Logo
Logo

Gnojówka z wrotyczu – krok po kroku

Odkryj moc natury w swoim ogrodzie! Wrotycz, powszechnie występująca bylina, może stać się twoim sprzymierzeńcem w walce z szkodnikami. Dowiedz się, jak przygotować z niej gnojówkę – ekologiczny, bezpieczny dla środowiska preparat, który m.in. odstraszy mrówki i pomoże Ci zwalczyć mszyce. Przygotuj się na podróż krok po kroku przez proces tworzenia gnojówki z wrotyczu i zrób swój darmowy środek do ochrony i nawożenia roślin!

Spis treści
Czy warto robić gnojówkę z wrotyczu? Co jest potrzebne do zrobienia gnojówki z wrotyczu? Jak zrobić gnojówkę z wrotyczu? Krok po kroku Jak stosować gnojówkę z wrotyczu?

Czy warto robić gnojówkę z wrotyczu?

Gnojówka z wrotyczu pospolitego (łac. Tanacetum vulgare) to naturalny preparat, który można stosować w ogrodzie do odstraszania mrówek oraz do walki z mszycami. Oczywiście jest mniej skuteczna niż chemiczne pestycydy, ale stosując ją nie ma obawy, że zaszkodzimy środowisku, np. owadom zapylającym.

wrotycz pospolity Fot. Manfred Richter/Pixabay, Małgorzata Wójcik

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) to bylina, którą w Polsce znajdziemy na łąkach, przy drogach, na skrajach lasów i na miedzach. Zakwita późnym latem na żółto. Ma sztywne pędy długości ok. 1,5 metra. Liście wyrastają na pędach skrętolegle i są mocno powcinane. Wszystkie części rośliny mocno pachną i są toksyczne.

Przygotowanie gnojówki z wrotyczu

Wiosną gnojówkę można przygotować z młodych liści wrotyczu, a latem z liści i koszyczków kwiatowych (sztywne pędy roślin wyrzucamy). Do przygotowania gnojówki potrzeba 1 kg materiału roślinnego i 10 litrów wody.

gnojówka z wrotyczu Fot. Małgorzata Wójcik

Gnojówka z wrotyczu krok po kroku

  1. Wrotycz na gnojówkę ścinamy w pełni kwitnienia.
  2. 1 kg rozdrobnionych liści i kwiatostanów wrotyczu wrzucamy do wiadra.
  3. Materiał roślinny zalewamy 10 litrami wody, przykrywamy siatką lub niezbyt szczelnie pokrywką.
  4. Odstawiamy na 2-3 tygodnie w zacienione miejsce, pamiętając o codziennym mieszaniu powstającej gnojówki. W tym czasie na powierzchni roztworu będzie pojawiać się piana – to znak, że zachodzi fermentacja fragmentów roślin.

Gdy gnojówka przestanie się pienić, zlewamy ciemną ciecz, a resztki roślin wyrzucamy na kompost

Wrotycz ProbioOgród
Wrotycz ProbioOgród
Ekstrakt z Wrotycza to naturalny zamiennik chemicznych pestycydów polecany do stosowania w przydomowych, ekologicznych ogrodach. Długotrwała fermentacja wrotycza z bakteriami wydobywa szereg substancji o właściwościach odstraszających szkodniki. Konserwujące działanie bakterii powoduje że produkt zachowuje trwałość i skuteczność przez 12 miesięcy.
KUP W NASZYM SKLEPIE!

Zastosowanie gnojówki z wrotyczu

Po rozcieńczeniu wodą (w proporcjach 1:15) gnojówkę z wrotyczu można stosować do oprysku przeciw mszycom. Gnojówkę bez rozcieńczenia można wykorzystywać do odstraszania w ogrodzie mrówek, a także do walki ze ślimakami i pędrakami.

Źródło: Make Your Life Greener / Youtube

 

Tekst i zdjęcie tytułowe: Małgorzata Wójcik

Autor
Gnojówka z wrotyczu – krok po kroku
Gnojówka z wrotyczu – krok po kroku
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (15)
Powiązane rośliny

Gość Karolek

16-08-2020 04:34

Hej. Gdzie reszta artykułu. Co dalej z tym płynem? Wypijamy go? Gdzie przepis jak go stosować? Co jaki czas? W jakim stężeniu?

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_ochrona_roslin