Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
31
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Jak poprawić właściwości gleby w ogrodzie?

Słabe podłoże w ogrodzie warto uzdatnić. Tam, gdzie planowane są rabaty roślinne, krzewy, warzywnik czy trawnik, warto glebę użyźnić i poprawić jej strukturę. Niekiedy trzeba zmienić odczyn gleby zgodnie z wymaganiami konkretnych roślin.

Żyzność gleby w ogrodzie

Jeśli podłoże w ogrodzie ma być żyźniejsze, można rozłożyć dodatkową warstwę żyznej gleby lub zastosować nawożenie, by wzbogacić glebę w minerały.

Żyzną ziemię należy rozłożyć równomiernie. Grubość warstwy powinna wynosić 25 cm, jeśli podłoże jest bardzo zniszczone. Dobrze, jeśli mamy ziemię przechowywaną w pryzmach, zdjętą z terenu przed budową domu. Ziemię powinno się kupować jedynie ze sprawdzonego źródła, by wyeliminować ryzyko skażenia szkodliwymi związkami chemicznymi.

Można stosować nawozy mineralne lub organiczne. Wśród tych pierwszych wyróżnia się:

  • jedno- i wieloskładnikowe - granulowane (Azofoska, Florovit, Fruktus) lub płynne (Nowokont, Florovit), stosowane wiosną i pod koniec czerwca;
  • zwykłe i wolno działające (Osmocote, Pokon, Sierrablen), te ostatnie polecane są do nawożenia gleby piaszczystej (zasila się ją minimalnymi zalecanymi dawkami nawozów). Stosuje się je raz w roku: wiosną;
  • specjalistyczne (dla konkretnych roślin) lub uniwersalne.

Nawozy organiczne to nawozy zielone, kompost i obornik. Przyczyniają się do poprawienia struktury gleby. Kompostem nawozi się wiosną i jesienią, natomiast obornikiem - jesienią. Rozłożony kompost lub obornik dokładnie miesza się z glebą.

roślina ogrodowa fot. Brenda Johnson - Pixabay.com

Struktura gleby w ogrodzie

Strukturę gleby w ogrodzie można poprawić dodając do niego odpowiednie składniki, zależnie od rodzaju gleby.

Piaszczysta glina (warstwa grubości około 5 cm) lub kompost dodane do gleby piaszczystej poprawią jej strukturę. Zawartość wody w glebie będzie wyższa. Dzięki materii organicznej gleba piaszczysta staje się mniej przepuszczalna i bardziej zasobna w składniki pokarmowe. Dodanie kompostu lub obornika pozwoli zwiększyć ilość próchnicy. Także rośliny zasiane na nawóz zielony po przekopaniu także staną się źródłem próchnicy.

Jeśli gleba jest ciężka, gliniasta, dodaje się do niej piasek lub drobny żwir (powinna to być warstwa grubości około 5 cm). Dodanie materii organicznej: kompostu lub obornika, sprawia, że struktura gleby gliniastej zostaje rozbita, co umożliwia dostęp tlenu do korzeni roślin i zapewnia lepszą filtrację wody. Do przekopanej ziemi można dodać także humus zmieszany z torfem.

Glebę ciężką warto rozluźnić i napowietrzyć, przekopując podłoże widłami (na głębokość ok. 20 cm). Na większym terenie lepiej wykonać to mechanicznie: aeratorem, wertykulatorem, pługiem czy glebogryzarką, uważając na rośliny w ogrodzie.

W ogrodzie o glebie gliniastej warto pomyśleć o drenażu, a spadek terenu powinien być tak ukształtowany, by woda spływała od domu w kierunku ogrodu.

ziemia ogrodowa fot. AlexSartori - Pixabay.com

pH, czyli odczyn gleby w ogrodzie

Drugą ważną cechą gleby jest jej odczyn pH (określa stężenie jonów wodorowych), ponieważ od niego zależy dostępność składników pokarmowych dla roślin. Przedział pH dla gleb to 4–8. Gleba zasadowa (wapienna, alkaliczna) ma odczyn pH powyżej 6,5, natomiast gleba kwaśna – poniżej 6,5.

Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne, rośliny nie mogą pobierać z niego substancji odżywczych. W takiej glebie powstają związki chemiczne, które nie rozpuszczają się w wodzie, a pożyteczne mikroorganizmy giną.

Metodą na podwyższenia odczynu gleby jest wapnowanie. W przypadku gleby piaszczystej zabieg ten przeprowadza się wczesną wiosną, 2 - 3 tygodnie przed nawożeniem roślin nawozami mineralnymi lub organicznymi, a jeśli gleba jest gliniasta - jesienią. Górną warstwę gleby należy wymieszać z nawozem wapniowym, czyli dolomitem lub kredą mieloną (w przypadku gleby piaszczystej), albo wapnem palonym bądź gaszonym (w przypadku gleby gliniastej).

Jeśli rośliny w ogrodzie wymagają kwaśniejszej gleby, trzeba wymieszać ją z kwaśnym torfem wysokim i przekompostowaną korą lub po prostu kupić kwaśne podłoże. Wybierając pierwsze rozwiązanie, należy pamiętać, aby zachować odpowiednie proporcje między ziemią, torfem i korą: 1:1:1.


Jak określić odczyn gleby?

Do badania odczynu gleby najlepiej pobrać kilka próbek z różnych miejsc ogrodu, z głębokości 10–15 cm, i oddzielnie testować (trzeba zwracać uwagę, skąd pobiera się próbki; pobrane z miejsc, gdzie trzymano materiały budowlane, nie dadzą nam właściwej informacji o odczynie gleby w całym ogrodzie).

Próbkę ziemi można oddać do zbadania w stacji chemiczno-rolniczej lub samemu określić jej odczyn  za pomocą kwasomierza:

  • polowego – niewielką ilość gleby umieszcza się na specjalnej płytce lub w probówce i miesza ze specjalnym płynem. Jego kolor po chwili się zmienia. Porównuje się go z dołączoną skalą. Na tej podstawie określa się odczyn pH gleby. Barwa pomarańczowa i czerwona odpowiada glebom kwaśnym, zielona – zasadowym;
  • elektronicznego – wystarczy umieścić bolec urządzenia w ziemi i odczytać pH.

Tekst: Małgorzata cuch, zdjęcie: Lisa Fotios / Pexels


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu