Logo
Logo

Węgiel aktywny do roślin | Jak stosować w doniczkach i ogrodzie?

Węgiel aktywny to naturalna substancja, która od wieków znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, kosmetologii i ogrodnictwie. Jego korzystne właściwości pomagają pielęgnować ogród, dzięki czemu węgiel aktywny stał się popularnym środkiem, stosowanym przede wszystkim w uprawie ekologicznej. Czym jest węgiel aktywny i jakie ma właściwości? Jak stosować i po co u roślin doniczkowych i ogrodowych?

Spis treści
Czym jest węgiel aktywny? Jak działa? Jakie ma właściwości? Jak go wykorzystać w uprawie roślin doniczkowych i ogrodowych? Jak długo działa? Jak stosować węgiel aktywny? Gdzie kupić węgiel aktywny?

Czym jest węgiel aktywny? Co go wyróżnia?

Węgiel aktywny, czyli węgiel aktywowany to produkt spalania materiałów: drewna, słomy, torfu i łupin orzecha kokosowego. To, co go odróżnia od węgla drzewnego to większa porowatość i powierzchnia, dzięki czemu węgiel aktywny doskonale wiąże toksyny i jest niezwykle chłonny, potrafiąc wchłonąć substancje w ilości, które odpowiadają nawet 20% masy węgla.

To w 100% naturalny produkt, który jest w pełni bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska, a często nawet wykorzystywany jest w leczeniu chorób i dolegliwości. Ma też bardzo szerokie zastosowanie w ogrodnictwie.

Jak działa? Jakie ma właściwości?

Jak wspomniano wcześniej, węgiel aktywny jest bardzo chłonny i doskonale wiąże toksyny, a to oznacza, że jest świetnym sposobem na zneutralizowanie większości szkodliwych związków, które występują w podłożu. Umożliwia łatwe usunięcie detergentów, pestycydów, metali ciężkich i fenoli.

Świetnie nadaje się również do uzdatniania wody i poprawy struktury podłoża, które staje się luźniejsze, napowietrzone i doskonale zatrzymuje wodę.

Węgiel aktywowany zmniejsza też ryzyko rozwoju pleśni, chorób grzybowych, bakteryjnych i szkodników glebowych.

Właściwości pozytywnie wpływają na rośliny, umożliwiając im zdrowy i szybki rozwój.

 
 

Jak go wykorzystać w uprawie roślin doniczkowych i ogrodowych?

 • Węgiel aktywny można stosować zarówno w ogrodzie, jak i roślinach uprawianych w doniczkach. W domu stosuje się go przede wszystkim do poprawienia struktury gleby, która dzięki dodatkowi węgla lepiej zatrzymuje wodę i jest bardziej napowietrzona, a system korzeniowy może lepiej się rozrastać, co pozytywnie wpływa na kondycję całej rośliny.
 • Węgiel aktywowany można również zastosować w okresie jesienno-zimowym, aby zapobiegać pojawieniu się pleśni na wierzchu podłoża.
 • Węgiel aktywny polecany jest również do uprawy storczyków, które wymagają mocno przepuszczalnej gleby, a jednocześnie są mocno narażone na gnicie pędów.
 • W ogrodzie węgiel aktywny stosuje się przede wszystkim podczas ukorzeniania sadzonek, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób grzybowych i zapobiegać gniciu sadzonek. Dodatkowo dodanie węgla aktywnego do podłoża dla sadzonek sprawia, że rośliny lepiej się ukorzeniają.
 • Warto również dodawać węgiel aktywny do podłoża w ogrodzie podczas nasadzania nowych roślin lub przesadzania starych, czy w trakcie wysiewu warzyw. Pomoże on zneutralizować toksyny i metale ciężkie oraz poprawi strukturę gleby.
 • Dobrym pomysłem jest też dodanie węgla aktywowanego do kompostu – pomoże zneutralizować brzydkie zapachy i przyspieszy kompostowanie.
 • Węgiel aktywny jest nieoceniony przy tworzeniu kompozycji roślinnej w szkle, ograniczając ryzyko rozwoju wielu patogenów.

Węgiel aktywny, dodatek do podłoża dla roślin
Dodatek węgla aktywnego w podłożu poprawia jego właściwości – rośliny lepiej się ukorzeniają, nie pleśnieją, ziemia jest luźniejsza, a woda magazynowana i oddawana w trakcie suszy.
Kup w sklepie online

Jak długo działa? Jak stosować węgiel aktywny?

Czas działania węgla aktywnego zależy od sposobu jego wykorzystania oraz dodanej ilości. W przypadku węgla aktywowanego stosowanego go podłoża, jego żywotność wynosi od 2 do 4 lat! Jak stosować węgiel aktywny?

 • Do podłoża – należy dodać tyle węgla aktywnego, aby stanowił około 5% podłoża w doniczce.
 • Do doniczek przeciwko pleśni – węgiel aktywny miesza się z wierzchnią warstwą gleby.
 • Do podlewania lub wazonu – łyżka sproszkowanego węgla aktywnego na 1 litr wody, wymieszać i zostawić na 2-3 godz. Idealny roztwór do podlewania storczyków.
 • Do ukorzeniania – węgiel aktywny wymieszany z podłożem do sadzonkowania lub odrobina dodawana do wody, w której ukorzeniana jest sadzonka.
 • Do kompostu – wysypać niewielką ilość na wierzch i przemieszać górną warstwę kompostu.
 • Do ogrodu w szkle – tworzy się warstwę o grubości około 1 cm. Na warstwie drenażowej układa się mech, a na nim węgiel aktywny.

 
 

Gdzie kupić węgiel aktywny?

Dużą zaletą węgla aktywnego jest jego cena – to środek tani i łatwo dostępny. W formie tabletek lub proszku można kupić go w większości sklepów i aptek, jednak w ogrodnictwie wykorzystuje się węgiel aktywny w formie granulatu lub nieregularnych bryłek, który sprzedawany jest w większych opakowaniach niż np. węgiel aktywny w tabletkach, a dodatkowo łatwiej go wykorzystać w pielęgnacji roślin. Węgiel aktywny w granulacie można kupić w dobrym sklepie ogrodniczym.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: piyaset i DK Photography / AdobeStock

Autor
Węgiel aktywny do roślin | Jak stosować w doniczkach i ogrodzie?
Węgiel aktywny do roślin | Jak stosować w doniczkach i ogrodzie?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_nawozenie_roslin
NAJNOWSZE TREŚCI