Logo
Logo

Popiół drzewny jako nawóz | Nie wyrzucaj, wykorzystaj!

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak dobrym nawozem jest popiół drzewny. Często utylizujemy go nie korzystając z jego dobrodziejstw. Czas to zmienić! Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, dlaczego warto stosować popiół w uprawach ogrodowych, kiedy nawozić nim rośliny oraz jak dokładnie to robić!

Spis treści
Dlaczego warto stosować popiół drzewny do nawożenia?
Kiedy i jak nawozić popiołem drzewnym?
Jak nawozić trawnik popiołem?

Dlaczego warto stosować popiół drzewny do nawożenia?

Stosowanie popiołu drzewnego w ogrodzie przyczynia się do poprawienia właściwości fizykochemicznych gleby oraz lepszego plonowania roślin – dobroczynne działanie popiołu drzewnego może zwiększyć plony roślin nawet o 45 procent!

Popiół drzewny to produkt powstający podczas spalania biomasy roślinnej. Posiada odczyn alkaliczny (zasadowy) oraz bogaty skład elementarny. Zawiera on: potas, fosfor, wapń oraz wiele cennych mikroelementów.

Popiół drzewny jest także doskonałym dodatkiem do kompostu.

Zasady nawożenia popiołem drzewnym

Kiedy nawozić popiołem drzewnym?

Nawóz ten można stosować w ogrodzie zarówno wiosną, jak i jesienią. Jest szczególnie polecany do nawożenie jesiennego, ponieważ zawarty w nim fosfor i potas dobrze przygotowuje rośliny do przezimowania.

Z uwagi na posiadanie wysokiego pH może być stosowany do odkwaszania gleb.

Popiół drzewny jako nawóz, fot. maryviolet - Depositphotos
Fot. maryviolet/Depositphotos
Do jesiennego nawożenia i odkwaszania gleby doskonale nadaje się popiół pochodzący z kominka.

Jak stosować popiół drzewny?

  • Popiół drzewny można dodać do kompostu lub wymieszać z glebą bezpośrednio na zagonach.
  • Popiół należy dokładnie wymieszać z powierzchniową warstwą gleby na głębokość około 10 cm.
  • Dawkowanie: popiół ma najlepszy wpływ na właściwości gleby wówczas, gdy dawka wynosi 30-50 g na m²; przy bardzo kwaśnym podłożu, dawkę można zwiększyć do 80 g na 1 m².

Które rośliny nawozić popiołem drzewnym?

Ze względu na dużą zawartość wapnia popiół świetnie sprawdza się jako nawóz pod warzywa oraz rośliny sadownicze. Niedobór tego pierwiastka prowadzi bowiem do hamowania wzrostu roślin, pojawienia się suchej zgnilizny na wierzchołkach owoców tj. pomidory i papryka oraz gorzkiej plamistości podskórnej na jabłkach.

Popiół drzewny dla truskawek, fot. potatushkinagmailcom - Depositphotos
Fot. potatushkinagmailcom/Depositphotos
Popiół drzewny to też naturalny środek do ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami!

Nawożenie popiołem drzewnym można stosować na rabatach kwiatowych oraz pod roślinami ozdobnymi lubiącymi zasadowe pH gleby. Pośród wielu z nich można wymienić: jaśminowca, derenia, bukszpana wieczniezielnego oraz głóg.

Ze względu na posiadanie odkwaszających właściwości popiołu drzewnego nie powinno stosować się pod rośliny kwasolubne tj: borówka wysoka, różanecznik jagoda kamczacka, jagoda goi, azalia oraz pod rośliny iglaste.

Popiół drzewny do nawożenia trawnika

Popiół drzewny nadaje się także do nawożenia trawnika. Niemniej wskazane jest umiarkowane stosowanie. Aby nie doprowadzić do przenawożenia warto jednocześnie zrezygnować z innych nawozów bogatych w magnez, żelazo i wapń. Duża dawka popiołu może spowodować problemy pobierania żelaza czy boru i osłabić trawę!

Popiół drzewny nadaje się doskonale do zwalczania mchu na trawnikach. Ten w pełni ekologiczny odpowiednik dolomitu, zwiększa pH gleby eliminując powstawanie mchu, a dzięki dużej zawartości żelaza poprawia kondycję i kolor trawy.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T; zdjęcie tytułowe: FotoHelin / Depositphotos

Autor
Popiół drzewny jako nawóz | Nie wyrzucaj, wykorzystaj!
Popiół drzewny jako nawóz | Nie wyrzucaj, wykorzystaj!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz