Pomysły na rabaty ogrodowe
Niezależnie od tego, gdzie rabata ma się znajdować, przy jej zakładaniu trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim należy dobrać do siebie gatunki i odmiany roślin o podobnych wymaganiach w stosunku do podłoża i stanowiska. Rabatę ogrodową zwykle zakłada się z bylin, ale warto także sięgać po ciekawe krzewinki, kwitnące lub zimozielone krzewy oraz rośliny sezonowe (jednoroczne lub dwuletnie). Nie zapominajmy również o pięknie kwitnących pnączach.
Warto zestawić ze sobą rośliny, które kwitną w różnym czasie, aby rabata wyglądała efektownie zarówno wiosną, latem, jak i jesienią. Przed posadzeniem roślin należy odchwaścić podłoże, przygotować ziemię odpowiednią dla sadzonych gatunków i dobrze rozplanować miejsce dla każdego sadzonego okazu. Podczas sadzenia trzeba też zadbać o to, by każda roślina miała zapewniona dostateczną ilość miejsca (sprawdzajmy więc nie tylko jaką wysokość osiągnie, ale też na jaką szerokość potrafi się rozrosnąć).
Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS |
Letnia mieszanka
To późno letnia kompozycja. Wykorzystano w niej gatunki o różnych kolorach kwiatów, a także posiadające ozdobne liście. Składa się z dwóch różnych pięter. Jednym z jej elementów jest pnąca róża znajdująca się nad ogrodową furtką. Słoneczne i zaciszne miejsce przy murze wykorzystane zostało do posadzenia wysokich dalii, które mają kruche łodygi i mogą być uszkadzane przez deszcz lub wiatr. Pomiędzy daliami rosną brązowo-pomarańczowe dzielżany. Obok pomarańczowej odmiany dalii posadzona została kępa kleome o jasnoróżowych kwiatach.
Z przodu znajduje się pas roślin przede wszystkim ozdobnych z liści: rzucająca się w oczy funkia o blaszkach z żółtym brzegiem, kępa żurawki o purpurowych liściach, kwitnąca na fioletowo szałwia, a także kępa bodziszków.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS |
Półcieniste patio
W częściowo zacienionym miejscu w ogrodzie doskonale sprawdzają się funkie ('Captain Kirk' i 'Striptease'), które wyraźnie dominują na tej rabacie. Aby jak najlepiej wyeksponować i urodę, między każdą kępą funkii posadzone zostały kępy kwitnących liliowców i hakonechloi o wąskich, żółtych liściach. Mocny akcent kolorystyczny tworzy z lewej strony języczka 'Britt Marie Crawford' o purpurowych liściach, a za nią perukowiec 'Grace' o czerwonych liściach.
Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS |
Niebieska fala
Ta wczesnowiosenna kompozycja w słonecznym miejscu to mieszanka bylin i roślin dwuletnich. Świetnie nadaje się na piaszczystą glebę i do żwirowego ogrodu. Dominuje tu łatwa w uprawie kocimiętka oraz urokliwy bodziszek. Za kępami tych roślin widać strzeliste kwiatostany łubinu oraz ostróżki. Dla kontrastu pomiędzy niebieskimi roślinami posadzone zostały żółte liliowce i kilka białych okazów.
Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS |
Zielona wyspa
W kwitnącym ogrodzie przydaje się rabata spokojna, w której dominują krzewy iglaste. Główną rolę gra tu srebrzysta jodła jednobarwna 'Compacta'. Obok niej rośnie stożkowaty cyprysik Lawsona 'Pygmaea Argentea' oraz kulisty żywotnik 'Rodgersii'. Taka kompozycja jest efektowna o każdej porze roku, a dzięki niskim zimozielonym kwitnącym krzewinkom, takim wrzosy, wrzośce i dabecja 'William Buchanan' ożywa latem i cieszy kolorowymi kwiatami aż do jesieni.
Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS |
Wokół róży
Ta wdzięczna letnia rabata idealne pasuje do ogrodu w stylu romantycznym lub angielskim. Wszystkie posadzone tu rośliny kochają słońce. Róża 'Gertrude Jekyll' przy sprzyjającej pogodzie może zacząć kwitnienie już w połowie maja, a potem powtarza kwitnienie, dlatego warto posadzić ją w ogrodzie.
W tej kompozycji obok znalazła się też urodziwa krzewuszka o drobnych różowych kwiatach, która stanowi tło dla wielkich kwiatów róży. U stóp krzewów posadzone zostały byliny – białe ostróżki, kępy fioletowej kocimiętki, ciemnoróżowe poduchy zawciągu nadmorskiego i szczypiorku oraz niskie, białe odmiany bodziszków. Pomiędzy roślinami ściele się też śnieżnobiały ubiorek wieczniezielony.
Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS |
Jesienna impresja
Podwyższona rabatka przy schodach to dobre miejsce do posadzenia roślin kwitnących jesienią, które obserwować będziemy z okien domu. Chryzantemy, które coraz częściej wykorzystujemy do ogrodowych kompozycji nadają ton całemu zestawieniu roślin. Dwie białe kule (odmiana 'Kibul') ładnie prezentują się na tle liliowych i białych wrzosów. Szare kępy kostrzewy popielatej 'Eisvogel' podkreślają urodę kwiatów. Dla zrównoważenia kompozycji na rogach posadzone zostały rośliny o dużych liściach, które kwitną wiosną – po lewej stronie żurawka, a po prawej miękki w dotyku czyściec wełnisty 'Silver Carpet'.
Fot. Proven Winners |
Kompozycja na wejście
Wejście do domu to miejsce dla rabaty tętniącej kolorami. W tej kompozycji wykorzystane zostały byliny i rośliny sezonowe. Wszystkie kwitną nieprzerwanie przez całe lato. Naprzemiennie posadzone kępy roślin o różnej barwie kwiatów tworzą rytm. W tylnej części widać różowe jeżówki, żółte liliowce, drobne słoneczniki ozdobne Suncredible® Yellow i różowe krwawniki. Środek wypełnia wilec Sweet Caroline Red Hawk™, przyciągając wzrok intensywną, ciemnoczerwoną barwą liści. Obwódka skomponowana została z niskich żółtych bidensów i intensywnie różowej portulaki Mojave® Red.
Fot. iBulb |
Wiosenna skrzynia
Podwyższona rabata na tarasie w słonecznym miejscu to idealne stanowisko dla kwitnących wczesną wiosną roślin cebulowych. Pod tawułą wierzbolistną kwitnącą na biało posadzony został pas żółtych i czerwonych tulipanów. W kilku miejscach pomiędzy tulipanami widać oryginalne, żółte kwiatostany szachownicy cesarskiej oraz białe, pachnące narcyzy. Brzeg donicy obsadzony został niskimi zawilcami greckimi 'White Splendor'.
Fot. iBulb |
Powiew egzotyki
Żywe kolory i intensywne, ciepłe barwy sprawiają, że miejsce to przykuwa uwagę. Ta kompozycja stworzona została głównie z gatunków nie zimujących w gruncie. Egzotycznie wyglądające liście paciorecznika stanowią świetne tło dla delikatnych pomarańczowych kwiatów montbrecji (krokosmii) oraz ciemnoczerwonych mieczyków i dalii.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Fot. iBulb |
Tropikalna impresja
Zestawienie roślin o intensywnych, ciepłych barwach nadające się do egzotycznego zakątka w ogrodzie lub patio. Przykuwa uwagę wyglądem kwiatów i barwą liści. Wśród dominujących dalii o różnych kolorach kwiatów i liści, na rabacie znalazły się jasnopomarańczowe montbrecje oraz kępa trytomy groniastej.
Fot. gardenguru/Depositphotos |
Morze kwiatów
Słoneczna rabata na kwaśnym podłożu do idealne miejsce do założenia rabaty wrzosowej lub dużego wrzosowiska. Wiosną na rabacie mogą kwitnąć wrzośce, a jesienią wrzosy. Krzewinki zawsze najlepiej wyglądają posadzone po kilkanaście, kilkadziesiąt sztuk. Jeśli chcemy, by całość wyglądała naturalnie, kształtom plam barwnych nadajmy miękkie, płynne krawędzie. Na tej rabacie widać też sosnę o żółtych igłach, które w ciekawy sposób podkreślają urodę różowych kwiatów oraz zimozieloną mahonię, która cieszy zielenią liści przez cały rok.
Fot. gardenguru/Depositphotos |
Wokół oczka
Pod jasnoszarym, kamiennym murem, po którym pnie się ciemnofioletowy powojnik posadzone zostały pasami byliny – od najwyższych, do najniższych. Tworzą one półkolistą rabatę otaczając nieduży zbiornik wodny. Najwyższe piętro to stanowisko wyraźnie odcinających się od fioletu żółtych krwawników, bliżej rosną wdzięczne ostróżki, orliki i szarolistne funkie, a z przodu widać żółtopomarańczową obwódkę z przywrotników i nachyłków.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: MAK MEDIA/GAP GARDENS, iBulb