Jaki skład ma gnojówka z pokrzyw?
Gnojówka z pokrzyw to wspaniały, w pełni naturalny nawóz. Zawiera wiele cennych dla roślin mikroelementów i witamin, które wspierają rozwój roślin, poprawiają kondycję i zwiększają odporność na patogeny, szkodniki i czynniki zewnętrzne. W gnojówce z pokrzyw znajduje się duża ilość azotu, który jest szczególnie zalecany w nawozach wiosennych. Dodatkowo w mniejszych ilościach znajduje się w niej: potas, magnez, krzem, cynk, wapń, żelazo, flawonoidy i witaminy: A, C, B i K.
Dlaczego warto robić gnojówkę z pokrzyw?
- Jest łatwa do przygotowania.
- To tani, domowy nawóz lub środek ochrony roślin.
- Można jej zrobić duże ilości w krótkim czasie.
- Wykorzystujemy są nie tylko do nawożenia ale też do ochrony w formie oprysków na mszyce i inne szkodniki!
Jak przygotować gnojówkę z pokrzyw?
- Co przygotować? Potrzebne jest plastikowe wiaderko, 1 kg świeżo zebranej pokrzywy oraz 10 litrów wody.
- Pokrzywę należy rozdrobnić i luźno włożyć do wiadra.
- Następnie wlać wodę (najlepiej deszczówkę lub odstaną wodę kranową) i opcjonalnie łyżkę mączki bazaltowej, która dodatkowo wzbogaci nawóz.
- Wiadro z gnojówką należy odstawić na ubocze, gdyż podczas procesu fermentacji wydziela się nieprzyjemny zapach.
- Gnojówkę należy raz dziennie przemieszać patykiem.
- Po 2-3 tygodniach można już ją wykorzystać jako nawóz, odpowiednio rozcieńczając wodą.
Resztki gnojówki i odcedzone części roślin warto dodać do kompostu, aby go wzbogacić i przyspieszyć rozkład.
Co ile dni podlewać gnojówką z pokrzyw?
Nawozem z pokrzywy, czyli odpowiednio rozcieńczoną gnojówką rośliny podlewa się raz na 2-3 tygodnie. Robimy to od początku wegetacji (wiosna) do końca sierpnia.
Jakie rośliny ozdobne i warzywa podlewać gnojówką z pokrzyw?
Gnojówka z pokrzyw jest wartościowym, naturalnym nawozem dla większości roślin. Warto ją stosować wiosną i ewentualnie wczesnym latem do podlewania roślin. Doskonale sprawdza się do podlewania większości warzyw w ogrodzie i donicach, drzew i krzewów owocowych oraz roślin ozdobnych. (Uwaga! To, jakich roślin nie podlewać gnojówką znajdziecie w dalszej części poradnika)
Kiedy nie stosować gnojówki z pokrzyw?
Trzeba pamiętać, że mimo wielu zalet gnojówka z pokrzyw nie może być stosowana do wszystkich roślin, a niektórym gatunkom może wręcz zaszkodzić. Jakich roślin nie podlewać gnojówką z pokrzyw? Dlaczego niektórych roślin nie należy podlewać gnojówką z pokrzyw?
Chodzi przede wszystkim o azot, który w gnojówce z pokrzyw znajduje się w dużej ilości, przyspieszając wzrost wielu gatunków. Jednak niektóre rośliny nie tylko nie potrzebują azotu w dużej ilości, ale również mogą być wrażliwe na jego zbyt dużą ilość glebie, co przekłada się na gorszy wzrost i słabszą kondycję (mniejszy plon, gorsze kwitnienie, a nawet zniszczenie roślin). Co więcej, w przypadku niektórych warzyw jadalnych może dojść do nagromadzenia się azotanów, które mogą być groźne dla zdrowia człowieka.
Których roślin nie należy podlewać gnojówką z pokrzyw?
Gnojówki z pokrzyw nie należy stosować u warzyw korzeniowych i tych, o krótkim okresie wegetacji. Dotyczy to przede wszystkim:
Po co stosuje się opryski roślin gnojówką z pokrzywy?
Opryski z pokrzyw stosuje się przede wszystkim do ogólnego wzmacniania roślin. Jest uznawana za środek chroniący przed i zwalczający mszyce i przędziorki oraz choroby grzybowe, choć nie przeprowadzono oficjalnych obserwacji pod tym kątem.
Jak zrobić naturalne opryski z pokrzyw?
Przed stosowaniem oprysku na szkodniki warto zrobić doświadczenie i sprawdzić, w jakiej proporcji rozcieńczać gnojówkę (może się okazać, że w ogóle nie trzeba tego robić). Oprysk przeprowadzamy co kilka dni.
Warto również stosować opryski z pokrzyw na pomidory, ogórki, truskawki i róże, a także do oprysków drzew i krzewów owocowych wczesną wiosną, profilaktycznie – aby zapobiegać szkodnikom i chorobom. Wykorzystana w ten sposób dodatkowo wzmocni rośliny, odstraszy szkodniki i zmniejszy ryzyko rozwoju chorób np. chlorozy liści.
Film poradnikowy
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Martina Unbehauen / Depositphotos