Poradnik nawożenia trawnika
Odpowiednio nawożony trawnik ma ciemnozielony kolor, zwartą darń odporną na susze i mróz. Dowiedz się czym nawozić trawnik oraz jak często wykonywać nawożenie. Poznaj także różnice pomiędzy różnymi typami nawozów do trawników.
Czym nawozić trawnik
Do nawożenia trawnika można zastosować uniwersalne nawozy ogrodnicze (np. Azofoska czy Polifoska) lub specjalistyczne nawozy do trawników (np. marki Pokon, Agrecol, Substral, Compo, Florovit, Fructus i inne). Najlepiej wybierać nawozy granulowane lub nawozy w płynie (do rozcieńczenia z wodą), lepiej nie wybierać nawozów pylistych, gdyż są trudne w stosowaniu.
Ogrodnikom amatorom polecamy wybór specjalnego nawozu do trawników – najlepiej nawóz długodziałający, typu Osmocote (granulki rozkładają się bardzo wolno – działają 3 miesiące).
- Po zastosowaniu nawozów granulowanych trawnik trzeba obficie podlać. Granulki powinny się rozpuścić w ciągu kilku dni.
- Nawozy w płynie działają dolistnie, a efekt nawożenia jest znacznie szybszy!
Jak często i kiedy nawozić trawnik?
- Trawniki nawozi się mineralnie 3-4 razy w sezonie wegetacyjnym.
- Najlepiej za każdym razem stosować inny rodzaj nawozu (wiosenny, uniwersalny i jesienny).
- Pamiętajmy aby nawozów nie stosować "na oko".
- Przed podjęciem decyzji o nawożeniu warto zrobić analizę gleby w Regionalnej stacji chemiczno-Rolniczej. Na jej podstawie specjaliści ustalą potrzeby nawozowe naszego trawnika.
Nawożenie trawnika wiosną
Pierwsze nawożenie trawnika powinno nastąpić na przełomie marca i kwietnia, tuż po pierwszym koszeniu. Najlepiej zastosować nawozy tzw. startowe lub wiosenne nawozy do trawników. Mają one w swoim składzie wysoką zawartość azotu – N, (odpowiedzialnego za szybki i bujny wzrost) oraz komplet niezbędnych makroelementów (fosfor – P i potas – K) oraz mikroelementów (np. magnez – Mg i wapń – Ca).
► Dowiedz się więcej o wiosennym nawożeniu
Nawożenie trawnika latem
Kolejne nawożenia trawnika powinny być wykonane w maju i w czerwcu. Najlepiej zastosować uniwersalne nawozy do trawników. Nawozy zawierające azot stosujemy tylko końca lipca. Później już nie można ich stosować gdyż zbyt późne zaprzestanie nawożenia azotem spowoduje nadmierny wzrost trawy, która nie zdąży odpowiednio się przygotować do zimy.
Uwaga! Nie wolno nawozić trawników podczas suszy.
Nawożenie trawnika jesienią
Nawozy jesienne mają na celu przygotowanie trawnika do zimy. Zabiegi powinny być wykonane od połowy sierpnia, do początku października. Nawozy jesiennie nie zawierają on azotu (lub zawierają go bardzo mało). Mają za to w swoim składzie dużą zawartość fosforu i potasu – makroelementów które mają dobry wpływ na zimowanie trawnika.
► Dowiedz się więcej o jesiennym nawożeniu trawnika
Nawożenie trawnika wapnem
Raz na 2-3 lata warto sprawdzić pH podłoża. Można to zrobić przy pomocy specjalnego urządzenia – pH metru lub oddać próbkę gleby do analizy w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Trawa najlepiej rośnie przy pH 5,5-6,5.
- Jeśli pH gleby jest niższe (zbyt kwaśne) odkwaszamy je granulowanym wapnem do odkwaszania trawników,
- natomiast na glebach o pH 7,0–8,0 (zbyt zasadowych) stosujemy nawozy zakwaszające, np. siarczan amonu.
- Do odkwaszania trawnika można także stosować dolomit (nawóz wapniowo-magnezowy) jednak ze względu na formę pylistą jest on trudny w stosowaniu.
Nawożenie organiczne trawnika
Raz na kilka lat warto zastosować nawozy organiczne. Najlepiej zrobić to na jesieni lub wczesną wiosną. Zwiększają one przede wszystkim zawartość substancji organicznych, a przede wszystkim cennej próchnicy.
W tym celu raz na 3-4 lata rozsypujemy na trawniku nieodkwaszony torf w dawce 80-100 litrów na 50 m2 trawnika. Można także zastosować granulowany obornik w dawce podanej przez producenta. Po rozsypaniu torfu lub obornika dokładnie rozgrabiamy i podlewamy dane miejsce.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Jay Crihfield/Fotolia
Komentarze