Logo
Logo
Słownik
Poprzednie hasło Następne hasło
Wybierz literę

Torf

Rozłożony w warunkach beztlenowych mech torfowiec (Sphagnum moss) i inne gatunki mchów.

Torf powstał w wyniku procesu torfienia polegającego na biochemicznych i strukturalnych przemianach obumarłych szczątków roślinności bagiennej (torfowiskowej), zachodzących w wilgotnych warunkach bez dostępu tlenu. W skład torfu wchodzą substancje organiczne (kwasy huminowe i ich związki, celuloza, hemiceluloza, lignina, bituminy) zawierające duże ilości węgla i azotu, a także substancje mineralne (krzemionka, żelazo, fosfor, wapń i in.). Wyróżnia się 2 podstawowe typy torfu: wysokie i niskie.

Torf ogrodowy ma bardzo szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Powinien być stosowany przede wszystkim do roślin kwasolubnych (np.rośliny wrzosowate - różaneczniki, azalie, wrzosy, wrzośce, borówki), które potrzebują do wzrostu ziemi o odczynie kwaśnym. Bardzo dobrze sprawdza się jako nawóz lub dodatek do ziemi do uprawy.

Powiązane treści
Zwiń Pokaż więcej (3)
Pozostałe hasła na literę "T"
Teren ruderalny

Terenem ruderalnym określany jest obszar mocno zmieniony przez działalność człowieka (takie miejsca nazywa się też siedliskami ...

Więcej →
Taras

Otwarta platforma przylegająca do dolnej kondygnacji budynku przeznaczona do rekreacji, często ozdabiana roślinnością parterową.

Więcej →
Trawnik

Inaczej murawa. Zespół powiązanych ze sobą systemem korzeniowym traw, wykorzystywany w celach ozdobnych w parkach, ogrodach, przydomowych ...

Więcej →
Topiar

Topiary to formy roślin (drzew i krzewów) uzyskane poprzez ich systematyczne przycinanie dla uzyskania określonego kształtu.

Więcej →
Trejaż

Jest to kratka porośnięta roślinami pnącymi, tworząca ściany ogrodowych wnętrz i ciągów.

Więcej →