Jak poprawić parametry gleby w ogrodzie?

Jak poprawic parametry gleby w ogrodzie

Słabe podłoże w ogrodzie warto uzdatnić. Tam, gdzie planowane są rabaty roślinne, krzewy, warzywnik czy trawnik, warto glebę użyźnić i poprawić jej strukturę. Niekiedy trzeba zmienić odczyn gleby zgodnie z wymaganiami konkretnych roślin.

Posłuchaj
00:00
58
Spis treści
Żyzność gleby Struktura gleby Odczyn gleby (pH)

Parametry gleby – co to i czym je poprawić w ogrodzie?

Żyzność gleby

Jednym z parametrów gleby jest jej żyzność. Co robić, by ją poprawić? Na przykład można rozłożyć dodatkową warstwę żyznej gleby lub zastosować nawożenie: 

► Jeśli wybierzemy opcję rozłożenia żyznej ziemi trzeba pamiętać o kilku zasadach: ziemię należy rozłożyć równomiernie, a grubość jej warstwy powinna wynosić 25 cm (jeśli podłoże, na które ją kładziemy jest bardzo zniszczone). Ziemię powinno się kupować jedynie ze sprawdzonego źródła, by wyeliminować ryzyko skażenia szkodliwymi związkami chemicznymi.

► Decydując się na użycie nawozów, należy dobrze przeanalizować, jakie z nich wybrać. Tutaj trzeba wiedzieć, że nawozy można podzielić na mineralne i organiczne. Nawozy mineralne to specjalnie tworzone produkty, które można podzielić na: jedno- i wieloskładnikowe (które z kolei również dzielimy na granulowane lub płynne; zwykłe i wolno działające (wolnodziałające stosuje się wyłącznie wiosną); uniwersalne lub specjalistyczne (dla konkretnych roślin). Nawozy organiczne to naturalnego pochodzenia nawozy zielone, kompost lub obornik. Przyczyniają się do poprawienia żyzności ale też struktury gleby. Kompostem nawozi się wiosną i jesienią, natomiast obornikiem jesienią. Rozłożony kompost lub obornik trzeba dokładnie mieszać z glebą.

Struktura gleby

Strukturę gleby w ogrodzie można poprawić dodając do niego odpowiednie składniki, zależnie od rodzaju gleby:

Gleba piaszczysta – do niej dodaje się rzeczy, które będą miały za zadanie zatrzymywać wodę. Można dodać glinę (warstwa grubości około 5 cm) lub najlepiej kompost. Dzięki niemu ziemia piaszczysta stanie się mniej przepuszczalna i bardziej zasobna w składniki pokarmowe. Dodanie kompostu (lub obornika) pozwoli też zwiększyć ilość próchnicy.

Gleba gliniasta – jest ciężka i bardzo długo zatrzymuje wodę, dlatego dodaje się do niej piasek lub drobny żwir (powinna to być warstwa grubości około 5 cm). Dodanie materii organicznej (kompostu lub obornika) sprawia, że struktura gleby gliniastej zostaje rozbita, co umożliwia dostęp tlenu do korzeni roślin i zapewnia lepszą filtrację wody. Do przekopanej ziemi można dodać także humus zmieszany z torfem. Glebę ciężką warto rozluźnić i napowietrzyć, przekopując podłoże widłami (na głębokość ok. 20 cm). Na większym terenie lepiej wykonać to mechanicznie: aeratorem, wertykulatorem, pługiem czy glebogryzarką.

W ogrodzie o glebie gliniastej warto pomyśleć o drenażu, a spadek terenu powinien być tak ukształtowany, by woda spływała od domu w kierunku ogrodu.

Film: Jak łatwo rozpoznać rodzaj gleby w ogrodzie?

Przepis na Ogród / Youtube

 

pH, czyli odczyn gleby

Ważną cechą gleby jest jej odczyn pH (określa stężenie jonów wodorowych), ponieważ od niego zależy dostępność składników pokarmowych dla roślin. Przedział pH dla gleb to 4-8. Zależnie od tego odczynu gleby dzielimy na gleby zasadowe (inaczej wapienne lub alkaliczne) mające odczyn powyżej 6,5  oraz gleby kwaśne, które mają odczyn poniżej 6,5.

Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne, rośliny nie mogą pobierać z niego substancji odżywczych. W takiej glebie powstają związki chemiczne, które nie rozpuszczają się w wodzie, a pożyteczne mikroorganizmy giną.

Metodą na podwyższenia odczynu gleby jest wapnowanie. W przypadku gleby piaszczystej zabieg ten przeprowadza się wczesną wiosną, 2-3 tygodnie przed nawożeniem roślin nawozami mineralnymi lub organicznymi, a jeśli gleba jest gliniasta - jesienią. Górną warstwę gleby należy wymieszać z nawozem wapniowym, czyli dolomitem lub kredą mieloną (w przypadku gleby piaszczystej), albo wapnem palonym bądź gaszonym (w przypadku gleby gliniastej).

Jeśli gleba jest zbyt zasadowa, a rośliny w ogrodzie wymagają kwaśniejszego podłoża, trzeba je wymieszać z kwaśnym torfem wysokim i przekompostowaną korą lub po prostu kupić kwaśne podłoże. Wybierając pierwsze rozwiązanie, należy pamiętać, aby zachować odpowiednie proporcje między ziemią, torfem i korą: 1:1:1.

Tekst: Małgorzata Cuch, zdjęcie tytułowe: Markus Spiske / Unsplash, Lisa Fotios / Pexels

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści