Logo
Logo

Zastosowanie popiołu ze spalonego drewna w ogrodzie | Gdzie go wysypać?

Popiół ze spalonego drewna w domowym kominku nadaje się do nawożenia roślin ogrodowych. Ze względu na zasadowy odczyn popiołu, można go wykorzystywać tylko przy konkretnych roślinach. Zobacz, w jaki sposób stosować popiół w ogrodzie.

Spis treści
Jakie właściwości ma popiół? Pod co go sypać? Jak stosować popiół drzewny?

Właściwości popiołu drzewnego

Popiół ze spalonego w kominku czy na ognisku drewna świetnie nadaje się do użyźnienia gleby w ogrodzie. Można nim nawozić rabaty kwiatowe, grządki w ogrodzie warzywnym oraz drzewa i krzewy preferujące zasadowy odczyn gleby. Nie poleca się wysypywania popiołu pod kwasolubne azalie, różaneczniki i na wrzosowiska. Wartości odżywcze tego materiału to ok. 2-4% fosforu, 5-10% potasu, 30-35% wapnia oraz duża ilość mikroelementów.

Zastosowanie popiołu w ogrodzie

Popiół można kłaść pod rośliny w dni bezwietrzne lub dodawać go do kompostu, który często bywa zbyt kwaśny. Materiał zebrany podczas zimy można przechowywać do wiosny w plastikowej torbie w suchym miejscu.

Inne zastosowanie popiołu w ogrodzie:

  • okrywanie roślin wrażliwych na mróz: kopczyki popiołu zmieszanego ze sproszkowaną korą dobrze chronią rośliny przed niską temperaturą;
  • posypywanie śliskich nawierzchni ogrodowych w czasie zimy: zastosowanie wymienne z piaskiem;
  • ochrona roślin przed ślimakami: wysypane popiołem kręgi wokół atrakcyjnych dla ślimaków roślin stanowią trudną do sforsowania, pylistą barierę.

Tekst: Redakcja portalu ZielonyOgródek.pl, zdjęcia tytułowe: edelen99, Christoph Sauer / Pixabay

Autor
Zastosowanie popiołu ze spalonego drewna w ogrodzie | Gdzie go wysypać?
Zastosowanie popiołu ze spalonego drewna w ogrodzie | Gdzie go wysypać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)