Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

12 inspirujących pomysłów na kolorowe rabaty ogrodowe

W każdym miejscu w ogrodzie można założyć kolorową rabatę ogrodową. Dobierając odpowiednie gatunki, zarówno na stanowisku słonecznym, jak i zacienionym można stworzyć ciekawą kompozycję. Zobacz 12 naszych najciekawszych propozycji!

Spis treści
Pomysły na rabaty ogrodowe Letnia mieszanka Półcieniste patio Niebieska fala Zielona wyspa Wokół róży Jesienna impresja Kompozycja na wejście Wiosenna skrzynia Powiew egzotyki Tropikalna impresja Morze kwiatów Wokół oczka

Pomysły na rabaty ogrodowe

Niezależnie od tego, gdzie rabata ma się znajdować, przy jej zakładaniu trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim należy dobrać do siebie gatunki i odmiany roślin o podobnych wymaganiach w stosunku do podłoża i stanowiska. Rabatę ogrodową zwykle zakłada się z bylin, ale warto także sięgać po ciekawe krzewinki, kwitnące lub zimozielone krzewy oraz rośliny sezonowe (jednoroczne lub dwuletnie). Nie zapominajmy również o pięknie kwitnących pnączach.

Warto zestawić ze sobą rośliny, które kwitną w różnym czasie, aby rabata wyglądała efektownie zarówno wiosną, latem, jak i jesienią. Przed posadzeniem roślin należy odchwaścić podłoże, przygotować ziemię odpowiednią dla sadzonych gatunków i dobrze rozplanować miejsce dla każdego sadzonego okazu. Podczas sadzenia trzeba też zadbać o to, by każda roślina miała zapewniona dostateczną ilość miejsca (sprawdzajmy więc nie tylko jaką wysokość osiągnie, ale też na jaką szerokość potrafi się rozrosnąć).

Rośliny na rabacie ogrodowej należy sadzić piętrowo – z tyłu wysokie, po środku niższe, a z przodu najniższe. Wtedy będzie można w pełni podziwiać ich urodę.


12 pomysłów na kolorowe rabaty MAK MEDIA GAP GARDENS

Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Letnia mieszanka

To późno letnia kompozycja. Wykorzystano w niej gatunki o różnych kolorach kwiatów, a także posiadające ozdobne liście. Składa się z dwóch różnych pięter. Jednym z jej elementów jest pnąca róża znajdująca się nad ogrodową furtką. Słoneczne i zaciszne miejsce przy murze wykorzystane zostało do posadzenia wysokich dalii, które mają kruche łodygi i mogą być uszkadzane przez deszcz lub wiatr. Pomiędzy daliami rosną brązowo-pomarańczowe dzielżany. Obok pomarańczowej odmiany dalii posadzona została kępa kleome o jasnoróżowych kwiatach. 

Z przodu znajduje się pas roślin przede wszystkim ozdobnych z liści: rzucająca się w oczy funkia o blaszkach z żółtym brzegiem, kępa żurawki o purpurowych liściach, kwitnąca na fioletowo szałwia, a także kępa bodziszków.

Jakie narzędzia przydadzą się do wiosennych prac w ogrodzie? Oto niezbędnik do pielęgnacji roślin
Przeczytaj także
Jakie narzędzia przydadzą się do wiosennych prac w ogrodzie? Oto niezbędnik do pielęgnacji roślin

12 pomysłów na kolorowe rabaty MAK MEDIA GAP GARDENS

Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Półcieniste patio

W częściowo zacienionym miejscu w ogrodzie doskonale sprawdzają się funkie ('Captain Kirk' i 'Striptease'), które wyraźnie dominują na tej rabacie. Aby jak najlepiej wyeksponować i urodę, między każdą kępą funkii posadzone zostały kępy kwitnących liliowców i hakonechloi o wąskich, żółtych liściach. Mocny akcent kolorystyczny tworzy z lewej strony języczka 'Britt Marie Crawford' o purpurowych liściach, a za nią perukowiec 'Grace' o czerwonych liściach.

12 pomysłów na kolorowe rabaty MAK MEDIA GAP GARDENS

Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Niebieska fala

Ta wczesnowiosenna kompozycja w słonecznym miejscu to mieszanka bylin i roślin dwuletnich. Świetnie nadaje się na piaszczystą glebę i do żwirowego ogrodu. Dominuje tu łatwa w uprawie kocimiętka oraz urokliwy bodziszek. Za kępami tych roślin widać strzeliste kwiatostany łubinu oraz ostróżki. Dla kontrastu pomiędzy niebieskimi roślinami posadzone zostały żółte liliowce i kilka białych okazów.

12 pomysłów na kolorowe rabaty MAK MEDIA GAP GARDENS

Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Zielona wyspa

W kwitnącym ogrodzie przydaje się rabata spokojna, w której dominują krzewy iglaste. Główną rolę gra tu srebrzysta jodła jednobarwna 'Compacta'. Obok niej rośnie stożkowaty cyprysik Lawsona 'Pygmaea Argentea' oraz kulisty żywotnik 'Rodgersii'. Taka kompozycja jest efektowna o każdej porze roku, a dzięki niskim zimozielonym kwitnącym krzewinkom, takim wrzosy, wrzośce i dabecja 'William Buchanan' ożywa latem i cieszy kolorowymi kwiatami aż do jesieni.

12 pomysłów na kolorowe rabaty MAK MEDIA GAP GARDENS

Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Wokół róży

Ta wdzięczna letnia rabata idealne pasuje do ogrodu w stylu romantycznym lub angielskim. Wszystkie posadzone tu rośliny kochają słońce. Róża 'Gertrude Jekyll' przy sprzyjającej pogodzie może zacząć kwitnienie już w połowie maja, a potem powtarza kwitnienie, dlatego warto posadzić ją w ogrodzie.

W tej kompozycji obok znalazła się też urodziwa krzewuszka o drobnych różowych kwiatach, która stanowi tło dla wielkich kwiatów róży. U stóp krzewów posadzone zostały byliny – białe ostróżki, kępy fioletowej kocimiętki, ciemnoróżowe poduchy zawciągu nadmorskiego i szczypiorku oraz niskie, białe odmiany bodziszków. Pomiędzy roślinami ściele się też śnieżnobiały ubiorek wieczniezielony.

12 pomysłów na kolorowe rabaty MAK MEDIA GAP GARDENS

Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Jesienna impresja

Podwyższona rabatka przy schodach to dobre miejsce do posadzenia roślin kwitnących jesienią, które obserwować będziemy z okien domu. Chryzantemy, które coraz częściej wykorzystujemy do ogrodowych kompozycji nadają ton całemu zestawieniu roślin. Dwie białe kule (odmiana 'Kibul') ładnie prezentują się na tle liliowych i białych wrzosów. Szare kępy kostrzewy popielatej 'Eisvogel' podkreślają urodę kwiatów. Dla zrównoważenia kompozycji na rogach posadzone zostały rośliny o dużych liściach, które kwitną wiosną – po lewej stronie żurawka, a po prawej miękki w dotyku czyściec wełnisty 'Silver Carpet'.

12 pomysłów na kolorowe rabaty fot. proven winners

Fot. Proven Winners

Kompozycja na wejście

Wejście do domu to miejsce dla rabaty tętniącej kolorami. W tej kompozycji wykorzystane zostały byliny i rośliny sezonowe. Wszystkie kwitną nieprzerwanie przez całe lato. Naprzemiennie posadzone kępy roślin o różnej barwie kwiatów tworzą rytm. W tylnej części widać różowe jeżówki, żółte liliowce, drobne słoneczniki ozdobne Suncredible® Yellow i różowe krwawniki. Środek wypełnia wilec Sweet Caroline Red Hawk™, przyciągając wzrok intensywną, ciemnoczerwoną barwą liści. Obwódka skomponowana została z niskich żółtych bidensów i intensywnie różowej portulaki Mojave® Red.

12 pomysłów na kolorowe rabaty iBulb

Fot. iBulb

Wiosenna skrzynia

Podwyższona rabata na tarasie w słonecznym miejscu to idealne stanowisko dla kwitnących wczesną wiosną roślin cebulowych. Pod tawułą wierzbolistną kwitnącą na biało posadzony został pas żółtych i czerwonych tulipanów. W kilku miejscach pomiędzy tulipanami widać oryginalne, żółte kwiatostany szachownicy cesarskiej oraz białe, pachnące narcyzy. Brzeg donicy obsadzony został niskimi zawilcami greckimi 'White Splendor'.

12 pomysłów na kolorowe rabaty iBulb

Fot. iBulb

Powiew egzotyki

Żywe kolory i intensywne, ciepłe barwy sprawiają, że miejsce to przykuwa uwagę. Ta kompozycja stworzona została głównie z gatunków nie zimujących w gruncie. Egzotycznie wyglądające liście paciorecznika stanowią świetne tło dla delikatnych pomarańczowych kwiatów montbrecji (krokosmii) oraz ciemnoczerwonych mieczyków i dalii.

To nie jest zwykła "ziemia" do roślin. Osmocote zmienia ją w podłoże idealne
Przeczytaj także
To nie jest zwykła "ziemia" do roślin. Osmocote zmienia ją w podłoże idealne

12 pomysłów na kolorowe rabaty iBulb

Fot. iBulb

Tropikalna impresja

Zestawienie roślin o intensywnych, ciepłych barwach nadające się do egzotycznego zakątka w ogrodzie lub patio. Przykuwa uwagę wyglądem kwiatów i barwą liści. Wśród dominujących dalii o różnych kolorach kwiatów i liści, na rabacie znalazły się jasnopomarańczowe montbrecje oraz kępa trytomy groniastej.

12 pomysłów na kolorowe rabaty fot. gardenguru Depositphotos

Fot. gardenguru/Depositphotos

Morze kwiatów

Słoneczna rabata na kwaśnym podłożu do idealne miejsce do założenia rabaty wrzosowej lub dużego wrzosowiska. Wiosną na rabacie mogą kwitnąć wrzośce, a jesienią wrzosy. Krzewinki zawsze najlepiej wyglądają posadzone po kilkanaście, kilkadziesiąt sztuk. Jeśli chcemy, by całość wyglądała naturalnie, kształtom plam barwnych nadajmy miękkie, płynne krawędzie. Na tej rabacie widać też sosnę o żółtych igłach, które w ciekawy sposób podkreślają urodę różowych kwiatów oraz zimozieloną mahonię, która cieszy zielenią liści przez cały rok.

12 pomysłów na kolorowe rabaty fot. gardenguru Depositphotos

Fot. gardenguru/Depositphotos

Wokół oczka

Pod jasnoszarym, kamiennym murem, po którym pnie się ciemnofioletowy powojnik posadzone zostały pasami byliny – od najwyższych, do najniższych. Tworzą one półkolistą rabatę otaczając nieduży zbiornik wodny. Najwyższe piętro to stanowisko wyraźnie odcinających się od fioletu żółtych krwawników, bliżej rosną wdzięczne ostróżki, orliki i szarolistne funkie, a z przodu widać żółtopomarańczową obwódkę z przywrotników i nachyłków.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: MAK MEDIA/GAP GARDENS, iBulb

Autor
12 inspirujących pomysłów na kolorowe rabaty ogrodowe
12 inspirujących pomysłów na kolorowe rabaty ogrodowe
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
Powiązane rośliny