Logo
Logo

Top 5: Krzewy ozdobne o owocach jadalnych dla ptaków

W żadnym ogrodzie przyjaznym ptakom nie powinno zabraknąć krzewów ozdobnych rodzących owoce jadalne dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Prezentujemy listę tych najbardziej popularnych, które warto posadzić w ogrodzie. Ich owoce nie dość, że są pożyteczne to są również bardzo dekoracyjne.

Spis treści
Berberys Ognik Irga Kalina Pięknotka Galeria zdjęć: inspiracje na ogród z krzewami

Jakie krzewy o jadalnych owocach, są atrakcyjne dla ptaków?
Top 5 owocujących krzewów ozdobnych


Berberys

Owoce berberysu, fot. Malgorzata Szymanska

Berberys (łac. Berberys) jest ciernistym krzewem, dorastającym do 2 m wysokości. Kwitnie na żółto w maju, a czerwone owoce długo zdobią rośliny po opadnięciu liści. Berberys nie ma specjalnych wymagań glebowych, jest odporny na mróz i dobrze znosi suszę. Doskonale nadaje się do sadzenia w grupach i na żywopłoty. Lubi cięcie.

Dowiedz się więcej o berberysach


Ognik szkarłatny

Owoce ognika, fot. Malgorzata Szymanska

Ognik szkarłatny (łac. Pyracantha coccinea) to zimozielony, ciernisty krzew, dorastający do 3-4 m wysokości. Podczas surowych zim jego liście mogą brązowieć lub opadać, jednak wiosną ognik szybko odbija i zazielenia się. Oprócz ozdobnego, błyszczącego ulistnienia, krzew bardzo dobrze prezentuje się w czerwcu i lipcu, gdy pokryty jest drobnymi, białymi kwiatami. Na jesieni pojawiają się pomarańczowe lub czerwone jadalne owoce. Ogniki są tolerancyjne w stosunku do podłoża, dobrze radzą sobie z suszą i zanieszyszczonym powietrzem. W słonecznym miejscu będą obficie kwitnąć i bujnie rosnąć. Bardzo dobrze znoszą też półcień. Chcąc uzyskać zwarty szpaler, należy co roku dwukrotnie przycinać krzewy – w czerwcu po kwitnieniu i pod koniec sierpnia.

Dowiedz się więcej o ognikach


Irga pozioma

Owoce irgi, fot. Malgorzata Szymanska

Irga pozioma (łac. Cotoneaster horizontalis) wyjątkowo dobrze sprawdza się jako roślina okrywowa. Poziomo rosnące gałązki osiągają 1 m długości. Małe, okrągłe listki są błyszczące i ciemnozielone, a jesienią przebarwiają się na pomarańczowo. Krzewy rosnące w pełnym słońcu będą obficie kwitły i owocowały. Białe kwiaty pojawiają się na krzewach w czerwcu, a czerwone kuleczki – owoce zdobią roślinę aż do później zimy.

Dowiedz się więcej o irgach


Kalina koralowa

Owoce kaliny koralowej, fot. Hans Braxmeier - Pixabay

Kalina koralowa (łac. Viburnum opulus) to luźno rozgałęziony krzew, dorastający do 4 m wysokości. Liście przebarwiają się na purpurowo. Białe baldachy kwiatów pojawiające się w maju zamieniają się następnie w czerwone i błyszczące owoce. Kaliny preferują stanowiska półcieniste, gleby wilgotne, żyzne i próchniczne. Ładnie prezentują się sadzone pojedynczo w eksponowanych miejscach.

Dowiedz się więcej o kalinach


Pięknotka

Owoce pięknotki, fot. Malgorzata Szymanska

Pięknotka (łac. Callicarpa) to krzew, który osiąga ok. 2 m wysokości. Kwitnie na bladoróżowy lub biały kolor na przełomie lipca i sierpnia. Owoce dojrzewają od września do listopada, są bardzo liczne, kuliste i fioletowe. Krzew ten wymaga słonecznych i osłoniętych stanowisk. Lubi wilgotniejsze gleby, które warto przykryć z wierzchu ściółką z kory sosnowej. Na zimę konieczne jest dodatkowe okrycie krzewu u nasady.

Dowiedz się więcej o pięknotkach

Tekst: Małgorzata Szymańska, magazyn Budujemy Dom, październik 2014
zdjęcie tytułowe: David Mark/Pixabay

Autor
Top 5: Krzewy ozdobne o owocach jadalnych dla ptaków
Top 5: Krzewy ozdobne o owocach jadalnych dla ptaków
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (14)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl