Nawożenie pomidorów popiołem? Sprawdź, jak to robić, by nie popełnić błędów

Nawożenie pomidorów popiołem

Zastanów się, jak wielki sekret kryje się w prochu z twojego kominka! Okazuje się, że zwykły popiół drzewny, często uznawany za bezużyteczny, może być niezwykle dobrym nawozem. Odkryj, jak odpowiednie stosowanie tego naturalnego odpadu może przyspieszyć poprawić zdrowie Twoich roślin i sprawić, że dadzą duże plony. Czy każdy rodzaj popiołu jest dobry dla pomidorów? Jak prawidłowo stosować popiół, by nie zaszkodzić roślinom? Dowiedz się wszystkiego i prawidłowo korzystaj z dobrodziejstw popiołu w swoim ogrodzie.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
5
Spis treści
Cenne składniki mineralne zawarte w popiele Wybór odpowiedniego drewna dla najlepszych rezultatów Praktyczne wskazówki: Jak efektywnie nawozić pomidory popiołem Kompleksowe korzyści z nawożenia popiołem

Jakie właściwości ma popiół? Co daje popiół drzewny pod pomidory?

Popiół to produkt uboczny, który powstaje podczas spalania biomasy. Zawiera duże ilości potasu, fosforu i wapnia oraz innych mikroelementów, które są niezbędne, aby rośliny prawidłowo rosły. Dzięki temu popiół może być stosowany jako naturalny nawóz do pomidorów.

  • Popiół zawiera przede wszystkim fosfor i potas, a więc składniki, które poprawiają plenność – na niektórych glebach stosowanie popiołu może zwiększyć liczbę plonów nawet o 45%!
  • Dodatkowo popiół ma wysokie pH, więc doskonale nadaje się do odkwaszania gleby, można go wykorzystać do zwalczania mchu oraz ochrony roślin przed ślimakami.
  • Popiół drzewny poprawia też właściwości gleby, która staje się mniej zwarta, a bardziej przepuszczalna, ułatwiając roślinom pobieranie wody i składników pokarmowych.

Popiół drzewny można dodawać do kompostownika lub sypać bezpośrednio pod pomidory, ale trzeba robić to ostrożnie, gdyż jego nadmiar może być szkodliwy.

Z jakiego drewna popiół pod pomidory?

Do nawożenia pomidorów nie można wykorzystać każdego popiołu. Przede wszystkim powinien być to popiół drzewny, a nie węglowy. Może pochodzić z drzew twardych lub miękkich, ale najlepszy i najbardziej wartościowy jest popiół drzew liściastych, a w szczególności z brzozy i dębu. Dobrze sprawdzi się również popiół ze spalania siana, słomy gryczanej lub łodyg słoneczników. Do nawożenia można wykorzystywać tylko popiół ze spalania drewna czystego, surowego i naturalnego.

Popiół drzewny jako nawóz do pomidorów
Fot. AdobeStock
Należy pamiętać, że popiół drzewny nie jest nawozem uniwersalnym i nie dostarcza wszystkich potrzebnych pomidorom składników odżywczych. Należy stosować go w połączeniu z innymi nawozami, aby zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu.

Jak nawozić pomidory popiołem? 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Nawożąc pomidory popiołem należy przestrzegać kilku zasad i pamiętać o tym, jak działa popiół jako nawóz:

  1. Popiół drzewny jako nawóz wykorzystuje się od wiosny aż do jesieni w dawce około 40 g na 1 metr kwadratowy, a więc w stosunkowo niewielkiej ilości – zbyt duża dawka może spowodować niekorzystne zasolenie gleby.
  2. Popiołu nie należy też stosować na podłoże zasadowe, a na gleby mocno kwaśne można zwiększyć dawkę do 80 g.
  3. Popiół drzewny szczególnie dobrze sprawdza się jako nawóz do plonowania pomidorów, gdyż nie zawiera azotu, ale dostarcza fosfor i potas, które pomogą roślinom tworzyć duże i zdrowe owoce.
  4. Nawożąc popiołem nie zostawiaj jego jednolitej warstwy na powierzchni gleby – należy go lekko wymieszać z podłożem, by odpowiednio działał na rośliny jako nawóz.
  5. Uwaga! Należy też pamiętać, aby nie dodawać popiołu do nawozów z azotem (można je stosować naprzemiennie), gdyż azot z wapniem tworzy związki, które ulatniają się w postaci amoniaku.

Trik na proste nawożenie popiołem

Popiół najlepiej wymieszać z wodą (80 g wsypać do 10 l wody), a następnie podlać rośliny. Dzięki temu popiół nie zostanie rozwiany przez wiatr jednocześnie nieco lepiej wniknie w głąb podłoża. Taką mieszankę można stosować raz na 3 tygodnie, pamiętając, że pomidory szklarniowe nie wymagają nawożenia popiołem.

Skutki nawożenia pomidorów popiołem

Nawożenie pomidorów popiołem to doskonały sposób na dostarczenie składników pokarmowych w sposób zrównoważony, a więc z różnych źródeł, czyli jako uzupełnienie innych nawozów (np. nawóz do pomidorów, gnojówki z roślin, kompost), co sprawia, że gleba jest żyzna i ma lepsze parametry.

Trzeba jednak pamiętać, że zbyt częste nawożenie popiołem lub jego niewłaściwe dawkowanie może doprowadzić do zasolenia gleby, nadmiernego podwyższenia pH (powyżej 7,8), a to może być przyczyną zahamowania wzrostu, a nawet obumierania roślin.


Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: Dusan Kostic, Nady / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Ogórek Ozdobny Meksykański
Ogórek Ozdobny Meksykański
Kalafior Fioletowy 'Di Sicilia Violetto'
Kalafior Fioletowy 'Di Sicilia Violetto'
Miechunka peruwiańska
Miechunka peruwiańska
Sałata łodygowa 'Karola'
Sałata łodygowa 'Karola'
Obserwuj
Autor
Maja Wiśniewska Maja Wiśniewska

Pasjonatka ogrodnictwa, która chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, pisząc praktyczne porady.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści