TOP 10 najpopularniejszych krzewinek ogrodowych | Jakie wybrać? Jak dbać?

Krzewinki ogrodowe skupiają o wiele mniej gatunków w porównaniu z innymi grupami roślin, jednak mimo to cieszą się ogromną popularnością i są bardzo często sadzone w ogrodach. Można je podziwiać przez cały sezon wegetacyjny, a także w okresie zimowym. Poznaj najpopularniejsze gatunki i sekrety ich pielęgnacji.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
97
Spis treści
Czym różnią się krzewinki od podkrzewów? Gdzie posadzić krzewinki? Jak je uprawiać i pielęgnować? Jakie gatunki krzewinek posadzić w ogrodzie?

Krzewinki a podkrzewy

Krzewinki to niewielkie rośliny drzewiaste, których wysokość może osiągać do około 50 cm. Zazwyczaj są niższe, wieloletnie o zdrewniałych pędach, często płożące, świetnie sprawdzające się jako rośliny okrywowe. Podkrzewy natomiast osiągają do około jednego metra wysokości, charakteryzując się częściowo zdrewniałymi pędami, stanowiąc formę przejściową między roślinami zielnymi a krzewami. Przykładem półkrzewu jest powszechnie uprawiana lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), określana także jako krzewinka. W ofercie szkółkarzy można nabyć wiele gatunków roślin, które określane są jako krzewinki ogrodowe.

Zastosowanie krzewinek w ogrodzie – rośliny okrywowe i na wrzosowisko

Krzewinki ogrodowe zazwyczaj wykorzystywane są jako rośliny okrywowe. Z pewnością taką rolę może pełnić m.in. runianka japońska. Te niewielkie rośliny ozdobne, sprawdzą się jako towarzystwo dla wyższych krzewów i drzew. Zróżnicowanie gatunkowe wśród krzewinek pozwala na obsadzanie nimi miejsc nasłonecznionych (np. wrzosy, wrzośce), jak i zacienionych (m.in. barwinek pospolity). Wybrane gatunki można wykorzystać m.in. na obwódki, posadzić w ogrodzie skalnym (dębik ośmiopłatkowy), na wrzosowisku bądź uzupełnić nasadzenia na rabacie.

Uprawa i pielęgnacja krzewinek ogrodowych

W uprawie krzewinek ogrodowych jak i innych roślin ozdobnych najważniejsze jest zapewnienie takich warunków, w których roślina bez problemu zaaklimatyzuje się na nowym stanowisku, a także w pełni zaprezentuje swoje walory dekoracyjne. Wymagania krzewinek mogą być zróżnicowane, dlatego tak ważne jest, aby przed zakupieniem roślin, zapoznać się z potrzebami danego gatunku.

Krzewinki najlepiej kupować w sprawdzonych punktach sprzedaży, oferujących materiał szkółkarski najwyższej jakości. Przed posadzeniem należy odpowiednio przygotować teren pod nowe nasadzenia m.in. oczyścić z chwastów, a także w razie potrzeby dostosować podłoże.

Z zabiegów pielęgnacyjnych należy pamiętać m.in. o podlewaniu, nawożeniu, ściółkowaniu, odchwaszczaniu, cięciu, ochronie przed szkodnikami, chorobami, a także okrywaniu roślin na zimę jeżeli tego wymagają. Wszelkie zabiegi muszą być dostosowane do potrzeb konkretnej krzewinki.

wrzośce fot. Bob Spencer Pixabay
Fot. Bob Spencer/Pixabay

Wrzośce w ogrodzie.

Krzewinki ogrodowe – ogólna charakterystyka wybranych gatunków

Wrzosy (Calluna) i wrzośce (Erica)
Wśród krzewinek uprawianych w ogrodach nie może zabraknąć wrzosów i wrzośców. Ze względu na zbliżone warunki uprawy stanowią one podstawowe nasadzenia barwnych wrzosowisk. Wrzosy charakteryzują się olbrzymim zróżnicowaniem odmianowym. Mają liście łuskowate, kwiaty dzwonkowate (kwitnienie VII-X), zebrane w jednostronne, wielokwiatowe kwiatostany. Odmiany różnią się m.in. wysokością, terminem kwitnienia, barwą liści i kwiatów. Jeżeli chodzi o wrzośce w ogrodach najczęściej uprawia się wrzośca krwistego (Erica carnea). Pozostałe gatunki spotykane w ogrodach to wrzosiec darlejski (Erica x darleyensis), wrzosiec rozpierzchły (Erica vagans), wrzosiec Watsona (Erica x watsonii) czy też wrzosiec bagienny (Erica tetralix).

Wrzośce różnią się od wrzosów m.in. liśćmi, kwiatami, a także terminem kwitnienia. Zróżnicowanie gatunkowe wrzośców sprawia, że w ogrodach można uprawiać gatunki kwitnące wiosną, a także latem. Pamiętając, że wrzosy rozpoczynają kwitnienie w drugiej połowie lata, miłośnicy tych krzewinek mają możliwość tworzyć piękne kompozycje, dekoracyjne niemalże przez cały rok. Ze względu na zbliżone wymagania, zazwyczaj uprawiane są razem na wrzosowiskach. Preferują stanowiska słoneczne, osłonięte, a podłoże kwaśne, przepuszczalne i próchnicze.

krzewinka barwinek fot. WikimediaImages
Fot. WikimediaImages

Barwinek pospolity idealny do półcienia.

Dabecja kantabryjska (Daboecia cantabrica)
Ciekawa krzewinka, osiągająca do około 30- 40 cm wysokości. Liście eliptyczne, kwiaty dzbankowate, różowe, zebrane w grona. Kwitnie od lipca do października. Wymaga podłoża kwaśnego, próchniczego, przepuszczalnego, stanowisk słonecznych do półcienistych, koniecznie zacisznych. Wymaga okrycia na zimę. Ładnie zaprezentuje się na wrzosowisku.

Modrzewnica zwyczajna (Andromeda polifolia)
Niewielka krzewinka osiągająca 20- 40 cm wysokości, charakteryzująca się zwartym pokrojem, lancetowatymi liśćmi (wąskie, podwinięte, zielone), a także różowymi, dzbaneczkowatymi kwiatami, zebranymi w baldachogrona. Kwitnie późną wiosną. Zaliczana do roślin wrzosowatych, wymaga kwaśnego, próchniczego i wilgotnego podłoża. Preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych. Jest wykorzystywana m.in. jako roślina okrywowa.

Golteria rozesłana (Gaultheria procumbens)
Niska krzewinka osiągająca do około 15 cm wysokości, rozrastająca się dzięki podziemnym rozłogom, dekoracyjna z owoców. Liście zimozielone. Wymaga kwaśnego, próchniczego podłoża. Traktowana jest jako roślina okrywowa, sprawdzi się na wrzosowisku, a także w pojemnikach.

runianka japońska krzewinka ogrodowa fot. Kris Black - Fotolia.com
Fot. Kris Black/Fotolia

Runianka japońska to bylina cieniolubna.

Barwinek pospolity (Vinca minor)
Krzewinka doskonała na stanowiska zacienione, wykorzystywana przede wszystkim jako roślina okrywowa. Dekoracyjna z liści (skórzaste, zimozielone i błyszczące) oraz kwiatów (niebieskie do fioletowych). Preferuje stanowiska półcieniste do zacienionych, podłoże próchnicze i żyzne, choć jest bardzo tolerancyjna i poradzi sobie w mniej przychylnych warunkach. W sprzedaży dostępnych jest wiele ładnych odmian barwinka, charakteryzujących się m.in. białymi kwiatami (‘Gertrude Jekyll’) oraz ładnie przebarwionymi liśćmi (‘Illumination’, ‘Variegata’).

Dębik ośmiopłatkowy (Dryas octopetala)

Niewielka krzewinka o drewniejących pędach, zimozielonych, a zarazem karbowanych liściach, kwitnąca od maja do lipca. Ceniona ze względu na ładne liście, a także dekoracyjne kwiaty i owocostany. Sukces w uprawie uzależniony jest przede wszystkim od podłoża, które powinno być przepuszczalne i koniecznie wapienne. Dębik wymaga słonecznych stanowisk, dlatego najlepiej posadzić krzewinkę na słonecznym skalniaku.

Runianka japońska (Pachysandra terminalis)
Pochodząca z Japonii roślina jest niewielką krzewinką, osiągającą do około 25 cm wysokości. Rozrastając się poprzez podziemne rozłogi, tworzy zwarte „dywany”, dlatego też jest cenioną rośliną okrywową. Liście zielone, błyszczące, dekoracyjne. Runianka japońska kwitnie wiosną, a jej białe kwiaty zebrane są w szczytowe kłosokształtne grona. W naszym klimacie rzadko zawiązuje owoce. Preferuje stanowiska półcieniste, podłoże próchnicze, żyzne i wilgotne, poza tym dobrze zimuje.

dębik ośmiopłatkowy fot. Dieter Ludwig Scharnagl Pixabay
Fot. Dieter Ludwig Scharnagl/Pixabay

Dębik ośmiopłatkowy w ogródku skalnym.

Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea)
Zazwyczaj określana jako borówka czerwona należy do rodzimych krzewinek, spotykanych w polskich lasach. Osiąga do 20-25 cm wysokości, liście zimozielone, skórzaste , kwiaty białe z odcieniem koloru różowego do bardziej różowych. Owoce dekoracyjne, początkowo białawe po dojrzeniu czerwone, jadalne. Wymaga stanowisk słonecznych, podłoża próchniczego, kwaśnego, a więc doskonale nadaje się na wrzosowisko.

Mącznica lekarska (Arctostaphylos uva-ursi)
Tak jak borówka czerwona mącznica lekarska jest rodzimą krzewinką, ale rzadziej spotykaną w uprawie. Wymagania ma podobne do wrzosów, dlatego można posadzić ją na wrzosowisku. Pokładające się pędy osiągają do 100 cm długości, ale wysokość tej zimozielonej krzewinki to zaledwie 10- 20 cm. Dekoracyjna z liści, kwiatów, a także czerwonych owoców. W sprzedaży można nabyć odmianę ‘Radiant’

Bażyna czarna (Empetrum nigrum)
Ta rodzima krzewinka charakteryzujące się igiełkowatymi liśćmi i czarnymi owocami. Wykorzystywana zazwyczaj jako roślina okrywowa. Do odmian bażyny czarnej należy m.in. ‘Zitronella’ o żółtozielonych liściach.

Tekst: Grzegorz Bogucki, zdjęcie tytułowe: Stefan Körber/Fotolia, Kris Black/Fotolia


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Autor
Grzegorz Bogucki Grzegorz Bogucki

Bloger i pasjonat ogrodów, od wielu lat zajmuje się pisaniem artykułów poradnikowych o uprawie roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Mącznica lekarska Arctostaphylos uva-ursi

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści