Logo
Logo

Poradnik nawożenia trawnika | Sprawdź, jak i kiedy to robić!

Odpowiednio nawożony trawnik ma ciemnozielony kolor, zwartą darń odporną na susze i mróz. Dowiedz się czym nawozić trawnik oraz jak często wykonywać nawożenie. Poznaj także różnice pomiędzy różnymi typami nawozów do trawników.

Spis treści
Czym nawozić trawnik? Po jakim czasie widać efekty nawożenia trawy? O czym musisz pamiętać podczas nawożenia trawnika?! Jak często i kiedy nawozić trawnik? Jak nawozić trawnik na wiosnę? Jak nawozić trawnik latem? Jak nawozić trawnik jesienią? Jak nawozić trawnik wapnem? Jakie nawożenie organiczne stosować na trawnik?

Czym nawozić trawnik?

Do nawożenia trawnika można zastosować uniwersalne nawozy ogrodnicze (np. Azofoska czy Polifoska) lub specjalistyczne nawozy do trawników (np. marki Pokon, Agrecol, Substral, Compo, Florovit, Fructus i inne).

Najlepiej wybierać nawozy granulowane lub nawozy w płynie (do rozcieńczenia z wodą), lepiej nie wybierać nawozów pylistych, gdyż są trudne w stosowaniu.

Ogrodnikom amatorom polecamy wybór specjalnego nawozu do trawników – najlepiej nawóz długodziałający, typu Osmocote (granulki rozkładają się bardzo wolno – działają 3 miesiące).

Sprawdź na końcu artykuły pełną listę nawozów do trawników, które możesz kupić na polskim rynku.

TOP 3 zasady nawożenia trawnika!

  1. Nawozy granulowane stosujemy tylko wtedy, gdy trawnik jest suchy (do mokrych źdźbeł mogłyby się przykleić granulki nawozu).
  2. Dopiero po zastosowaniu nawozów granulowanych trawnik trzeba obficie podlać. Granulki powinny się rozpuścić w ciągu kilku dni.
  3. Nawozy w płynie działają dolistnie, a efekt nawożenia jest znacznie szybszy niż przy stosowaniu nawozów sypkich.

Nawożony trawnik Fot. PublicDomainPictures/Pixabay

Regularnie nawożony trawnik będzie soczyście zielony i gęsty. Jeśli pojawią się na nim żółtawe przebarwienia może to być sygnał niedostatniego lub nadmiernego nawożenia.

Jak często i kiedy nawozić trawnik?

  • Trawniki nawozi się mineralnie 3-4 razy w sezonie wegetacyjnym.
  • Najlepiej za każdym razem stosować inny rodzaj nawozu (wiosenny, uniwersalny i jesienny).
  • Pamiętajmy aby nawozów nie stosować "na oko".
  • Przed podjęciem decyzji o nawożeniu warto zrobić analizę gleby w Regionalnej stacji chemiczno-Rolniczej. Na jej podstawie specjaliści ustalą potrzeby nawozowe naszego trawnika.

Jak szybo trawnik stanie się zielony?

Od rozsypania nawozu na murawę do pełnych efektów (czyli mocnego zazielenia) opływa zwykle 7-14 dni. Szybkość działania nawozu uzależniona jest od formy i składu nawozu. Nawozy dolistne i płynne działają najszybciej. Nieco wolniej sypkie i granulowane o drobnych ziarnach. Najwolniej (ale też najdłużej) działają nawozy otoczkowane, długo działające. Warto także pamiętać, że za efekt szybkiego zazielenienia odpowiada azot (N). Im więc więcej tego pierwiastka w nawozie, tym efekt będzie szybszy i bardziej intensywny. 

Nawożenie trawnika wiosną

Pierwsze nawożenie trawnika powinno nastąpić na przełomie marca i kwietnia, tuż po pierwszym koszeniu. Najlepiej zastosować nawozy tzw. startowe lub wiosenne nawozy do trawników. Mają one w swoim składzie wysoką zawartość azotu – N, (odpowiedzialnego za szybki i bujny wzrost) oraz komplet niezbędnych makroelementów (fosfor – P i potas – K) oraz mikroelementów (np. magnez – Mg i wapń – Ca).
Dowiedz się więcej o wiosennym nawożeniu

Nawożenie trawnika latem

Kolejne nawożenia trawnika powinny być wykonane w maju i w czerwcu. Najlepiej zastosować uniwersalne nawozy do trawników. Nawozy zawierające azot stosujemy tylko końca lipca. Później już nie można ich stosować gdyż zbyt późne zaprzestanie nawożenia azotem spowoduje nadmierny wzrost trawy, która nie zdąży odpowiednio się przygotować do zimy.
Uwaga! Nie wolno nawozić trawników podczas suszy. 

Nawożenie trawnika jesienią

Nawozy jesienne mają na celu przygotowanie trawnika do zimy. Zabiegi powinny być wykonane od połowy sierpnia, do początku października. Nawozy jesiennie nie zawierają on azotu (lub zawierają go bardzo mało). Mają za to w swoim składzie dużą zawartość fosforu i potasu – makroelementów które mają dobry wpływ na zimowanie trawnika.
Dowiedz się więcej o jesiennym nawożeniu trawnika

Jak nawozić trawnik wapnem?

Raz na 2-3 lata warto sprawdzić pH podłoża. Można to zrobić przy pomocy specjalnego urządzenia – pH metru lub oddać próbkę gleby do analizy w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Trawa najlepiej rośnie przy pH 5,5-6,5.

  • Jeśli pH gleby jest niższe (zbyt kwaśne) odkwaszamy je granulowanym wapnem do odkwaszania trawników,
  • natomiast na glebach o pH 7,0–8,0 (zbyt zasadowych) stosujemy nawozy zakwaszające, np. siarczan amonu.
  • Do odkwaszania trawnika można także stosować dolomit (nawóz wapniowo-magnezowy) jednak ze względu na formę pylistą jest on trudny w stosowaniu.

Trawnik samonawożący - Nasiona traw z mikrokoniczyną
Nasiona traw i mikrokoniczyny
Trawnik samonawożący Vegano to innowacyjna mieszanka traw wzbogacona mikrokoniczyną (Trifolium repens), która posiada zdolność do wiązania azotu z powietrza i samonawożenia trawnika. Dzięki symbiozie kończyny z pożytecznymi bakteriami brodawkowymi trifolii azot atmosferyczny zostaje przekształcony do form przyswajalnych przez trawę. Takie codzinne dokarmianie trawnika sprawia, że staje się on samowystarczalny i nie wymaga dodatkowego nawożenia do prawidłowego wzrostu. Fosfor i potas również jest przyswajany z otoczenia.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jakie nawożenie organiczne stosować na trawnik?

Raz na kilka lat warto zastosować nawozy organiczne. Najlepiej zrobić to na jesieni lub wczesną wiosną. Zwiększają one przede wszystkim zawartość substancji organicznych, a przede wszystkim cennej próchnicy.

W tym celu raz na 3-4 lata rozsypujemy na trawniku nieodkwaszony torf w dawce 80-100 litrów na 50 m2 trawnika. Można także zastosować granulowany obornik w dawce podanej przez producenta. Po rozsypaniu torfu lub obornika dokładnie rozgrabiamy i podlewamy dane miejsce.


Pielęgnacja trawnika
krok po kroku

Przegląd nawozów trawnikowych

Zobacz nasze zestawienie najpopularniejszych nawozów do trawników dostępnych na polskim rynku. Na liście znalazły się produkty czołowych producentów - m.in. Agrecol, Barenbrug, Biopon, Compo, Ekodarpol, Florovit, Fructus, Planta, Plantpol, Przydomu.pl, Substral, WOLF-Garten, Rolimpex (Najlepsze trawy z Iławy), Ziemovit.

REGENERATOR

Nawóz regenerujący do trawników. Nawóz w 100% rozpuszczalny w wodzie. Wystarcza na 350 litrów wody do podlewania. Przeznaczony do zasilania trawników sportowych, rekreacyjnych i gazonowych oraz wszelkich odmian traw ozdobnych. Dolistne zastosowanie nawozu powoduje natychmiastowe uzupełnienie brakujących składników pokarmowych i poprawę kondycji nawożonego trawnika.
AGRECOL

Nawóz do trawy Barfertile Premum Start Barenbrug

Barfertile Premium Start

Nawóz granulowany, długodziałający, który stosujemy wiosną. Zastosowano w nim nowoczesną technologię kontrolowanego uwalniania składników pokarmowych. Polega ona na tym, iż część nawozu jest otoczkowana specjalnym polimerem. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne odżywienie trawnika przez co najmniej 3 miesiące, jedną aplikacją nawozu.
BARENBRUG

Biopon nawóz do regeneracji trawnika

BIOPON nawóz do regeneracji trawnika

Nawóz w formie granulatu przeznaczony do zasilania trawników osłabionych niedoborem składników mineralnych lub nieodpowiednią pielęgnacją. Jego stosowanie powoduje, że trawa krzewi się szybciej, a murawa odzyskuje zwartość i intensywnie zielony kolor. Doskonale sprawdza się również przy zakładaniu nowych trawników, dostarczając wszelkich substancji odżywczych, potrzebnych do kiełkowania i wzrostu młodej trawy.
BIOPON

Nawóz do trwy Compo Quattro 4w1

COMPO QUATTRO 4w1

Łączy właściwości umożliwiające kompleksową pielęgnację trawnika podczas jednego zabiegu: natychmiastowe nawożenie (część granul nawozu uwalnia składniki pokarmowe natychmiast po zastosowaniu, dzięki czemu nawóz szybko uzupełnia ich niedobory); długotrwałe działanie: w skład nawozu wchodzi preparat azotowy ISODUR, który uwalnia składniki pokarmowe stopniowo; niszczy chwasty dwuliścienne dzięki zawartości selektywnego herbicydu; niszczy mech: zawarty w nawozie siarczan żelaza szybko niszczy mech i zapobiega jego nawrotom*. Dawkowanie 1–2 razy w sezonie. 1 kg i 4,5 kg.
COMPO

Nawóz do trawy Humus Active Ekodarpol

HUMUS ACTIVE do trawników

Zawiera 90% substancji organicznych w postaci związków próchniczych, w tym 55% kwasów humusowych, Pozytywne Mikroorganizmy i składniki pokarmowe. Powoduje dobre ukorzenienie traw, wpływa na piękne wybarwienie trawnika, powoduje szybki rozkład resztek organicznych, dostarcza niezbędne składniki pokarmowe, ogranicza rozwój mchów, nawet 5-krotnie zwiększa chłonność wodną gleby, zabezpieczając przed jej szybkim wysychaniem, znacznie poprawia strukturę gleby, powoduje nawet 12-krotnie lepsze wykorzystanie składników mineralnych. Produkt ekologiczny.
PPH EKODARPOL

Nawóz do trawy z mchem Mistrzowski trawnik Florovit

FLOROVIT „MISTRZOWSKI TRAWNIK” Nawóz do trawników z mchem

Kompleksowy nawóz granulowany przeznaczony do wszystkich rodzajów trawników, dodatkowo efektywnie wypiera mech i skutecznie przeciwdziała jego pojawianiu się. Stosując „mistrzowski trawnik”, pobudzisz krzewienie, polepszysz zwartość darni i zapewnisz soczystą, zieloną barwę trawnikowi. 4 kg.
GRUPA INCO S.A.

nawóz do trawnika Fructus

FRUCTUS TRAWNIK

Wieloskładnikowy nawóz mineralny przeznaczony do pielęgnacji wszystkich rodzajów trawników. Regularne stosowanie gwarantuje piękną, soczystą zieleń traw przez cały okres wegetacji. Zapewnia równomierny odrost oraz podnosi odporność roślin na wymarzanie. Odpowiednio dobrana formuła składników skutecznie pobudza krzewienie i stymuluje wzrost trawy. Produkt zapobiega pojawieniu się mchu i chwastów. 2,5 kg, 5 kg, 10 kg i 25 kg.
FRUCTUS

Nawód do trawy Mech Stop Planta

MECH STOP na trawniki

Nawóz mineralny. Polecany jest szczególnie do nawożenia trawników zniszczonych i podatnych na krzewienie się chwastów oraz mchu. Zawartość żelaza powoduje niszczenie mchu i zapobiega jego występowaniu. Nawóz WE. 1 i 5 kg.
PLANTA

Planton Nawóz do trawników

PLANTON nawóz do trawników

Nawóz posypowy o podwyższonej zawartości azotu i wapnia – składników niezbędnych do prawidłowego wzrostu i gęstości trawnika. Optymalnie dobrane w każdej granulce składniki zapewniają prawidłowy wzrost i właściwą gęstość trawnika, co zapobiega jego zachwaszczeniu i pozwala utrzymać piękny wygląd. Specjalnie opracowana receptura sprzyja łatwemu przyswajaniu składników pokarmowych. Daje szybki efekt intensywnej zieleni. Opakowanie pozwala na szczelne zamknięcie, ułatwiając prawidłowe przechowywanie i łatwe zastosowanie. 1 kg pozwala zasilić około 40m2 trawnika. 1 kg.
PLANTPOL

Pokon nawóz do trawnika Stop pędraki

POKON STOP PĘDRAKI

Nawóz wzmacnia system odpornościowy trawy, odstrasza pędraki, larwy i inne insekty żyjące w glebie. Te, które już są, stają się mniej aktywne, a ich populacja stopniowo się zmniejsza. Regularne stosowanie nawozu Pokon Stop Pędraki niweluje problem.
POKON

Nawóz do trawników Impresja

NAWÓZ IMPRESJA

Szybki wzrost trawy, gęsta i zwarta darń, intensywnie zielona barwa trawnika – oto rezultaty stosowania granulowanego nawozu Impresja do trawników. Unikalny skład dobrano tak, aby wesprzeć wzrost trawników wiosną i wczesnym latem. Duża zawartość azotu (aż 21%) przyspiesza wzrost trawy, zagęszcza darń i nadaje jej zieloną barwę. Fosfor (6%) pozytywnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego, a potas (12%) zwiększa odporność trawnika na suszę, przymrozki oraz odbarwienia.
PRZYDOMU.PL

nawóz do trawnika długodziałający Substral Osmocote

Substral OSMOCOTE nawóz długodziałający

Nawóz działa 5 razy dłużej i wydajniej niż zwykły granulat. Wystarczy 1 zastosowanie na sezon, działa do 6 miesięcy. Codziennie dokarmia rośliny w małej dawce – każda granulka otoczona jest warstwą naturalnej żywicy, po zastosowaniu nawozu przez otoczkę wchłaniana jest woda do wnętrza granulki i rozpuszcza zawarte w niej składniki pokarmowe, a te zaczynają się stopniowo uwalniać na zewnątrz granulek do gleby. Korzenie roślin pobierają do 85% nawozu.
SCOTTS POLAND

Target Aerator do trawnika

AERATOR do trawnika w płynie

Aerator do trawnika w płynie szybko napowietrza i rewitalizuje trawnik oraz przywraca mu zdrowy wygląd. Jest to preparat oparty na składnikach naturalnych, bezpieczny dla środowiska i użytkowników trawnika. Aby rozprowadzić produkt, wystarczy podłączyć wąż z bieżącą wodą do opakowania i spryskać trawnik. Opakowanie 600 ml wystarcza na 300 m² trawnika.
TARGET S.A.

nawóz do trawników Vila Antymech

VILA Antymech

Wieloskładnikowy nawóz granulowany przeznaczony do nawożenia trawników, na których występuje mech. To pierwszy nawóz otoczkowany żelazem w formie chelatu, którego czerwone granulki są lepiej przyswajalne przez rośliny. Dzięki temu szybciej pozbywamy się mchu z trawnika, dodatkowo wspomagając intensywny wzrost trawy. Nawóz cechuje wysoka wydajność – do 1250 m² z opa- kowania 25 kg. Stosować trzykrotnie w ciągu sezonu od kwietnia do końca sierpnia w odstępach 60-dniowych, naprzemiennie nawożąc kompleksowym nawozem do trawników Vila Pro Complex. 1 kg, 3 kg, 12 kg i 25 kg.
VILA

Nawóz do trawników WOLF-GARTEN LE100

WOLF-GARTEN LE100

Nawóz o wydłużonym działaniu. Zawiera system BIO ACTIVE – zastosowano w nim naturalne ekstrakty, które poprawiają odporność trawy na choroby. Substancje odżywcze zawarte w nawozie uwalniane są stopniowo (zapewniając ich odpowiedni poziom przez 120 dni), gdy występuje na nie zapotrzebowanie, zależnie od temperatury i wilgotności otoczenia. Zatem zapewniony jest bezpieczny zapas składników odżywczych, a tym samym zminimalizowane ryzyko wypłukania i przedostania się do wód gruntowych.
WOLF-GARTEN

Ziemovit nawóz granulowany do trawników

ZIEMOVIT Nawóz granulowany

Dba o trwałość i intensywne wybarwienie nawożonych trawników. Nawóz zawierający makro- i mikroelementy uzupełnia składniki odżywcze usuwane ze skoszoną trawą. Preparat umacnia zawartość darni i sprawia, że jej kolor
jest intensywny przez cały okres wegetacyjny. Substancje czynne poprawiają gęstość trawy i zapobiegają powstawaniu ubytków w trawniku.
Okres stosowania: IV–XII.
ZIEMOVIT

Planta nawóz mineralny na trawniki

PLANTA Nawóz mineralny na trawniki

Nawóz mineralny, przeznaczony do pielęgnacji trawnika. Poprawia intensywność zieleni, zapewnia właściwe warunki rozwoju. Zwiększa krzewienie się traw, zapobiegając zachwaszczeniu. Nawóz WE. 1 kg i 5 kg.
PLANTA

nawóz do trawników GRASSY - Najlepsze trawy z Iławy

Nawóz GRASSY

Nowoczesny nawóz mineralny przeznaczony do nawożenia trawników. Dzięki zawartości dolomitu poprawia właściwości biologiczno-chemiczne gleby, stwarzając korzystne warunki systemu korzeniowego traw. Odpowiednio dobrane mikro- i makroelementy stymulują wzrost i pobudzają korzenie, zwiększając tym samym zawartość darni – co zapobiega pojawianiu się mchu i chwastów. Forma granulatu oraz specjalne składniki powodują, że nawóz ten ma sukcesywne i długotrwałe działanie. 2,5 kg, 5 kg, 10 kg.
ROLIMPEX

   
* ZE ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN NALEŻY KORZYSTAĆ Z ZACHOWANIEM BEZPIECZEŃSTWA. PRZED KAŻDYM UŻYCIEM PRZECZYTAJ INFORMACJE ZAMIESZCZONE W ETYKIECIE I INFORMACJE DOTYCZĄCE PRODUKTU

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: welcomia / Depositphotos oraz Jay Crihfield / Fotolia

Autor
Poradnik nawożenia trawnika | Sprawdź, jak i kiedy to robić!
Poradnik nawożenia trawnika | Sprawdź, jak i kiedy to robić!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (21)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość To-MEK

08-08-2022 11:22

Dobry artykuł, bez zbędnego bełkotu "od pochodzenia ziemi"

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl