Jakie właściwości ma popiół? Co daje popiół drzewny pod pomidory?
Popiół to produkt uboczny, który powstaje podczas spalania biomasy. Zawiera duże ilości potasu, fosforu i wapnia oraz innych mikroelementów, które są niezbędne, aby rośliny prawidłowo rosły. Dzięki temu popiół może być stosowany jako naturalny nawóz do pomidorów.
- Popiół zawiera przede wszystkim fosfor i potas, a więc składniki, które poprawiają plenność – na niektórych glebach stosowanie popiołu może zwiększyć liczbę plonów nawet o 45%!
- Dodatkowo popiół ma wysokie pH, więc doskonale nadaje się do odkwaszania gleby, można go wykorzystać do zwalczania mchu oraz ochrony roślin przed ślimakami.
- Popiół drzewny poprawia też właściwości gleby, która staje się mniej zwarta, a bardziej przepuszczalna, ułatwiając roślinom pobieranie wody i składników pokarmowych.
Z jakiego drewna popiół pod pomidory?
Do nawożenia pomidorów nie można wykorzystać każdego popiołu. Przede wszystkim powinien być to popiół drzewny, a nie węglowy. Może pochodzić z drzew twardych lub miękkich, ale najlepszy i najbardziej wartościowy jest popiół drzew liściastych, a w szczególności z brzozy i dębu. Dobrze sprawdzi się również popiół ze spalania siana, słomy gryczanej lub łodyg słoneczników. Do nawożenia można wykorzystywać tylko popiół ze spalania drewna czystego, surowego i naturalnego.
Jak nawozić pomidory popiołem? 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć
Nawożąc pomidory popiołem należy przestrzegać kilku zasad i pamiętać o tym, jak działa popiół jako nawóz:
- Popiół drzewny jako nawóz wykorzystuje się od wiosny aż do jesieni w dawce około 40 g na 1 metr kwadratowy, a więc w stosunkowo niewielkiej ilości – zbyt duża dawka może spowodować niekorzystne zasolenie gleby.
- Popiołu nie należy też stosować na podłoże zasadowe, a na gleby mocno kwaśne można zwiększyć dawkę do 80 g.
- Popiół drzewny szczególnie dobrze sprawdza się jako nawóz do plonowania pomidorów, gdyż nie zawiera azotu, ale dostarcza fosfor i potas, które pomogą roślinom tworzyć duże i zdrowe owoce.
- Nawożąc popiołem nie zostawiaj jego jednolitej warstwy na powierzchni gleby – należy go lekko wymieszać z podłożem, by odpowiednio działał na rośliny jako nawóz.
- Uwaga! Należy też pamiętać, aby nie dodawać popiołu do nawozów z azotem (można je stosować naprzemiennie), gdyż azot z wapniem tworzy związki, które ulatniają się w postaci amoniaku.
Trik na proste nawożenie popiołem
Popiół najlepiej wymieszać z wodą (80 g wsypać do 10 l wody), a następnie podlać rośliny. Dzięki temu popiół nie zostanie rozwiany przez wiatr jednocześnie nieco lepiej wniknie w głąb podłoża. Taką mieszankę można stosować raz na 3 tygodnie, pamiętając, że pomidory szklarniowe nie wymagają nawożenia popiołem.
Skutki nawożenia pomidorów popiołem
Nawożenie pomidorów popiołem to doskonały sposób na dostarczenie składników pokarmowych w sposób zrównoważony, a więc z różnych źródeł, czyli jako uzupełnienie innych nawozów (np. nawóz do pomidorów, gnojówki z roślin, kompost), co sprawia, że gleba jest żyzna i ma lepsze parametry.
Trzeba jednak pamiętać, że zbyt częste nawożenie popiołem lub jego niewłaściwe dawkowanie może doprowadzić do zasolenia gleby, nadmiernego podwyższenia pH (powyżej 7,8), a to może być przyczyną zahamowania wzrostu, a nawet obumierania roślin.
Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: Dusan Kostic, Nady / AdobeStock