Gnojówka z wrotyczu – krok po kroku

Gnojówka z wrotyczu fot. Małgorzata Wójcik

Odkryj moc natury w swoim ogrodzie! Wrotycz, powszechnie występująca bylina, może stać się twoim sprzymierzeńcem w walce z szkodnikami. Dowiedz się, jak przygotować z niej gnojówkę – ekologiczny, bezpieczny dla środowiska preparat, który m.in. odstraszy mrówki i pomoże Ci zwalczyć mszyce. Przygotuj się na podróż krok po kroku przez proces tworzenia gnojówki z wrotyczu i zrób swój darmowy środek do ochrony i nawożenia roślin!

Posłuchaj
00:00
217
Spis treści
Czy warto robić gnojówkę z wrotyczu? Co jest potrzebne do zrobienia gnojówki z wrotyczu? Jak zrobić gnojówkę z wrotyczu? Krok po kroku Jak stosować gnojówkę z wrotyczu?

Czy warto robić gnojówkę z wrotyczu?

Gnojówka z wrotyczu pospolitego (łac. Tanacetum vulgare) to naturalny preparat, który można stosować w ogrodzie do odstraszania mrówek oraz do walki z mszycami. Oczywiście jest mniej skuteczna niż chemiczne pestycydy, ale stosując ją nie ma obawy, że zaszkodzimy środowisku, np. owadom zapylającym.

wrotycz pospolity Fot. Manfred Richter/Pixabay, Małgorzata Wójcik

Wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare) to bylina, którą w Polsce znajdziemy na łąkach, przy drogach, na skrajach lasów i na miedzach. Zakwita późnym latem na żółto. Ma sztywne pędy długości ok. 1,5 metra. Liście wyrastają na pędach skrętolegle i są mocno powcinane. Wszystkie części rośliny mocno pachną i są toksyczne.

Przygotowanie gnojówki z wrotyczu

Wiosną gnojówkę można przygotować z młodych liści wrotyczu, a latem z liści i koszyczków kwiatowych (sztywne pędy roślin wyrzucamy). Do przygotowania gnojówki potrzeba 1 kg materiału roślinnego i 10 litrów wody.

gnojówka z wrotyczu Fot. Małgorzata Wójcik

Gnojówka z wrotyczu krok po kroku

  1. Wrotycz na gnojówkę ścinamy w pełni kwitnienia.
  2. 1 kg rozdrobnionych liści i kwiatostanów wrotyczu wrzucamy do wiadra.
  3. Materiał roślinny zalewamy 10 litrami wody, przykrywamy siatką lub niezbyt szczelnie pokrywką.
  4. Odstawiamy na 2-3 tygodnie w zacienione miejsce, pamiętając o codziennym mieszaniu powstającej gnojówki. W tym czasie na powierzchni roztworu będzie pojawiać się piana – to znak, że zachodzi fermentacja fragmentów roślin.

Gdy gnojówka przestanie się pienić, zlewamy ciemną ciecz, a resztki roślin wyrzucamy na kompost

Wrotycz ProbioOgród
Wrotycz ProbioOgród
Ekstrakt z Wrotycza to naturalny zamiennik chemicznych pestycydów polecany do stosowania w przydomowych, ekologicznych ogrodach. Długotrwała fermentacja wrotycza z bakteriami wydobywa szereg substancji o właściwościach odstraszających szkodniki. Konserwujące działanie bakterii powoduje że produkt zachowuje trwałość i skuteczność przez 12 miesięcy.
KUP W NASZYM SKLEPIE!

Zastosowanie gnojówki z wrotyczu

Po rozcieńczeniu wodą (w proporcjach 1:15) gnojówkę z wrotyczu można stosować do oprysku przeciw mszycom. Gnojówkę bez rozcieńczenia można wykorzystywać do odstraszania w ogrodzie mrówek, a także do walki ze ślimakami i pędrakami.

Źródło: Make Your Life Greener / Youtube

 

Tekst i zdjęcie tytułowe: Małgorzata Wójcik

Obserwuj
Autor
Małgorzata Wójcik Małgorzata Wójcik

Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Wrotycz pospolity Tanacetum vulgare

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Gość Karolek
16-08-2020 06:34
Hej. Gdzie reszta artykułu. Co dalej z tym płynem? Wypijamy go? Gdzie przepis jak go stosować? Co jaki czas? W jakim stężeniu?
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści