Popiół z kominka
W przypadku kominka najczęściej używamy drewnianych szczap, chrustu, brykietów ze sprasowanych wiórów. Popiół uzyskany z naturalnego surowca, nie zawierający śmieci, może Pan wyrzucać na kompost, a wiosną wykorzystać go w ogrodzie.
- Popiół jako nawóz – popiół (np. drzewny) zawiera związki mineralne tj. fosfor, potas i sporo wapnia, które korzystnie wpłyną na wzrost roślin.
- Popiół jako ochronna przed szkodnikami – grubsze frakcje popiołu warto przechować i przeznaczyć do zabezpieczenia młodych roślin przed żarłocznymi ślimakami.
Popiół z pieca węglowego
Większy problem jest z odpadami z pieca węglowego. Zwiększona koncentracja metali ciężkich, takich jak arsen, kadm, ołów, związki rtęci w popiele po spaleniu węgla sprawia, że nie wolno go wyrzucać byle gdzie. Na pewno nie nadaje się do zasilenia grządek warzywnych.
Dotąd, na wsi, popiół zmieszany z żużlem często stosowano do wyrównywania dróg gruntowych lub do posypywania zimą podjazdu i ścieżek na terenie własnej działki, aby zapewnić bezpieczne poruszanie się.
Najlepszym rozwiązaniem jest zbieranie odpadów do specjalnych pojemników i przekazanie odbioru służbom porządkowym. Zgodnie z aktualnie obowiązującą ustawą z lipca 2013 r. o utrzymaniu czystości i porządku, odpowiedzialność za zagospodarowanie odpadów komunalnych, w tym z pieca węglowego, spada na gminę. Warto skontaktować się z lokalną jednostką administracyjną i sprawdzić obowiązujące ustalenia, dotyczące sposobu selekcjonowania i odbioru śmieci. Nieprzestrzeganie prawa grozi mandatem do 500 zł.
Źródło: magazyn Budujemy Dom 1-2/2017, tekst: Katarzyna Rudzińska, zdjęcie tytułowe: PublicDomainPictures. |