Logo
Logo

Szpaki w ogrodzie | Pożyteczne ptaki czy szkodniki owoców? Zaprosić je czy przegonić?

Czy szpaki to pożyteczne ptaki, czy szkodniki owoców? Ta kwestia często budzi kontrowersje wśród ogrodników. Szpaki są inteligentnymi i fascynującymi ptakami, które odgrywają kluczową rolę w ekosystemie, pomagając w kontroli populacji szkodników. Jednak ich zamiłowanie do owoców może stwarzać wyzwania dla miłośników ogrodnictwa. W tym artykule przyjrzymy się bliżej roli szpaków w ogrodzie, dowiemy się, jak skutecznie i humanitarnie je odstraszać, a także jak stworzyć dla nich bezpieczne schronienie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych niezwykłych stworzeniach.

Spis treści
Szpaki w ogrodzie: zaprosić czy wyprosić? Czy szpak jest pożyteczny w ogrodzie? Czy szpak jest szkodnikiem? Jak wygląda gniazdo szpaka? Czy szpaki wracają do tego samego gniazda? Czy szpaki odlatują na zimę? Jak skutecznie odstraszyć szpaki z ogrodu?

Jak wyglądają szpaki? Co warto o nich wiedzieć?

Szpaki (Sturnus vulgaris) to średniej wielkości ptaki, które są często rozpoznawane dzięki swojemu błyszczącemu, czarnemu upierzeniu z metalicznym, zielonkawo-fioletowym połyskiem. Mają krótkie nogi, ostre i mocne dzioby oraz skrzydła o zaokrąglonych końcach. Samce i samice są podobne do siebie, choć samce mają bardziej jednolite, ciemne upierzenie, podczas gdy samice i młode ptaki są nieco jaśniejsze.

Szpaki są bardzo towarzyskie i często można je zobaczyć w dużych grupach, zwłaszcza podczas migracji. Są również znane ze swojej zdolności do naśladowania dźwięków, w tym ludzkiej mowy.

Ptasia Strefa / YouTube


Sposoby na piękny i gęsty trawnik | Praktyczne porady i sprawdzone produkty
Przeczytaj także
Sposoby na piękny i gęsty trawnik | Praktyczne porady i sprawdzone produkty

Szpaki w ogrodzie | Pożyteczne czy szkodliwe?

Szpaki, choć często uważane za szkodniki, są w rzeczywistości niezwykle cennymi mieszkańcami naszych ogrodów. Są to ptaki o dużej inteligencji, które odgrywają kluczową rolę w ekosystemie, pomagając w kontroli populacji szkodników. Jednak ich zamiłowanie do owoców może stwarzać problemy dla miłośników ogrodnictwa.

Pożyteczna rola szpaków

Szpaki są znane z tego, że żywią się różnymi szkodnikami ogrodowymi, takimi jak larwy (np. pędraki, opuchlaki, drutowce), gąsienice (także te, których nie chcą jeść inne ptaki), chrząszcze (np. stonki i chrabąszcze) i inne małe owady (w tym także turkucie podjadki), a nawet mięczaki (ślimaki). Dzięki temu pomagają w naturalnej kontroli szkodników, co jest niezwykle korzystne dla ogrodów, warzywników i sadów.

W maju szpaki mają za zadanie wyżywić swoje pisklęta z pierwszego lęgu, a w czerwcu – z drugiego. Przez około sześć tygodni ich głównym zajęciem jest dostarczanie pożywienia dla młodych – średnio raz na 3 minuty. Jak można zauważyć, młode szpaki są niezwykle żarłoczne, ponieważ potrzebują dużej ilości energii do nauki latania. Potrafią w ciągu dwóch miesięcy dostarczyć do gniazda nawet 20 tysięcy różnych szkodników.

Szpaki jako szkodniki owoców

Szpaki są również znane z tego, że zjadają owoce (np. czereśnie, wiśnie, borówki), co może być problematyczne dla osób uprawiających owoce w swoich ogrodach. Szpaki mogą zjadać owoce zanim zdążymy je zerwać, co może prowadzić do znacznych strat w uprawach.

Szpaki, choć czasem mogą być uciążliwe dla ogrodników, odgrywają ważną rolę w ekosystemie, pomagając w kontroli populacji szkodników. Zamiast próbować całkowicie usunąć te ptaki z naszych ogrodów, powinniśmy dążyć do znalezienia równowagi, która pozwoli nam cieszyć się owocami naszej pracy, jednocześnie wspierając te pożyteczne stworzenia.

Jak zwabić szpaki do ogrodu?

Jeżeli naszym celem jest przyciągnięcie szpaków do naszego ogrodu, najlepszym rozwiązaniem będzie zawieszenie na drzewie lub wysokim słupie skrzynki lęgowej. Musimy jednak pamiętać, że budka dla szpaka nie może być zbyt ciasna - powinna być na tyle przestronna, aby mogła pomieścić parę tych ptaków oraz ich młode.

Budka lęgowa - domek dla szpaków
Budka lęgowa, domek dla szpaków
Drewniana budka lęgowa dla większych ptaków w całości wykonana jest z niezakonserwowanego drewna. Jest solidna i daje gwarancje stabilności przez kilka lat. Przeznaczona dla gatunków ptaków, takich jak: dudki, jerzyki, szpaki, ale też sikorki, wróble czy mazurki.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Twój ogród powinien stanowić dla szpaków bezpieczne miejsce schronienia, dlatego warto zadbać o obecność licznych drzew i krzewów, które posłużą im jako kryjówka przed zagrożeniami. Jeżeli odpowiednio przygotujesz takie miejsce, możesz być pewien, że szpaki z pewnością zdecydują się tam zamieszkać, gdy nadejdzie odpowiedni czas!

Jak zimują szpaki?

Szpaki zazwyczaj migrują na zimę do południowych i zachodnich części Europy (zazwyczaj opuszczają Polskę na zimowiska w listopadzie, a powracają już pod koniec lutego lub w marcu), choć coraz częściej zauważa się, że niektóre osobniki decydują się na pozostanie w Polsce przez cały rok. 

Szpaki są objęte ochroną gatunkową w Polsce, co oznacza, że nie można ich odstrzeliwać ani niszczyć ich gniazd. W przypadku problemów z szpakami, zaleca się stosowanie humanitarnych metod odstraszania, takich jak odstraszacze dźwiękowe czy wizualne.

Tekst: ZO, zdjęcia: marsad, Ptasia Strefa / Adobe Stock

Autor
Szpaki w ogrodzie | Pożyteczne ptaki czy szkodniki owoców? Zaprosić je czy przegonić?
Szpaki w ogrodzie | Pożyteczne ptaki czy szkodniki owoców? Zaprosić je czy przegonić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Porady ogrodnicze
Ptaki + WSZYSTKIE TAGI
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)