Logo
Logo
8
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Rozwiąż problem ze szkodnikami glebowymi

Szkodniki glebowe są trudne do wytępienia między innymi dlatego, że ich nie widać. O tym, że jest problem dowiadujemy się najczęściej obserwując objawy na częściach nadziemnych w postaci więdnięcia i zamierania. Najgroźniejsze szkodniki żerujące w glebie to pędraki i drutowce.

Pędraki – to larwy chrabąszcza majowego i chrabąszcza kasztanowca. Mają charakterystyczne grube, kremowe ciało zwinięte w kształt litery C.

Drutowce – są bardziej wydłużone, ciemnopomarańczowe lub brązowe ciało. To larwy sprężyków.

Szkodliwość
W obu przypadkach szkodliwość owadów polega na obgryzaniu korzeni i wygryzaniu w nich otworów. W rezultacie rośliny tracą zdolność do pobierania wody i składników pokarmowych, przez co zamierają. W przypadku młodych roślin, np.: rozsady warzyw, żerowanie może doprowadzić do szybkiego zamieranie roślin. Najwięcej szkodników znajduje się w podłożu o głębokości do 30cm. Wzmożony problem z pędrakami i drutowcami występuje na działkach sąsiadujących z lasem oraz w uprawach zakładanych po nieużytkach.

Zwalczanie
W przypadku rzeczywistego wystąpienia problemu warto stosować na podłoże Dursban. Duże znaczenie ma także wykonywanie orki jesiennej i wiosennej. Po zabiegu agrotechnicznym szkodniki giną od wysuszenia lub słońca a także są wyjadane przez ptaki. Pędraki można także zlikwidować przez wysiew na danym terenie gryki (wydziela substancje, które ograniczają populacja larw). W słoneczne wiosenne dni warto spulchniać podłoże (dzięki temu niszczy się jaja pędraków i drutowców).


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie: benmenting - Pixabay.com

Może to Cię zainteresuje...
Pokaż więcej (9)
Ogród na balkonie
Temat miesiąca
Ogród na balkonie
Warto przeczytać
Twoja strona ogrodu

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.