Gnojówka z pokrzywy: jak przygotować i stosować? Wszystko, co musisz wiedzieć

gnojówka z pokrzywy fot.  fotoliaanjak - Fotolia

Gnojówka z pokrzywy to naturalny skuteczny środek ochrony roślin i doskonały nawóz, który możesz stosować w swoim ogrodzie bez obaw, że zaszkodzisz naturalnemu środowisku. Wielu ogrodników zaskoczonych jest jej skutecznością i raz na zawsze zmienia zdanie o pokrzywie! Dowiedz się, jak przygotować gnojówkę, zastosuj ją w swoim ogrodzie, a już nigdy nie nazwiesz pokrzywy chwastem!

Posłuchaj
00:00
1236
Spis treści
Dlaczego warto robić gnojówkę z pokrzywy? Jak przygotować gnojówkę z pokrzywy? Zobacz FILM Przygotowanie i proporcje: krok po kroku Do czego stosować? Na co jest dobra gnojówka z pokrzywy? Jak stosować gnojówkę z pokrzywy jako nawóz do podlewania roślin? Jak stosować gnojówkę z pokrzywy jako preparat do ochrony roślin?

Dlaczego warto zrobić gnojówkę z pokrzywy?

Skuteczność gnojówki z pokrzywy (oraz innych naturalnych preparatów) jest często podawana pod wątpliwość przez profesjonalnych ogrodników używających chemicznych nawozów i środków ochrony roślin. Na pewno nie jest ona tak skuteczna jak chemiczne pestycydy, jednak przy niewielkiej liczebność szkodnika czy wstępnej fazie choroby jest bardzo skuteczna!

Gnojówka z pokrzywy to darmowy i naturalny preparat na choroby, szkodniki i do nawożenia! Spróbuj ją zrobić sam i zastosuj w swoim ogrodzie. Twoje rośliny podziękują Ci zdrowym wyglądem, pięknymi kwiatami i obfitymi plonami.

Pokrzywa zwyczajna zebrana do zrobienia gnojówki
Fot. Esther Merbt/Pixabay

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) jest jedną z najbardziej niedocenianych roślin. Zwykle postrzegana jako chwast jest tak naprawdę bardzo pożyteczna i powinna na stałe zagościć w każdym ogrodzie. Zrobienie z niej użytecznego preparatu jest niezwykle proste, a efekty jego działania mogą zadziwić niejednego doświadczonego ogrodnika. 

 


Lovely Garden / YouTube

 

Przygotowanie gnojówki z pokrzywy | To łatwe!

Aby przygotować 10 litrów gnojówki z pokrzywy będziemy potrzebować 1 kg świeżych pokrzyw. Najlepiej zrywać młode ziele, jeszcze przed kwitnieniem. Rośliny tniemy na mniejsze części i układamy na dno plastikowego naczynia – może to być beczka lub duże wiadro. Do przygotowania gnojówki nie nadają się pojemniki metalowe czy betonowe! Pociętą pokrzywę zalewamy 10 litrami wody (najlepiej jeśli będzie to odstana deszczówka).

🟢 Ogrodowa lista zakupów: Co warto kupić w czerwcu? Polecamy: nawozy, preparaty, podłoża, dekoracje, narzędzia i książki

KROK PO KROKU

  • PRZYGOTUJ
    Zerwij młode ziele przed kwitnieniem. Potnij na mniejsze części. Ułóż na dnie wiadra. Zalej odstaną wodą.
  • PRZYKRYJ
    Pojemnik przykrywamy gazą lub siatką. Nie można go zamykać gdyż fermentacja pokrzywy powinna zachodzić przy udziale tlenu.
  • USTAW
    Pojemnik ustawiamy w zacisznym, lekko zacienionym miejscu na dwa tygodnie.
  • MIESZAJ
    Fermentującą zawartość mieszamy codziennie! Uwaga – roztwór bardzo śmierdzi dlatego też nie należy ustawiać go blisko domu!
  • SPRAWDŹ
    Gnojówka z pokrzywy będzie gotowa, kiedy z powierzchni wody zniknie piana, a roztwór zmieni kolor na lekko brunatny.

Przygotowywanie gnojówki z pokrzywy
Fot. 7monarda/Fotolia

Z czego zrobić gnojówkę z pokrzywy?

Składniki
• 1 kg świeżych pokrzyw
• 10 litrów świeżej wody
• plastikowe naczynie

Zastosowanie gnojówki z pokrzywy. Jak ją wykorzystać w ogrodzie?

Gnojówka z pokrzywy to doskonały naturalny nawóz dla wielu roślin ogrodowych – m.in. warzyw, np. pomidorów i ogórków, roślin owocowych oraz wszystkich roślin ozdobnych. Gnojówkę można także zastosować jako naturalny środek ochrony roślin do zwalczania szkodników (mszyc, miseczników i przędziorków) oraz chorób grzybowych (np. mączniaka prawdziwego i rzekomego, czy szarej pleśni).

UWAGA! Gnojówka z pokrzywy wymaga rozcieńczenia z wodą! Tak przygotowanym roztworem podlewamy rośliny (1 część gnojówki na 10 części wody) lub opryskujemy je (1 część gnojówki na 20 części wody)!

► Podlewanie gnojówką z pokrzywy (1:10) do nawożenia roślin

Rozcieńczona gnojówka z pokrzywy to doskonały naturalny nawóz dla wielu roślin ogrodowych – m.in. warzyw, np. pomidory lub ogórki (oprócz czosnku, cebuli, grochu i fasoli), roślin kwitnących (jednoroczne i byliny) i owocowych (krzewy i drzewa).

► Opryskiwanie gnojówką z pokrzywy (1:20) do ochrony roślin

Można ją także zastosować jako naturalny środek ochrony roślin do zwalczania szkodników (mszyce i przędziorki, miseczniki) oraz chorób grzybowych (np. mączniak prawdziwy i rzekomy, szara pleśń) lub do uzupełniania niedoborów pierwiastków (rozwodniona gnojówka to doskonały nawóz dolistny).

Do opryskiwania roślin zamiast gnojówki częściej jest stosowany wyciąg z pokrzywy. Aby go przygotować należy 1 kg świeżej pokrzywy zalać 10 litrami wody i pozostawić na 24 godziny. Wyciąg z pokrzywy rozcieńcza się z wodą w stosunku 1:5.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl; zdjęcie tytułowe: Helga Strazzanti/Pixabay

To się przyda
Wyrywacz do Chwastów | Wolf-Garten
Wyrywacz do Chwastów | Wolf-Garten
MNISZEK ULTRA HOBBY AL – zwalcza chwasty – 750 ml | Substral
MNISZEK ULTRA HOBBY AL – zwalcza chwasty – 750 ml | Substral
Effect24h Beloukha 680 EC 500 ml zwalcza chwasty i mech w 24h | Target
Effect24h Beloukha 680 EC 500 ml zwalcza chwasty i mech w 24h | Target
Starane Trawniki, środek zwalczający chwasty na trawniku – 250 ml | Target
Starane Trawniki, środek zwalczający chwasty na trawniku – 250 ml | Target
Tematy
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Powiązane artykuły
Powiązane rośliny

Pokrzywa zwyczajna Urtica dioica

Lawa wulkaniczna w ogrodzie. Rozsyp raz i zapomnij o ściółkowaniu na kilka sezonów
To Cię zainteresuje
Komentarze

Gość vespa
27-04-2023 15:48
# Gość Tadeusz: Może gnojówka stać latami, bo to co miało się "zepsuć" = przefermentować to się przefermentowało. Ja jej używam do uprawy pomidorów i ostrych papryczek w domu. Rosną jak podjarane. Nie polecam do przechowywania 5l kanisterków po np. płynie do spryskiwaczy. Ten ...
Gość Tadeusz
24-04-2023 10:43
Jak dlugo może stac taka gnojowka z pokrzywy .
Gość Edi
04-05-2022 15:36
To jest kiszonka, nie gnojówka.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści