Logo
Logo

Gnojówka z pokrzywy: jak przygotować i stosować? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Gnojówka z pokrzywy to naturalny skuteczny środek ochrony roślin i doskonały nawóz, który możesz stosować w swoim ogrodzie bez obaw, że zaszkodzisz naturalnemu środowisku. Wielu ogrodników zaskoczonych jest jej skutecznością i raz na zawsze zmienia zdanie o pokrzywie! Dowiedz się, jak przygotować gnojówkę, zastosuj ją w swoim ogrodzie, a już nigdy nie nazwiesz pokrzywy chwastem!

Spis treści
Dlaczego warto robić gnojówkę z pokrzywy? Jak przygotować gnojówkę z pokrzywy? Zobacz FILM Przygotowanie i proporcje: krok po kroku Do czego stosować? Na co jest dobra gnojówka z pokrzywy? Jak stosować gnojówkę z pokrzywy jako nawóz do podlewania roślin? Jak stosować gnojówkę z pokrzywy jako preparat do ochrony roślin?

Dlaczego warto zrobić gnojówkę z pokrzywy?

Skuteczność gnojówki z pokrzywy (oraz innych naturalnych preparatów) jest często podawana pod wątpliwość przez profesjonalnych ogrodników używających chemicznych nawozów i środków ochrony roślin. Na pewno nie jest ona tak skuteczna jak chemiczne pestycydy, jednak przy niewielkiej liczebność szkodnika czy wstępnej fazie choroby jest bardzo skuteczna!

Gnojówka z pokrzywy to darmowy i naturalny preparat na choroby, szkodniki i do nawożenia! Spróbuj ją zrobić sam i zastosuj w swoim ogrodzie. Twoje rośliny podziękują Ci zdrowym wyglądem, pięknymi kwiatami i obfitymi plonami.

Pokrzywa zwyczajna zebrana do zrobienia gnojówki
Fot. Esther Merbt/Pixabay

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) jest jedną z najbardziej niedocenianych roślin. Zwykle postrzegana jako chwast jest tak naprawdę bardzo pożyteczna i powinna na stałe zagościć w każdym ogrodzie. Zrobienie z niej użytecznego preparatu jest niezwykle proste, a efekty jego działania mogą zadziwić niejednego doświadczonego ogrodnika. 

 


Lovely Garden / YouTube

 

Przygotowanie gnojówki z pokrzywy | To łatwe!

Aby przygotować 10 litrów gnojówki z pokrzywy będziemy potrzebować 1 kg świeżych pokrzyw. Najlepiej zrywać młode ziele, jeszcze przed kwitnieniem. Rośliny tniemy na mniejsze części i układamy na dno plastikowego naczynia – może to być beczka lub duże wiadro. Do przygotowania gnojówki nie nadają się pojemniki metalowe czy betonowe! Pociętą pokrzywę zalewamy 10 litrami wody (najlepiej jeśli będzie to odstana deszczówka).

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów

KROK PO KROKU

 • PRZYGOTUJ
  Zerwij młode ziele przed kwitnieniem. Potnij na mniejsze części. Ułóż na dnie wiadra. Zalej odstaną wodą.
 • PRZYKRYJ
  Pojemnik przykrywamy gazą lub siatką. Nie można go zamykać gdyż fermentacja pokrzywy powinna zachodzić przy udziale tlenu.
 • USTAW
  Pojemnik ustawiamy w zacisznym, lekko zacienionym miejscu na dwa tygodnie.
 • MIESZAJ
  Fermentującą zawartość mieszamy codziennie! Uwaga – roztwór bardzo śmierdzi dlatego też nie należy ustawiać go blisko domu!
 • SPRAWDŹ
  Gnojówka z pokrzywy będzie gotowa, kiedy z powierzchni wody zniknie piana, a roztwór zmieni kolor na lekko brunatny.

Przygotowywanie gnojówki z pokrzywy
Fot. 7monarda/Fotolia

Z czego zrobić gnojówkę z pokrzywy?

Składniki
• 1 kg świeżych pokrzyw
• 10 litrów świeżej wody
• plastikowe naczynie

Zastosowanie gnojówki z pokrzywy. Jak ją wykorzystać w ogrodzie?

Gnojówka z pokrzywy to doskonały naturalny nawóz dla wielu roślin ogrodowych – m.in. warzyw, np. pomidorów i ogórków, roślin owocowych oraz wszystkich roślin ozdobnych. Gnojówkę można także zastosować jako naturalny środek ochrony roślin do zwalczania szkodników (mszyc, miseczników i przędziorków) oraz chorób grzybowych (np. mączniaka prawdziwego i rzekomego, czy szarej pleśni).

UWAGA! Gnojówka z pokrzywy wymaga rozcieńczenia z wodą! Tak przygotowanym roztworem podlewamy rośliny (1 część gnojówki na 10 części wody) lub opryskujemy je (1 część gnojówki na 20 części wody)!

► Podlewanie gnojówką z pokrzywy (1:10) do nawożenia roślin

Rozcieńczona gnojówka z pokrzywy to doskonały naturalny nawóz dla wielu roślin ogrodowych – m.in. warzyw, np. pomidory lub ogórki (oprócz czosnku, cebuli, grochu i fasoli), roślin kwitnących (jednoroczne i byliny) i owocowych (krzewy i drzewa).

► Opryskiwanie gnojówką z pokrzywy (1:20) do ochrony roślin

Można ją także zastosować jako naturalny środek ochrony roślin do zwalczania szkodników (mszyce i przędziorki, miseczniki) oraz chorób grzybowych (np. mączniak prawdziwy i rzekomy, szara pleśń) lub do uzupełniania niedoborów pierwiastków (rozwodniona gnojówka to doskonały nawóz dolistny).

Do opryskiwania roślin zamiast gnojówki częściej jest stosowany wyciąg z pokrzywy. Aby go przygotować należy 1 kg świeżej pokrzywy zalać 10 litrami wody i pozostawić na 24 godziny. Wyciąg z pokrzywy rozcieńcza się z wodą w stosunku 1:5.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl; zdjęcie tytułowe: Helga Strazzanti/Pixabay

Autor
Gnojówka z pokrzywy: jak przygotować i stosować? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Gnojówka z pokrzywy: jak przygotować i stosować? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (24)
Powiązane rośliny