Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
153
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Turkuć podjadek – jak wygląda i jak go zwalczać?

Łacińska nazwa turkucia podjadka – Gryllotalpa – została stworzona z dwóch słów oznaczających świerszcza (Gryllus ) i kreta (Talpa). Doskonale oddaje ona niezwykły wygląd tego szkodnika!

Ktokolwiek go widział, nie pomyli go z żadnym innym owadem, a wytępienie turkucia podjadka z ogrodu wymaga sporego zachodu i odpowiednich metod.

 
Spis treści
Jak poznać, że w ogrodzie jest turukć? Jak wygląda turkuć podjadek? Jak skutecznie pozbyć się turkucia podjadka?

Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa) jest owadem blisko spokrewnionym ze świerszczami i dlatego jego wygląd często jest z nimi kojarzony. W przeciwieństwie jednak od swoich kuzynów prowadzi podziemny tryb życia i rzadko wychodzi na powierzchnię. Najczęściej można go spotkać drążącego korytarze w ziemi w ogrodach przydomowych, działkowych, w inspektach i warzywnikach – wszędzie tam gdzie gleba jest lekka, żyzna, dobrze spulchniona oraz z dużą zawartością próchnicy – oj tak, ten owad lubi podjadać co najlepsze!

Jak poznać, że w ogrodzie jest turukć?

Szkodnik niestety nie jest wybredny i nie pogardzi praktycznie żadną rośliną ogrodową. Podgryza praktycznie wszystkie korzenie, bulwy i kłącza

Objawem podziemnych spacerów turkucia podjadka są "wypadające rośliny" – najczęściej rzędowo. Wypadanie roślin oznacza nic innego, jak ich więdnięcie i zamieranie z powodu uszkodzonego systemu korzeniowego.

W ciągu dnia turkucie drążą korytarze i podjadają podziemne części roślin, a nocą wychodzą na powierzchnię by dokończyć ucztę na nadziemnych częściach roślin. Samica podcina także korzenie roślin znajdujących się nad gniazdami, po to aby ciepło z gnijących roślin ogrzało złożone jaja.

Objawy żerowania turkucia podjadka, fot. PEPPERSMINT - Depositphotos
Fot. PEPPERSMINT/Depositphotos
Wyraźne, duże ubytki w bulwach ziemniaka, które ewidentnie świadczą o obecności turkucia podjadka.
Turkuć podjadek żywiący się pędami pomidora, fot. Kaliantye - Depositphotos
Fot. Kaliantye/Depositphotos
Turkuć podjadek żywiący się pędami pomidora na powierzchni ziemi.

Turkucie podjadki nie odżywiają się jedynie korzeniami i młodymi pędami roślin – są wszystkożerne! Na dodatek często bywają drapieżnikami – zjadają ślimaki, pędraki i drutowce oraz dżdżownice.

Turkuć podjadek nie lubi olszy czarnej, szachownicy cesarskiej i szachownicy kostkowatej – warto mieć te rośliny w ogrodzie.

Jak wygląda turkuć podjadek?

Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa) jest jednym z największych polskich owadów – osiąga nawet 6 cm długości. Mimo, że ma parę skrzydeł nie lata. Owad ten przechodzi w swoim cyklu życiowym przeobrażenie niezupełne – nie ma w nim poczwarki. Z jaj turkuciów znajdujących się w ziemi, wylęgają się tzw. larwy pierwotne, które wyglądają jak malutkie nimfy. Te z kolei przechodzą wiele faz, by na końcu przeobrazić się w osobnika dorosłego (imago). 

Młode nimfy są białe i bardzo małe (przypominają duże, białawe mrówki), ale później zaczynają bardzo przypominać osobniki dorosłe. Początkowo są bezskrzydłe, a dopiero najstarsze nimfy posiadają skrzydła.

Młoda nimfa turkucia podjadka, fot. DAdre - Depositphotos
Fot. DAdre/Depositphotos
Młoda nimfa turkucia podjadka.
Turkucie podjadki starsza nimfa i owad dorosły, fot. tog - Depositphotos
Fot. tog/Depositphotos
Dorosły turkuć podjadek po lewej i starsza nimfa po lewej.
Turkuć podjadek owad dorosły, fot. Didier Descouens (CC-BY-SA-3.0) - Wikimedia Commons
Fot. Didier Descouens/Wikimedia Commons
Turkuć podjadek – owad dorosły.

Przednie odnóża turkucia podjadka są szerokie jak łopatki – wyglądają jak miniaturowe łapy kreta, służą od kopania korytarzy i rozgarniania ziemi.

Wydłużone ciało ułatwia mu przeciskanie się między grudkami ziemi. Szukając pod ziemią pożywienia, turkuć podjadek drąży gęstą sieć korytarzy.

Turkuć podjadek to jeden z największych polskich owadów i jednocześnie jest naszym największym, "owadzim" szkodnikiem.

Polecany produkt
6,66 PLN
Nawozi glebę, zwalcza szkodniki i zapobiega ich pojawieniu się.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Jak skutecznie pozbyć się turkucia podjadka?

Pojedyncze turkucie nie powodują znaczących szkód jednak gdy wzrośnie ich liczba, stają się bardzo uciążliwymi szkodnikami mogącymi w krótkim czasie znacznie przetrzebić roślinność w ogrodzie. Zwalczanie szkodnika jest trudne i czasochłonne.

Istnieje wiele metod zwalczania turkucia – przedstawiamy jedynie te sprawdzone.

 • Niszczenie gniazd turkucia
  Zabieg powinno przeprowadzać w czerwcu i lipcu. Gniazda można łatwo znaleźć, gdyż nad korytarzem ziemia jest wzniesiona, a nad komorą – zapadnięta. Trzeba wlać do nich olej jadalny. Owady wychodzą wtedy na powierzchnię i można je wyłapać.

 • Chemiczne preparaty doglebowe
  Niestety większość zabiegów agrotechnicznych nie przynosi wymiernych rezultatów. Najskuteczniejsze jest chemiczne zwalczanie turkucia podjadka. W tym celu należy zastosować preparaty doglebowe – np. Basudin lub Diazinon (w dawce zalecanej przez producenta na etykiecie-instrukcji stosowania).

  Uwaga!
  Dla tych preparatów okres karencji wynosi aż 60 dni!

 • Pułapki na turkucia podjadka
  Dla tych, którzy nie chcą stosować chemii na swoich działkach polecane są różnego rodzaju pułapki do wyłapywania młodych i dorosłych osobników turkucia podjadka. Są to metody pracochłonne i długotrwałe, jednak mają wciąż bardzo wielu zwolenników, gdyż są w pełni bezpieczne dla flory i fauny glebowej.

  • Najprostsze pułapki zakłada się wykupując dołki na trasie żerowania turkucia. Często wstawiane są w nie pojemniki z wodą, o gładkich ściankach (słoiki lub miski) aby te groźne szkodniki po wpadnięciu do pułapki nie wydostały się na zewnątrz. 

  • Pułapki z końskim nawozem skutecznie wabią turkucie szukające miejsca do zimowania. Aby przygotować taką pułapkę należy jesieni na wykopać dołek na głębokość około 80-90 cm i wypełnić go końskim obornikiem, a następnie przysypać ziemią. Owady chowają się w fermentującym nawozie. Gdy nadejdzie późna jesień lub zima odkopujemy pułapki i wybieramy zimujące szkodniki.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kostyuchenko/Depositphotos
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu