Głóg jednoszyjkowy Crataegus monogyna

Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
50
Dekoracyjność: kwiaty, owoce
Gleba: przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta
Kolor kwiatów: białe
Kwiaty: pojedyncze
Odczyn gleby: zasadowa
Przydatność do spożycia: owoce
Wysokość: 3-6 metrów
Okres kwitnienia: V, VI
Kolor owoców: czerwone
Trwałość liści: sezonowe
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: żywopłoty, szpalery, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, parki, zieleń miejska, roślina lecznicza, roślina jadalna

Głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna) to krzew (lub niskie drzewo) należący do rodziny różowatych (Rosaceae). W środowisku naturalnym występuje na wielu kontynentach. W Polsce jest rośliną pospolitą.

Osiąga zwykle 3-6m wysokości i ma pokrój wzniesiony. Liście są owalne, podzielone na 3-7 klap z długimi ogonkami. Kwiaty o kremowej barwie zebrane są w baldaszkowate wiechy skierowane do góry. Głóg kwitnie od maja do czerwca. W kwiatach znajduje się tylko jedna szyjka – stąd wzięła się nazwa głogu. Owoce – mają do 1cm, szkarłatnoczerwoną barwę i nadają się do spożycia.

Uprawa głogu jednoszyjkowego

Głóg jest rośliną dość łatwą w uprawie – jeśli zapewni mu się dobre warunki. Optymalne stanowisko jest słoneczne lub lekko zacienione. Podłoże powinno być piaszczysto-gliniaste, żyzne, umiarkowanie wilgotne, chociaż krzew może rosnąć nawet na ubogich glebach.

Roślina jest odporna na zanieczyszczenia, dlatego często wykorzystuje się ją w zieleni miejskiej. Z reguły jest mrozoodporna, jednak krzewy (w szczególności młode) warto na wszelki wypadek okrywać przed zimą.

Głóg wytwarza dość rozległy i głęboki system korzeniowy, więc nie zaleca się przesadzania starszych okazów. Niestety roślina jest podatna na szkodniki i choroby (zwłaszcza grzybowe). W jej przypadku warto stosować profilaktycznie preparaty, np.: ekologiczne gnojówki.

Zastosowanie głogu

Głóg jest znaną rośliną w miastach, często tworzącą aleje. W ogrodzie można wykorzystać go także do zróżnicowania luźnych żywopłotów lub jako pojedynczy soliter. Owoce głogu są jadalne. Można spożywać je zarówno na surowo – jak i przetworzone w formie konfitur i win.

fot. Steve Bidmead Pixabay

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści