Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
1079
Okazje

Gnojówka z pokrzywy: jak przygotować i stosować?

Gnojówka z pokrzywy to naturalny skuteczny środek ochrony roślin i doskonały nawóz, który możesz stosować w swoim ogrodzie bez obaw, że zaszkodzisz naturalnemu środowisku. Wielu ogrodników zaskoczonych jest jej skutecznością i raz na zawsze zmienia zdanie o pokrzywie! Dowiedz się, jak przygotować gnojówkę, zastosuj ją w swoim ogrodzie, a już nigdy nie nazwiesz pokrzywy chwastem!

 

Czy warto zrobić gnojówkę z pokrzywy?

Skuteczność gnojówki i wywaru z pokrzywy (oraz innych naturalnych preparatów) jest często podawana pod wątpliwość przez profesjonalnych ogrodników używających chemicznych nawozów i środków ochrony roślin. Na pewno nie jest ona tak skuteczna jak chemiczne pestycydy, jednak przy niewielkiej liczebność szkodnika czy wstępnej fazie choroby jest bardzo skuteczna!

Pokrzywa zwyczajna, fot. Esther Merbt - Pixabay
Fot. Esther Merbt/Pixabay

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) jest jedną z najbardziej niedocenianych roślin. Zwykle postrzegana jako chwast jest tak naprawdę bardzo pożyteczna i powinna na stałe zagościć w każdym ogrodzie. Zrobienie z niej użytecznego preparatu jest niezwykle proste, a efekty jego działania mogą zadziwić niejednego doświadczonego ogrodnika. 

Krok po kroku
Przygotowanie gnojówki z pokrzywy

Aby przygotować 10 litrów gnojówki z pokrzywy będziemy potrzebować 1 kg świeżych pokrzyw. Najlepiej zrywać młode ziele, jeszcze przed kwitnieniem. Rośliny tniemy na mniejsze części i układamy na dno plastikowego naczynia – może to być beczka lub duże wiadro. Do przygotowania gnojówki nie nadają się pojemniki metalowe czy betonowe! Pociętą pokrzywę zalewamy 10 litrami wody (najlepiej jeśli będzie to odstana deszczówka).

  • Pojemnik przykrywamy gazą lub siatką.
  • Nie można go zamykać gdyż fermentacja pokrzywy powinna zachodzić przy udziale tlenu.
  • Pojemnik ustawiamy w zacisznym, lekko zacienionym miejscu na dwa tygodnie.
  • Fermentującą zawartość mieszamy codziennie! Uwaga – roztwór bardzo śmierdzi dlatego też nie należy ustawiać go blisko domu!
  • Gnojówka z pokrzywy będzie gotowa, kiedy z powierzchni wody zniknie piana, a roztwór zmieni kolor na lekko brunatny.

jak zrobić gnojówkę z pokrzywy fot. 7monarda - Fotolia
Fot. 7monarda/Fotolia

Krok po kroku

Składniki
• 1 kg świeżych pokrzyw
• 10 litrów świeżej wody
• plastikowe naczynie

Przygotowanie
• Zerwij młode ziele przed kwitnieniem
• Potnij na mniejsze części
• Ułóż na dnie wiadra
• Zalej odstaną wodą
• Przykryj gazą, nie zamykaj wiadra
• Mieszaj codziennie.

Zastosowanie gnojówki z pokrzywy

Gnojówka z pokrzywy to doskonały naturalny nawóz dla wielu roślin ogrodowych – m.in. warzyw, np. pomidorów i ogórków, roślin owocowych oraz wszystkich roślin ozdobnych. Gnojówkę można także zastosować jako naturalny środek ochrony roślin do zwalczania szkodników (mszyc, miseczników i przędziorków) oraz chorób grzybowych (np. mączniaka prawdziwego i rzekomego, czy szarej pleśni).

UWAGA! Gnojówka z pokrzywy wymaga rozcieńczenia z wodą! Tak przygotowanym roztworem podlewamy rośliny (1 część gnojówki na 10 części wody) lub opryskujemy je (1 część gnojówki na 20 części wody)

► Podlewanie gnojówką z pokrzywy (1:10)

Rozcieńczona gnojówka z pokrzywy to doskonały naturalny nawóz dla wielu roślin ogrodowych – m.in. warzyw, np. pomidory lub ogórki (oprócz czosnku, cebuli, grochu i fasoli), roślin kwitnących (jednoroczne i byliny) i owocowych (krzewy i drzewa).

► Opryskiwanie gnojówką z pokrzywy (1:20)

Można ją także zastosować jako naturalny środek ochrony roślin do zwalczania szkodników (mszyce i przędziorki, miseczniki) oraz chorób grzybowych (np. mączniak prawdziwy i rzekomy, szara pleśń) lub do uzupełniania niedoborów pierwiastków (rozwodniona gnojówka to doskonały nawóz dolistny).

Do opryskiwania roślin zamiast gnojówki częściej jest stosowany wyciąg z pokrzywy. Aby go przygotować należy 1 kg świeżej pokrzywy zalać 10 litrami wody i pozostawić na 24 godziny. Wyciąg z pokrzywy rozcieńcza się z wodą w stosunku 1:5.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl; zdjęcie tytułowe: Helga Strazzanti/Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (15)
Powiązane rośliny
Nowe treści

Komentarze

22-05-2021 13:01

Też słyszałem, że tlen jest potrzebny do fermentacji pokrzywy.

Gość Andrzej

17-02-2021 23:37

"Nie można go zamykać gdyż fermentacja pokrzywy powinna zachodzić przy udziale tlenu." Fermentacja przy udziale tlenu?

Gość Alfons

09-08-2020 09:24

Hłe. hłe, z mniszka jest gorszy zapach, jak zrobisz... Pokrzywa to pikuś

Gość Witold

14-05-2020 08:00

Przecież nie bez powodu nazywa się to "gnojówką". Okropnie śmierdzi! Przestrzegam każdego, kto chce to robić. Jak robi się ciepło, fetor jest nie do wytrzymania!!! Lepiej kupić gotowa gnojówkę w butelce, biohumus lub jakiś polepszacz glebowy.

Gość Roman

13-05-2020 08:13

do Redakcji. Artykuł niby fajny, ale chyba pisany metodą kopiuj wklej. Na końcu jest napisane o wyciągu z pokrzywy do podlewania i pod zdjęciem jest przepis krok po kroku. Tylko że przepis dotyczy chyba gnojówki z pokrzywy a nie wyciągu do oprysku. Np mieszaj codziennie i rozcieńczenie ...

Gość posen

12-05-2020 20:36

Tak do podlewania wrażliwych roślin 1 litr gonojówki na 10 litrów wody, do oprysków 1 litr na 20 litrów wody. Ale należy uważać z częstliwościa podlewania bo gnojówka może "wypalić" roslinę. Można przykryć byle czym, nie ma to wielkiego znaczenia, gnojówka z pokrzywy i tak ...

Gość Krzysztof

12-05-2020 12:39

Mam pytanie do podlewania ważyw na 10l.wody trzeba wlać 1l tej gnojówki ??

Gość Darek

06-05-2020 07:36

Witam. Jak długo taka gnojówka zachowuje swoje właściwości? Czy trzeba ją przechowywać w specjalnych warunkach?

Gość Beata

01-05-2020 05:46

Witam. A jak jest z opryskiem z pokrzyw? Jestem początkującym ogrodnikiem/sadownikiem i oczywiście zaczęło się od mszyc i przedziorka. Zrobiłam wywar z pokrzyw ale nie wiem jak często pryskać żeby nie zaszkodzić. Z góry dziękuję za pomoc Beata

Gość Edmund

22-04-2020 15:25

Witam ! Mam zapytanie czy zamiast gazy można użyć filtra węglowego w płacie takiego jak do okapu w kuchni by nie śmierdziało ?! Miłego Dnia

06-02-2020 07:31

Nawóz z pokrzywy najlepiej stosować od wiosny do sierpnia raz w tygodniu.

Gość

09-01-2020 11:30

Witam serdecznie jak często podlewamy rośliny gnojówka z pokrzywy ?

Pokaż wszystkie komentarze
Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu