Logo
Logo
19
Okazje

Ogród z krzewami

Rośliny wieloletnie, takie jak krzewy, to obowiązkowy element ogrodowej kompozycji. Krzewy tworzą szkielet ogrodu; do nich dodaje się byliny oraz rośliny sezonowe. Rosną na wysokości naszego wzroku, więc nie trzeba zadzierać głowy, by je podziwiać. Zobacz galerię 10 ciekawych ogrodów z krzewami – iglastymi i liściastymi!

 

Krzewy to rośliny wieloletnie, które tworzą drewniejące pędy, pozostające na zimę. Wśród mnóstwa gatunków dostępnych w szkółkach i centrach ogrodniczych znajdziemy zarówno karłowe gatunki i odmiany, rośliny średniej wielkości oraz okazy kilkumetrowe. Niewielki krzew zmieści się nawet w najmniejszym ogrodzie, a niektóre można uprawiać w donicach na tarasie czy dużym balkonie. Tworząc kompozycje ogrodowe warto mieszać gatunki liściaste krzewów z iglastymi; dzięki temu uzyskamy różnorodność i będziemy mogli liczyć nie tylko na bujną zieleń, ale też na piękne kwiaty, owoce oraz przebarwiające się liście.

Po krzewy najlepiej sięgać na samym początku tworzenia ogrodu. Dzięki nim można wydzielać w ogrodzie wnętrza, tworzyć żywopłoty, kępy oraz przygotować ładne tło dla bylin, kwitnących wiosną lub latem roślin cebulowych oraz kwiatów sezonowych. Za pomocą krzewów o pnącym charakterze można osłonić taras, szopę lub składzik na drewno. Sadząc krzewy kuliste lub stożkowate można zaakcentować ważne miejsca w ogrodzie, np. na skrzyżowaniach ścieżek, wejściu na taras czy przy krawędziach rabat. Zawsze podczas zakupu roślin należy pamiętać o tym, by dobrać je do stanowiska (nasłonecznienie), rodzaju gleby i naszych możliwości jeśli chodzi o pielęgnację. Trzeba też dowiedzieć się, jak szeroki i wysoki będzie wybrany przez nas okaz oraz sprawdzić, czy nie będzie tworzył odrostów korzeniowych i nie zagłuszy sąsiadujących z nim roślin.

Zainspiruj się galerią 10 ogrodów z krzewami

Tekst Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe fotokris44/Depositphotos

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (30)Zobacz także
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu