Logo
Logo
46
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Jak poprawić parametry gleby w ogrodzie?

Słabe podłoże w ogrodzie warto uzdatnić. Tam, gdzie planowane są rabaty roślinne, krzewy, warzywnik czy trawnik, warto glebę użyźnić i poprawić jej strukturę. Niekiedy trzeba zmienić odczyn gleby zgodnie z wymaganiami konkretnych roślin.

 

Żyzność gleby w ogrodzie

Jeśli podłoże w ogrodzie ma być żyźniejsze, można rozłożyć dodatkową warstwę żyznej gleby lub zastosować nawożenie, by wzbogacić glebę w minerały.

Żyzną ziemię należy rozłożyć równomiernie. Grubość warstwy powinna wynosić 25 cm, jeśli podłoże jest bardzo zniszczone. Dobrze, jeśli mamy ziemię przechowywaną w pryzmach, zdjętą z terenu przed budową domu. Ziemię powinno się kupować jedynie ze sprawdzonego źródła, by wyeliminować ryzyko skażenia szkodliwymi związkami chemicznymi.

Można stosować nawozy mineralne lub organiczne. Wśród tych pierwszych wyróżnia się:

  • jedno- i wieloskładnikowe - granulowane (Azofoska, Florovit, Fruktus) lub płynne (Nowokont, Florovit), stosowane wiosną i pod koniec czerwca;
  • zwykłe i wolno działające (Osmocote, Pokon, Sierrablen), te ostatnie polecane są do nawożenia gleby piaszczystej (zasila się ją minimalnymi zalecanymi dawkami nawozów). Stosuje się je raz w roku: wiosną;
  • specjalistyczne (dla konkretnych roślin) lub uniwersalne.

Nawozy organiczne to nawozy zielone, kompost i obornik. Przyczyniają się do poprawienia struktury gleby. Kompostem nawozi się wiosną i jesienią, natomiast obornikiem - jesienią. Rozłożony kompost lub obornik dokładnie miesza się z glebą.

roślina ogrodowa fot. Brenda Johnson - Pixabay.com

Struktura gleby w ogrodzie

Strukturę gleby w ogrodzie można poprawić dodając do niego odpowiednie składniki, zależnie od rodzaju gleby.

Piaszczysta glina (warstwa grubości około 5 cm) lub kompost dodane do gleby piaszczystej poprawią jej strukturę. Zawartość wody w glebie będzie wyższa. Dzięki materii organicznej gleba piaszczysta staje się mniej przepuszczalna i bardziej zasobna w składniki pokarmowe. Dodanie kompostu lub obornika pozwoli zwiększyć ilość próchnicy. Także rośliny zasiane na nawóz zielony po przekopaniu także staną się źródłem próchnicy.

Jeśli gleba jest ciężka, gliniasta, dodaje się do niej piasek lub drobny żwir (powinna to być warstwa grubości około 5 cm). Dodanie materii organicznej: kompostu lub obornika, sprawia, że struktura gleby gliniastej zostaje rozbita, co umożliwia dostęp tlenu do korzeni roślin i zapewnia lepszą filtrację wody. Do przekopanej ziemi można dodać także humus zmieszany z torfem.

Glebę ciężką warto rozluźnić i napowietrzyć, przekopując podłoże widłami (na głębokość ok. 20 cm). Na większym terenie lepiej wykonać to mechanicznie: aeratorem, wertykulatorem, pługiem czy glebogryzarką, uważając na rośliny w ogrodzie.

W ogrodzie o glebie gliniastej warto pomyśleć o drenażu, a spadek terenu powinien być tak ukształtowany, by woda spływała od domu w kierunku ogrodu.

ziemia ogrodowa fot. AlexSartori - Pixabay.com

pH, czyli odczyn gleby w ogrodzie

Drugą ważną cechą gleby jest jej odczyn pH (określa stężenie jonów wodorowych), ponieważ od niego zależy dostępność składników pokarmowych dla roślin. Przedział pH dla gleb to 4–8. Gleba zasadowa (wapienna, alkaliczna) ma odczyn pH powyżej 6,5, natomiast gleba kwaśna – poniżej 6,5.

Jeśli podłoże jest zbyt kwaśne, rośliny nie mogą pobierać z niego substancji odżywczych. W takiej glebie powstają związki chemiczne, które nie rozpuszczają się w wodzie, a pożyteczne mikroorganizmy giną.

Metodą na podwyższenia odczynu gleby jest wapnowanie. W przypadku gleby piaszczystej zabieg ten przeprowadza się wczesną wiosną, 2 - 3 tygodnie przed nawożeniem roślin nawozami mineralnymi lub organicznymi, a jeśli gleba jest gliniasta - jesienią. Górną warstwę gleby należy wymieszać z nawozem wapniowym, czyli dolomitem lub kredą mieloną (w przypadku gleby piaszczystej), albo wapnem palonym bądź gaszonym (w przypadku gleby gliniastej).

Jeśli rośliny w ogrodzie wymagają kwaśniejszej gleby, trzeba wymieszać ją z kwaśnym torfem wysokim i przekompostowaną korą lub po prostu kupić kwaśne podłoże. Wybierając pierwsze rozwiązanie, należy pamiętać, aby zachować odpowiednie proporcje między ziemią, torfem i korą: 1:1:1.

Jak określić odczyn gleby?

Do badania odczynu gleby najlepiej pobrać kilka próbek z różnych miejsc ogrodu, z głębokości 10–15 cm, i oddzielnie testować (trzeba zwracać uwagę, skąd pobiera się próbki; pobrane z miejsc, gdzie trzymano materiały budowlane, nie dadzą nam właściwej informacji o odczynie gleby w całym ogrodzie).

Próbkę ziemi można oddać do zbadania w stacji chemiczno-rolniczej lub samemu określić jej odczyn  za pomocą kwasomierza:

  • polowego – niewielką ilość gleby umieszcza się na specjalnej płytce lub w probówce i miesza ze specjalnym płynem. Jego kolor po chwili się zmienia. Porównuje się go z dołączoną skalą. Na tej podstawie określa się odczyn pH gleby. Barwa pomarańczowa i czerwona odpowiada glebom kwaśnym, zielona – zasadowym;
  • elektronicznego – wystarczy umieścić bolec urządzenia w ziemi i odczytać pH.

Tekst: Małgorzata Cuch, zdjęcie: Lisa Fotios / Pexels

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu