Warzywa korzeniowe: marchew, pietruszka, seler, burak

WARZYWA KORZENIOWE_ marchew, pietruszka, seler, burak, fot. Devanath, Photo-Mix, BlackRiv - Pixabay

W warzywnikach przydomowych najczęściej uprawiana jest marchew i burak ćwikłowy. Uprawa tych warzyw nie jest trudna. Warzywa korzeniowe nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Dowiedz się, jak uprawiać marchew oraz inne warzywa korzeniowe.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
127
Spis treści
Dlaczego warto uprawiać warzywa korzeniowe w ogrodzie? Które rośliny zaliczamy do warzyw korzeniowych? Jakie wymagania mają warzywa korzeniowe? Jak uprawiać warzywa korzeniowe? Z siewu do gruntu czy z rozsady? Jak dbać o warzywa korzeniowe?

Uprawa warzyw korzeniowych w ogrodzie

Warzywa korzeniowe należą do różnych rodzin botanicznych. Marchew, pietruszka i seler należą do rodziny baldaszkowatych (Umbelliferae), a burak do rodziny komosowatych (Chenopodiaceae). Wszystkie gatunki są roślinami dwuletnimi.

W uprawie amatorskiej wszystkie warzywa korzeniowe uprawia się w cyklu jednorocznym. Pozostawione w gruncie na zimę, w kolejnym sezonie wypuszczą pęd kwiatostanowy i wytworzą nasiona. W warzywnikach przydomowych najczęściej uprawiana jest marchew oraz burak ćwikłowy.

Częścią jadalną warzyw korzeniowych są zgrubiałe korzenie spichrzowe.

Do warzyw korzeniowych zaliczane są:

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Wymagania warzyw korzeniowych

  • Warzywa korzeniowe mają długi okres wegetacji oraz umiarkowane wymagania pokarmowepowinny być uprawiane w drugim roku po oborniku, (seler w pierwszym roku po oborniku). Do ich uprawy nadają się prawie wszystkie gleby o uregulowanych stosunkach wodno-powietrznych.

  • Wymagania cieplne są zróżnicowane, w zależności od gatunku. Najwyższe wymagania cieplne ma marchew oraz burak ćwikłowy. Spadki temperatury poniżej 0°C powodują ich przemarzanie. Pietruszka i seler znoszą niskie temperatury bez problemów. Pietruszka może nawet zimować w gruncie.
Jeśli w początkowej fazie wzrostu warzyw korzeniowych występują spadki temperatury to może wystąpić zjawisko pośpiechowatości, t.j. przedwczesne wybijanie w pęd kwiatostanowy.

  • Warzywa korzeniowe mają także wysokie wymagania wodne i świetlne. Najwyższe wymagania wodne ma marchew i pietruszka. Gleba w ogrodzie powinna być dla nich stale lekko wilgotna. Przesuszenie podłoża może skutkować rozwidlaniem się korzeni u marchwi i pietruszki.

Płodozmian

Dobrym przedplonem dla warzyw korzeniowych są warzywa dyniowate lub kapustne.

Warzywa korzeniowe: z siewu czy z rozsady?

Warzywa korzeniowe uprawia się głównie z siewu wprost do gruntu. Wyjątkiem jest seler, który ze względu na długi okres wegetacji uprawiany jest wyłącznie z rozsady.

Nasiona marchwi wczesnej należy wysiewać już w marcu. Zbiór można przeprowadzać od końca maja do sierpnia. Marchew późną należy wysiewać na przełomie kwietnia i maja, a zbiór przeprowadzamy dopiero w październiku.

Nasiona pietruszki korzeniowej wysiewa się do gruntu na przełomie marca i kwietnia, a zbioru dokonuje się na przełomie października i listopada.

Pietruszka korzenna 'Halblange'
Pietruszka korzenna 'Halblange'
odmiana późna pietruszki, bardzo plenna. Pietruszka 'Halblange' ma duże i gładkie korzenie o miąższu biało-kremowym, jędrnym, wyjątkowo smacznym i aromatycznym. Może zimować w gruncie pod śniegiem.
Sprawdź i kup online
Marchew, pietruszka, seler i burak.
Fot. klimkin, Tibor Janosi Mozes, Anna Armbrust, congerdesign/Pixabay

Burak ćwikłowy należy wysiewać później – od kwietnia do czerwca. Zbiory przeprowadzamy od czerwca do końca lipca.

Rozsadę selera zakłada się w lutym lub w marcu. Czas potrzebny na wyprodukowanie rozsady jest długi – trwa 12-13 tygodni. W tym czasie roślinom należy zapewnić wysoką wilgotność i stałą temperaturę (22-24°C do wschodów, 16-18°C po wschodach w dzień, 14-16°C po wschodach w nocy). Rozsadę selera można także kupić w sprawdzonych centrach ogrodniczych.

Pielęgnacja warzyw korzeniowych

Warzywa korzeniowe nie wymagają szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza częstym odchwaszczaniem i podlewaniem.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Devanath, Photo-Mix, BlackRiv/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Pasternak zwyczajny Pastinaca sativa

Seler naciowy Apium graveolens var. dulce

Seler zwyczajny Apium graveolens

Burak zwyczajny Beta vulgaris

(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści