Zastosowanie popiołu w ogrodzie
Pytanie czytelnika: Słyszałam, że popiół ze spalonego drewna nadaje się do nawożenia roślin ogrodowych. Jeśli to prawda, to proszę o instrukcje, jak stosować najlepiej ten materiał.
Popiół ze spalonego w kominku czy na ognisku drewna świetnie nadaje się do użyźnienia gleby w ogrodzie. Można nim nawozić rabaty kwiatowe, grządki w ogrodzie warzywnym oraz drzewa i krzewy preferujące zasadowy odczyn gleby. Nie poleca się wysypywania popiołu pod kwasolubne azalie, różaneczniki i na wrzosowiska. Wartości odżywcze tego materiału to ok. 2-4% fosforu, 5-10% potasu, 30-35% wapnia oraz duża ilość mikroelementów.
Popiół można kłaść pod rośliny w dni bezwietrzne lub dodawać go do kompostu, który często bywa zbyt kwaśny. Materiał zebrany podczas zimy można przechowywać do wiosny w plastikowej torbie w suchym miejscu.
Inne zastosowanie popiołu w ogrodzie:
- okrywanie roślin wrażliwych na mróz: kopczyki popiołu zmieszanego ze sproszkowaną korą dobrze chronią rośliny przed niską temperaturą;
- posypywanie śliskich nawierzchni ogrodowych w czasie zimy: zastosowanie wymienne z piaskiem;
- ochrona roślin przed ślimakami: wysypane popiołem kręgi wokół atrakcyjnych dla ślimaków roślin stanowią trudną do sforsowania, pylistą barierę.
Zdjęcie tytułowe: Christoph Sauer/Pixabay
Komentarze