Logo
Logo

Jak chronić owoce na drzewach i krzewach przed szpakami i innymi ptakami?

Uprawa własnych owoców daje ogromną satysfakcję i zapewnia pełną kontrolę nad stosowanymi środkami, co pozwala zyskać pewność, że plony będą zdrowe. Dodatkowo owoce z własnych drzew i krzaków dużo lepiej smakują. Jednak trzeba pamiętać, że na nasze owoce chęć mają również najróżniejsze ptaki. Jak więc chronić owoce przed szpakami i innymi ptakami? Jakie są najlepsze sposoby na odstraszenie ptaków z sadu?    

Spis treści
Jak uchronić czereśnie przed szpakami? Jakie ptaki najczęściej zjadają owoce z ogrodu? Jak odstraszyć ptaki z drzew owocowych?

Ochrona owoców (czereśni, borówek i innych) przed ptakami   

Ptaki to największy problem w sadach i ogrodach, gdyż głodne potrafią szybko ogołocić drzewa i krzewy, pozbawiając nas owoców. Co więcej, szpaki i inne ptaki szybko uczą się, gdzie są owoce i co roku wracają w to miejsce, co utrudnia ich odstraszenie.  Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby zniechęcić intruzów do odwiedzania naszego ogrodu, odzyskując swoje plony. Trzeba jednak pamiętać, że ptaki są bardzo inteligentne i dość szybko wiedzą, co stanowi prawdziwe zagrożenie, a co jest tylko „straszakiem”, dlatego warto zmieniać stosowane metody, aby były one faktycznie skuteczne.    

Ogród spontaniczny / YouTube


 

Które owoce zjadają ptaki? Jakie to ptaki?    

Ptaki takie jak: kosy, wróble, wrony, sójki i kwiczoły zjadają nasiona i kiełki z drzewek owocowych, co sprawia, że rośliny nie wydają plonów. Niestety ptaki często przylatują w grupach, a „wieść” o źródle pożywienia szybko się „roznosi”. To oznacza, że do sadu może przybyć nawet kilkaset ptaków miesięcznie, a plony przez to mogą być bardzo ubogie lub wcale się nie pojawić. Z kolei szpaki wyjadają dojrzałe owoce – najbardziej lubią czereśnie, ale przy ich braku zjadają również wiśnie, śliwki i niektóre gatunki jabłek (szczególnie te o czerwonej barwie). Na nieszczęście ogrodników latają one dużymi stadami i dobrze się ze sobą komunikują, więc po odkryciu dogodnego miejsca mogą ogołocić drzewka w ciągu kilku dni.    

Siatka przeciw szpakom
Siatka przeciw ptakom
Siatka wykonana z polietylenu o małej gęstości. Dzięki temu nie obciąża nadmiernie gałęzi drzew i krzewów. Jej zadaniem jest ochrona owoców na drzewach i krzewach przed zjadaniem ich przez ptaki.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Metody na ptaki | Jak odstraszyć lub zniechęcić ptaki od jedzenia owoców?    

Istnieje wiele sposobów, aby zniechęcić ptaki do odwiedzin w naszym ogrodzie. Dzięki temu każdy może wybrać sposób najlepszy dla siebie. Jak wcześniej wspomniano, warto stosować kilka metod jednocześnie lub je zmieniać, co jakiś czas, aby ptaki się do nich nie przyzwyczaiły.    

Siatka ochronna    

Siatki ochronne na drzewka i krzewy owocowe to jedna z najskuteczniejszych, a jednocześnie bardzo humanitarna metoda, która uniemożliwia ptakom wyjadanie nasion i owoców. Założona siatka całkowicie izoluje ptaki od plonów, a jednocześnie nie wpływa na uprawę roślin. Co więcej, ptaki wciąż będą pojawiać się w ogrodzie, co ma ogromne znaczenie, gdyż wiele z nich poza zjadaniem owoców, żywi się również szkodnikami.   

Odstraszacze dźwiękowe    

Odstraszacze dźwiękowe to po prostu armatki hukowe, które w określonych odstępach czasu wydają hałas. Niezwykle skutecznie odstraszają ptaki, znajdujące się w ogrodzie i te w jego pobliżu, a dodatkowo zniechęcają inne, dzikie zwierzęta do odwiedzin. Niestety dźwięk armatek może być denerwujący dla osób wrażliwych, a ptaki po jakimś czasie rozumieją, że huk nie robi im żadnej krzywdy.    

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Atrapy ptaków drapieżnych    

To jedna z najpopularniejszych metod, gdyż nie wpływa na estetykę ogrodu, jest tania i łatwo dostępna. Wadą jest fakt, że ptaki (a szczególnie szpaki) szybko uczą się, że „drapieżca” jest sztuczny, gdyż się nie rusza – można temu przeciwdziałać, zmieniając miejsce atrapy. Niektórzy zamiast plastikowych drapieżców wieszają na drzewach płyty, które odbijają światło, odstraszając ptaki.    

Inne rośliny owocowe    

Dobrym sposobem jest też sadzenie w pobliżu sadu bądź ogrodu roślin, które są dla ptaków atrakcyjniejsze od naszych drzewek i krzewów. Świetnie do tego sprawdzi się morwa, która ma słodkie owoce, a jednocześnie jest łatwa w uprawie i odporna na wiele czynników. W czasie owocowania ptaki chętnie rozpoczną tam żer, zostawiając nasze plony w spokoju.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: eplisterra, Katarzyna / Adobe Stock

Autor
Jak chronić owoce na drzewach i krzewach przed szpakami i innymi ptakami?
Jak chronić owoce na drzewach i krzewach przed szpakami i innymi ptakami?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl