Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
8
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Rozwiąż problem ze szkodnikami glebowymi

Szkodniki glebowe są trudne do wytępienia między innymi dlatego, że ich nie widać. O tym, że jest problem dowiadujemy się najczęściej obserwując objawy na częściach nadziemnych w postaci więdnięcia i zamierania. Najgroźniejsze szkodniki żerujące w glebie to pędraki i drutowce.

Pędraki – to larwy chrabąszcza majowego i chrabąszcza kasztanowca. Mają charakterystyczne grube, kremowe ciało zwinięte w kształt litery C.

Drutowce – są bardziej wydłużone, ciemnopomarańczowe lub brązowe ciało. To larwy sprężyków.

Szkodliwość
W obu przypadkach szkodliwość owadów polega na obgryzaniu korzeni i wygryzaniu w nich otworów. W rezultacie rośliny tracą zdolność do pobierania wody i składników pokarmowych, przez co zamierają. W przypadku młodych roślin, np.: rozsady warzyw, żerowanie może doprowadzić do szybkiego zamieranie roślin. Najwięcej szkodników znajduje się w podłożu o głębokości do 30cm. Wzmożony problem z pędrakami i drutowcami występuje na działkach sąsiadujących z lasem oraz w uprawach zakładanych po nieużytkach.

Zwalczanie
W przypadku rzeczywistego wystąpienia problemu warto stosować na podłoże Dursban. Duże znaczenie ma także wykonywanie orki jesiennej i wiosennej. Po zabiegu agrotechnicznym szkodniki giną od wysuszenia lub słońca a także są wyjadane przez ptaki. Pędraki można także zlikwidować przez wysiew na danym terenie gryki (wydziela substancje, które ograniczają populacja larw). W słoneczne wiosenne dni warto spulchniać podłoże (dzięki temu niszczy się jaja pędraków i drutowców).Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: benmenting - Pixabay.com

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)

 

Nowe treści
Wieści z branży

 

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 29, Sentencja nr:7
Tydzień 29, Sentencja nr:7
Boczne pędy pomidora, wyrastające w kątach liści, w dalszym ciągu należy usuwać. Po pierwszym zbiorze trzeba je także zasilić (Azofoską, saletrą amonową, itp.).
Tydzień 29, Sentencja nr:5
Tydzień 29, Sentencja nr:5
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i koszeniu trawnika – najlepiej raz lub dwa razy w tygodniu. W tym tygodniu możemy go też nawieźć.
Tydzień 29, Sentencja nr:4
Tydzień 29, Sentencja nr:4
Oczyśćmy oczko wodne z glonów. Trzeba też pamiętać o dokarmianiu ryb, gdy zbiornik jest niewielki.
Tydzień 29, Sentencja nr:2
Tydzień 29, Sentencja nr:2
Przycinamy jabłonie – usuwamy pionowo rosnące pędy tegoroczne i trzeba skrócić pędy wyrastające tuż przy jabłkach.
Tydzień 29, Sentencja nr:1
Tydzień 29, Sentencja nr:1
Podczas suszy, aby proces rozkładu przebiegał szybciej i lepiej, podlejmy pryzmę kompostową. Warto ją także przerzucić.
Twoja strona ogrodu