Logo
Logo
8
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Rozwiąż problem ze szkodnikami glebowymi

Szkodniki glebowe są trudne do wytępienia między innymi dlatego, że ich nie widać. O tym, że jest problem dowiadujemy się najczęściej obserwując objawy na częściach nadziemnych w postaci więdnięcia i zamierania. Najgroźniejsze szkodniki żerujące w glebie to pędraki i drutowce.

Pędraki – to larwy chrabąszcza majowego i chrabąszcza kasztanowca. Mają charakterystyczne grube, kremowe ciało zwinięte w kształt litery C.

Drutowce – są bardziej wydłużone, ciemnopomarańczowe lub brązowe ciało. To larwy sprężyków.

Szkodliwość
W obu przypadkach szkodliwość owadów polega na obgryzaniu korzeni i wygryzaniu w nich otworów. W rezultacie rośliny tracą zdolność do pobierania wody i składników pokarmowych, przez co zamierają. W przypadku młodych roślin, np.: rozsady warzyw, żerowanie może doprowadzić do szybkiego zamieranie roślin. Najwięcej szkodników znajduje się w podłożu o głębokości do 30cm. Wzmożony problem z pędrakami i drutowcami występuje na działkach sąsiadujących z lasem oraz w uprawach zakładanych po nieużytkach.

Zwalczanie
W przypadku rzeczywistego wystąpienia problemu warto stosować na podłoże Dursban. Duże znaczenie ma także wykonywanie orki jesiennej i wiosennej. Po zabiegu agrotechnicznym szkodniki giną od wysuszenia lub słońca a także są wyjadane przez ptaki. Pędraki można także zlikwidować przez wysiew na danym terenie gryki (wydziela substancje, które ograniczają populacja larw). W słoneczne wiosenne dni warto spulchniać podłoże (dzięki temu niszczy się jaja pędraków i drutowców).


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: benmenting - Pixabay.com


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Twoja strona ogrodu