Logo
Logo

Czosnek ozdobny – jak dbać, aby kwitł przez wiele lat?

Majestatyczne i intrygujące – fioletowe, białe czy bordowe kwiatowe kule na długich bezlistnych łodygach wyrastających z pęku rynienkowatych liści – tak w skrócie prezentuje się przy pierwszym spotkaniu czosnek ozdobny. Warto poznać go bliżej, gdyż może stanowić piękną i stosunkowo łatwą w utrzymaniu dekorację ogrodu.

Spis treści
Czy czosnek ozdobny jest wieloletni? Jakie czosnki ozdobne można wybrać do ogrodu? Jak dbać o czosnek ozdobny? Od sadzenia po kwitnienia

Wieloletnie kwiaty ogrodowe – czosnki ozdobne

Czosnki ozdobne (Allium) są roślinami cenionymi ze względu na oryginalny wygląd i duże zróżnicowanie gatunków, które wymagają podobnych warunków uprawy. Dzięki braku konieczności dużego nakładu pracy w uprawie nadają się nawet dla początkujących wielbicieli ogrodnictwa.

Allium to rodzaj roślin, do którego należy około 700 gatunków, zarówno dziko rosnących, jak i uprawnych. Wiele z nich wykorzystywanych jest jako warzywa – chociażby dobrze znany czosnek jadalny czy cebula, kolejna grupa służy zaś do ozdabiania ogrodów.

czosnek ozdobny: gdzie sadzić i jak uprawiać fot. iBulb

Grupy i odmiany czosnków ozdobnych

Cebulki czosnku mogą wydawać kwiatostany których średnica sięga nawet 30 centymetrów! Odmiany różnią się wysokością do jakiej dorastają oraz kolorem, kształtem oraz wielkością kwiatów składających się na baldachy lub główki. Niskie gatunki sadzone są na przodzie rabat lub też w skalniakach, wyższe z tyłu rabat w celu utworzenia grup ogrodowych. Można również uprawiać je na kwiaty cięte lub suszone, w zależności od odmiany.

Każda odmiana Allium wykorzystywana jako ozdobna zasługuje na uwagę, gdyż na swój sposób komponuje się w wystrój danego ogrodu.

♦ Miniaturki
Drobne kwiaty niskiego czosnku złocistego, różowego czy ostrowskiego stanowić będą ozdobę niskich rabat czy skalniaków. Nietypowe kwiaty czosnku hair albo Shuberta zadziwią niejednego wielbiciela ogrodnictwa. Czosnek niedźwiedzi natomiast, choć nie ma bogatego kwiatostanu, jest ceniony od wieków jako roślina jadalna, lecznicza, ale także ozdobna.

♦ Giganty
Obok roślin nisko rosnących, są również takie, które sięgają nawet 150-200 cm wysokości. Czosnek gladiator, pinball wizard, Allium giganteum czy globemaster to okazałe gatunki, z wysokimi łodygami i dużymi kwiatostanami kształtem zbliżonymi do kuli.

Różne odmiany czosnku mogą tworzyć po wymieszaniu ciekawe kompozycje rabatowe, dlatego często można zakupić je w gotowych zestawach. Intensywne kolory i długi okres kwitnienia pozwalają wykorzystać je w wielu ogrodowych aranżacjach, są cenionym elementem wśród profesjonalnych projektantów terenów zielonych.

pielegnacja czosnku ozdobnego fot. iBulb
fot. iBulb

Jak dbać o czosnek ozdobny – krok po kroku

Sadzenie

  • Czosnek ozdobny jest rośliną cebulową pochodzącą z Azji, stąd też jej spora mrozoodporność i upodobanie do nasłonecznionych stanowisk.
  • Sadzi się go zwykle jesienią, zaś okres kwitnienia przypada co roku na miesiące wiosenne od maja do czerwca.

Pielęgnacja

  • Posadzony w suchej glebie wymaga regularnego podlewania w celu uzyskania dorodnych, długo kwitnących kwiatów.
  • Wysokie czosnki wymagają nieco więcej uwagi niż niższe odmiany, gdyż by osiągnęły maksymalne wysokości, powinny być 2-3 razy nawożone wieloskładnikowo w okresie wzrastania i regularnie odchwaszczane.

Po kwitnieniu

  • Gdy kwiaty czosnków ozdobnych zaczynają usychać, to warto je zerwać, a najlepiej ściąć wraz z łodygami.
  • Ususzone czosnki, szczególnie odmiany czosnku olbrzymiego, prezentują się równie okazale jak te rosnące w ogrodzie i mogą być ozdobą każdego bukietu.
  • Po zakończeniu kwitnienia powinno się raz na kilka lat przesadzić roślinę, gdyż cebule zagęszczają się, co może uniemożliwiać ich prawidłowe wzrastanie.
  • Na okres zimowania cebule wystarczy zabezpieczyć przykrywając glebę warstwą ściółki.

Źródło: BENEX, zdjęcie tytułowe: Brockenhexe/Pixabay

Autor
Czosnek ozdobny – jak dbać, aby kwitł przez wiele lat?
Czosnek ozdobny – jak dbać, aby kwitł przez wiele lat?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Andrzej

17-11-2022 01:50

... Posadziłem zakupiony czosnek ozdobny (z 8 odmian - niskie i wysokie) z przyczyn obiektywnych dopiero w pierwszym tygodniu listopada. Czytam teraz, że to o miesiąc za późno... Czym to grozi? Cześć cebulek posadziłem w doniczkach z otworami w dnie i ściankach bocznych i trzymam ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl