Logo
Logo

Turkuć podjadek – jak wygląda i jak go zwalczać?

Łacińska nazwa turkucia podjadka – Gryllotalpa – została stworzona z dwóch słów oznaczających świerszcza (Gryllus ) i kreta (Talpa). Doskonale oddaje ona niezwykły wygląd tego szkodnika! Ktokolwiek go widział, nie pomyli go z żadnym innym owadem, a wytępienie turkucia podjadka z ogrodu wymaga sporego zachodu i odpowiednich metod.

Spis treści
Jak poznać, że w ogrodzie jest turkuć? Jakie uszkodzenia powoduje? Jak wygląda turkuć podjadek? Jak skutecznie pozbyć się turkucia podjadka?

Jak poznać, że w ogrodzie jest turkuć?

Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa) jest owadem blisko spokrewnionym ze świerszczami i dlatego jego wygląd często jest z nimi kojarzony. W przeciwieństwie jednak od swoich kuzynów prowadzi podziemny tryb życia i rzadko wychodzi na powierzchnię. Najczęściej można go spotkać drążącego korytarze w ziemi w ogrodach przydomowych, działkowych, w inspektach i warzywnikach – wszędzie tam gdzie gleba jest lekka, żyzna, dobrze spulchniona oraz z dużą zawartością próchnicy – oj tak, ten owad lubi podjadać co najlepsze!

Objawy żerowania turkucia podjadka

Szkodnik niestety nie jest wybredny i nie pogardzi praktycznie żadną rośliną ogrodową. Podgryza praktycznie wszystkie korzenie, bulwy i kłącza. Objawem podziemnych spacerów turkucia podjadka są "wypadające rośliny" – najczęściej rzędowo. Wypadanie roślin oznacza nic innego, jak ich więdnięcie i zamieranie z powodu uszkodzonego systemu korzeniowego.

W ciągu dnia turkucie drążą korytarze i podjadają podziemne części roślin, a nocą wychodzą na powierzchnię by dokończyć ucztę na nadziemnych częściach roślin. Samica podcina także korzenie roślin znajdujących się nad gniazdami, po to aby ciepło z gnijących roślin ogrzało złożone jaja.

Objawy żerowania turkucia podjadka, fot. PEPPERSMINT - Depositphotos
Fot. PEPPERSMINT/Depositphotos
Wyraźne, duże ubytki w bulwach ziemniaka, które ewidentnie świadczą o obecności turkucia podjadka.
Turkuć podjadek żywiący się pędami pomidora, fot. Kaliantye - Depositphotos
Fot. Kaliantye/Depositphotos
Turkuć podjadek żywiący się pędami pomidora na powierzchni ziemi.

Turkucie podjadki nie odżywiają się jedynie korzeniami i młodymi pędami roślin – są wszystkożerne! Na dodatek często bywają drapieżnikami – zjadają ślimaki, pędraki i drutowce oraz dżdżownice.

Turkuć podjadek nie lubi olszy czarnej, szachownicy cesarskiej i szachownicy kostkowatej – warto mieć te rośliny w ogrodzie.

Turkuć podjadek – charakterystyka szkodnika

Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa) jest jednym z największych polskich owadów – osiąga nawet 6 cm długości. Mimo, że ma parę skrzydeł nie lata. Owad ten przechodzi w swoim cyklu życiowym przeobrażenie niezupełne – nie ma w nim poczwarki. Z jaj turkuciów znajdujących się w ziemi, wylęgają się tzw. larwy pierwotne, które wyglądają jak malutkie nimfy. Te z kolei przechodzą wiele faz, by na końcu przeobrazić się w osobnika dorosłego (imago). 

Młode nimfy są białe i bardzo małe (przypominają duże, białawe mrówki), ale później zaczynają bardzo przypominać osobniki dorosłe. Początkowo są bezskrzydłe, a dopiero najstarsze nimfy posiadają skrzydła.

Turkucie podjadki - owad dorosły i starsza nimfa, fot. tog - Depositphotos
Fot. tog/Depositphotos
Dorosły turkuć podjadek po lewej i młodszy po lewej.
Turkuć podjadek owad dorosły, fot. Didier Descouens (CC-BY-SA-3.0) - Wikimedia Commons
Fot. Didier Descouens/Wikimedia Commons
Turkuć podjadek – owad dorosły.

Przednie odnóża turkucia podjadka są szerokie jak łopatki – wyglądają jak miniaturowe łapy kreta, służą od kopania korytarzy i rozgarniania ziemi.

Wydłużone ciało ułatwia mu przeciskanie się między grudkami ziemi. Szukając pod ziemią pożywienia, turkuć podjadek drąży gęstą sieć korytarzy.

Turkuć podjadek to jeden z największych polskich owadów i jednocześnie jest naszym największym, "owadzim" szkodnikiem.

Biochron nawoz przeciw turkuciom kretom nornicom
Nawóz przeciwko turkuciom, kretom i nornicom
Preparat nawozi glebę, zwalcza szkodniki i zapobiega iiich pojawieniu się.
Zamów w sklepie online
Turkuc stoper nicienie na turkucia i szkodniki glebowe
Turkuć Stoper 25 MLN – nicienie na turkucia i inne szkodniki
Do stworzenia tego preparatu zostały wyselekcjonowane specjalne nicienie entomopatogeniczne (pasożytnicze dla owadów), które są naturalnymi wrogami wielu szkodników, w tym dla turkucia.
Zamów w sklepie online

Metody zwalczania turkucia podjadka

Pojedyncze turkucie nie powodują znaczących szkód jednak gdy wzrośnie ich liczba, stają się bardzo uciążliwymi szkodnikami mogącymi w krótkim czasie znacznie przetrzebić roślinność w ogrodzie. Zwalczanie szkodnika jest trudne i czasochłonne.

Istnieje wiele metod zwalczania turkucia – przedstawiamy jedynie te sprawdzone.

 • Niszczenie gniazd turkucia
  Zabieg powinno przeprowadzać w czerwcu i lipcu. Gniazda można łatwo znaleźć, gdyż nad korytarzem ziemia jest wzniesiona, a nad komorą – zapadnięta. Trzeba wlać do nich olej jadalny. Owady wychodzą wtedy na powierzchnię i można je wyłapać.

 • Chemiczne preparaty doglebowe
  Niestety większość zabiegów agrotechnicznych nie przynosi wymiernych rezultatów. Najskuteczniejsze jest chemiczne zwalczanie turkucia podjadka. W tym celu należy zastosować preparaty doglebowe – np. Basudin lub Diazinon (w dawce zalecanej przez producenta na etykiecie-instrukcji stosowania).

  Uwaga!
  Dla tych preparatów okres karencji wynosi aż 60 dni!

 • Pułapki na turkucia podjadka
  Dla tych, którzy nie chcą stosować chemii na swoich działkach polecane są różnego rodzaju pułapki do wyłapywania młodych i dorosłych osobników turkucia podjadka. Są to metody pracochłonne i długotrwałe, jednak mają wciąż bardzo wielu zwolenników, gdyż są w pełni bezpieczne dla flory i fauny glebowej.

  • Najprostsze pułapki zakłada się wykupując dołki na trasie żerowania turkucia. Często wstawiane są w nie pojemniki z wodą, o gładkich ściankach (słoiki lub miski) aby te groźne szkodniki po wpadnięciu do pułapki nie wydostały się na zewnątrz. 

  • Pułapki z końskim nawozem skutecznie wabią turkucie szukające miejsca do zimowania. Aby przygotować taką pułapkę należy jesieni na wykopać dołek na głębokość około 80-90 cm i wypełnić go końskim obornikiem, a następnie przysypać ziemią. Owady chowają się w fermentującym nawozie. Gdy nadejdzie późna jesień lub zima odkopujemy pułapki i wybieramy zimujące szkodniki.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kostyuchenko/Depositphotos

Autor
Turkuć podjadek – jak wygląda i jak go zwalczać?
Turkuć podjadek – jak wygląda i jak go zwalczać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl