeśli posadzisz je teraz, na wiosnę pozostanie Ci tylko cieszyć oczy ich zachwycającymi kolorami.

Cebulki kwiatowe - fot. iBulb
Fot. materiały prasowe iBulb 
1 - Hyacinthus 
2 - Tulipa tarda  
3 - Allium giganteum
4 - Fritillaria meleagris
5 - Chionodoxa
6 - Galanthus

Sadzenie cebulek kwiatowych 

Sadzenie cebulek kwiatowych może być doskonałym sposobem na zakończenie sezonu w ogrodzie i powodem do świętowania. Pamiętaj, że cebulki muszą się znaleźć w glebie przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Niskie temperatury są im potrzebne, aby prawidłowo rosły i kwitły. Sadzenie cebulek odbywa się w trzech krokach:

  1. Wykop większy dołek dla kilkunastu cebulek lub przygotuj mniejsze zagłębienia i w każdym z nich posadź pojedynczą cebulkę.
  2. Posadź cebulki na głębokości trzy razy większej, niż wynosi ich wysokość.Umieść cebulki w ziemi tak, aby ich cienkie końcówki były skierowane w górę. Jeśli nie masz pewności, która część powinna być skierowana w górę, nie martw się. Cebulki urosną i zakwitną, nawet jeśli posadzisz je do góry nogami. Duże cebulki należy sadzić w odległości od 7 do 20 centymetrów, a małe – od 3 do 7 centymetrów.
  3. Przykryj cebulki ziemią i podlej je, gdy ziemia wyschnie.
Pamiętaj, że cebulki muszą się znaleźć w glebie przed wystąpieniem pierwszych przymrozków.

 
Cebulki kwiatowe - fot. iBulb
Fot. materiały prasowe iBulb 
1 - Muscari 
2 - Iris 
3 - Crocus
4 - Narcissus
5 - Anemone blanda 
6 - Leucojum aestivum

Jeśli masz balkon lub taras, możesz posadzić cebulki w doniczkach metodą na lazanię, czyli warstwami. Cebulki późno kwitnące umieścić na dole, a te wczesne – na górze. Jeśli posadzisz warstwy we właściwej kolejności, najpierw zakwitną wcześniejsze odmiany, a następnie te późniejsze.

Cebulki kwiatowe rosną w praktycznie każdej glebie, pod warunkiem, że nie jest ona zbyt mokra. Unikaj miejsc, w których gromadzi się woda, takich jak podnóże wzgórza czy odpływ.

Jakie cebulki wybrać? 

Wybór cebulek kwiatowych jest ogromny. Zawsze sprawdź na opakowaniu okres kwitnienia, aby odpowiednio połączyć różne odmiany. Wiele cebulek kwitnących wiosną lubi bezpośrednie słońce i półcień. Sprawdź opakowanie, aby posadzić je w odpowiednim miejscu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat cebulek kwiatowych? Wejdź na stronę www.cebulkikwiatowe.info.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe iBulb 

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!