Co to szkodniki glebowe?
Szkodniki glebowe to owady, larwy owadów i nicienie. Różne ich gatunki występują na całej kuli ziemskiej. Jak można się domyślić ich identyfikacja jest dość trudna, ponieważ prowadząc podziemny tryb życia często nie jesteśmy w stanie ich od razu zobaczyć.
Najtrudniejszymi do zwalczenia są:
- pędraki – larwy chrabąszcza majowego i chrabąszcza kasztanowca. Mają charakterystyczne grube, kremowe ciało zwinięte w kształt litery C (na zdj. tytułowym po lewej stronie);
- drutowce – larwy chrząszczy z rodziny sprężykowatych. Są bardziej wydłużone, ciemnopomarańczowe lub brązowe ciało (na zdj. tytułowym po prawej stronie).
Innymi dość często występującymi szkodnikami glebowymi, o których należy pamiętać (szczególnie przekopując ogródek na wiosnę) to:
- lenie – larwy owadów z rodziny leniowatych;
- rolnice – larwy rolnic, czyli kilku gatunków ciem;
- i larwy łokasia garbatka.
Lenie |
Rolnica |
Gdzie występują szkodniki glebowe?
Najwięcej szkodników znajduje się w podłożu o głębokości do 30 cm. Wzmożony problem z pędrakami i drutowcami występuje na działkach sąsiadujących z lasem oraz w uprawach zakładanych po nieużytkach.
Czym się objawia obecność szkodników glebowych?
Szkodliwość polega na obgryzaniu korzeni i wygryzaniu w nich otworów. W rezultacie rośliny tracą zdolność do pobierania wody i składników pokarmowych, przez co zamierają. Szkodniki glebowe potrafią niszczyć zarówno młode rozsady jak i starsze rośliny uprawne.
- Rośliny w krótkim czasie szybko słabną i obumierają.
- Młode pędy roślin z niewiadomych przyczyn tracą turgor – więdną.
- Trawa żółknie i pomimo odpowiedniej pielęgnacji można łatwo oderwać ją od ziemi (całymi płatami).
Jak walczyć ze szkodnikami glebowymi?
► W przypadku rzeczywistego wystąpienia problemu warto stosować na podłoże środek chemiczny – Dursban.
► Duże znaczenie ma także wykonywanie orki jesiennej i wiosennej. Po zabiegu agrotechnicznym szkodniki giną od wysuszenia lub słońca a także są wyjadane przez ptaki.
► Pędraki można także zlikwidować przez wysiew na danym terenie gryki (wydziela substancje, które ograniczają populacja larw).
► W słoneczne wiosenne dni warto spulchniać podłoże (dzięki temu niszczy się jaja pędraków i drutowców).
Tekst: Michał Mazik, Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia tytułowe i w teście: materiały prasowe (P. Bereś, P. Strażyński), benmenting / Pixabay