Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
 • - aktualności z branży ogrodniczej,
 • - porady ogrodnicze krok po kroku,
 • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
 • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
66
Do góry
Artykuł na: 9-16 minut

Jak wybrać najlepszą mieszankę nasion traw?

Na rynku dostępnych jest wiele mieszanek nasion traw gazonowych (na trawniki). Różnią się one ceną, przeznaczeniem oraz składem. Oto kilka rad jakie nasiona powinny znaleźć się w ich składzie, a jakich należy bezwzględnie unikać.

Jak dobrać nasiona traw, które z nich są najlepsze?

Podstawowe gatunki wykorzystywane do mieszanek trawnikowych to: rajgras angielski, wiechlina łąkowa, kostrzewa czerwona, kostrzewa owcza oraz mietlica pospolita. Należy unikać mieszanek, które w składzie mają trawy pastewne, t.j.: życica wielokwiatowa, mieszańcowa oraz westerwoldzka.

Mieszanka nasion traw gazonowych powinna składać się przynajmniej z 3 gatunków. Nasiona są do siebie bardzo podobne, jednak rośliny po wykiełkowaniu różnią się miedzy sobą barwą, pokrojem, tempem wzrostu, tolerancją na zacienienie, wytrzymałością na suszę czy deptanie. Nie powinno zakładać się trawnika tylko z jednego gatunku nasion, gdyż żaden gatunek traw nie posiada wszystkich pożądanych cech. Nasiona traw miesza się ze sobą, aby jak najlepiej dostosować skład mieszanki do warunków klimatyczno-glebowych i sposobu użytkowania przyszłego trawnika.

nasiona traw fot. Rolimpex SA
mieszanka nasion traw, fot. Rolimpex SA
Nasiona trzech najpopularniejszych gatunków traw gazonowych (rajgrasu angielskiego, kostrzewy czerwonej oraz wiechliny łąkowej). Widoczne są duże różnice w wielkości nasion. Nasiona różnych gatunków traw są do siebie bardzo podobne – mają słomiany kolor. Są niewielkich rozmiarów i bardzo lekkie.
Nasiona rajgrasu angielskiego
rajgras angielski
fot. www.granumfn.pl
Nasiona kostrzewy czerwonej
kostrzewa czerwona
fot. www.granumfn.pl
Nasiona wiechliny łąkowej
wiechlina łąkowa
fot. www.granumfn.pl

Rodzaje mieszanek nasion traw gazonowych

Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje mieszanek nasion traw: ozdobne, użytkowe i uniwersalne.

 • Trawniki ozdobne

  W mieszankach na trawniki ozdobne najczęściej wykorzystywana jest kostrzewa czerwona (Festuca rubra), podgatunki kępowy i rozłogowy, kostrzewa owcza (Festuca ovina) oraz mietlica pospolita (Agrostis capillaris). Trawy te charakteryzują się piękną zieloną barwą, wolnym odrostem po skoszeniu, a przede wszystkim delikatnym ulistnieniem. Nie są jednak wytrzymałe na deptanie. Cieszą oko z bezpiecznej odległości.

 • Trawniki użytkowe

  Najważniejszą cechą trawników sportowo-rekreacyjnych jest odporność na deptanie i rozrywanie darni oraz zdolność do szybkiej regeneracji po skoszeniu. Podstawowymi gatunkami wykorzystywanymi w mieszankach na trawniki użytkowe rajgras angielski, syn. życica trwała (Lolium perenne) oraz wiechlina łąkowa (Poa pratensis). Zaletą rajgrasu jest szybkie kiełkowanie oraz odrastanie po skoszeniu. Niestety jest wrażliwy na przemarzanie i podatny na pleśń śniegową. Wiechlina jest odporna na deptanie, zimotrwała i tolerująca trudne warunki glebowe. Niestety po wysiewie rozwija się powoli. Gatunkami uzupełniającymi mieszanki sportowo-rekreacyjne są kostrzewy czerwone – wzmacniają one darń poprzez silny system korzeniowy.

  Typowe trawniki sportowe zakładane są rzadko, gdyż wymagają bardzo częstego koszenia i nawożenia.

 • Trawniki uniwersalne

  Mieszanki na trawniki uniwersalne to kompromis pomiędzy pięknym wyglądem, a wytrzymałością. Nie posiadają tylu walorów dekoracyjnych co trawy ozdobne, nie są także aż tak odporne na uszkodzenia mechaniczne, co gatunki użytkowe. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji doskonale sprawdzą się w ogrodach przydomowych. To właśnie z mieszanek uniwersalnych zakładanych jest najwięcej trawników. W ich składzie powinien znaleźć się rajgras angielski (minimum dwie odmiany) oraz kostrzewa czerwona (minimum dwie odmiany).

trawnik zielony dywan fot. Ana_J - Pixabay
trawnik zielony dywan fot. Ana_J - Pixabay

Może Twój ogrodowy trawnik nigdy nie będzie przypominał piłkarskiej murawy, ale jeśli chcesz aby był soczyście zielonym dywanem, musisz wybrać odpowiednie nasiona.


Koszt nasion to zaledwie 5-10 % nakładów ponoszonych na założenie trawnika. Natomiast wybór odpowiedniej mieszanki to co najmniej 50 % sukcesu.

Kupuj nasion traw tylko od sprawdzonych producentów!

Przed zakupem mieszanki nasion traw gazonowych należy pamiętać, że trawnika nie zakładamy na rok. Jeśli chcemy cieszyć się zielonym dywanem przez wiele lat, musimy pogodzić się ze sporym wydatkiem. Wybór niewłaściwych gatunków nasion traw podnosi znacznie późniejsze koszty pielęgnacji trawnika (dosiewanie nasion, częste koszenie i nawożenie). Koszt nasion to zaledwie 5-10 % nakładów ponoszonych na założenie trawnika. Natomiast wybór odpowiedniej mieszanki to co najmniej 50 % sukcesu.

Najbezpieczniej kupować mieszanki renomowanych, znanych firm i tylko w zaufanych sklepach. Mamy wtedy pewność, że są to nasiona o wysokiej zdolności kiełkowania oraz że mieszanka jest czysta – wolna od nasion chwastów i innych zanieczyszczeń.

Nasiona traw przechodzą okresowe badania zdolności kiełkowania. Każda przebadana partia posiada swój numer identyfikacyjny – zamieszczony na zielonej etykiecie przyklejonej z tyłu lub na górze opakowania. Podana jest również nazwa producenta, skład oraz termin pakowania. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania do dwóch lat od daty pakowania.

Etykieta mieszanki trawfot. Rolimpex SA

Ewentualna reklamacja możliwa jest wtedy, gdy posiadamy opakowanie wraz z etykietą z podanym numerem partii oraz rachunek – dowód zakupu. Na etykiecie podany jest numer partii, skład mieszanki, data pakowania i nazwa producenta.

Nie należy kierować się okazjami cenowymi, a także kupować trawy na wagę na bazarze!
Z uwagą należy czytać skład produktów, aby mieć pewność że nie zawierają one nasion traw pastewnych.

Trawy pastewne na trawniku - jakich nasion traw unikać?

W ostatnich latach coraz częściej w mieszankach nasion traw gazonowych przeznaczonych na trawniki spotyka się trawy pastewne, takie jak: życica wielokwiatowa, syn. rajgras włoski (Lolium multiflorum), życica westerwoldzka, syn. rajgras holenderski (Lolium westerwoldicum) oraz życica mieszańcowa, syn. rajgras oldenburski (Lolium x boucheanum).


Są to gatunki 1-2 roczne – po pierwszej zimie na trawniku pozostaną jedynie gołe place, ponieważ rośliny nie przezimują. Nie są one odporne na deptanie, nie tolerują częstego koszenia. Ze względu na bardzo szybki wzrost, kępowy pokrój, ciemniejszy kolor oraz szerokie blaszki liściowe psują estetykę trawnika.

Dlaczego zatem nasiona traw pastewnych występują w mieszankach z przeznaczeniem na trawniki? Odpowiedź jest prosta – cena. Nasiona traw pastewnych są z reguły o wiele tańsze.

Pojęcie mieszanki doskonałej nie istnieje. Przy wyborze mieszanki nasion traw gazonowych należy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Podstawowym kryterium wyboru zawsze powinien być skład, a nie cena.

Najpopularniejsze gatunki i odmiany nasion traw
wykorzystywanych w mieszankach nasion traw gazonowych

GATUNEK KIEŁKO-
WANIE (DNI)
CHARAKTERYSTYKA ZASTOSOWANIE POLSKIE ODMIANY ZAGRA-
NICZNE ODMIANY
Rajgras angielski
(Lolium perenne)
5 - 7 Niska, luźno-kępowa. Wytwarza dużą liczbę pędów i silnie rozwinięty system korzeniowy. Wykazuje dużą wrażliwość na pleśń śniegową i przymrozki wiosenne. Wymaga częstego koszenia. Posiada duże zdolności regeneracyjne. Podstawowy gatunek trawników intensywnie użytkowanych, w szczególności na boiskach piłkarskich. Bardzo dobrze znosi niskie koszenie.
Ma również znaczenie jako roślina okrywowa. Jej szybki wzrost stwarza dogodne warunki dla traw wolniej wschodzących.
Stadion
Nira
Inka
Niga
Gazon
Stoper
Info
Graffiti
Grilla
Taya
Danilo
Barball
Lisuna
Barrage
Renoir
Plaisi
Wiechlina łąkowa
(Poa pratensis)
18 - 20 Niska, luźno-kępowa z krótkimi podziemnymi rozłogami. Tworzy równą, bardzo mocna darń, wytrzymałą na deptanie i niskie koszenie. Wykorzystywana w mieszankach na trawniki intensywnie użytkowane.
Jest również jedną z najlepszych traw służących do zakładania terenów zielonych. Najlepiej rozwija się na glebach lekkich, próchnicznych i żyznych, średnio wilgotnych.
Alicja
Bila

Conni
Limousine
Miracle
Compact
Baron
Kostrzewa czerwona
rozłogowa

(Festuca rubra rubra)
12 - 14 Niska, o dość cienkich rozłogach. Wykształca dużą liczbę skróconych ciemno-zielonych pędów. Wytrzymała na niekorzystne warunki siedliskowe – m.in.  gleby suche, lekkie lecz zasobne w próchnicę. Znosi umiarkowane zacienienie i niezbyt intensywne deptanie. W mieszankach utrzymuje zieleń w okresach suszy, wypełnia luki w darni po zaschnięciu innych traw. Leo
Areta
Adio
Dark
Grobla
Gross
Pernille
Bargena
Salsa
Corail
Herald
Kostrzewa czerwona kępowa
(Festuca rubra commutata)
12 - 14 Niska, o bardzo wąskich liściach i soczystej zielonej barwie. Bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki siedliskowe – m.in. okresowe susze. Znosi umiarkowane zacienienie. Przy częstym koszeniu wykształca darń zwartą i wyrównaną. Średnio odporna na deptanie. Nimba
Mirena
Rapsodia
Womira
Woma
Barcrown
Dawson
Estica
Liprosa
Koket
Olivia
Raisa
Carina
Bargreen
Lifalla
Enjoy
Darwin
Kostrzewa owcza
(Festuca ovina)
14 - 16 Bardzo niska, drobno-kępowa. System korzeniowy ma płytki i słabo rozwinięty. Blaszki liściowe nitkowate lub wąskie. Odmiany posiadają różne zabarwienia: od ciemnej zieleni poprzez soczystą do szarej. Rośnie na glebach piaszczystych, suchych. Odpowiednio pielęgnowana i niezbyt często koszona tworzy atrakcyjną darń. Nie jest odporna na deptanie. Wykorzystywana w mieszankach ozdobnych. Sima
Espro
Niko
Witra
Mini
Natalka
Barok
Bareppo
Ridu
Biljard
Bardur
Eureco
Livina
Valdina
Mietlica pospolita
(Agrostis capillaris)
12 - 14 Niska drobno-kępowa o krótkich podziemnych rozłogach. Liście drobne lancetowate o lśniącym lub matowym zabarwieniu. Rośnie na glebach ubogich i okresowo suchych. Na glebach mokrych po 2-3 sezonach  może opanować cały trawnik, zagłuszając inne gatunki traw. Szczególne znaczenie ma na trawnikach bardzo nisko koszonych. Igeka
Niwa
Boni
Bardot
Boreal
Highland
Litenta

 

   
trawnik krok po kroku fot. JayMantri - Pixabay.com
fot. JayMantri - Pixabay.com

Krok po kroku:
Pielęgnacja trawnika

   

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Elenathewise - Fotolia


Warto przeczytać

Komentarze

Gość mario

15-11-2019 19:45

dla mnie trawka samozagezzcajaca substrala to najepsza jaka do tej pory mialem. warto zreszta zobaczyc opinie nie tylku to na portalu ale w filmy w zielonympogotowi chocby. no ale przechodzac do opisu. Zacznę od tego że pogoda była malo sprzyjającą w kwietniu,szła w.górę wolno. Jak ...

Gość Jędr

29-10-2019 21:16

Polecam jakość i efekt jesli skupimy się tylko na cenie, to fakt, jest droższa od przeciętnej. dla tych co chcą kupić tanio nie jest to więc trawa do polecenia. dla tych co szukaja jakości i efektu koncowego jak najbardziej. robilem już u siebie kilka razy trawnik i jest roboty od ...

Gość Witek

21-10-2019 20:43

Tez skusilem sie na polecana przez redalkcje trawa samozageszczajaca substrala (tyllo dlatego ze was czytam i cenie od dawna). Zrobiłem trawnik na początku września (tak, to lepszy czas niż wiosna). Ciepła gleba, dobrą wilgotność. Po tygodniu pierwsze kielkowanie ale na początku nierówno ...

Gość adam

20-10-2019 19:35

dla mnie hitem nr 1 jest trawa samozgeszczajaca. redakcja pisała o niej na wiosnę. skusiłem się nie nią i nie załuje.troche trzeba było poczekac ale kupowałem z myslą o tym efekcie na długi czas. mialem juz doscy corocznych dosiewek i pitolenia sie z tanimi trawami. najpierw ruszyła ...

20-08-2019 11:57

3 godziny temu, Gość Anna napisał: Dobre nasiona oferuje firma Polan. To sprawdzona firma. Zawsze mam dorodne plony warzyw i przepiękne kwiaty. Nasiona kwiatów i warzyw ma dobrej jakości, ale nasiona traw tej firmy trudno kupić. Nie są popularne. Może ktoś ...

Gość Anna

20-08-2019 08:22

Dobre nasiona oferuje firma Polan. To sprawdzona firma. Zawsze mam dorodne plony warzyw i przepiękne kwiaty.

Pokaż wszystkie komentarze
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (19)
Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Twoja strona ogrodu