Nie czekaj do wiosny, bo późne lato i jesień to najlepszy czas dla kiełkujących nasion! Właśnie teraz jest najlepszy moment na założenie nowego trawnika z siewu oraz dosiewki i regenerację zniszczonej murawy.
Odkryj, dlaczego jesień to idealny moment na twój wymarzony trawnik!
- Po pierwsze, gleba jest dostatecznie ciepła – ogrzana przez słońce od początku lata, co zdecydowanie pomoże wykiełkować nasionom.
- Po drugie, pod koniec lata i wczesną jesienią zwykle panuje stała, optymalna temperatura, bez ryzyka jej nagłych spadków (poniżej 8-10 stopni). Jednocześnie w tym czasie nie ma już także silnych upałów, co mogłoby wpłynąć na szybkie wysychanie podłoża i utrudnić wzejście nasion.
- Po trzecie, co może najważniejsze, w tym okresie występuje odpowiedni dla wzrostu i ukorzeniania się roślin poziom wilgotności gleby, a także powietrza, co także przekłada się na mniejsze zużycie wody do podlewania.
Wszystko to powoduje, że nasiona traw wysiane, czy zakładane u schyłku lata i jesienią, będą miały odpowiednie warunki, aby dobrze się ukorzenić i wzmocnić przed zimą, a jednocześnie lepiej rosnąć w kolejnym sezonie.
Poznaj życicę RPR - rewolucję w świecie trawników!
Wybierz najlepsze nasiona i ciesz się trawnikiem marzeń!
Zakup tanich nasion wątpliwej jakości może spowodować, że trawnik nie porośnie gęstą i piękną darnią, a będzie pełen nieestetycznych ubytków. To z kolei spowoduje konieczność przeprowadzania kolejnych renowacji, a nawet zakładania trawnika od nowa, a więc i konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów.
Wybierz odpowiednie nasiona, by mieć gwarancję najwyższej jakości, szybkie wschody i mocną, żywozieloną darń! Nie wiesz, które nasiona wybrać?
Skorzystaj z naszej rekomendacji ⬇
Wysiewając trawę samo zagęszczającą założysz trawnik tylko raz i będziesz mieć długotrwały efekt na lata! Trawy Substral to markowe mieszanki traw stworzone z wysokiej jakości gatunków i odmian traw gazonowych. Charakteryzują się one wysoką siłą kiełkowania, odpornością na niekorzystne warunki pogodowe i intensywne użytkowanie oraz są dekoracyjne – gwarantują efekt gęstego, zielonego dywanu, na którym najbardziej nam zależy.
Trawa samo zagęszczająca vs. zwykła trawa - poznaj różnice!
Po wschodach nasion, trawy samo zagęszczające tworzą typową kępę, która jednocześnie rozrasta się nadal wszerz za pomocą podziemnych rozłogów i w ten sposób tworzą się kolejne kępki. Proces ten trwa stale, do czasu wypełnienia (zadarnienia) całej wolnej przestrzeni na powierzchni murawy (w przypadku zakładania trawników) lub wszelkiego rodzaju ubytków, pustych miejsc (w przypadku regeneracji trawnika). Trawa samo zagęszczająca tworzy więc naturalną, połączoną ze sobą sieć kłączy i kępek, co wpływa na powstawanie wyrównanego, zagęszczonego trawnika.
Szybki i intensywny wzrost trawy powoduje ciągłe odmładzanie się trawnika, sprawia, że wygląda on świeżo przez lata, a nie tylko jeden sezon. Nisko położone międzywęźla (na wysokości 2-3 cm), powodują, że trawa może być koszona niżej, niż większość popularnych na rynku gatunków.
Dzięki szybkiemu wzrostowi oraz procesowi samo zagęszczania przez kłącza, tworzy trawnik o gęstej, zwartej darni. W ten naturalny sposób ogranicza występowanie chwastów oraz mchu, które nie mają już miejsca na rozwój. Poza kwestią estetyczną, mniej chwastów i mchu, to mniejsza konieczność stosowania specjalnych nawozów, czy środków ochrony roślin oraz mniej pracy przy pielęgnacji trawnika.
W porównaniu do większości dostępnych na rynku traw, nasiona trawy samo zagęszczającej kiełkują w temperaturach o 2-4 stopnia niższych oraz wschodzą znacznie szybciej – bo już po 7 dniach (większość nasion traw przeciętnie po 14 dniach). Jej wysiewu można więc dokonać wcześniej i w mniej sprzyjających warunkach pogodowych. Takie cechy jak szybkie zadarnianie i w niższych temperaturach sprawiają, że znacznie wcześniej możemy cieszyć się rezultatem w postaci pięknego i zadbanego trawnika.
Dopasuj trawę do swojego ogrodu - poznaj rodzaje traw samo zagęszczających!
Wśród traw samo zagęszczających do wyboru mamy trzy podstawowe rodzaje, przeznaczone do różnych funkcji, jakie będą pełnić w ogrodach i innych terenach zieleni. Dzięki tym mieszankom możesz nie tylko w łatwy i szybki sposób założyć nowy trawnik, ale także zregenerować zniszczoną starą murawę lub uzupełnić puste miejsca.
P o l e c a n y p r o d u k tUNIWERSALNA
|
P o l e c a n y p r o d u k tSPORTOWA
|
P o l e c a n y p r o d u k tRENOWACYJNA
|
Krok po kroku: Jak stworzyć idealny trawnik jesienią?
Właśnie teraz jest najlepszy moment na założenie nowego trawnika oraz regenerację zniszczonej murawy. Zobacz, jak krok po kroku przywrócić blask zielonemu dywanowi w Twoim ogrodzie. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki i praktyczny poradnik. Znajdziesz w nim kilka podpowiedzi, jak się do tego zabrać oraz co wybrać, by Twój trawnik był piękny na lata.
Jak przygotować ziemię?
Pierwszą czynnością przed założeniem trawnika powinno być oczyszczenie gleby z chwastów, gruzu, kamieni i innych odpadków. Następnie należy spulchnić, czyli przekopać glebę (1) – można zrobić to ręcznie za pomocą szpadla lub użyć glebogryzarki. Można zasilić (2) ją także przy okazji kompostem lub nawozem mineralnym. Warto także pamiętać, że optymalne podłoże pod trawnik powinno mieć odczyn pH w granicach 5,5-7, czyli od lekko kwaśnego do obojętnego. Na zbyt kwaśnej i dodatkowo mocno zbitej glebie, ciężko będzie uzyskać pożądaną, ładną murawę.
Ponadto, jeśli gleba jest słabsza (np. zbyt przepuszczalna i piaszczysta), warto w czasie spulchniania przemieszać ją z ziemią gliniastą. Z kolei jeśli mamy glebę zbyt ciężką, podmokłą należy ją rozluźnić poprzez dodanie piasku, drobno mielonej kory, torfu. Kiedy teren pod założenie trawnika będzie stale podmokły, a także zacieniony szybko będą pojawiały się mchy na murawie, natomiast na zbyt suchym podłożu trawa będzie szybko wysychać i zamierać. Po pracach przygotowawczych warto wyrównać (zagrabić) i podlać cały teren, aby gleba osiadła.
Jak wysiewać nasiona traw?
Po oczyszczeniu, spulchnieniu i przygotowaniu podłoża można przystąpić do założenia/ wysiania trawnika. Można zrobić to dwoma sposobami – za pomocą wysiewu nasion lub ułożenia gotowej, zakupionej darni w tzw. rolce. Gotowa darń to nieco droższe rozwiązanie, ale jeśli trawa jest dobrze ukorzeniona w rolce, po kilkunastu dniach zrośnie się z gruntem.
Najczęstszym i najtańszym sposobem zakładania trawników jest jednak wysiew mieszanek trawnikowych – w tym polecanych traw samo zagęszczających (3). Wymaga on jednak dokładności i nieco więcej cierpliwości, aby uzyskać ładną, zagęszczoną i wyrównaną murawę. Najlepiej wybrać odpowiedni rodzaj mieszanki trawnikowej, a jednocześnie dobrze się korzeniącej – właściwą do warunków panujących w ogrodzie i funkcji jaką ma pełnić trawnik.
- Do wysiewu traw (4) najkorzystniej jest wybrać bezwietrzny dzień, aby wiatr nie utrudniał równomiernego umieszczenia nasion w glebie. Można wysiewać trawę ręcznie lub użyć siewnika, co bardzo ułatwia pracę (szczególnie na większych powierzchniach).
- Praktycznym i najczęściej stosowany, rozwiązaniem jest podzielenie nasion na pół i obsiewanie powierzchni przyszłego trawnika na krzyż – idąc najpierw w poprzek, a następnie wzdłuż - drugą połową nasion.
- Po wysiewie warto przykryć nasiona cienką warstwą gleby, lekko zagrabiając, aby wiatr nie przesuwał lub nie wywiewał nasion, a także by nie wydziobywały ich ptaki.
- Dodatkowo, warto także wyrównać wszelkie nierówności terenu i docisnąć nasiona, używając walca ogrodowego (5) lub deski. Zawsze kończymy zakładanie trawnika obfitym podlaniem obsianego terenu (najlepiej rozproszonym strumieniem wody, jak z konewki – deszczowanie).
Jak pielęgnować trawę po wysiewie?
Pielęgnacja trawnika po wysiewie musi być przede wszystkim dostosowana do warunków atmosferycznych. Niezbędne jest regularne podlewanie (6), szczególnie, gdy utrzymuje się wysoka temperatura lub nie występują opady. Ponadto, jeśli po wschodach, widzimy puste miejsca, warto jak najszybciej dosiać trawę, aby nie rozwinęły się w tych miejscach chwasty lub nie powstały puste place.
Pamiętamy też, aby nie deptać świeżej, młodej trawy, a pierwsze koszenie wykonujemy dopiero, gdy osiągnie wysokość około 8-10 cm. Jesienią nie nawozimy już trawnika nawozami z dużą zwartością azotu – po wzejściu i pierwszym koszeniu możemy zasilić ją mieszankami jesiennymi, czyli potasowo-fosforowymi. Dzięki temu, trawa wzmocni się przed zimą, jej system korzeniowy będzie lepiej przygotowany na zimowe chłody, a trawa szybciej zregeneruje się i rozpocznie wegetację wiosną.
Zdjęcie tytułowe: Depositphotos
Artykuł powstał we współpracy z marką Substral – dystrybutorem oryginalnej trawy samozagęszczającej. Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na: www.lovethegarden.com |