Logo
Logo

Drutowce w ogrodzie | Jak chronić swoje rośliny przed tymi szkodnikami glebowymi

Drutowce – te niewielkie, ale szkodliwe szkodniki mogą stać się prawdziwym koszmarem dla każdego ogrodnika. Atakując szeroką gamę roślin, od ziemniaków po truskawki, potrafią zniszczyć uprawy i zniweczyć ciężką pracę. Jak je rozpoznać, jakie rośliny są na nie narażone i jak skutecznie je zwalczać? W tym artykule odpowiemy na te pytania, dostarczając praktycznych wskazówek i rad, które pomogą Ci zabezpieczyć swój ogród przed tymi uciążliwymi szkodnikami.

Spis treści
Jak rozpoznać drutowce? Czym się charakteryzują? Czy drutowce są szkodnikami? Jakie są objawy ich żerowania? Jakie są skuteczne sposoby na pozbycie się drutowców z ogrodu? Domowe sposoby Profilaktyka Opryski Metody naturalne

Jak wyglądają drutowce? Co warto o nich wiedzieć?

Drutowce są larwami chrząszczy z rodziny sprężykowatych, które są znane z ich zdolności do skakania (nazwa pochodzi od charakterystycznej budowy ciała – aparatu skokowego, który umożliwia owadom dorosłym podskakiwanie po upadku na grzbiet). Larwy są koloru kremowego i mają żółto-pomarańczowe pierścienie, zazwyczaj niewielkich rozmiarów – osiągają maksymalnie 25 mm, często jednak spotkasz się z mniejszymi okazami. Chrząszcze charakteryzują się wydłużonym ciałem o barwie od brązowej do czarnej, które może osiągać długość do 15 mm. Mają dwie pary skrzydeł. Zimują w różnych stadiach rozwojowych, zarówno jako dorosłe chrząszcze, jak i larwy.

Soilguard 0,5 GR - preparat na drutowce
Soilguard 0,5 GR
To środek owadobójczy w postaci granul do bezpośredniego użycia przez posypywanie. Służy do zaprawiania nasion przy wysiewie. Zwalcza drutowce, stonkę kukurydzianą, pędraki, opuchlaki i inne szkodniki glebowe w sposób gazowy, kontaktowy i żołądkowy
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jakie uszkodzenia powodują drutowce?

Drutowce są znane z atakowania szerokiej gamy roślin. Są to szkodniki glebowe, które można znaleźć na polach uprawnych i w uprawach warzywnych. Stanowią poważne zagrożenie dla rozsady i młodych roślin, zwłaszcza w latach o wysokim poziomie opadów. Młodsze larwy zjadają resztki roślin, natomiast starsze larwy powodują szkody we wszystkich podziemnych częściach roślin, takich jak bulwy, stolony i korzenie, żerując na głębokości do 20 cm przez okres od 2 do 4 lat. 

Atak drutowców może objawiać się na różne sposoby. Można zauważyć żółknięcie dolnych liści, uszkodzenia korzeni, szyjek korzeniowych i podstaw łodyg. Drutowce mogą również wgryzać się w korzenie, co może prowadzić do zamierania młodych roślin. Nie tylko ziemniaki padają ofiarą tych szkodników, ale także buraki, młode kiełkujące rośliny, takie jak jęczmień i owies, a także grządki warzywne i krzewy. Są szczególnie skłonne do ataku na warzywa takie jak marchew, burak, ziemniaki, truskawki i sałata, ale mogą również żerować na innych warzywach i trawach.

Zestaw preparatów na drutowce - Klozer i Carbogen
Klozer & Carbogen L
To zestaw dwóch uzupełniających się produktów mikrobiologicznych skutecznie zwalczających szkodniki. Klozer zawiera mikroorganizmy (głównie grzyby), a Carbogen jest ich aktywatorem i produktem nawozowym (pochodzącym z drożdży). Specjalnie dobrany skład preparatu Klozer zapewnia ochronę podłoża przed szkodnikami, takimi jak: szpeciele, opuchlaki, wciornastki, mszyce, mączliki, pędraki, drutowce, gąsienice motyli, larwy muchówek, poczwarki nasionnica trześniówka poprzez atakowanie ich chitynowych pancerzy i zwalczanie za pomocą naturalnie rozwijającego się grzyba, odżywiającego się białkami w ciele owadów.
KUP W NASZYM SKLEPIE

https://sklep.zielonyogrodek.pl/pl/p/Klozer-Carbogen-Duopack-2-x-5-ml-Sumin/2527

Jak, czym i kiedy zwalczać drutowce?

Zwalczanie drutowców może obejmować różne metody. Można na przykład użyć przynęt lub stosować odpowiednie środki chemiczne i owadobójcze. Ważne jest, aby przeprowadzić obserwacje przed zasiewem roślin, kiedy istnieje jeszcze możliwość zastosowania metod agrotechnicznych lub chemicznych do zwalczania tych szkodników.

Jakie przynęty wabią drutowce?

Wykorzystaj kawałki marchewki lub ziemniaków jako przynęty. Wsadź je na głębokość około 10 centymetrów i regularnie sprawdzaj co kilka dni. Te przynęty prawdopodobnie przyciągną wiele larw, które zamiast atakować Twoje rośliny, skuszą się na przynętę. Podczas kontroli usuń znalezione drutowce i zastąp przynętę nowymi kawałkami warzyw.

Stwórz specjalne pułapki z plastikowej butelki oraz ziarna pszenicy lub jęczmienia. W butelce zrób otwory, przez które drutowce będą mogły dostać się do środka. Ziarna namocz przez około 12 godzin, a potem wsyp je do butelki. Umieść pułapkę w pobliżu upraw warzywnych, które chcesz chronić przed szkodnikami.

Jak zapobiegać pojawieniu się drutowców?

Agrotechniczne metody zwalczania mogą obejmować orkę zimową, która pozwala na wyciągnięcie larw na powierzchnię, gdzie mogą zostać zjedzone przez ptaki lub zniszczone przez niską temperaturę. Najlepszym czasem na walkę z drutowcami jest poranek, kiedy po nocnym obniżeniu temperatury chrząszcze są jeszcze ospałe.

Ekstrakt z wrotyczu - naturalny preparat na drutowce
Ekstrakt z wrotyczu
To naturalny preparat z wyciągu z wrotyczu, który skutecznie zniechęca do przebywania obecne w glebie pędraki, opuchlaki, drutowce i inne szkodniki. Jest on bezpieczny dla ludzi zwierząt oraz środowiska.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jaki oprysk na drutowce?

Nie ma chemicznych środków ochrony roślin zarejestrowanych do zwalczania drutowców w ogrodach. Niektórzy ogrodniczy zalecają Mospilan do opryskiwania roślin i gleby pod nimi, gdzie w ciągu dnia bytują chrząszcze.

Jak naturalnie zwalczać drutowce?

Zaleca się stosowanie gnojówki z wrotyczu jako środka do zwalczania pędraków i drutowców. Do jej przygotowania potrzebne jest 1 kg suszonego wrotyczu i 10 litrów wody. Można także kupić gotowy ekstrakt. Wrotycz zniechęca do bytowania oraz żerowania obecne w glebie pędraki, opuchlaki, drutowce, nicienie oraz inne szkodniki glebowe. Stanowi ekologiczną alternatywę dla chemicznych środków ochrony roślin, która jest bezpieczna dla ludzi, zwierząt i środowiska. Wyciąg z wrotyczu ma uniwersalne zastosowanie, sprawdzi się zarówno w uprawie warzyw, owoców, roślin ozdobnych, a także na trawniki.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: 7monarda / Adobe Stock

Autor
Drutowce w ogrodzie | Jak chronić swoje rośliny przed tymi szkodnikami glebowymi
Drutowce w ogrodzie | Jak chronić swoje rośliny przed tymi szkodnikami glebowymi
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy