Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019
8
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Rozwiąż problem ze szkodnikami glebowymi

Szkodniki glebowe są trudne do wytępienia między innymi dlatego, że ich nie widać. O tym, że jest problem dowiadujemy się najczęściej obserwując objawy na częściach nadziemnych w postaci więdnięcia i zamierania. Najgroźniejsze szkodniki żerujące w glebie to pędraki i drutowce.

Pędraki – to larwy chrabąszcza majowego i chrabąszcza kasztanowca. Mają charakterystyczne grube, kremowe ciało zwinięte w kształt litery C.

Drutowce – są bardziej wydłużone, ciemnopomarańczowe lub brązowe ciało. To larwy sprężyków.

Szkodliwość
W obu przypadkach szkodliwość owadów polega na obgryzaniu korzeni i wygryzaniu w nich otworów. W rezultacie rośliny tracą zdolność do pobierania wody i składników pokarmowych, przez co zamierają. W przypadku młodych roślin, np.: rozsady warzyw, żerowanie może doprowadzić do szybkiego zamieranie roślin. Najwięcej szkodników znajduje się w podłożu o głębokości do 30cm. Wzmożony problem z pędrakami i drutowcami występuje na działkach sąsiadujących z lasem oraz w uprawach zakładanych po nieużytkach.

Zwalczanie
W przypadku rzeczywistego wystąpienia problemu warto stosować na podłoże Dursban. Duże znaczenie ma także wykonywanie orki jesiennej i wiosennej. Po zabiegu agrotechnicznym szkodniki giną od wysuszenia lub słońca a także są wyjadane przez ptaki. Pędraki można także zlikwidować przez wysiew na danym terenie gryki (wydziela substancje, które ograniczają populacja larw). W słoneczne wiosenne dni warto spulchniać podłoże (dzięki temu niszczy się jaja pędraków i drutowców).Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: benmenting - Pixabay.com


Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Twoja strona ogrodu