Dlaczego trawa nie kiełkuje?
4 główne powody!
Bardzo dobrze, że przed wysiewem nasion przeprowadził Pan regenerację murawy! Dosypanie nowej ziemi na pewno korzystnie wpłynie na kiełkowanie nowych nasion. Jednak to może nie wystarczyć. Oto czego trawa potrzebuje, by szybko wykiełkowała, a źdźbła zdrowo rosły:
Nasiona wysokiej jakości
Młode nasiona szybko kiełkują i tworzą siewki pełne wigoru. Stare (powyżej 2 lat) mają słabszą zdolność kiełkowania, dlatego też trzeba zwracać szczególną uwagę podczas zakupów, by wybierać produkty renomowanych firm, które przeprowadzają aktualne badania zdolności kiełkowania w laboratorium. Lepiej wystrzegać się produktów z dolnej półki cenowej i bardzo okazyjnych promocji. Warto zainwestować w nasiona dobrej jakości, by uniknąć późniejszych problemów!
Odpowiedni skład
Nasiona traw sprzedawane są jako mieszanki. Zawierają więc różne gatunki i odmiany traw, które charakteryzują się trochę innym wyglądem, typem wzrostu, wielkością i tempem wzrostu. Mają też inną szybkość kiełkowania. Życice (rajgrasy) w optymalnych warunkach mogą wykiełkować już po 3-7 dniach od siewu, ale kostrzewy potrzebują już około 2-3 tygodni, a mietlice i wiechliny nawet miesiąca! Tempo kiełkowania może zostać wydłużone, jeśli nasiona będą miały niekorzystne warunki.
Nasiona traw do kiełkowania potrzebują stałej wilgotności podłoża i minimalnej temperatury 6-8ºC. Im cieplejsze są dni i noce, tym trawnik szybciej się zazieleni. Cierpliwości! |
Warunki do kiełkowania
Nasiona traw do kiełkowania potrzebują określonych warunków – stałej wilgotności podłoża i ciepła. Minimalna temperatura do kiełkowania traw to 6-8ºC! Warto pamiętać, że kwietniowe noce bywają jeszcze zimne. Same ciepłe dni nie wystarczą, by dostatecznie ogrzać ziemię, dlatego kiełkowanie rozciąga się w czasie. Proszę się jednak nie martwić, bo nasiona wcześniej czy później wykiełkują. Proszę je tylko troskliwie pielęgnować!
Przykrycie ziemią
Nasiona często mają problem z kiełkowaniem, jeśli zostały przykryte zbyt grubą warstwą ziemi! Powinna mieć ona około 1 cm. Jeśli jest grubsza, to nasiona będą miały duży problem. Trzeba wtedy im pomóc i rozgrabić ziemię, by znalazły się na powierzchni. Nie gwarantuje to natychmiastowego efektu, ale w tej sytuacji to jedyne rozwiązanie, jeśli nie chcemy zakładać trawnika od nowa.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: dima_pics/Fotolia