Popiół z kominka i pieca: czy można go wykorzystać w ogrodzie?

Pytanie czytelnika: Mieszkam na wsi i swój dom ogrzewam piecem na węgiel oraz kominkiem na drewno. Podczas zimy powstaje bardzo dużo popiołu. Czy mogę wykorzystać go w ogrodzie?

Posłuchaj
00:00
16
Spis treści
Jak wykorzystać w ogrodzie popiół z kominka? Co można robić z popiołem z pieca węglowego?

Popiół z kominka

W przypadku kominka najczęściej używamy drewnianych szczap, chrustu, brykietów ze sprasowanych wiórów. Popiół uzyskany z naturalnego surowca, nie zawierający śmieci, może Pan wyrzucać na kompost, a wiosną wykorzystać go w ogrodzie.

  • Popiół jako nawóz – popiół (np. drzewny) zawiera związki mineralne tj. fosfor, potas i sporo wapnia, które korzystnie wpłyną na wzrost roślin.
  • Popiół jako ochronna przed szkodnikami – grubsze frakcje popiołu warto przechować i przeznaczyć do zabezpieczenia młodych roślin przed żarłocznymi ślimakami.

Trzeba pamiętać, że popiół podnosi pH gleby i nie nadaje się pod rośliny kwasolubne.

Popiół z pieca węglowego

Większy problem jest z odpadami z pieca węglowego. Zwiększona koncentracja metali ciężkich, takich jak arsen, kadm, ołów, związki rtęci w popiele po spaleniu węgla sprawia, że nie wolno go wyrzucać byle gdzie. Na pewno nie nadaje się do zasilenia grządek warzywnych.

Dotąd, na wsi, popiół zmieszany z żużlem często stosowano do wyrównywania dróg gruntowych lub do posypywania zimą podjazdu i ścieżek na terenie własnej działki, aby zapewnić bezpieczne poruszanie się.

Najlepszym rozwiązaniem jest zbieranie odpadów do specjalnych pojemników i przekazanie odbioru służbom porządkowym. Zgodnie z aktualnie obowiązującą ustawą z lipca 2013 r. o utrzymaniu czystości i porządku, odpowiedzialność za zagospodarowanie odpadów komunalnych, w tym z pieca węglowego, spada na gminę. Warto skontaktować się z lokalną jednostką administracyjną i sprawdzić obowiązujące ustalenia, dotyczące sposobu selekcjonowania i odbioru śmieci. Nieprzestrzeganie prawa grozi mandatem do 500 zł.

logo BudujemyDom.pl
Źródło: magazyn Budujemy Dom 1-2/2017,
tekst: Katarzyna Rudzińska,
zdjęcie tytułowe: PublicDomainPictures.
Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Gość Zła
03-03-2020 07:02
Popiół węglowy to największy syf! Nie rozumiem tych, którzy wyrzucają go na kompost!!!
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści